PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto euto 5 motorda ön kızdırma bujisi degişi

ORS15
21/08/2016, 00:17
Arkadaşlar bügün , aracımın ön kızdırma bujilerinden biri degişti, arac servise gittikten sonra 1 saat kadar bekledi sonra söktüler, ben azdaha soğusun dedim ama onlar 1 saat yeterli dediler.benzinli araclarda motor sıcakken buji sökülüp takılmaz bu durum bizim kızdırma bıjileri için de gecerli degilmi.servis sadece cok sıcak olmamalı dedi , kızdırma bujisini degiştirmek için.o yüzden 1 saat bekledi yeterli dedi sizce yeterlimi 1 saat .birde kızdırma bujisi degişirken sohbet ediyordum. Döndüm buji degişmiş, bakamadım , internettende araştırdım bir tane video bulamadık euro 5 motor için video var mı acaba bakmak istiyorum.

MKavruk
21/08/2016, 00:22
Merhabalar Ali Bey, forumumuzda bu konuyla ılgılı bır paylasım olmus, umarım işinize yarar: https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/50782-kizdirma-bujisi-degisimi-videolu.html

kızırma bujılerı bıldıgım kadarıyla yalnızca soguk havalarda ılk calıstırmada kullanılan bır parcadır. kı gunumuzde pek cok dıs ortam sıcaklıgında kızdırma bujısıne cok yuk bındırmeden dızel araclar calısabılmektedır. dolayısıyla motorun tamamen sogumasını beklemeden degısım normal olabılır. lakın saat bazında ıs yapan ve para kazanan servıslerde bu husus tuketıcı aleyhıne esnetılmıs de olabılır. gene forumumuzdan konu ıle ılgılı bır paylasım:

https://forum.grandepuntotr.com/makale/41207-isitma-bujileri-hakkinda-onemli-dogrular-yanlislar.html

umarım ısınıze yarar. Sağlıcakla..

ORS15
21/08/2016, 00:30
Mutat bey teşekkür ederim , acıklama güzel yazılmış işime yarar ama video euro 4 motor bunu izledim benim euro 5 motor için ihtiyacım var.

MKavruk
21/08/2016, 00:44
ne kadar yaralı olur bilemedim ama şu iki videoyu bulabildim:

https://www.youtube.com/watch?v=GpL-yphF6M4
https://www.youtube.com/watch?v=Lptt09luAxE

ORS15
21/08/2016, 01:14
İlk videoyu izledim bu farklı bir durum.ikinci videoyu acılmadı . Ama aradığım bu degil eruo 5 lerde neleri söküyorlar onları görmek istiyorum aslında, ana yine de çok teşekkür ederim murat bey.

halilimo
21/08/2016, 01:18
Ali hocam yine ince dusunmussunuz. Arac 1 saat beklediginde sicaklik en kotu 70 lere duser. Buda o aksamin genlesmesine yetmez. Aksine bence idealidir. Burada onemli olan sokerken kirmamak biraz sicak olmasi bunda etkilidir.

ORS15
21/08/2016, 01:36
Motor blokları aliminyum dimi yanlış hatırlamıyorum .arac 1saat bekledi sonra calıştırıp içeriye aldılar bu esnada hemen 90 dereceye bulmaz her halde.peki aliminyumun genleşme derecesi ne acaba internet paketim bitti araştıramıyorum😟

Ezeldenberi
21/08/2016, 01:44
Şöyle bir tablo buldum;

ORS15
21/08/2016, 01:49
Şöyle bir tablo buldum;

Buna göre aliminyum için genleşme 70 derece fazlasıyla yeterli görünüyor, yanlış mı anladım

ORS15
21/08/2016, 01:58
Ne olcak şimdi😔

Ezeldenberi
21/08/2016, 02:15
Tablonun altında cam genleşme örneği verilmiş buna göre formül uzerinden alüminyum için hesap yapıldığında, sıcaklık direkt olarak katsayı şeklinde doğru orantılı olarak hacmi arttırıyor, diye hesaplanır diye düşünüyorum bilmem yanlış mı?
Hesap doğru ise genleşme çok fazla siz haklı çıktınız. Soğuk motora takılması çok daha uygun görünüyor.
Bu arada tablo resmini yeniledim.

ORS15
21/08/2016, 09:21
Günaydın arkadaşlar,bence arac ne tam soguk, nede tam sıcak olmalı 20 derece tam uygun bu tarz işlemlerin yapılması için. Peki forumda bu ısıtma bujisini degiştiren yok mu? Sıcakkan degişen ısıtma bujisini, daha sonra hiç sökmüşler mi ? Sıcakken takıldığı için sıkışma yapmışmı yada yalama gibi bir Sıkıntı olmuş mu acaba? Bu konuya acıklık geritire bilecek bir forumdaş.

timbaz
21/08/2016, 10:16
Sıkma ve sokerken uygulanacak max tork, kuvvet de onemli...
Belirtilenden daha fazla sıkmamak, sokerken de zorlaniyor ise, belirtilen max kesme kuvvetini asmamak gerekir vs...
elle ne kadar bu belirtilen degerlere yaklasiyoruz, o da var...

MKavruk
21/08/2016, 11:51
Sıkma ve sokerken uygulanacak max tork, kuvvet de onemli...
Belirtilenden daha fazla sıkmamak, sokerken de zorlaniyor ise, belirtilen max kesme kuvvetini asmamak gerekir vs...
elle ne kadar bu belirtilen degerlere yaklasiyoruz, o da var...

1.3 dızeller ıcın sıkma kuvvetı fabrıka ayarı 10Nm. Sıcakken çıkarmak daha kolay (genleşme sebebiyle) ve daha onceden degıstırılıp cok sıkıldıysa bır gun onceden wd40 sıkıp bekletmek tavsıye edılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Lptt09luAxE

halilimo
21/08/2016, 12:10
Havanin 35 ten fazla oldugu yerlerde 20 derece imkansiz Ali hocam bunun icin kısa beklemeleri gerek milletin. Cam ornegi ile motor bloga ayni degil ki. Bosuna elham ediyorsunuz. serviste bu isi yapan kisi kim bilir kac kere degisim yapti, ne kadar sikacagini biliyordur. Butun gucuyle sikmamistir. isi bilmeyen ustalarin sicakken degistirip cok sikmasindan kayniyor zati bu alet. Araci 2 dakika calistirip iceri almasi sicakligi cok artirmaz. Blok oyle aman aman genlesmez. Bujileri sokunce yanma odasina soguk hava girecegi icin genlesme dahasa azalmistir. Yukarida deger ve ornrklerle bunu hesaplayamazsiniz. Kalinlik Yanma odasindaki sicakliklar falan tam bilinmiyor. Ayrica saf aluminyum olcagini sanmiyorum guclendirilmis alisim vardir. Birde turbodan intercoolera giden sert plastik boru var bunun icinden gecen havanin sicakligi 150 200 derecelere kadar cikiyor. Bu parcanin bile genlesmesi yok denecek kadar az. Ayrica yanma odasindaki sicaklik 700 derecelere kadar cikmaktadir. 70 bunun yaninda hicbirsey.

ORS15
21/08/2016, 12:23
arkadaşlar önemli bir bilgi geldi servisten, euro 5 motorlarda kızdırma bujisi kaynaklamıyormuş.ideal sıkma sıcaklığıda 50 ile 60 derece arasında olduğunu, kızdırma bujisinin de torkkunun cok kücük olduğunu bu yüzden el ile konrol ederek sıktıklarını söylediler.

ORS15
21/08/2016, 12:25
Havanin 35 ten fazla oldugu yerlerde 20 derece imkansiz Ali hocam bunun icin kısa beklemeleri gerek milletin. Cam ornegi ile motor bloga ayni degil ki. Bosuna elham ediyorsunuz. serviste bu isi yapan kisi kim bilir kac kere degisim yapti, ne kadar sikacagini biliyordur. Butun gucuyle sikmamistir. isi bilmeyen ustalarin sicakken degistirip cok sikmasindan kayniyor zati bu alet. Araci 2 dakika calistirip iceri almasi sicakligi cok artirmaz. Blok oyle aman aman genlesmez. Bujileri sokunce yanma odasina soguk hava girecegi icin genlesme dahasa azalmistir. Yukarida deger ve ornrklerle bunu hesaplayamazsiniz. Kalinlik Yanma odasindaki sicakliklar falan tam bilinmiyor. Ayrica saf aluminyum olcagini sanmiyorum guclendirilmis alisim vardir. Birde turbodan intercoolera giden sert plastik boru var bunun icinden gecen havanin sicakligi 150 200 derecelere kadar cikiyor. Bu parcanin bile genlesmesi yok denecek kadar az. Ayrica yanma odasindaki sicaklik 700 derecelere kadar cikmaktadir. 70 bunun yaninda hicbirsey.

Serviste degişim yapan usta genc bir arkadaştı, hatta dedim ya birazdaha deneyimli usta yokmu dedim bu usta iyi ve servis teknik uzamanı dediler bende üstüne düşmedim zaten basit bir işlem dediler.Haklısın hocam, yazını okuyunca gereksiz olduğa karar verdim teşekkü ederim.