PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 200. km. de direksiyonuma nazar değdi..

grande26
21/12/2007, 09:45
Arife sabahı eşimi işine bıraktıktan sonra ışıklarda beklerken direksiyonumda belirsiz bir titreme hissettim ve çok da önemsememeye çalıştım.Öğlen kızımı alıp eşimin okuluna devam ederken direksiyonda bir gırıltı sesi başladı ve sağa sola 1-2 cm lik oynatışlarda bir boşluk hissi ve tıkırtı oluştu.Herkese de direksiyonun yumuşaklığını öve öve bitiremezken nazar değdirdim diye düşünmeye başladım.Eşimi de aldıktan sonra küfür ede ede servisin yolunu tuttuk ve servis yarım gün çalışacağı için kapanmak üzereydi.(Biz de evde hazırladığımız eşyaları arabaya yerleştirip öğlen Edirne ye yola çıkacağız hesapta.)Direksiyonun bir enterasan tarafi da durduğunuzda düz pozisyondan gırıltı sesi eşliğinde hangi yöne yakınsa o yöne doğru 2 cm e yakın kendiliğinden hareket etmesiydi.Neyse servise arife gününün yoğun trafiğinin de verdiği stres eklenmiş olarak geldik.Saat 12:55 di ve servis müdürü (sanırım)bir müşteriye elemanların artık bayram tatiline çıktığını anlatıyordu ,ben de o arada biraz da gereksiz derecede sert çıkıştım aracımın arızasına bakacaksınız falan diye.Ne de olsa aracımı alalı 1 hafta ve henüz 200 km olmış(ne kadar acı)Neyse üstünü giyinmiş evine gitmek üzere olan bir usta aracıma bindi servis içinde dar bir alanda ileri geriye sağa sola manevra yaptı falan bunda birşey yok dedi.Ben de nasıl olur dedim anlattım sıkıntıyı ,verin bir tur atıp geleyim dedim.Kısa bir tur attım sıkıntı gerçekten kaybolmuştu.Sadece subjektif olarak direksiyon %15-20 daha sert gibi hissettim.(bana da öyle gelmiş olabilir)Bilmiyorum nedir bu olan biten.Sonrası neye varır..

tempesty
21/12/2007, 10:03
Ufuk bey benim aracım yaklaşık 1,5 yıllık ve şu anda 19.000 km.de ve bende bu sorun oluşmadı fakat şu anda sizin yazdığınız sorunu forumda daha önce birçok kez okudum..Yani birçok arkadaşın arabasında böyle bir sorun olmuş eğer forumu araştırırsanız sizde bulabilirsiniz..Sanırım bu arkadaşların yazdıklarına göre sorun CİTY motorundan kaynaklanmış ve serviste direksiyon motoru değişmiş sorun çözülmüş,zaten tıkırtı burcu denen olay da bizim arabaların kronik sorunu biliyorsunuzdur..Bu şekilde kullanmaya devam edin bence başınıza iş açmaz,bayramdan sonra tekrar bir servise gösterip tıkırtı burcu ve city motorunda sorun olduğunu söylerseniz garantiden değişim yapacaklardır..Geçmiş olsun..

grande26
21/12/2007, 10:19
Teşekkür ederim Tempesty.Ben hiç city modunu kullanmamıştım.Sadece sabah direksiyon yükseklik ve derinlik ayarını değiştirmiştim.Ondan mı oldu ki acaba.(Bir de yolda giderken direksiyonu kilitlenen arkadaşların varlığı beni ziyadesiyle tedirgin etti..)"1

tempesty
21/12/2007, 10:45
Rica ederim ama city modu kullanmadıysanız zaten direksiyonun o kadar yumuşak olması veya kendiliğinden bir tarafa kayması mümkün değil..Dediğim gibi bu tür sorunları daha önce birçok kez okudum size yararı olucaktır mutlaka fakat kilitlenen direksiyon sorununu bilmiyordum açıkcası.

grande26
21/12/2007, 10:55
İnşallah gp ile mümkün olmayan farklı sorunlar da yaşamak zorunda kalmam(Bu arada samimiyetle söylüyorum direksiyon kendiliğinden normal modda hareket ediyordu-'garip ama gerçek'

grande26
21/12/2007, 10:57
'kilitlenen direksiyon paranoyası 'nı size de kazandırdığım için üzgünüm..

nasrettinhoca
25/12/2007, 17:17
Rica ederim ama city modu kullanmadıysanız zaten direksiyonun o kadar yumuşak olması veya kendiliğinden bir tarafa kayması mümkün değil..Dediğim gibi bu tür sorunları daha önce birçok kez okudum size yararı olucaktır mutlaka fakat kilitlenen direksiyon sorununu bilmiyordum açıkcası.

Direksiyon kilitlenmesi olayı sadece ''pdr42'' arkadaşımızın başına gelmişti yanılmıyorsam....

grande26
25/12/2007, 22:47
Bu sabah eşim (benim gözetimimde) işine giderken JAWS GERİ DÖNDÜ ve çevre yolunda ilerlerken direksiyonda gırıltı sesi tekrar hissedilmeye başladı.5-6 km. daha ilerleyip yan yola geçtiğimizde direksiyonun kazık gibi olmasıyla eşim dönmesi gereken sokağa dönemeyerek birkaç metre düz gidip durmak zorunda kaldı.Daha sonra hemen aracı durdurdu.Ben yan koltuktan direksiyonu kontrol ettiğimde direksiyonun ne sağa ne sola hareket edemediğini gördüm.Verilmiş sadakamız varmış ki birkaç saniye önce olsa eşimin de kullanıyor olmasından ötürü büyük bir kaza geçirmiş olabilirdik.Hemen fiat yol yardımını aradım ve Eskişehir Birmot tan servis ekibi geldi...................neyse bu akşam da saat 20:45 civarı servisten aradılar ve direksiyon motorunun değişeceğini söylediler. Parçayı sipariş vereceklermiş ve 3-4 gün sonra gelececekmiş.Benim tahminim aracı almam en az 1 haftayı bulur.(park sensörünü 3 günde takmışlardı ! )Netice de çok can sıkıcı bir olay.Eşimin de okulunda arkadaşlarına rezil olması da cabası(ve papaz olmamız..)..GP yi gerçekten beğenerek isteyerek aldım ama ne bileyim ağır eleştiride bulunarak kimseyi de kırmak istemiyorum.Sadece pes diyeceğim......

Eskiden sık arıza çıkarmalarından ötürü (147 ve 156 lardan önce) Alfa Romeo sahiplerine ne iş yapıyorsun diye sorulduğunda Alfam var diye yanıtlarlardı.Biz de ,bundan sonra bize işimizi soranlara var falan dicez herhalde..

the_Algn
26/12/2007, 11:29
Ufuk Bey olur böyle şeyler. Burda tek sorunlu o arabaya binip yok bunda bişe diyen Ustadır. Direksiyon motorunuz değişince hiçbir sorununuz kalmayacak fakat bundan sonra en ufak normal dışı olayda servise gitmeniz detylı inceleme yaptırmanızı öneririm...

Alp
26/12/2007, 14:07
Ufuk kardeşim öncelikle çok geçmiş olsun.
Neticede mekanik bir sistemde bu tip arızaların olması son derece normal. Bahsi geçen sorun bende de vardı, direksiyon motoru değişince arıza ortadan kalktı. Fakat parçanın sipariş verilip gelmesi bende aşağı yukarı 3 haftayı bulmuştı umarım seninki bukadar sürmez.

grande26
26/12/2007, 18:57
İnşallah dediğiniz gibi 3 hafta beklemem gerekmez..Bu arada servis tamirat belirli bir süreyi geçme durumunda maduriyetimizi gidermek için ücretsiz ödünç araba vermesi gerek miyor mu ?

grande26
27/12/2007, 20:28
Bugün Eskişehir Birmot Servisten aradılar ve yeni direksiyon motorumun takıldığını ,aracımı alabileceğimi söylediler.Tahmin ettiğimden çok kısa bir sürede arızamın giderilmesi beni çok mutlu etti(Allah sevdiği kuluna ,önce eşeğini kaybettirir ,sonra yeniden buldururmuş)..Eskişehir Birmot Servis'e çok teşekkür ederim.Yeni bir arıza daha çıkmaması dileklerimle.