PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City motorundan gelen ses önemli

demonstration
01/09/2016, 10:14
arkadaşlar 2007 grande puntomu 2,5 ay önce aldım. ilk aracım. öncelikle 3 hafta önce, direksiyonu çok hafifte olsa araç yürür durumdaykan sağa sola oynattığmda sanki direksiyonun içinde tam göbeğinde bir cıvata gevşemişte lakırtı yapıyormuş gibi bir ses gelmeye başladı.servise götürdüm.servis direksiyonu açıp yağladı.ama sorunu bulamadı.ses artsın öyle getir dediler. z rot amörtisör vb. dedim ama onlar değil dediler. tamam dedim aldım arabayı.bu günde city motoru açıkken direksiyonu oynatmadığımda çok hafif bir cizirtı sesi geldiğini duydum dikkatli dinleyince. city modunu kapattığımda ses kesiliyor. acaba bu ses city motorunun çalşma sesimi yani normal mi sesin gelmesi?
herkese kazasız arızasız hasarsız günler

ORS15
01/09/2016, 10:22
direksiyonu sağa sola çevirirken, vuvvvv vuuvvvv gibi ses geliyorsa o City motorunun çalışma sesi.

demonstration
01/09/2016, 11:03
bu sesi arac durduğu zaman ilk duydum.araç motor açık bir şekilde dururken direksiyona hiç dokunmayınca kesintisiz gelen bir ses var.hani bazı eski ampüller yanarken bir ses çıkarır sürekli, onun en kısık seslisini düşünün.direksiyonu sağa sola oynatınca ses kesiliyor.birde city modunu kapatınca ses kesiliyor. daha önce sesi fark etmedim. aracı yeni tanıyor da olabilirim.acaba servistemi bir şey yaptılar diğer arızayı tespit edelim derken bilmiyorum.

demonstration
01/09/2016, 11:04
vuuvv sesi değil yani

ORS15
01/09/2016, 11:11
Evet vuuvvvv sesi değil , anladım elektrik motoru acık olduğu zaman kullanılmamasa bile bir ses geliyor , bence kontrol etmek gerek normalde olabilir , olmaya bilirde, aslında normal olamama olasılığı daha yüksek bence, genel de bir parça güç harcamadan ses yapması normal değil veya bir enerji harcamandan.

demonstration
01/09/2016, 11:19
bu olayı daha önce yaşayan ya da ben yazdıkta sonra merak edip bi dinleyen arkadaş olursa sevinirim:)

Ezeldenberi
01/09/2016, 12:10
bu sesi arac durduğu zaman ilk duydum.araç motor açık bir şekilde dururken direksiyona hiç dokunmayınca kesintisiz gelen bir ses var.hani bazı eski ampüller yanarken bir ses çıkarır sürekli, onun en kısık seslisini düşünün.direksiyonu sağa sola oynatınca ses kesiliyor.birde city modunu kapatınca ses kesiliyor. daha önce sesi fark etmedim. aracı yeni tanıyor da olabilirim.acaba servistemi bir şey yaptılar diğer arızayı tespit edelim derken bilmiyorum.

Duyduğunuz sesi kendi aracımda, direksiyon hem sabitken, hemde hareket ettirdiğimde hiç duymadım. City nin devreye girdiğini sadece direksiyonun yumuşamasından anlayabiliyorum.

demonstration
01/09/2016, 12:45
teşekkürederim zafer hocam

demonstration
02/09/2016, 16:14
kontrol eden arkadaşlar var mı acaba?

RainDay
02/09/2016, 17:45
Bende duymadım hiç. City'nin açık olup olmadığını yumuşaklıktan ve gösterge panelindeki city göstergesinden anlıyorum. Akşam sessiz bir yerde sizin için detaylı kontrol edecem hocam.

RainDay
03/09/2016, 08:22
Kontrol ettim. Kapatıp açtım filan. Hiç motor sesi vb. Gelmiyor hocam.

Nkaratas
03/09/2016, 11:32
Benim aracta bahsettiginiz ses var onceden farkeddp yetkili servise dinlettim bu bir sorun degil dedi

ORS15
03/09/2016, 18:36
Direksiyonu saga sola cevirince city motorundan gelen ses , showroom da duran sıfır egea'da da var.şuan test edilmiştir.

tunceldgknbilgin
06/09/2016, 16:25
Arkadaşım 2 sene önce aynı durumu bende yaşadım ve city arızalı olduğunu tespit ettik ne yazıkki puntolarda bu durum sürekli oluyor şans biraz ama benimde başıma geldi nasıl olduğunu sana biraz anlatıyım direksiyonu city modundayken sağa sola çevirdiğinde tik tik tik diye ses geliyordu bu durumu zamaan zaman yapıyordu ama çoğunlukla hissedilir bir şekildeydi servise gittiğimde baan city arızalandğını söylediler bu durum sende de olabilir

SM-N900 cihazımdan gönderildi

demonstration
06/09/2016, 16:32
ilgilenip kontrol eden arkadaşlara teşekkürederim. buradaki servisler sorunu bulamadı.bana Ankara ya da İstanbul dediler.birde iki farklı şehirdeki servisi aradım biz yeni servisiz bilemiyoruz dediler. bir de servisler fiat grande puntoda hiç böyle bir problemle karşılaşmadıklarını söylüyorlar ilginçtir:)

demonstration
06/09/2016, 16:51
"aracım çalışır durumda direksiyonu hareket ettirmediğim zaman, yani araç yerinde duruyorken boşta olan direksiyondan gelen kesintisiz ama çok az hissedilen ses" yine duyan arkadaşlar olursa yazarsanız sevinirim.

Ezeldenberi
06/09/2016, 17:04
Buraya yorum yazdığımın ertesi günü direksiyon sertleşip City ışığı yandı:(
Sorunu olmayanlar yorum yazmasınlar!! Benden söylemesi!!!

Ezeldenberi
06/09/2016, 17:19
Direksiyonu saga sola cevirince city motorundan gelen ses , showroom da duran sıfır egea'da da var.şuan test edilmiştir.

Ali bey, sakın agea hb alacam demeyin o paralara bence temiz ikinci el Audi A3 alınır. Şuan A3 lere kafayı taktım. O zaman Fiat'ı buradan tebrik edelim. İki sene sonra City arızalarına devam.

Brembo0129
06/09/2016, 21:20
Ali bey, sakın agea hb alacam demeyin o paralara bence temiz ikinci el Audi A3 alınır. Şuan A3 lere kafayı taktım. O zaman Fiat'ı buradan tebrik edelim. İki sene sonra City arızalarına devam.
Zafer kardeşim daha önce yazmıştım; benim araçta da direksiyon arıza ışığı yandı ve direksiyon aniden sertleşti aracı durdurup tekrar çalıştırınca normale döndü, kanal kıyı boyu caddesi üzerinde bulunan erdeniz otoya götürdüm aracı, normal bir arıza ise 500 tl, motor kısmı değişecekse 1300 tl fiyat verdiler şimdilik yaptırmadım ama en kısa zamanda yaptırmayı düşünüyorum hayırlısı bakalım.

Ezeldenberi
06/09/2016, 22:16
Kenan bey, aracı servise götürüp baktırdınız mı? Hatırlamıyor olabilirim ne cevap geldi. Bende bugün götürüp baktırdım benim araç elektronik hasarı çok olduğundan biz müdahale edemeyiz, yaptırmak istersenizde 10bini bulur dediler. Yine servis sallamsıyla karşılaştım. Birde şuan arızayı göremiyoruz beyin cevap vermiyor falan filan....
Çok zorda kalırsam netten ve bizim formdan baktım istanbulda HAKEM direksiyon tamiri (EPS) varmış. Faceten paylaşım yapmışlar taa mersinden gidip orada City tamiri yaptırmışlar. Bende orayı aklımda tutuyorum.

ORS15
06/09/2016, 22:20

Zafer bey, ben egea almam:) Konuya netlik kazandırmak için, bakmaya gitmiştim en iyi sıfır aracta belli olur diye düşündüm.ama şurda bir karışıklık olabilir benim duydugum ses eps motorunun calışma sesi ,ses normal geldi bana, ahmet beyin duyduğu ses bence farklı bir ses galiba.zaten bu seste calışan bir motorun sesi ve çok az duyuluyor, belki coğu kişi de duymaz benim duyduğum sesi.bundan sonraki aracım ya golf 7 olur yada a3 olur inşallah.

ORS15
06/09/2016, 22:32
Kenan bey, aracı servise götürüp baktırdınız mı? Hatırlamıyor olabilirim ne cevap geldi. Bende bugün götürüp baktırdım benim araç elektronik hasarı çok olduğundan biz müdahale edemeyiz, yaptırmak istersenizde 10bini bulur dediler. Yine servis sallamsıyla karşılaştım. Birde şuan arızayı göremiyoruz beyin cevap vermiyor falan filan....
Çok zorda kalırsam netten ve bizim formdan baktım istanbulda HAKEM direksiyon tamiri (EPS) varmış. Faceten paylaşım yapmışlar taa mersinden gidip orada City tamiri yaptırmışlar. Bende orayı aklımda tutuyorum.

Zafer bey, serviste sallamışlar bu arada,2 yıl önce arkadaşım hakem direksiyonda EPS tamiri yaptırmıştı, istersen yapıp takıyorlarmış ama bir günü buluyormuş, beklemek istemezsen ,hazır yapılmış olanlar varmış, onlardan takıp 2 saat içinde gönderiyorlarmış.tercih sizin artık.ozaman arkadaşa 800 tl ye mal olmuş.

Brembo0129
06/09/2016, 23:08
Birmot servisi aradım bana arıza tespiti için 150 TL, direksiyon sökülüp bakılırsa fiyatın daha da yükseleceğini söyleyince gitmekten vazgeçmiştim, sadece dediğim gibi erdeniz otoya gittim, hakem otonun istanbulda olması sıkıntı yani nasıl bir irtibat kurulacak İstanbula da gitmem şuan için imkansız yine irtibat halinde olalım Zafer bey sonuçta direksiyon hayati bir parça araç için.

Ezeldenberi
06/09/2016, 23:16
Sizden nasıl ücret talep etmişler ben kaç sefer gittim değişik arızalardan hiç birisinde arıza tespit ücreti ne söylediler nede ben sordum? Bu konuda bence Fiat genel merkezi arayıp aynen ücret talep edildiğini söyleyin. Bunların sistemine söylenecek söz bulamıyorum.....

ORS15
07/09/2016, 08:13
Birmot servisi aradım bana arıza tespiti için 150 TL, direksiyon sökülüp bakılırsa fiyatın daha da yükseleceğini söyleyince gitmekten vazgeçmiştim, sadece dediğim gibi erdeniz otoya gittim, hakem otonun istanbulda olması sıkıntı yani nasıl bir irtibat kurulacak İstanbula da gitmem şuan için imkansız yine irtibat halinde olalım Zafer bey sonuçta direksiyon hayati bir parça araç için.

Kenan bey, bulunduğunuz yerde sökebilecek bir usta varsa söküp kargo ile hakem direksiyona yollayın , tamirini yapıp tekrar kargo ile yolluyorlar. Zaten buraya gel git masrafı tamir parası kadar tutar.

Brembo0129
07/09/2016, 09:18
Kenan bey, bulunduğunuz yerde sökebilecek bir usta varsa söküp kargo ile hakem direksiyona yollayın , tamirini yapıp tekrar kargo ile yolluyorlar. Zaten buraya gel git masrafı tamir parası kadar tutar.

Ali bey açıkcası şimdi usta bul söktür istanbula gönder bayağı uzun bir iş olacak gibi en iyisi adana da yaptırmak, zafer bey aynen dediğim gibi adana birmot servis arıza tespiti için para talep etti, genel merkezlerini bi arayacam müsait zamanda ayrıca erdeniz otoya arabanızı bi gösterin inşallah bi çare bulurlar.

timbaz
07/09/2016, 09:51
Sizden nasıl ücret talep etmişler ben kaç sefer gittim değişik arızalardan hiç birisinde arıza tespit ücreti ne söylediler nede ben sordum? Bu konuda bence Fiat genel merkezi arayıp aynen ücret talep edildiğini söyleyin. Bunların sistemine söylenecek söz bulamıyorum.....
Burada srvise amortisor takozundan dolayi gittim..onlar da ucret talep ettiler ve garanti kapsamina girern bir ariza ise ucretsiz degistiriz dediler, ok dedim, o zaman ariza tespit ucretini iade edecek misin dedim? Kusur senin, tespitini ben niye oduyorum dedim... yuzume bakti durdu... ve bunu yapan distributorun kendisi.. her hangi bir yetkiki servis de degil.. Sozde takozu ucretsiz degidtirdiler.. ardindan turkiyede garantiden 2 parca daha degisti, ucret talep etmediler...

demonstration
07/09/2016, 10:22
benimde habercisi sanırım. sorunu olmayanlar için şimdiden "Maaşaallah" diyelim ozaman:) götürdüğüm servisler daha sorunun neden kaynaklandığını bulamadılar üstelik benim tahminim, kurcalamaktan başka bir arızaya daha neden oldular.yalnız şunu öğrendim bilmiyorum, açıp bakmam lazım, hiç karşılaşmadım diyen ustaya aracı kurcalatmıycan. Birde bu puntonun kronik direksiyon arızalarının sadece city moduyla alakalı olmadığı, direksiyondan gelen takırtıların airbag yayları, sinyal kolları bağlantıları, direksiyon kutusu, mafsalı, amörtisör rulmanı, dişleri, bilyaları, direksiyon mili, rotbaşı,rot mili vb gibi daha sayamadığım aklıma gelmeyen bir sürü parçadan oluşabileceğini, hava ve iklim koşullarına, yol durumuna sesin tarifine göre arızanın değişebileceğini araştırarak öğrendim. Ama bendeki arızanın ne olduğunu teyit ettiremedim. Daha iyi ustalar için bayramdan sonrayı bekliyorum bakalım. tespit ettirirsem burdan yazarım.

gurkanvaris
13/09/2016, 14:30
amörtisör üzerindeki rulmanlar bozulduğunda direksiyonu çevirince sürtme sesi yapar. bunu duymuş olabilirsiniz orayada baktırmanızı tavsiye ederim.

Ezeldenberi
01/10/2016, 13:29
Benim aracta bahsettiginiz ses var onceden farkeddp yetkili servise dinlettim bu bir sorun degil dedi

Naim bey, direksiyon kitlenip değişim yapıldığına göre, demekki City motordan gelen ses çok ama çok önemliymiş! !!!

ORS15
13/10/2016, 14:19

Zafer bey, ne yaptınız City sorunu çözebildiniz mi?

Ezeldenberi
13/10/2016, 18:30
Ali bey,yine benim sigorta kutusundan şüphelendim araştırmalarım sonucunda youtube da City motorunun sigortasını gösteren bir video buldum 70 ah lik bir sigorta, baktım ki benim bu sigorta da hafiften de boşluk yapmış yerinden oynama yapıyordu , sigortanın kenar tırnakları geniş olduğundan az biraz yanlara doğru penseyle büktüm yerine takarken sıkı sıkı oturdu ve o gün bu gündür 2 ay falan oldu sıkıntı yok, çok şükür.