PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan Gelen Islık Sesi

buraksacma
02/08/2016, 00:50
Merhaba aranıza yeni katıldım. Aracım 2006 Punto (eski kasa) 1.3 Mjet km 190 bin

Aracımla birkaç ay önce 600 km kadar yol yaptım (istanbul-eskişehir), dönerken yaklaşık yarım saat boyunca 150-160 km hızla geldikten sonra, devir yükseldikçe yükselen(2200 ile 5000 devir arası) bir ıslık sesi çıkmaya başladı. Daha sonra bu ses birkaç gün devam etti ve kendiliğinden yok oldu.
Bir kaç ay daha geçtikten sonra yaklaşık 20-30 gün önce 2bin km kadar yol yaptım ve uzun süre 140'tan aşağı düşmedim. Ses her zaman çıkmasa da ara ara çıkıyor ama henüz tamamen yok olmadı. Turbo kaynaklı bir problem olduğunu düşünüyorum ama çekişte herhangi bir problemle karşılaşmadım. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..

Ezeldenberi
02/08/2016, 01:05
Aracınızın sorununa benzer çözüm önerileri;

Arkadaslar, bu sorunu 3-5 gun once hallettim..Arabanin on kisminda, altta, turbo hortumu var. Bir ucu kelepceyle bagli digeri turboya kagit conta ile montajli. Montajlanan ucta hafif bir egilme oldugundan hava kacagi yapiyormus. zaten sokunce siyah iz seklinde gordum bunu. Mekanikci, bu ucu ege ile duzeltti ki tas ile yapilsa daha muntazam olurdu. Tekrar montaj yaptiginda ses ortadan kayboldu. Ciddi bir sey degil ancak performansi etkiliyor. Arabanin ivmelenmesi hissedilir derecede degisti.
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/10490-islik-sesi.html

PunTonik
03/08/2016, 19:52
Aynı sorun bende de vardı. Egzoz manifolt contasından çıkmıştı.

buraksacma
04/08/2016, 16:27
Arkadaşlar problemi çözdüm ama önce sizin de bilginiz olsun diye olayi analtayim.
Önce bir ustaya gittim, beni sadece turbo işi yapan bir yere gönderdi, orada turbocu baktı, turboyu sökeceğiz, tamir edeceğiz dedi (300 tl) dedi, eğer tamirle olmazsa yeni turbo takacağız dedi (800 tl)
Başka bir mekanik ustasina gittim, yağ filtresinin koruma demirini söküp altındaki bir civatayi sıktı ve ses kesildi. 20 tl para verdim. Aracınızda bir problem olduğunda birden fazla yere göstermenizi tavsiye ederim. Malum, piyasa böyle müşteriyi yolunmalik tavuk olarak gören çakallarla dolu ne yazık ki...

Ezeldenberi
04/08/2016, 16:47
Burak bey, formda ve nette aynı sorunlara baktığımızda sizin problemin çözümü en ummadığımız yerde çıkmış, paylaşımlarınız için teşekkürler. Ustanıza buradan saygılar, artı ustanın adres ve ismini paylaşalım yakın adresteki arkadaşlarımıza faydası olacaktır.