PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor fanı ve klima kompresörü

ORS15
08/08/2016, 09:22
Arkadaşlar aracın motor fanı çalıştığı zaman uğultu yapıyor. Yani çok gürültülü çalışıyor. Daha önce aracın, fan açıp açmadığını anlamak için motora yaklaşıp, sesi dinlemem gerekiyordu .Diğer türlü fanı açıp, açmadığını anlayamıyordum. şimdi 5 metre ilerden fanının çalıştığı rahat bir şekilde anlaya biliyorum. Çünkü ses yapıyor. Bunun yanında , bu ses klimayı acınca ikiye katlanıyor. Klima kompresörümü ses yapıyor yada fanın sesimi artıyor anlayamadım. Ama klimayı acınca ses sabit kalıyor galiba fandan geliyor. Çünkü klimayı akınca fan direk ikinci kademeden çalışmaya başlıyor. sizce nedir bu durum?

volkan1065
08/08/2016, 09:53
Radyatör-İntercolor- ve klima soğutucusunu soğutmak için Fanlar yükse hızda devreye giriyor. Fan sesini kesmeniz çok zor yenisi takılsa bile ilk başta biraz sessiz gibi sonra yine aynısına döner. Fan sesine yapabileceğiniz bişi yok. Eski araçlarda bu dahada seslidir.

ORS15
08/08/2016, 10:21
Volkan bey yorumunu için teşekkür ederim. Daha önce 2007 grandem vardı bu kadar ses hiç duymadım , bu aracımda da bu kadar fan sesini hiç duymamıştım. Bakıma gittiğimde servise genelde sorardım ya bu arabamın fanı çalışıyor mu diye, onlarda derlerdi neden soruyorsunuz yada neden kontrol etmemizi istiyorsunuz diye sorarlardı, bende derdim daha önceki araçlarımda fan çalışınca bir üfleme sesi yapardı ve anlardım fanın çalışıp çalışmadığını derdim, bu puntolarda ses gelmiyor anlayamıyorum çalışıp çalışmadığını diye söylerdim .onlarda bakarlardı. Şimdi bırakın sormayı çalışıyor mu diye, 5 metre ilerden çalışıp çalışmadığını rahat anlaya biliyorum. arabanın içinden çok rahat duyulmaya başladı.

volkan1065
08/08/2016, 10:37
Eski aracınız daki klima sistemi digitalmiydi.

ORS15
08/08/2016, 10:46
Eski aracınız daki klima sistemi digitalmiydi.

Volkan bey, daha önceki aracım dijital klimaydı buda dijital klima. Daha önceki aracım 2007 grande punto dynamic di. Şimdi servisi aradım sordum balans yapmış olabilir dedi. tozdan veya çamurdan balans yapıyor bir yıkamacıya, pervaneyi yıkattır dedi, ses geçmezse öyle gel bakalım dedi.

volkan1065
08/08/2016, 10:50
Volkan bey, daha önceki aracım dijital klimaydı buda dijital klima. Daha önceki aracım 2007 grande punto dynamic di. Şimdi servisi aradım sordum balans yapmış olabilir dedi. tozdan veya çamurdan balans yapıyor bir yıkamacıya, pervaneyi yıkattır dedi, ses geçmezse öyle gel bakalım dedi.

Balans yaptı çamur yaptı yan yattı çamura battı. Dediğim gibi yenisnide taktırsanız bu sorun devam eder. Maalesef FIATın çözüm önerileri hep böyle şeyler. Ses yapmasnın bir nedenide fan ile petekler arası mesafeler den yapıyor. Bundada bir ayarsızlık olabilir.

ibrahimaydin
08/08/2016, 10:52
Yaz başlangıcında, kışın hiç çalışmayan klimamı ilk çalıştırdığım günlerde benim fanım da çok gürültülü çalışıyordu. zamanla çalıştıkça ses makul değerlere gelecek şekilde azaldı. Anladığım kadarıyla kışın toz ve su fan rulmanına birikerek ilk çalıştırmada ses yapıyor. Herhangi bir yağlama ve bakım yöntemi var mı bilmiyorum. Ama rulmanın olduğu yere sprey gres uygulanarak denemek gerekiyor.

Ezeldenberi
08/08/2016, 11:17
Ali bey, klimayı açınca radyatör fanından kafası şişenler kulübüne hoşgeldiniz. Serviste çözüm bulabilirlerse paylaşımlarınızı bekliyoruz.
İbrahim bey, sıvı gresi uygulamak için çok baktım ama ulaşılabilir yerde görünmüyor. Bir ara ustama unutmazsam sorayım ne yapabiliriz diye.

ORS15
08/08/2016, 11:18
Yolda asfalt çalışması olan bir kısım vardı 20 km kadar ve bem beyaz bir toz çıkıyordu yolda hatta arabayı yıkatmak zorunda kalmıştım tozdan. Belki orada ki aşırı tozdan olmuş ola bilir mi diye düşünüyorum. Peki bir yıkamacıda motoru yıkatsam, radyatör peteklerine tazikli su zarar verir mi acaba, çünkü piyasada, dikkatsiz yıkamacı dolu...

ORS15
08/08/2016, 11:26
Ali bey, klimayı açınca radyatör fanından kafası şişenler kulübüne hoşgeldiniz. Serviste çözüm bulabilirlerse paylaşımlarınızı bekliyoruz.
İbrahim bey, sıvı gresi uygulamak için çok baktım ama ulaşılabilir yerde görünmüyor. Bir ara ustama unutmazsam sorayım ne yapabiliriz diye.

Zafer bey teşekkürler,istemeden de olsa ''klimayı açınca radyatör fanından kafası şişenler kulübüne '' katıldım galiba:) yavaş yavaş korkmaya başladım kronik bir sorun galiba bu durum diye. Ama 2 gün önce böyle bir fan sesi yoktu buna eminim. Fan devreye girince çok sesli giriyor birde klimayı acında da ses ikiye katlıyor. Akşam, Yıkattıracağım , bakalım geçecek mi. Bu sesten rahatsız olan baya kişi de var galiba.

halilimo
08/08/2016, 12:03
2007 benim aracta klima actigimda arac icinden duyabiliyorum. Diger turlu fanin calistigini hic duymadim. Sadece havalandirmayi actigimda da fan sesi cok az geliyor. Malesef bu araclarda klimayi acinca ses 2 3 kat artiyor.

ORS15
08/08/2016, 12:13
Haliy bey, haklısınız bizim araçlarda klimayı acınca ses iki üç kat birden artıyor, benim fan sadece kendisi çalışırken bile ses yapıyor. Klimayı acında ses 3 kat artıyor. İki gün önce yola çıkmadan, fan devreye girince ses çıkarmıyordu, fanın çalıştığını ben anlamakta zorlanıyordum, bir ses yoktu buna eminim. . yada şöyle sorayım fan bozulur mu , bence bozulur. peki fan hangi arızları yapar ve bu arızlar nasıl anlaşılır.

Ezeldenberi
08/08/2016, 12:38
İlginç olan normal düşük devirde ses yapmıyor, bilye dağıtsa hiç çalışmaz veya bilya yatağı aşınsa fan dönerken yalpalama yapar o da yok. Benim tahminim büyük ihtimallede servisin belirttiği gibi fan bilyasına dolan toz pislik ve sürekli çalıştığı içinde yağsızlıktan olsa gerek bilya ilk günkü sessizliğini böylece kaybediyor olmalı. Ali bey, bu fan bilyasının değişimi yapılabiliyor mu. Pek ihtimal vermiyorum ama bir servise sorabilir misiniz.

halilimo
08/08/2016, 12:54
Haliy bey, haklısınız bizim araçlarda klimayı acınca ses iki üç kat birden artıyor, benim fan sadece kendisi çalışırken bile ses yapıyor. Klimayı acında ses 3 kat artıyor. İki gün önce yola çıkmadan, fan devreye girince ses çıkarmıyordu, fanın çalıştığını ben anlamakta zorlanıyordum, bir ses yoktu buna eminim. . yada şöyle sorayım fan bozulur mu , bence bozulur. peki fan hangi arızları yapar ve bu arızlar nasıl anlaşılır.

Fani elinizle kuvvetlice bi sallayin oynama var mi?

erdiyilmaz
08/08/2016, 13:52
Fan motorunuz bilya dağıtmak üzere olabilir, bilya dağıtmaya yaklaştıysa aşırı gürültülü / titreşimli çalışmaya başlıyor, eğer tam dağıtır ve dönmesi durursa hararetten dolayı aracınızı çok uzun mesafe bir yere dahi götüremeyebilirsiniz, aklınızda olsun.

ORS15
08/08/2016, 14:27
Arkadaşlar akşam eve gidince tavsiyelerinize göre kontrol edeceğim teşekkür ederim.

SinanTR
08/08/2016, 15:51
grande punto elektrofan rezistörü 55702180 (https://baslaroto.com/otomobile-dair-hersey-burada-fiat-renault-burada/fan-motor-davlumbaz-musur-enduvi-aksamlar/grande-punto-elektrofan-rezistoru-55702180?sort=p.price&order=DESC&limit=50)

bikaç cevapta aynı şeyi paylaşıyorum ama bu parçaya bi baktırın derim radyatör fan motorunun kademesini ayarlıyor bende klimayı açınca aşırı bi fan sesi duyuluyordu söküldüğünde erimiş şekilde çıktı ve fan hep son hızda sesli çalışıyordu bi baktırın derim ana radyatörün üzerinde bulunuyor bi vida ile sökülüyor kontrolü kolay

ORS15
08/08/2016, 16:24
En iyisi servise gidip bir baktırmak.

ORS15
09/08/2016, 12:46
arkadaşlar motor fanını yıkamacıda yıkatsam, Radyatör-İntercolor ve klima soğutucusunu soğutmak için Fanlar zarar görümü. Radyatörler hassas biraz.

halilimo
09/08/2016, 14:03
Motor faninin yikatildigini ilk kez duyuyorum. Tazikli su radyatoru yamultabilir. Kendiniz dikkatlice yikayin bence ama fanin neresini yikayacaksiniz simdi. Tam bilyalarin oldugu yerler yikaniyorsa yarin paslanirda. Bana mantikli gelmedi. Servise gidin ne istiyorlarsa onlar yapsin birsey olursada siz yaptiniz dersiniz.

ORS15
09/08/2016, 14:06
Ama oto yıkamacılarda insanlar motor yıkatıyor sürekli. bir şey olmuyor mu acaba. aslında bence yıkanması gayet iyi olur. klima fanını, son kademeye getirince ses yapıyor diye şikayet çoktur ,tozların klima fanının balansını bozduğu için, çok ses yapar bu yüzden , klima fanını söküp hava ile temizlerler serviste. , o zaman temizlenmese direk klima fanı değişmesi gerek.

feyzullah
09/08/2016, 14:10
Oto yıkamacılarda arabamı bırakın ayakkabımı bile yıkatmam hocam. Adamlar keyfi hoparlörüme su kaçırdılar ses düzenimi bozdular.

halilimo
09/08/2016, 14:26
Motor yikayan yerler profesyonel olan yerler her ywrde motor yikatilmiyor. Havalandirma fani ayri birsey o zamanla tozlaniyor yada icine yaprak falan kaciyor temizlenmesi gerekiyor. Torpitonun arkasinda kendiniz bile sokup yaglayabilirsiniz. Sizin aracin garantisi var diye hatirliyorum servise birakin en iyisi

ORS15
09/08/2016, 14:32
En iyisi servise götürmek, galiba yorumlar bu yönde, servise aradım gelmenize gerek yok iyi bir yıkamacıya, yıkattırın dedi ama ben yine de servise gideyim bari, içime şüphe düştü..

timbaz
09/08/2016, 14:35
Yagmurda zaten islaniyor o bolgeler... su ile beraber kirleniyor, sadece tozdan defil...radyator hafif metal olunca tuzdan daha cok da etkileniyor..
Ben firsat buldukca yikiyorum... fana su tutuyorum... ben tutmasam da yagmurda islaniyor sonucta..

timbaz
09/08/2016, 14:46
Kir birikince tam temizlemek icin sokmek de gerekiyor... ben bunlari gordukten sonra temiz tutmaya dikkat ediyorum..
On panjuru sokup temizledigim de oldu...

https://uploads.-cdn.com/20160809/1be74bd8745d3c23a64d518e4ba30ec7.jpghttps://uploads.-cdn.com/20160809/6ff0618f464226608502b545cc5c1b11.jpghttps://uploads.-cdn.com/20160809/c3cece2578c8534d12d8ecbcd2dff981.jpghttps://uploads.-cdn.com/20160809/227afe74be711f7b69d564a387c8f004.jpghttps://uploads.-cdn.com/20160809/dfd12620a6299133eb73a16d8924cb45.jpghttps://uploads.-cdn.com/20160809/63f7931173d778a8a77e329298e78992.jpg

halilimo
09/08/2016, 15:05
Yagmurda fana kadar su gelmez radyatorde kalir. Hadi gecti diyelim su sicramasi seklinde olur. Radyatore tazikli su bile tutulsa fotografta gordugumuz fanin bilya aksamina su gelmesi zor. İllaki sokulup temizlenip yaglanmasi gerek.

feyzullah
09/08/2016, 16:17
Oto yıkamacıya giderseniz de aman o Beni Yıka Oto Yıkama'lara gitmeyin. İşini adam gibi yapan bir yere gidin. Bu adamlar yüzünden artık arabamı sadece kendim yıkıyorum. Sonax şampuanla on numara daha iyi sonuç alıyorum. Sizin konuyla ilgili de bence ya iyi bir ustaya temizletin ya da sizi oto yıkamacıya göndermeyen bir servise yönelin.

ORS15
09/08/2016, 16:26
Yıkaya bileceğim bir yer olsa kendim yıkardım süper olurdu.8 saatte arabayı komple yıkamış biriyim:) öyle kenar mahalle yıkamacılara asla yıkatmam aracımı veya motorunu.

feyzullah
09/08/2016, 16:33
Yıkaya bileceğim bir yer olsa kendim yıkardım süper olurdu.8 saatte arabayı komple yıkamış biriyim:) öyle kenar mahalle yıkamacılara asla yıkatmam aracımı veya motorunu.

Biraz hızlı hareket etmek durumunda kalıyorum ama tenha saatlerde arıtılmış su ile yıkama hizmeti veren herhangi bir petrolde işi hallediyorum. Zahmetli oluyor mu evet ama sonrasında kimsenin hatasını telafi etmeye uğraşmıyorum.

Ezeldenberi
12/08/2016, 14:16
Ali bey, fan sesiyle ilgili gelişme var mı?

ORS15
16/08/2016, 10:07
Arkadaşlar, yorumlarınız için teşekkür ederim.motor fanının neden çok ses Çıkardığını çözdüm, aracın ısısını 90 derece de tutmak için, fan dönme hızını değiştiriyor.yani hava çok sıcak ve klima da acık iken araç daha fazla ısınıyor, fan daha soğuk günlere göre daha hızlı dönüyor bu yüzden ses fazla çıkıyor.yani ses normalmiş.

halilimo
16/08/2016, 14:47
Arkadaşlar, yorumlarınız için teşekkür ederim.motor fanının neden çok ses Çıkardığını çözdüm, aracın ısısını 90 derece de tutmak için, fan dönme hızını değiştiriyor.yani hava çok sıcak ve klima da acık iken araç daha fazla ısınıyor, fan daha soğuk günlere göre daha hızlı dönüyor bu yüzden ses fazla çıkıyor.yani ses normalmiş.

Ali hocam uzunca bir zaman aractan ses dinlemeden aracin tadini cikarin:)

SinanTR
17/08/2016, 18:12
valla ben yazın en sıcak zamanlarında klimahep açık ve en son ayarda çalışıyor ama fan sesini hiç duymuyorum

Ezeldenberi
17/08/2016, 19:44
valla ben yazın en sıcak zamanlarında klimahep açık ve en son ayarda çalışıyor ama fan sesini hiç duymuyorum

Sinan bey, siz yinede bir kulak verin fanın sesi hangi seviyelerde.

Aslinda bu başlıkta herkes kendi aracının fan sesini kaydedip paylaşmalı.

SinanTR
17/08/2016, 21:18
zafer abi arabamı özenerek yağıydı suyuydu lastiğiyle titizlikle kullanıyorum hatta kıllık derecesindeyim

elektrofan rezitörü diye bahsettiğim parçayı değişmeden önce bende fan sesi klima açıkken net duyuluyodu ne zamanki o parçayı değiştirdim fanın varlığı yokluğu belli olmuyo bazen arasıra alt devirlerde dönüyor sesi çok az duyuyorum ve eskisi kadar hiçbi zaman son kademe çalıştığını görmedim ali abide sanırım pek tavsiyemi ciddiye almadı oysaki kontrolüde çok kolay tek bir civata ile radyatörden sökülüp kontrolü yapılabilir fan sesini duyan arkadaşların bu parçayı kontrol etmesini önemle öneririm fanın her devreye girişinde tavan lambasının kısılıp açıldığını falan şahit olmuştum.parça söküldüğünde erimiş şekilde çıkmıştı.

Ezeldenberi
17/08/2016, 22:24
Bu parçayı değişim yaptığınızı formda daha öncede paylaşmıştınız , tekrardan teşekkürler. Sinan bey, o zaman şöyle düşünebilirmiyiz rezistör bozulduğunda fan devrini orjinal devrin üzerinde bir hızda mı çalıştırıyor?

ORS15
17/08/2016, 22:31
O gün bizim oğlanla klima full otomatikte acık halde, yaklaşık 1000 km yaptık, eve geldik kapalı garaja girince fan sesini duydum.biraz fazlaydı fan sesi.bende şüpelendim bir sorun mu var diye. Biraz araştırdım fanın araç. motor sıcakşığına göre dönme derecesini göre artırıp düşürdüğünü ögrendim sonra servise sordum , serviste aynısını söyledi.Sinan bey, nasıl anlıyoruz elektro fan rezistörünün bozulduğunu, cumartesi kontrol ettircem.birde tam nerde bu. kendim nasıl kontrol edebilirim

SinanTR
18/08/2016, 01:01
Bu parçayı değişim yaptığınızı formda daha öncede paylaşmıştınız , tekrardan teşekkürler. Sinan bey, o zaman şöyle düşünebilirmiyiz rezistör bozulduğunda fan devrini orjinal devrin üzerinde bir hızda mı çalıştırıyor?

rica ederim abi ne demek

pratikte tam nasıldır pek bilemiyorum ama benim parça eridiği için üzerindeki kademe sistemi birbirine girmiş ve fanı kademeli çalıştırmak yerine direk tam hız çalıştırdığı için arıza yaptığını bu sayede usta gördü

orjinal devri derken şu şekilde söyleyebilirim fan sanki kademe sistemi yokmuş gibi düşünün mesela klimayı açtığında yavaş yavaş çalışması gerekiyorsa parça bunu ayarlayamayınca son hızda çalışıyor buda hem fazla akım çekiyor hem çok fazla ve gereksiz bir fan sesine sebep oluyo kısacası rahatsızlık veriyor

SinanTR
18/08/2016, 01:09
O gün bizim oğlanla klima full otomatikte acık halde, yaklaşık 1000 km yaptık, eve geldik kapalı garaja girince fan sesini duydum.biraz fazlaydı fan sesi.bende şüpelendim bir sorun mu var diye. Biraz araştırdım fanın araç. motor sıcakşığına göre dönme derecesini göre artırıp düşürdüğünü ögrendim sonra servise sordum , serviste aynısını söyledi.Sinan bey, nasıl anlıyoruz elektro fan rezistörünün bozulduğunu, cumartesi kontrol ettircem.birde tam nerde bu. kendim nasıl kontrol edebilirim

sayın abim şuan aracınızda klimayı devreye aldığınızda eğer ki fan direk son hızda çalışmaya başlıyorsa bu parça arızalı olma durumu olabilir ses yoksa zaten bi sorun yoktur geçen yıl yaz ayında böyle bi sorun yoktu ustaya fan sesi var diye söyleyince usta hemen bu parçaya baktı

bu parça kaputu açtığınızda ana radyatörün şöför tarafına doğru üst kısmında köşe tarafında elektrik kablolarına ait soketi çıkarıp bi tane civata ile sökülüyor yanılmıyorsam radyatör ısısına göre fana hız veriyor

timbaz
18/08/2016, 01:18
Fotoda sol ust kose...tersten oldugundan... modele gore yeri degisebilir tabi....
Direnc te 2. Fotoda gorunuyor.. dediginiz gibi test etmekte fayda var...
https://uploads.-cdn.com/20160817/6db7d63a718f1e6f3c274c4da9cd83ba.jpghttps://uploads.-cdn.com/20160817/5f6650efa96f507d6ae4d052baea74d4.jpg

ORS15
18/08/2016, 08:41
Arkadaşlar , cumartesi serviste o parçayı kontrol ettireceğim, galiba başka bir parçayı sökmeye de gerek yok galiba. bunun yanında şimdi bu fan gereğinden fazla hızla dönüyorsa, 90 da sabit duran hararet ibresinin dalgalanması veya aşağıya (85) dereceye gibi düşmesi gerekmiyor mu. çünkü gereğinden fazla hızlı çalışıyor ve gereğinden fazla soğutuyor.

kara devrim
18/08/2016, 09:04
benimde fan klima açıkken kesik kesik ve gürültülü çalışıyordu daha dün bu parçanın arızalı yani tellerinin kopuk olduğunu tespit ettik lehimle geçici olarak düzeldi bugünde siparişini verdim gelince takacağım basit biryerde

Fiat Grande Punto Kalorifer Rezistansı - n11.com (https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/fiat-grande-punto-kalorifer-rezistansi-P50479327)

parçayı buradan aldım fiyatı uygun

timbaz
18/08/2016, 09:08
Calisma prensibini baska baslikta paylasmistim.... linea dan ama ayni olmali...
Klima acildiginda fan 1. Kademede de calisabilir, 2. Kademede de... fakat 1. Kademe icin esik degeri klima icin belirtilmemis...
Park halinde beklerken fanin calisma hizi muhtemelen 1.... ama sanirim 2. Kademeye gecmesi zor gibi....
Klimayi actigimizda da ayni hizda calismaya basliyor ise, 1. Kademe.. 21 barda 2. Kademe ama bu degere 1. Kademeden 2. Kademeye cikmasi gerekir sanirim, direk sadece 2. Kademede baslayan kosul yok aslinda...
Park halinde klimayi uzun sure acik biraktim ama once yavas, sonra hizlandigini hic hatirlamiyorum...
Mevcut hizdan daha hizlisina denk gelmedim..
Ya da soyle bir senaryo,
O direnc bozuk, ve klimada da isida da fan 2. Hizda calisiyor...
Ilk bir kac yil ben de hissetmezdim hic, ama 3. yil park yerinde hissetmeye basladim... sonra antifriz degisimi olunca biraz da faydasi oldu sanirim... ara sira park yerinde durmaya yakin, ileri geri giderken duyuyorum... bu arada kontak kapaninca fan da duruyor, aciklamadaki gibi devam etmedi henuz... o aciklamada da hangi kosulda devam eder, o da net degil...
Gorunurde omdirenc, parca saglam olsa da direncin degerini de kontrol etmek var aslinda...
Bu klima fan hizini,m2 kademeyi de aracta test etmek biraz zor is gibi...

Linea elearn den alinti...
Son paragraf dizel icin bir detay...

Araçta motor kontrol ünitesi tarafından kumanda edilen iki hızlı bir elektrofandan oluşan bir motor soğutma sistemi bulunmaktadır .Motor soğutma sistemi için kabul edilen parametreler şunlardır : Motor soğutma suyu sıcaklığı , klima soğutucu sıvı basıncı.Motor soğutma suyu sıcaklığı yaklaşık 94 °C '' ı aştığında veya klima soğutucu sıvısının basıncı belirli bir eşik değerini aştığında elektrofan düşük devirde devreye girmektedir. Elektrofanın ikinci hızı ise ( daha yüksek olan) motor soğutma suyu sıcaklığı yaklaşık eşik değeri olan 102 °C '' ı aştığında veya klima soğutucu sıvısının basıncı ikinci eşik değerini ( yaklaşık 21 bar) aştığında devreye girmektedir.Elektrofanın ikinci hızdan birinci hıza geçişi motor soğutma suyu sıcaklığı 99 °C '' ın altına indiğinde ( bir gecikme çeviriminin sağlanması için çalışmanın 3derece altında ) ve klima soğutucu sıvısının basıncı ikinci eşik değerini altına indiğinde gerçekleşmektedir Elektrofan motor soğutma suyu sıcaklığı 94 °C '' ın altına indiğinde ve aynı anda klima soğutucu sıvısının basıncı birinci müdahale eşik değerinin altında bir basınçta bulunduğunda tamamen devreden çıkmaktadır.

Motor stop edildiğinde eğer motor soğutma suyu sıcaklığı belirli bir eşik değerinin üzerinde ise elektrofan belirli bir süre düşük hızda çalışmaya devam eder bu süre sona erdiğinde ise otomatikman durur.

Dizel motorlu araçlarda müdahale eşik değerinin aşılması ile fanın çalışması ( veya devreden çıkma ) arasında belirli bir gecikme mevcuttur . Bu gecikme motor kontrol ünitesinin fan cihazını devreye sokmadan önce veya fanın daha düşük hıza geçmeden veya stop etmeden hızının düşürülmesini sağlamak için otomatik olarak fazla tork üretmek için motora müdahale etmesi nedeniyle oluşmaktadır.

ORS15
18/08/2016, 10:24
Peki, fan sürekli 2. kademede çalışınca , hararet ibresi hareket etmez mi.Çünkü 94 derce de fan 1. kamede açılıyor ama 2. kademede çalıştığı için daha fazla soğutacak ama bu seferde hararet ibresinin düşmesi gerekir sabit kalmamalı.

timbaz
18/08/2016, 10:32
Bence su sekilde.. eger bozuk ise...
94 de 1. Kademe komutu geliyor ama 2. Kademe calisiyor... daha fazla soguttugundan calisma kisa suruyor, 94 altina inince susuyor.. 1. Kademede calissa biraz uzun surerdi belki.... hararet gostergesi ortada, biraz genis araligi gosteriyor belki... isi 100lere cikmadan, ibre oynamiyor, pek yukari cikmiyor olabir..
Termostat ta 88 de aciliyor mesela.. fan calismasa bile... bu 88 94 arasinda isinin gidip geldigini dusunursek, ibre genelde sabit... fandan once de sonra da ibre kipirdamiyor bende..

SinanTR
18/08/2016, 10:41
Peki, fan sürekli 2. kademede çalışınca , hararet ibresi hareket etmez mi.Çünkü 94 derce de fan 1. kamede açılıyor ama 2. kademede çalıştığı için daha fazla soğutacak ama bu seferde hararet ibresinin düşmesi gerekir sabit kalmamalı.

mantıklı bi soru devamlı sabit yüksek devirde çalışınca ibreninde inmesi gerekir mantıken baktığınızda fakat bende şöyle yaklaşacağım bu soruya;

mesela eski araçlarımda şehiriçi dur kalk trafikte hararet ibresi orta yükseklikte olurdu durmadan araba fanı açıp kapatırdı otobana çıkıp belli bi hızda seyrettiğimde ise hararet baya düşerdi fakat puntoda uzun yoldada dur kalktada ibre sabit yani onca rüzgara rağmen bile hiç ortadan aşağı düşmüyor elektrofan rezitörü bozukkende hiçibrenin düştüğünü görmedim

ORS15
18/08/2016, 10:43
Göktan ve Sinan beye teşekkür ederim...bende aynı fandan önce ve fandan sonra ibre kıpırdamıyor, galiba bunu termostat sağlıyor. Bu elektrofan rezitörünü kontrol ettiklerinde kopuk tel yoksa, dirençleri kontrol etmeleri gerekiyor,serviste onu yapacak usta var mı acaba..

timbaz
18/08/2016, 10:56
duz termometre mantiginda calissa, her 1derecede mesela, oynardi ama simdiki araclarda body computer duzenliyor bence...
Ibre 50 derecede hareket etmeye basladigina gore, ibrenin hareketi icin de belirli limit degerler var sanirim... mesela 5 derece farklar normal ama bu her 5 derecede ibre oynasa idi, olumsuz yorumlayabilirdik... surucuyu de 5 derece icin panik etmemek gerekir sanirim )))ben ogle vakti firsat bulursam sokecegim))) merak ettim...

kara devrim
18/08/2016, 12:46
Göktan ve Sinan beye teşekkür ederim...bende aynı fandan önce ve fandan sonra ibre kıpırdamıyor, galiba bunu termostat sağlıyor. Bu elektrofan rezitörünü kontrol ettiklerinde kopuk tel yoksa, dirençleri kontrol etmeleri gerekiyor,serviste onu yapacak usta var mı acaba..

hocam servisle hiç uğraşma derim parça 60 lira alıp kendin takabilirsin zaten ömrünü doldurmuştur gibi geliyor

ORS15
18/08/2016, 14:16
Şimdi iki servise aradım elektrofan rezitörünü bozulunca, motor arıza ışığını yakar dedi. Bende grande puntolarda yakmıyor arıza ışı dedim, Euro 5 motorlarda ve yeni puntolarda arıza ışığı yakıyor dediler. tabi cumartesi baktırcam yine de kontrol etsinler.

kara devrim
18/08/2016, 14:44
Şimdi iki servise aradım elektrofan rezitörünü bozulunca, motor arıza ışığını yakar dedi. Bende grande puntolarda yakmıyor arıza ışı dedim, Euro 5 motorlarda ve yeni puntolarda arıza ışığı yakıyor dediler. tabi cumartesi baktırcam yine de kontrol etsinler.

kesinlikle yakmıyor benim aracımda söktüğümüzde tellerden 3 ü kopuktu ışık falan yanmadı

ORS15
18/08/2016, 15:29
Devrim bey,öcelikle teşekkürderim aracınız kac model euro 5 motormu? Dizel mi? Ögreneyimki gidip söylicem

ORS15
18/08/2016, 19:49
Arkadaşlar,elektirofan rezitörü bozulunca arıza ışığı yanan oldumu veya euro 5 motorlarda yanmayan oldumu arıza ışıgı

timbaz
18/08/2016, 20:21
Bu arada aklima geldi...
Aslinda araci bilgisayara baglayip.. ibre ve su sicakligi degerlerine bakmak gerekir... daha once bagladigimda degerlere bakiyordum ama ibre ile hic karsilastirmamistim... araci calistirip fan calisasiya kadar takip etmek.. sonra da stop edip ibre ve harareti takip etmek...
Yagmur yagiyor, ugrasamadim ama... krese varinca ibre ortada oluyor 20 dakika sonra araca donuyorum, calistirdigimda ibre hala ortada.. 5 derece sogusa.. ki daha fazladir, ibre az da olsa duserdi o surede.. hava 20 derece su an..
Bence orta konumda ibre genis bir araligi gosteriyor..
Multiecuscanda aslinda bayagi veri var... ama bende zaman olmuyor..

kara devrim
19/08/2016, 08:50
Devrim bey,öcelikle teşekkürderim aracınız kac model euro 5 motormu? Dizel mi? Ögreneyimki gidip söylicem

aracım 2006 active 1,3 multijet

ORS15
19/08/2016, 10:03
aracım 2006 active 1,3 multijet

Devrim bey teşekkürler, benim aracım 2013 lounge Euro 5 motor 1,3 multijet , dün ısrar ettim servise, onlarda ısrarla yenilerde arıza ışığı yakıyor diyorlar, acaba yeni modellerde böyle başına gelen var mı arkadaşlar.

ORS15
19/08/2016, 14:25
kimse yok mu ?

ORS15
20/08/2016, 18:37
Arkadaşlar, bugün servise gittim, bilgisayara bağladılar, fan kademelerini kontrol ettiler , fan kademeleri çalışıyor bir sorun yok dediler,1.kademe fan kont ettiler sonra 2.kademe fan kont ettiler iki kadamede calışıyorlar dediler. birinci kademe calışmasa arıza ışıgı yanar dediler.bunun yanında sabah servise giderken arıza ışıgı yandı ısıtma bujisi için onuda garantiden degiştirdiler .artık servis kayıtlarınıda tapletten acıyorlar.aracın heryerinden fotoğraf cekiyorlar,sonra tapletten imza atıyorsun sonra cıktı alıyorlar, işlem tamam.

SinanTR
20/08/2016, 18:55
hayırlısı olsun abi

Ezeldenberi
20/08/2016, 21:22
Ali bey, peki fan motor bilyasına herhangi bir işlem yapılamıyor mu? Temizliktir, yağlamadır .. O zamanbu fan seside kronik hastalıklar listesine eklendi.

ORS15
20/08/2016, 21:30
Zafer bey, fan 1. Kademede ses aynı, az cıkıyor. İkinci kademe fanda ses yükseliyor.bu normal dedi.bu aralar havaların cok sıcak olduğunu aracın genelde fanı ikinci kademe acmasının normal olduğu bunun yanında , klima kullanımın havaların sıcak olmasınından dolayı fazla olduğundan fanın ikinci kademede calışmasının normal olduğunu söylediler.hatta başka arıza kodu varmı diye beraber baktık bilgisayardan.arıza olsa nasıl bir uyarı verecegini anlattılar biraz başlarını ağrıttım😀fan bilyası için bir şey söylemediler, ama ben bilya sesi duymadım, yada bilya bozuk olsa belli olurdu diye düşünüyorum.doğrumu düşünüyorum onu bilmiyorum😀

timbaz
20/08/2016, 21:40
Elearn deki aciklamaya gore,
Klima mantikli, direk 2. Kademede baslayabilir belki, o konuda fazla detay yok ama motor sicakligindan dolayi, klima kapali oldugunda direk 2. Kademede baslayacagini sanmiyorum... kosullara gore 1. Kademede baslar... yeterli gelmez ise, hararet daha da yukselir ise 2. Kademenin sonradan devreye girmesi gerekir.. hatta 2de dusus saglanir ise, 2. Kademede direk durmamasi, once 1. Kademeye gecmesi gerekir...
Keske o parcaya da baksalardi )))) servis, bozulmus olsa ariza kodu verecegine guveniyor anlasilan ;)
Siz 1. Kademe ve 2. Kademe hizlarini anlayabiliyor musunuz? Servis, kademelerin hiz kontrolunu nasil yaptilar? Calisir vaziyette bekleyerek mi yoksa cihazdan kontrol ederek mi?

ORS15
20/08/2016, 22:05
Gökten bey , size katılıyorum. Söyle yaptılar, kontak acık kaldı arac calışmıyor , bilgisayara bağladılar soğutma kısmına girdiler orda yazıyor fan 1. Kademe test onu tıkladılar arac 1. Kademede fanı actı sesi normaldi sonra altında aynı yerde 2.kademe fan test yazıyordu oraya tıkladı arac ikinci kademe de fanı actı.ses normal ikinci kademe sadece dönme hızı biraz fazla olduğu için biraz ses yapıyor. Dedim sökmeden nasıl anlıcaz dedim elektirofan rezütörü arızalı olduğunu , bozuk olsa burdan test yapınca birinci kademede fan calışmaz dediler.arac rolantide fan acmadı bügün bekledim biraz bakıcaktım rolantide kacıncı kadamede acıyor diye.ama servis elektirofan rezütörünün arızalı olsa, arza ışığı yakıcagından emin

timbaz
20/08/2016, 22:23
Anladim, tesekkur, test yapayim ben de,
Duydugum ses, su an 1 mi 2 mi belli olur, o parcayi da sokemedim henuz
Klima kapali, hararetten dolayi fan 2 de calistiginda bunun oncesi ve sonrasinda 1. Kademe olmasi gerekir ama sanirim pratikte anlamak cok zor olacak...
En azindan park ederken bazen calisan fan hizini testteki sese gore karsilastirir, anlamaya calisirim..

ORS15
21/08/2016, 01:18
İlk olarak 1. Kademe calışıyor , çok az ses cıkardığı için belli olmuyor test ederken kaputu acıp göz ile kontrol edin.

Ezeldenberi
21/08/2016, 01:37
Elearn deki aciklamaya gore,
Klima mantikli, direk 2. Kademede baslayabilir belki, o konuda fazla detay yok ama motor sicakligindan dolayi, klima kapali oldugunda direk 2. Kademede baslayacagini sanmiyorum... kosullara gore 1. Kademede baslar... yeterli gelmez ise, hararet daha da yukselir ise 2. Kademenin sonradan devreye girmesi gerekir.. hatta 2de dusus saglanir ise, 2. Kademede direk durmamasi, once 1. Kademeye gecmesi gerekir...
Keske o parcaya da baksalardi )))) servis, bozulmus olsa ariza kodu verecegine guveniyor anlasilan ;)
Siz 1. Kademe ve 2. Kademe hizlarini anlayabiliyor musunuz? Servis, kademelerin hiz kontrolunu nasil yaptilar? Calisir vaziyette bekleyerek mi yoksa cihazdan kontrol ederek mi?

Abi servisteki sivri zekalar hadi gelsinler, benim araç daha ilk çalıştırmada klimayı devreye aldığım andan bir iki dk sonra önce 1. Kademe ardindan fasilali olarak daha motor sogukken ikinci kademe ile birinci kademe arasinda gidip geliyor.
Ali bey, bence pc den komut vererek fan hızını test etmek, zaten sistemi direk manuel olarak kontrol etmekten başka bir şey değildir. Eğer rezistör sağlam olsa Sinan beyin örneği olmazdı, diye düşünüyorum.

zafer abi arabamı özenerek yağıydı suyuydu lastiğiyle titizlikle kullanıyorum hatta kıllık derecesindeyim

elektrofan rezitörü diye bahsettiğim parçayı değişmeden önce bende fan sesi klima açıkken net duyuluyodu ne zamanki o parçayı değiştirdim fanın varlığı yokluğu belli olmuyo bazen arasıra alt devirlerde dönüyor sesi çok az duyuyorum ve eskisi kadar hiçbi zaman son kademe çalıştığını görmedim ali abide sanırım pek tavsiyemi ciddiye almadı oysaki kontrolüde çok kolay tek bir civata ile radyatörden sökülüp kontrolü yapılabilir fan sesini duyan arkadaşların bu parçayı kontrol etmesini önemle öneririm fanın her devreye girişinde tavan lambasının kısılıp açıldığını falan şahit olmuştum.parça söküldüğünde erimiş şekilde çıkmıştı.

ORS15
21/08/2016, 01:43
Valla ne düşünecegimi şaşırdım:( bende aynısını söyledim servise manuel kontrol ediyorsunuz dedim , rezistör devre dışı kalıyor dedim , servis hayır rezistör devre dışı kalmıyor sadece biz fanı ac diyoruz dedi, eger rezistör arızalı olsa manuel komutta rezistörden akım gecmedigi için fanı ilk kademede acmaz dedi.

SinanTR
21/08/2016, 08:33
yahu hepsi bi yana ben bu parçayı değişmeden önce klimayı açtığım anda fan sanki yerinden kopacak gibi son hızda çalışıyordu şimdi o sesi bazen duyuyorum aracım dizel genelde dur kalk trafikte kullanmama rağmen her zaman fan çalışmıyor

bide ali abi bu parçayı sökmesi çok kolay neden söküp bakmıyolar anlam veremiyorum bi tane civata ve bi kablo soketi sökecek o kadar bu fiat servisleri ve ustaları hakikaten ilginçler.

ORS15
21/08/2016, 09:05
Sinan bey, bende söyledim aynısını, söküp bakalım dedim servisteki usta , bilgisayardan kontrol garanti yöntem dedi, parca arızalı olsa, buradan acınca fan birinci kademe acmaz dedi.bende olsun sökelim bakalım dedim, ustada da abi üzeri plastik kaplı bunların, söksekte sadece direnç tellerinin kaplamasını görürüz dedi.bende dedim peki siz bu parcanın bozuk olduğunu nasıl anlıyorsunuz dedim , bilgisayar bağlıyoruz test ediyoruz dedi.

cpeloo
21/08/2016, 19:12
konuyu tam okumadım belki arkadaşlardan söyleyen olmuştur. söyleyen olduysa kusura bakmayın birde ben üstünden geçmek isterim. Torpido'nun alt kısmında fan ve klimaya bağlanan soketli fişler var, onlar bazen tam yerine oturmuyor, yolcu tarafına oturan kişilerin ayakları oraya çarpabiliyor ... o soketleri iyice birbirine sıkıştırmayı dene en azın şöyle bi yoklayıp yerini değiştir. onlar gevşeyince fanı besleyen güçte sıkıntı oluyor klima (fan) bazen uğultu, bazen gürültü, bazende durup tekrar çalışma gibi tuhaflıklar yapıyor. Ayrıca o soketlerin üzerinde karartı falanda gözüne çarparsa belli yerlerinden yanmış olabilir. Soketin yenisini alıp mutlu bir şekilde yoluna devam edebilirsin. :D

timbaz
29/08/2016, 15:28
Bugun bilgisayara baglayip parametrelere baktim...
Hararet gostergesi, motor 80 derecede orta konuma geliyor, 95 dereceye kadar ibre kipirdamiyor... fan calisiyor, sonra 91 92 ye dusuyor... ibre ortada iken sicaklik 80-95 arasi...
Bu asamada klimayi da denedim ama...
En sagliklisi, motorun sogumasini beklemek oldu
Araci calistirip klimayi actim... fanin ilk calisma basincini yakalayamadim ama 12bar gibi idi.. sonra susmadi ))) daha once ilk basta ara sira calisan fan bugun susmadi.. belki basinc yuksekti hala...
Biraz bekle, gaz ver, klima ile oyna vs vs.. 18bara cikartabildim, az daha kurcalayarak... 19 barda 2. Kademe calisti.. 16 lara dusunce geri 1. Kademeye..
Fan hep 1. Kademede calismaya devam etti...
Test metodu ile fan hizlarini anca motor stop halinde yapabiliyorum.. calisir iken sesler karisiyor, garajin da yankisi vs.. ama 2 kademe olayini sonunda klimada cozdum... motor sicakligindan dolayi 2. Kademede calistirmak bu sartlarda zor gibi.. klima acik iken zaten isi da 90 in altinda.. fan klimadan dolayi calistigindan...
Radyatordeki o parca da saglam, temiz... multimetre ile kontrol ettim ama degerini tam anlamadim ))))

timbaz
31/08/2016, 19:09
Ben oraya 80-95 yazdim ama.. sanirim 80 -100, 80-105...
Hararet 102 2. Kademeye geciyor, ibrenin ortadan yukari ciktigini pek gozlemleyemedim...
Manuel klimada klima kompresoru ara sira devreden cikiyordu.. bu ekrana gore.. ama sogutmada bir farklilik hissedilmiyor...
Surekli bir onnoff hareketi vardi, farkli, basinc degerlerinde
https://uploads.-cdn.com/20160831/33fe69743e2e16c2aba73e0bacde3a86.jpg
https://uploads.-cdn.com/20160831/f987e8f1950f86d0a3197d691b35a497.jpg
https://uploads.-cdn.com/20160831/a647a567f0f405f280cae4585315430f.jpg

Ezeldenberi
04/10/2016, 10:50
Ahanda benim uçağın iniş anı:)

35km yolculuk sonrası durduğumda dpf temizliği anı bitene kadar bekledim. biraz yakın çekim olduğu için ses olduğundan daha yüksek çıkmış

https://www.youtube.com/watch?v=gfJv0W2wBtU

ORS15
04/10/2016, 10:55
Ahanda benim uçağın iniş anı:)

35km yolculuk sonrası durduğumda dpf temizliği anı bitene kadar bekledim. biraz yakın çekim olduğu için ses olduğundan daha yüksek çıkmış

https://www.youtube.com/watch?v=gfJv0W2wBtU

zafer teşekkür ederiz, güzel paylaşım :)

Ezeldenberi
04/10/2016, 11:29
Ali bey, sizin aracın fan sesine benzer mi?

ORS15
04/10/2016, 12:24
zafer bey benzer, benim araçta büyük ihtimal o aralar dpf temizliği yapıyordu galiba.