PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima açıkken yaşanan voltaj problemi

peter_tagtgren
08/08/2016, 13:27
Merhabalar forum ailesi,

Malumunuz havalar sıcak, klimasız yolculuk etmek neredeyse imkansız. Hele ki İstanbul' da.

Bir süredir şöyle bir problemim var... Araç rölantide klima açık vaziyette çalırşen, farlarım ve tepe lambamda voltaj belirli aralıklarla düşüyor ve sonra düzeliyor. Bunu sürekli tekrarlıyor.Aynı zamanda dikkat ettiğimde rölanti devrinde de ufak ufak oynamalar oluyor.

Servise danışmadan önce siz tecrübeli arkadaşlarımdan fikir alabilir miyim ?

Ezeldenberi
08/08/2016, 13:50
Gökhan bey, sorun büyük ihtimalle akü kaynaklı gibi geliyor. En kolay yolu Akü ölçümü yaptırınız. Birde aracınız dizel benzin lpg li mi?

timbaz
08/08/2016, 14:00
Rolantide alternatorun gucu ihtiyaca yetmediginden akuden de destekleniyor...
Biraz da ondan kaynakli...
Mesela altermator 90a gucundedir ama o maksimum devirde, maksimum gucudur... mesela 4bin 5bin devirde..
1000 devirde daha dusuk akim saglar, ama dusuk devirde yuk fazla olunca..akuden de desteklenir...
Rolantide arac 25a harciyor, alternator 15a uretiyor ise.. kalan 10a da akuden..
Alternatorun de calisma prensibinden dolayi... bence normal...

timbaz
08/08/2016, 14:07
Kis mevsimi klima yerine arka cam rezistansini actiginizda da benzer durum olabilir... arac soguk iken rolanti yuksek.. isindiginda dusuyor biraz, buna paralel alternatorun sagladigi guc de dusuyor.. ama yukmsabit hala...sicak motorda rolanti dusuk olsa bile, kalorfer fani actiginizda, veya arka cam rezistansini... yuk artinca alternator de akimi yuksetmeye calisiyor... ve o arada anlik oynama olur rolantide..

peter_tagtgren
08/08/2016, 14:48
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Aracım 1.3 mjet

Ezeldenberi
08/08/2016, 15:06
Akü kaç senelik?Ayrıca araçta geç marş basma sorunu yaşıyor musunuz. Birde farlarda ki lambalarda kırpma varsa akü büyük ihtimalle bitiyordur.

peter_tagtgren
08/08/2016, 15:41
Akü 2 senesini doldurdu.

Geçenlerde 2 gün marş basmamıştım. Otoparka indiğimde geç aldığını fark ettim ..

SinanTR
08/08/2016, 15:43
klimayı ilk açtığınızda radyatördeki fan son hız dönüyor ve bariz yüksek bi fan sesi duyuyorsanız buda voltaj dalgalanmasına sebep oluyor enazından bende böyle olmuştu akümde yeni sayılır

grande punto elektrofan rezistörü 55702180 (https://baslaroto.com/otomobile-dair-hersey-burada-fiat-renault-burada/fan-motor-davlumbaz-musur-enduvi-aksamlar/grande-punto-elektrofan-rezistoru-55702180?sort=p.price&order=DESC&limit=50)

klimacının değiştirdiği bu linkteki parça radyatörün şöför tarafı üst kenarında bulunuyor bu parça eridiği için pervaneyi hep üst kademede çalışmasına ve klima gazının basınçlanmasına sebep oluyordu radyatöre tek vida ile sabitleniyor bence geç olmadan bi klimacıya gidin derim enazından kontrol edin eğer değişmesi gerekiyorsa şasi numarasına göre almanızda fayda var bilginiz olsun

peter_tagtgren
08/08/2016, 15:52
klimayı ilk açtığınızda radyatördeki fan son hız dönüyor ve bariz yüksek bi fan sesi duyuyorsanız buda voltaj dalgalanmasına sebep oluyor enazından bende böyle olmuştu akümde yeni sayılır

grande punto elektrofan rezistörü 55702180 (https://baslaroto.com/otomobile-dair-hersey-burada-fiat-renault-burada/fan-motor-davlumbaz-musur-enduvi-aksamlar/grande-punto-elektrofan-rezistoru-55702180?sort=p.price&order=DESC&limit=50)

klimacının değiştirdiği bu linkteki parça radyatörün şöför tarafı üst kenarında bulunuyor bu parça eridiği için pervaneyi hep üst kademede çalışmasına ve klima gazının basınçlanmasına sebep oluyordu radyatöre tek vida ile sabitleniyor bence geç olmadan bi klimacıya gidin derim enazından kontrol edin eğer değişmesi gerekiyorsa şasi numarasına göre almanızda fayda var bilginiz olsun

Fan olayını yetkili serviste defalarca sormuştum. Onlar da normal demişlerdi ...

SinanTR
08/08/2016, 15:54
bu parça fan değil ki fanın hızını ayarlayan parça

Ezeldenberi
17/08/2016, 12:45
Merhabalar forum ailesi,

Malumunuz havalar sıcak, klimasız yolculuk etmek neredeyse imkansız. Hele ki İstanbul' da.

Bir süredir şöyle bir problemim var... Araç rölantide klima açık vaziyette çalırşen, farlarım ve tepe lambamda voltaj belirli aralıklarla düşüyor ve sonra düzeliyor. Bunu sürekli tekrarlıyor.Aynı zamanda dikkat ettiğimde rölanti devrinde de ufak ufak oynamalar oluyor.

Servise danışmadan önce siz tecrübeli arkadaşlarımdan fikir alabilir miyim ?

Gökhan bey, aracınızın elektrik problemini çözebildiniz mi?

peter_tagtgren
23/08/2016, 10:51
Merhabalar,

Ne yazık ki çözülebilmiş değil. Araç çok sık ampul patlatıyor. Haftasonu Bostanı Oto Sanayi' ne gittiğimde içime kurt düşürdüler. Arabada elektrik kaçağı olabilir dediler.

Dün bir tanıdık oto elektrikçiye gittim. "Senin arabanda öyle birşey yok, bu arabalarda hastalık bu. Linea' larda daha çok oluyor dedi".

Allah' a emanet bakalım.

arenas
23/08/2016, 14:38
İnşallah en uygun yolla halledersiniz sıkıntıyı.
Arkadaşımın Lineası da çok sık ampul patlatırdı.Ön parklar ve arka stoplar kısa aralıklarla patlardı,dikkatimi çekmişti.Ama sizinki gibi bir sıkıntısı yoktu.

Sent from my iPhone using

Ezeldenberi
23/08/2016, 16:01
Gökhan bey, cahil ustaların eline düşmek kötü, özellikle elektronik konusunda azıcık kafası çalışan usta çok az bulunur. Onlarda zaten maşallah çok iyi iş yaptıkları için sıra beklersiniz. En son gittiğim usta aracın olasi komple sigorta kutu değişimi sıkıntısını, sorunsuzca çözmüştu.
Aracınızın olasi sorunu voltaj dengesizliği görünüyor. Buna bile saçma sapan laflarala yok lineada kronik gibi , saçmalıklar yerine kafa yorup çözüme gitmeleri gerekir.

Sonuç olarak nacizane şöyle bir araştırma yaptım, aşağıda ki konu bilgilendirmelerini detaylıca okumanızı tavsiye ederim.

Konjektör Nedir? Devreye Nasıl Bağlanır? - Teknik Paylaşım Platformu (https://www.elektroforum.org/oto-elektrigi/11143-konjektor-nedir-devreye-nasil-baglanir.html)

peter_tagtgren
24/08/2016, 10:06
Kalorifer düğmelerinin sağ kısmındaki ampül ve kalorifer - yön - ayar düğmesi bozulduğu için dün başka bir elektrikçiye gittim. Bugüne kadar araç ile alakalı herşeyi yetkili serviste yaptırmıştım.

Teyp söküldüğünde ve kalorifer bölümüne erişildiğinde içerideki pinlerin kırıldığını ve öyle bırakıldığına şahit olduk ... :( yapan usta da zaten söylene söylene çalışıyordu bu yüzden.

MKavruk
24/08/2016, 11:56
Merhabalar Gökhan Bey, sorun aynı olmasa da çözümü aynı olduğu için buraya eklemek istedim. Active model grapde puntoda arka cam buz çözücü ve havalandırma çalışırken klima ve iç hava sirkülasyon tuşu çalışmama durumuyla karşılaştım. Klima panelinin arkasındaki soket çıkmış ve pinlerinden bazıları zarar görmüştü. Düzeltilip yerine takılınca çözüldü.