PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Park halinde araç viteste iken kayması

RaHaTSiZz
18/08/2016, 15:01
Merhaba,
3,4 gün önce fark ettim. Aracımı viteste park halinde bıraktığım zaman hafif hafif ilerliyor kaçırıyor. O kadar dik bi rampa değil çok hafif. Aracım 2006 model 1.4 gp dynamic serisi km 230 binde. Birde bu aracın çekişinden de menmun değilim hiç atik değil.

timbaz
18/08/2016, 15:19
Hangi viteste biraktiniz?

RaHaTSiZz
18/08/2016, 15:25
1 ve 2 de hocam

ORS15
18/08/2016, 16:24
Merhaba,
3,4 gün önce fark ettim. Aracımı viteste park halinde bıraktığım zaman hafif hafif ilerliyor kaçırıyor. O kadar dik bi rampa değil çok hafif. Aracım 2006 model 1.4 gp dynamic serisi km 230 binde. Birde bu aracın çekişinden de menmun değilim hiç atik değil.

Oğuz bey , sadece viteste bıraktıysanız kaçabilir, özelikle sadece 2. viteste bırakırsanız kaçması normal bence. Belir bir süreden sora aracınız ağırlığı ile ve bulunduğu yerden kaynaklanan itme kuvveti ile aracın kompresörünü hareket ettirir ve kaçar. Eğer el freni de çekiyorsanız el freniniz de sıkıntı var demektir bence önce el frenine baktırın, aracın atikliği konusunda ayrı değerlendirmek gerek, motor durumunu ölçtürmek gerek gider sensörleri kontrol etmek gerek gibi.

celenlee
18/08/2016, 16:45
Her aracın viteste iken aktığı bir yokuş vardır.

Motorun kompresyon performansına göre bu durum değişir. Yüksek kmli bir motorda kompresyon düşeceği için yokuşlarda kendiliğinden hareket alması düşük kmli araçlara nazaran daha muhtemeldir.
Hele ki bıraktığınız vites büyüdükçe, araç daha rahat hareket eder.

**Kompresyon çok düştüğünde dediğiniz şekilde çok yokuş olmasa bile motor harekete müsade eder. Ve aynı sorun performansta düşüklüğe de sebep olur.

Reçete:
1-Kompresyon ölçülecek (Büyük ihtimal düşük çıkacak) zati olmuş 240.000km
2-Piston sekmanları, sübaplar, gömlek yatak vb kontrol edilecek /tamir edilecek/ değişecek vb..

Reçete2:
*Performansı çok kafaya takmyorsanız ve yakıt da çook fazla değilse. El frenini yaptırıp motora müdehale ettirmeden öylece binin. 1. reçete daha tuzlu çünki.

RaHaTSiZz
19/08/2016, 08:56
verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. El frenini çektiğim zaman herhangi bir sorun yok. yakıt olarakta LPG li araç 32lt 50 TL ye felan doluyor. şehir içi 270km felan yapıyor. Oda ekonomık kullanırsam. klimayıda açarsam rampalarda hiç çekmez hale geliyor. Bunun için sanırım servisle bir görüşmem gerekecek.

ORS15
19/08/2016, 10:26
el firenini çektiğinizde herhangi bir sorun yoksa o zaman bence sorunda yok:)

Ezeldenberi
20/08/2016, 01:28
Merhaba,

Oğuz bey, Beki aşağıdaki konu ve çözümü sizin araç içinde uygun olabilir.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/60415-punto-evo-1-4-fire-motor-titremesi-videolu.html#post997145