PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Hızlanamama Sorunu

RainDay
15/08/2016, 11:34
1.4 Fire Active GP aracımla 3 kişi yolculuk yapıyorduk. Araba düz yolda 100'ü geçmiyor. Rampa çıkarkende 100 KM hız. Motoru kontrol edin diye arıza lambası yaktı. Bazen bunu yapıyor. Çekiş düşüyor arabanın. Motoru kontrol ettirin diye yazı çıkıyor, sarı motor lambası yanıyor. Araba çekişten düşüyor. Ertesi gün sabaha ışık sönüyor. Dün 30 KM kadar yoldan sonra ışık yandı. Araba 100 KM hız, 3100 devir belki 3200 devirdir sabit kalıyor. Gazı köklesem de fayda etmiyor.

halilimo
15/08/2016, 14:43
Motor kendini korumaya aldigi icin devri sinirliyor. pc ye baglattirin bi

RainDay
15/08/2016, 15:28
Motor kendini korumaya aldigi icin devri sinirliyor. pc ye baglattirin bi

Anladım hocam. Benimde tahminim öyle kendini sınırladığı yönünde. Çünkü o lamba yanınca böyle oluyor.

Bağlamışlardı bir ara, katalitik konnektör mü dedi öyle birşey dediler. Ama bozuk değil dediler. Bozuk olsa egzozdan hava bile gelmez dediler. Müşürlerinden biri bozuk olabilir ama onunda hangisi olduğunu tespit edemeyiz dedi. Öyle kalmıştı.

Acaba araçta bir arıza var, belli dönemlerde sıkışıyor veya o sıra bu sıkıntıyı veriyor ve güçten düşüyor bu sebeple arıza ışığı yakıyor olabilir mi. Dediğiniz gibi bi bağlatmak lâzım.

alierkan
15/08/2016, 16:36
Aracımı ilk aldığım zamanlarda uzun bir yokuşu tırmanırken 5.vitesten 4'e almak isterken 6'ya geçirmişim, araç yığıldı, motor ışığı yandı ve gaz yemez oldu. Uzun yolda olduğum için bir şey yapamadım öylece devam ettim, kırsal bir yere gittiğimden baktırmadım, zaten dediğiniz gibi ışık sonraki gün kendiliğinden söndü ve herşey normale döndü.

Ezeldenberi
15/08/2016, 17:51
Bağlamışlardı bir ara, katalitik konnektör mü dedi öyle birşey dediler. Ama bozuk değil dediler. Bozuk olsa egzozdan hava bile gelmez dediler. Müşürlerinden biri bozuk olabilir ama onunda hangisi olduğunu tespit edemeyiz dedi.
Birebir aynı sorunun çözümünü ( birmotun bile çözemediği) sanayide usta çözdü. Aslında sizin aracınız benzinli olduğu için benim çözümüm sizin işinize yaramaz sanmıştım, ancak;
Üstad aynen devir sorununu benim dizel aracımda da yaşadım 3500 dk geçmiyor artı motor arıza ışığı da yakıyor du. Dolayısıyla turbo devreye girmiyordu. Şimdi ne alaka demeyin sizin yukarıda bahsettiğiniz katalitik bizde dizel partikül filtre (dpf) olarak bulunuyor. Benim sorunun çözümünü dpf girişinde ki sensörü değiştirdigimiz anda aracın hem motor arıza ışığı anında sönmüş vede turbo artık devreye girmişti.

Sonuç olarak kesinlikle gidin katalikte bulunan o sensörü direk değiştiriniz. Yada ilk önce sensörleri söktürün temizleterek tekrardan bir deneyin. Olmadı birisinden rica ediniz ki , ben öyle yapmıştım.

RainDay
15/08/2016, 22:05
Birebir aynı sorunun çözümünü ( birmotun bile çözemediği) sanayide usta çözdü. Aslında sizin aracınız benzinli olduğu için benim çözümüm sizin işinize yaramaz sanmıştım, ancak;
Üstad aynen devir sorununu benim dizel aracımda da yaşadım 3500 dk geçmiyor artı motor arıza ışığı da yakıyor du. Dolayısıyla turbo devreye girmiyordu. Şimdi ne alaka demeyin sizin yukarıda bahsettiğiniz katalitik bizde dizel partikül filtre (dpf) olarak bulunuyor. Benim sorunun çözümünü dpf girişinde ki sensörü değiştirdigimiz anda aracın hem motor arıza ışığı anında sönmüş vede turbo artık devreye girmişti.

Sonuç olarak kesinlikle gidin katalikte bulunan o sensörü direk değiştiriniz. Yada ilk önce sensörleri söktürün temizleterek tekrardan bir deneyin. Olmadı birisinden rica ediniz ki , ben öyle yapmıştım.

Rica edip deneyebileceğimiz bir durum yok çünkü benzinli Punto çok az hocam. :)

Bide şöyle birşey var, ışık sönüyor. Arada sırada yakıyor arıza ışığını. Müşürleri emaneten denesem de sorunun gidip gitmediğini anlamak zaman alır. O yüzden çare direk değiştirmek galiba. Yeni LPG tartışmıştım onun ilk konyrolüne gidecem yakın zamanda sanayiye, o zaman bi elektrikçiye arabayı bağlatıp hata koduna da bakmakta fayda var. :)

Ezeldenberi
15/08/2016, 22:33
Yukarıda söylemeyi unutmuşum PC o zaman benim araç dfp hatası veriyordu. Ustanıza gittiğinizde öncelikle sensörleri söktürün temizleterek tekrardan bir deneyin. Birde aracınız bu arıza öncesinde bir şekilde alttan veya önden darbe aldı mı? sensörlere zarar vermiş olabilirsiniz.

feyzullah
15/08/2016, 22:38
Rica edip deneyebileceğimiz bir durum yok çünkü benzinli Punto çok az hocam. :)

Bide şöyle birşey var, ışık sönüyor. Arada sırada yakıyor arıza ışığını. Müşürleri emaneten denesem de sorunun gidip gitmediğini anlamak zaman alır. O yüzden çare direk değiştirmek galiba. Yeni LPG tartışmıştım onun ilk konyrolüne gidecem yakın zamanda sanayiye, o zaman bi elektrikçiye arabayı bağlatıp hata koduna da bakmakta fayda var. :)

Sorununuz yakıt hava karışımından kaynaklanıyor olmalı. İşinin ehli olan bir lpg ustasına ayar yaptırdığınız zaman sorununuz kalmaz.

RainDay
16/08/2016, 08:17
Yukarıda söylemeyi unutmuşum PC o zaman benim araç dfp hatası veriyordu. Ustanıza gittiğinizde öncelikle sensörleri söktürün temizleterek tekrardan bir deneyin. Birde aracınız bu arıza öncesinde bir şekilde alttan veya önden darbe aldı mı? sensörlere zarar vermiş olabilirsiniz.

Ağır bir kazası yok, bende de olmadı çok şükür. Oksitlenme olabilir sensörlerde dediğiniz gibi.

RainDay
16/08/2016, 08:20
Sorununuz yakıt hava karışımından kaynaklanıyor olmalı. İşinin ehli olan bir lpg ustasına ayar yaptırdığınız zaman sorununuz kalmaz.

LPG'nin ilk kontrol zamanı geldi. Uğrayacam sanayiye. Dediğiniz sorunu kontrol edelim. Ama şuan ışık sönük yani arıza lambası yanmıyor. Gazdan dolayı bir sorun ise LPG kitini bilgisayara bağlayınca hatayı söyler mi acaba.

feyzullah
16/08/2016, 09:19
LPG'nin ilk kontrol zamanı geldi. Uğrayacam sanayiye. Dediğiniz sorunu kontrol edelim. Ama şuan ışık sönük yani arıza lambası yanmıyor. Gazdan dolayı bir sorun ise LPG kitini bilgisayara bağlayınca hatayı söyler mi acaba.

Bilgisayara bağlayınca yüksek ihtimalle yakıt hava karışım hatası verir. Lpg ustanıza gidersiniz iyi bir kalibrasyon yapabilirse arıza ışığınız yanmaz. İşin ehli lpgci çok önemli ayar ve montajda.

MKavruk
16/08/2016, 10:10

İstanbul'da yaşıyorsanız Maltepe'de Emre Mühendislik vardır. Vedat Usta ile görüşürseniz (yönlendirdiğimi iletebilirsiniz) gerekli ayar ve kontrolleri yapacaktır. Forumumuzdan giden başka arkadaşımız da oldu memnun kaldı. lpg ayarlarının rölantide sabit değerlerle değil farklı devirlerde değişken değerlerle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda tam bilgisi olmayan kişiler sizi mağdur edebilir. Geçmiş olsun ve bir an önce düzelmesi dileğiyle..

KG777
16/08/2016, 10:27
Benzinlide de aynı sensör var diye biliyorum. MAP sensör. balata spreyiyle temizleyin derim. 5 dk bekleyin kuruyunca takın.

Geçen cumartesi benim aracımda hızlanma (gaz yememe) problemi vardı.

Söktüm aracı çalıştırdım 3500dk/d geçmedi. haliyle motor ışığı yandı.

Temizledim geri taktım sıkıntı ortadan kalktı.

Ben yinede bugün yenisini 90 tl ye aldım. iş çıkışı takacağım.

33801

Ezeldenberi
16/08/2016, 13:43
Youtube da punto map sensörü temizleyip motor arıza ışığı ;

https://m.youtube.com/watch?v=ek5ulbgvkzc

RainDay
16/08/2016, 15:56
Youtube da punto map sensörü temizleyip motor arıza ışığı ;

https://m.youtube.com/watch?v=ek5ulbgvkzc

Fiat Stilo sanırım videodaki araba.

Şu hata kodlarını silen alet satılıyor mu ki, ne diye geçiyor o aletin adı acaba.

Laptop ile araç arasında bağlantı sağlayan bir kablo ve yazılımla da yapılabilir tahminim. Ne diye geçiyor acaba bu araç gereçlerin adı.

RainDay
16/08/2016, 15:58
İstanbul'da yaşıyorsanız Maltepe'de Emre Mühendislik vardır. Vedat Usta ile görüşürseniz (yönlendirdiğimi iletebilirsiniz) gerekli ayar ve kontrolleri yapacaktır. Forumumuzdan giden başka arkadaşımız da oldu memnun kaldı. lpg ayarlarının rölantide sabit değerlerle değil farklı devirlerde değişken değerlerle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda tam bilgisi olmayan kişiler sizi mağdur edebilir. Geçmiş olsun ve bir an önce düzelmesi dileğiyle..

İstanbul'da değilim hocam, konuya aynı problemden dolayı girenler arasında İstanbul'dan olan kişilere yardımcı olur vermiş olduğunuz bilgiler. :)

RainDay
16/08/2016, 15:59
Benzinlide de aynı sensör var diye biliyorum. MAP sensör. balata spreyiyle temizleyin derim. 5 dk bekleyin kuruyunca takın.

Geçen cumartesi benim aracımda hızlanma (gaz yememe) problemi vardı.

Söktüm aracı çalıştırdım 3500dk/d geçmedi. haliyle motor ışığı yandı.

Temizledim geri taktım sıkıntı ortadan kalktı.

Ben yinede bugün yenisini 90 tl ye aldım. iş çıkışı takacağım.

33801

@Ezeldenberi 'nin paylaştığı videoyu izledim hocam. Bahsettiğiniz sensör o mu? :)

Ezeldenberi
16/08/2016, 16:24
Araçtaki problem tamir edildiğinde arıza ışığı kendiliğinden söner, sadece hafızada kayıtlı olarak kalır. Şuan ilk önce problemin çözülmesi gerekir.

KG777
16/08/2016, 18:27
@Ezeldenberi 'nin paylaştığı videoyu izledim hocam. Bahsettiğiniz sensör o mu? :)

Evet hocam aynı sensör ama benim aracımda yeri kolay :) bu kadar sökmüyorsunuz ortalığı :)

feyzullah
16/08/2016, 19:37
2 yıldır forumu takip ediyorum ve grande punto 1.4 fire kullanıyorum. Bugüne kadar benzinli araçların sensörlerinde dizellerdeki gibi değişim ya da temizlikle ilgili konu açılmadı veya bununla ilgili bir duyumum olmadı. Sensörlerin temizlenmesi veya değişimi ile iş sonuçlanırsa yeni ve orijinal bir konu haline gelecek burada konuşulanlar. Takipteyim :)

Ezeldenberi
16/08/2016, 20:42
Feyzullah bey, araçların beyin komutları sonuçta takılı olan sensörlerin yardımıyla çalışıyor. Bunlardan biri veya birkaçı bir şekilde görev dışı kaldığında o bölgedeki sistem devre dışı kalacaktır ki, arkadaşımızın aracında ki sensörde şuan çalışmıyordur.

feyzullah
16/08/2016, 21:07
Feyzullah bey, araçların beyin komutları sonuçta takılı olan sensörlerin yardımıyla çalışıyor. Bunlardan biri veya birkaçı bir şekilde görev dışı kaldığında o bölgedeki sistem devre dışı kalacaktır ki, arkadaşımızın aracında ki sensörde şuan çalışmıyordur.

Sensörlerden alınan bilgiler doğrultusunda beyin komutlarının çalıştığını biliyorum zafer bey. Ama benim söylemek istediğim, 1.4 fire motor tiplerinde sensörlerin arıza yaptığına hiç denk gelmedim forumda da okumadım. Ani hava değişimlerinden dolayı lpg sistemi yeni hava koşullarına uyum sağlayamayabiliyor. Sensörler aracılığıyla yakıt ve hava karşımının sağlanması için belirlenen değerler uyuşmadığında çekişten düşme oluyor ve arıza lambası yanıyor. Düzgün bir kalibrasyon yapıldığında bu sorun ortadan kalkıyor. Sensörlerin çalışmadığını düşünmüyorum zafer bey. Tam aksine yanlış değerler verdiği için böyle bir sorunla karşı karşıya. Ama sensör çalışmıyorsa bir önceki mesajımda da dediğim gibi bu forumda yeni bir durum ve biz forum ahalisi için de yeni bir tecrübe olacak. Bu bakımdan konuyu dikkatle takip ediyorum.

RainDay
17/08/2016, 08:59
Sensör arızası olsa arıza lambası sönmemiş olurdu diye tahmin ediyorum. Yolculuktan döndükten sonra lamba söndü ve normal şekilde çalışıyor araç.

Şuan herhangi bir sorun yok ama ilerde gene böyle birşey yapıp kmlerce yolu 100 km sabit hızla götürmek zorunda bırakabilir. :)

Özel sebeplerden dolayı gidemedim bir türlü sanayiye. LPG kontrolü için gittiğimde hatayıda öğreneyim neymiş ne değilmiş. Forum ahaliside öğrenmiş olur. :)

Sensör arızalı olsa, arıza lambası sönmezdi diye tahmin ediyorum. Temas sorunu olabilir. Oksitlenme vb. Bununda üzerinde durmakta fayda var.

RainDay
17/08/2016, 18:46
Sanayiye uğrama şansım oldu. Servis için geç kalmıştım. Ama bir yerden hata koduna baktırabildim.

P0011 hata kodu.

Nedir ne değildir diye googledan baktım ama pek birşey anlayamadım. :)

GPEMREE
17/08/2016, 19:23
Sanayiye uğrama şansım oldu. Servis için geç kalmıştım. Ama bir yerden hata koduna baktırabildim.

P0011 hata kodu.

Nedir ne değildir diye googledan baktım ama pek birşey anlayamadım. :)

Bu hata kodu kam mili ile ilgili bir hataymış. Ama neyin nesi tam olarak bilmiyorum.

Sent from my iPhone using

RainDay
17/08/2016, 19:30
Bu hata kodu kam mili ile ilgili bir hataymış. Ama neyin nesi tam olarak bilmiyorum.

Sent from my iPhone using

Kam mili ne oluyor hocam krank filan değildir inşallah. :o

Ezeldenberi
17/08/2016, 19:39
Hatanın sensörü hakkında bilgi;

Eksantrik-Kam Mili Konum Sensörü Nedir Ne İşe Yarar Görevi - Arızası
kam mili hall sensörü
Eksantrik Mili Konum Sensörü ve Arızası (Hall (Faz) Sensörü Nedir Ne İşe Yarar ?
Hall sensörü (Kam mili konum sensörü- faz sensörü) kam mili pozisyonunu belirleyerek elektronik kontrol ünitesine (EKÜ) bildirir. Elektronik kontrol ünitesi, faz sensöründen aldığı bilgileri, yakıt enjeksiyonu için, enjektörlerin enjeksiyona başlama anlarının ayarlanmasında ve ateşleme zamanlamasını ve ateşleme avansını düzenlemek için kullanır. Hall sensöründen gelen sinyaller sayesinde, elektronik kontrol ünitesi, motorun her bir silindirindeki pistonların konumlarını (Üst ölü noktaya geldikleri anları) tam olarak bilebilir.

Hall sensörü ayrıca, değişken subap zamanlamasının (V-TEC, VVT-i) ayarlanmasında kullanılmaktadır. Hall sensörü sayesinde her pistonun konumunun tam olarak bilinmesiyle, emme ve egzoz subaplarının açılıp kapanma zamanlamaları ayarlanmaktadır.

Yeni nesil motorlarda iki adet (çift) hall sensörü kullanılmaktadır, biri emme eksantrik milinin konumunu ve hızını hesaplarken; diğeri egzoz eksantrik milinin konum ve hızını hesaplar.

Hall (Faz) Sensörü Nerededir Motordaki Konumu ? (Eksantrik mili konum sensörünün yeri)
Supap kapağı üzerinde kam milinin (eksantrik milinin) uç kısmına yakın bir yerde, kam mili yataklarına yakın konumda, ve genellikle volanın olduğu tarafta bulunur. Bazı motor tiplerinde, ön tarafta krank kasnağı tarafında, dişli-kayış muhafazasında üst kısımda bulunabilir.

toyota corolla hall faz sensörü
(2015 toyota corolla çift hall sensörlü benzinli motor)

toyota corolla hall sensörü
(2005 toyota corolla tek hall sensörlü benzinli motor)

Hall – Faz Sensörü Nasıl Çalışır? Hangi İşlerde Kullanılır? (Eksantrik mili konum sensörünün çalışması)
Faz sensörü EKÜ tarafından 5V ile beslenmektedir, Faz sensörü kare dalga üretmektedir.
Hall sensörünün ucunun tam karşısında, eksantrik miline bağlı ve bu mille dönen bir sensör çarkı bulunmaktadır. Bu sensör çarkındaki kanatçıkların, sensörün önünden geçmesiyle, bir voltaj üretilir ve bu voltaj sinyali, elektronik kontrol ünitesi tarafından alınır. Bu voltaj sinyalinden, eksantrik (kam) milinin hızı ve konumu hesaplanır.

Hall etkisi nedir?
Bir yarı iletken parça üzerinden akım geçirilirse ve bu yarı iletken parça, manyetik alan kuvvet hatları tarafından dik olarak kesilirse, bu yarı iletken parçanın uçları arasında bir voltaj oluşur. Buna hall etkisi denir.
Yani, bir hall sensörüne akım verildiğinde, ve bu sensöre dik açıda hareket eden bir manyetik alandan geçirildiğinde, manyetik alan gücü ve verilen akımla doğru orantılı olarak bir çıkış gerilimi oluşur.

Eksantrik Mili Konum Sensörü Arızası - Hall Faz Sensörü Arızası Nedir? Hall sensörü bozulursa ne olur?
Eksantrik mili Hall (faz) sensörü bozulursa, elektronik kontrol üntesi arıza (acil durum) moduna geçer, motor çalışmaya devam eder, motor stop edildiğinde tekrar çalışmaz. Motor gücü sınırlandırılır. Hall sensörü arızalandığında, elektronik kontrol ünitesi motor devir sensörünün sinyallerinden yararlanır.
Eğer motorda çift hall sensörü varsa, ve ikisi de bozulmuşsa, motor çalışır fakat stop edildikten sonra tekrar çalışmaz.

Hall sensörü arızasının sebepleri neler olabilir?
Bağlantı kablolarında kopukluk, kısa devre olabilir. Bağlantı kablolarını kontrol ediniz.
Sensörün soket bağlantısında boşluk-gevşeme, kirlenme-yağlanma veya korozyon oluşmuş olabilir, soketi kontrol edip, düzgünce takın.
Sensörde sinyal oluşmasını sağlayan sensör çarkı hasar görmüş olabilir, hall sensörü kullanımdan dolayı bozulmuş olabilir ya da en son ihtimal ECU arızalanmıştır.

Otomobil Teknolojisi : Eksantrik-Kam Mili Konum Sensörü Nedir Ne İşe Yarar Görevi - Arızası (https://otomobilteknoloji.blogspot.com.tr/2016/03/hall-sensoru-nedir-ne-ise-yarar-arizasi.html)

RainDay
18/08/2016, 00:25
Zafer hocam tamamını okudum. Fakat denilene göre sensör arızalı ise motor stop edince tekrar çalışmaz diyor anladığım kadarıyla. Fakat bende öyle bir sorun yok. Biraz önce yine yandı arıza lambası. Aynı sebepten ötürü mü bilmiyorum. 5.vitesde 3.000 devrin üzerine çıkacak yol bulamadığım için deneyemedim ne yazık ki yine 100 km hızdan fazla gitmeme durumu oldu mu olmadı mı.

Ezeldenberi
18/08/2016, 00:43
Burayı atlamış olabilirsiniz " Motor gücü sınırlandırılır " buda devrin düşüklüğü olarak karşımıza cikiyor gibi. Birde araçtan araca yazılım farkindan dolayı araç farklı davranış sergileyebilir. Çözüm noktasında, iyi bir elektronik ustasına bahsi geçen sensörü baktırınız, sonuçta bilgisayar onu işaret ediyor.

RainDay
18/08/2016, 00:48
P0011 Kam Mili Pozisyon Hatası | Team Doblo (https://www.teamdoblo.com/konu/p0011-kam-mili-pozisyon-hatasi.4544/)

Şu bağlantıdaki hata benim aracın verdiği hata koduna uyuyor gibi.

Bu arada bağlantı vermek yasak mı, yasaksa kaldırayım.

Ezeldenberi
18/08/2016, 00:54
P0011 Kam Mili Pozisyon Hatası | Team Doblo (https://www.teamdoblo.com/konu/p0011-kam-mili-pozisyon-hatasi.4544/)

Şu bağlantıdaki hata benim aracın verdiği hata koduna uyuyor gibi.

Bu arada bağlantı vermek yasak mı, yasaksa kaldırayım.

Yasak değilde, o nasıl bir paylaşım sitesi üye girişi olmadan konu hakkında ki yorumları bile göstermiyor:(
Kendilerinin olsun abi.

RainDay
18/08/2016, 09:17
Yasak değilde, o nasıl bir paylaşım sitesi üye girişi olmadan konu hakkında ki yorumları bile göstermiyor:(
Kendilerinin olsun abi.

Bende göremedim, acaba mobilden girince mi göremedim filan derken bi baktım üyelik istiyor. :)

RainDay
18/08/2016, 09:50
Konuyu inceledim. Konu açan kişinin değiştirdiği parçalar;

Kam mili dişlisi
Eksantrik dişlisi
Yağ pompası
Silindir kapağı
Subap ve Sente ayarı
Sensörler komple değişmiş
Motor sekmanlar ve yataklar elden geçmiş

Hala sonuca varamamışlar kaç usta, servis gezmiş. En sonunda hata beyinde çıkmış, beyin değişmiş sorun hallolmuş.

Gözüm korkmaya başladı.

RainDay
19/08/2016, 20:33
Aracımın farklı bir arızası için bugün sanayiye gitmek zorunda kaldım. Gitmişken özel servise aracı bağlattım. Bu sefer 2 tane kod görünüyor. P0011 ve p0012.

Eksantrik mili hatası diyorlar. Gösterdiğim servis hiç benzinli Punto sökmedim dedi ustası. Genelde dizel söküyorlarmış. O yüzden fiyat da alamadım.

brkyoztt
05/03/2023, 03:20
Çok uzun süre oldu ancak umarım hala aktifsinizdir , yeni punto sahibiyim aynı sorunu yaşıyorum p0011 arıza kodu yakıyor araç . Sorunu çözebildiniz mi

feyzullah
05/03/2023, 16:53
Çok uzun süre oldu ancak umarım hala aktifsinizdir , yeni punto sahibiyim aynı sorunu yaşıyorum p0011 arıza kodu yakıyor araç . Sorunu çözebildiniz mi

Bu konuyu daha önce konuşmuşuz. Şöyle de bir durum olabilir; yakınlarda triger değiştirdiyseniz sente ayarı veya kalibrasyon tam yapılmamış olabilir. Kontrol ettirmenizde yarar var. Benim aracımda da eskiden (5-6 yıl önce) çıkmıştı ama silince gitti.