PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : klima açınca fan çalışması

sylend
08/09/2016, 16:00
arkadaşlar iyi günler
araç rölantideyken klimayı açar açmaz fan çalışmaya başlıyor. daha sonra duruyor 5 sn civarı tekrar çalışıyor. yani sürekli çalışıp duruyor. ve bunu araç yeni çalıştırılmışken yani motor soğukken de yapıyor.
klima kapandığında ise fan duruyor. bu durum normal mi?

RainDay
08/09/2016, 16:12
Benim arabada klimayı açınca sürekli çalışıyor, kapatınca duruyor. Klima analog, en soğukta durur hep bu arada.

halils2
08/09/2016, 16:14
arkadaşlar iyi günler
araç rölantideyken klimayı açar açmaz fan çalışmaya başlıyor. daha sonra duruyor 5 sn civarı tekrar çalışıyor. yani sürekli çalışıp duruyor. ve bunu araç yeni çalıştırılmışken yani motor soğukken de yapıyor.
klima kapandığında ise fan duruyor. bu durum normal mi?

Normal, linealarda da aynı.

ecuadorm
08/09/2016, 16:19
Klima radyatörünü dış ünite gibi düşünün. Fanın çalışması bu yüzdendir.

LG-H815 cihazımdan gönderildi

sylend
08/09/2016, 16:21
anladım çalışması normalmiş sağolun. peki sürekli durmadan mı çalışması gerekiyor klimayı açınca yoksa benim anlattığım gibi belli aralıklarla durup çalışması şeklinde mi olmalı?

Ezeldenberi
08/09/2016, 16:29
Yakın zamanda bu konuda ki problem için çözümler ( kalorifer rezidansı değişimi) asagidaki başlıklar da;
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/61695-klima-sorunu-yasayanlara-oneri.html
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/61538-motor-fani-ve-klima-kompresoru.html

halils2
08/09/2016, 18:10
anladım çalışması normalmiş sağolun. peki sürekli durmadan mı çalışması gerekiyor klimayı açınca yoksa benim anlattığım gibi belli aralıklarla durup çalışması şeklinde mi olmalı?

Bazen sizin bahsettiğiniz gibi bazen alçak devirde uzun süre, bazen de yüksek devirde aralıklarla çalışıyor.

SinanTR
08/09/2016, 18:45
alt devirde çalışıyosa sıkıntı yok hep yüksek devirde çalışıyorsa klima fan rezisörüne bakmak gerekir

zafer abinin paylaştığı konuların incelenmesinde fayda var

sylend
08/09/2016, 20:02
ben alcak ya da yuksek devirde calistigini nasil anlayabilirim? Birde aciliyeti olan bir sorun mu daha buyuk sıkıntılara yol acabilir mi?

halils2
08/09/2016, 21:37
alt devirde çalışıyosa sıkıntı yok hep yüksek devirde çalışıyorsa klima fan rezisörüne bakmak gerekir

zafer abinin paylaştığı konuların incelenmesinde fayda var

Sürekli yüksek devirde çalışması hareret durumda olan bir olay, uzun yoldan klima açık şekilde aracı sıkıştırarak gelinmişse bir süre yüksek devirde çalışması normal.

halils2
08/09/2016, 21:41
ben alcak ya da yuksek devirde calistigini nasil anlayabilirim? Birde aciliyeti olan bir sorun mu daha buyuk sıkıntılara yol acabilir mi?

Klima açıkken çalışma sorun değil, alçak yüksek devri sesten anlaya bilirsiniz. Aracı yeni çalıştırdıysanız yüksek devirde çalışmaz(arıza durumu hariç), o yüzden yol dönüşü daha rahat kontrol edebilirsiniz. Ya da ilk çalıştırmada kesik kesik çalışıyorsa sorun yoktur

timbaz
08/09/2016, 21:47
Fan 1. Kademe ve 2. Kademe calismasi klima basinci ile de alakali..
Diger baslikta prensibi paylasmistim... motor soguk olsa bile... tarife gore 21 bar ama bende 19barda 2. Kademede calisiyor..
1. Kademede de 13-19 bar gibi...
Klimadan dolayi fan calistigindan motor sicakligi da dogal olarak dusuyordu...
Bunlar tabi park halinde .. hareket halinde fana gerek kalmiyor gibi...

halils2
08/09/2016, 23:23
Fan 1. Kademe ve 2. Kademe calismasi klima basinci ile de alakali..
Diger baslikta prensibi paylasmistim... motor soguk olsa bile... tarife gore 21 bar ama bende 19barda 2. Kademede calisiyor..
1. Kademede de 13-19 bar gibi...
Klimadan dolayi fan calistigindan motor sicakligi da dogal olarak dusuyordu...
Bunlar tabi park halinde .. hareket halinde fana gerek kalmiyor gibi...

Doğrudur abi ama motor ısısı da önemli, benim gözlemlediğim 2.kademe, uzun yoldan geldiğimde motor ısısı yülsekken alçak devirde sürekli, yüksek devirde kısa aralıklarla (1dakikada 2 defa hızlı yavaş) devreye girip çıkıyor.

SinanTR
10/09/2016, 13:24
bakımdan önce daha aracı ilk çalıştırıp motor soğukken araba 3-4 dakika çalıştıktan sonra klimayı açınca fan deli gibi dönüyodu zaten camı açınca kuvvetli bi fan sesi duyuluyordu sizde bence böyle deneyin

gurkanvaris
13/09/2016, 14:27
normaldir. klimayı sonda çalıştırdığınızda radyatör fanı sürekli döner. düşük konumda çalıştırdığınızda kesik kesik döner diye biliyorum.