PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol Bilgisayarı Yakıt Tüketimini Az Gösteriyor.

onnorgs
24/07/2016, 12:43
Arkadaşlar, 2011 GP 1.4 fire active manuel araç sahibiyim. Şehir içinde kendim fulleyerek yaptığım çok sayıda denemeye göre 100 km'de 6,2-6,5 lt arasında benzin harcamaktayım. Yani o kadar çok deneme yaptımki tüm hesaplarım bu değerleri gösteriyor.
Ancak yol bilgisayarına göre 4,5-5 lt arasında yakıt tüketmekteyim. Yazılım anlamında mı bir sorun var yada başka müdahale edilebilecek birşey var mı bunu düzeltmek için? Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
İzmirdeyim ayrıca, düzeltebilecek servis tavsiyesi de alabilirim.

SinanTR
24/07/2016, 20:50
yol bilgisayarının yanıldığını bende net söyleyebilirim ama şunuda söyleyebilirim bazen yakıt göstergesininde yanıldığını düşünüyorum çünkü ben her yakıt alışta fullerim ve istisnalar hariç her seferinde çeyrek çizgisinde fullerim ama nedense her seferinde aynı miktar yakıt almam bu sebeple yol bilgisayarınında yanılmasını yadırgamıyorum

arabama sonuna kadar güveniyorum ama yakıt göstergesi hariç.

onnorgs
05/08/2016, 20:15
yol bilgisayarının yanıldığını bende net söyleyebilirim ama şunuda söyleyebilirim bazen yakıt göstergesininde yanıldığını düşünüyorum çünkü ben her yakıt alışta fullerim ve istisnalar hariç her seferinde çeyrek çizgisinde fullerim ama nedense her seferinde aynı miktar yakıt almam bu sebeple yol bilgisayarınında yanılmasını yadırgamıyorum

arabama sonuna kadar güveniyorum ama yakıt göstergesi hariç.

Yanıt için teşekkür ederim.

Başka arkadaşlarında yorumlarını dinlemek isterim.

tafo0911
05/08/2016, 22:34
Benim araç 1.3 multijet ve 6 yildir kullaniyorum. Benim edindigim tecrubeye gore yol bilgisayari verisi ile pompa verisi %100 ayni cikiyor.

onnorgs
12/08/2016, 21:24
Çok ilginç bir şekilde konuyu güncellemek istiyorum. Triger ve V kayışı değiştirdim. Aracı aldığımda saat ve yol bilgisayarındaki diğer ayarlar sıfırlanmıştı (belli hızda ikaz sesi gibi). Yol bilgisayarında trip sıfırlayıp şehir içi sıkışık trafikte klimalı kullanım ile test ettim. Ve artık tüketim değerleri düzeldi :) Yani artık gayet mantıklı değerler gösteriyor.

Ezeldenberi
12/08/2016, 21:45
Erhan bey, peki sürüş stiliniz aynı mı kaldı?
Yoksa triger değişimi sonrası sakin bir sürüşte mi kullandınız? Çünkü kendi tecrübemden biliyorum performanslı kullanımda tüketim uymuyor.

onnorgs
15/08/2016, 19:32
Aslında çok sakin sürüşlerimde ve klima kapalıyken, 4.7-5 lerde gösteriyor. Ancak biraz yüklendiğimde değişmeye başlıyor. Şöyle söyleyeyim; 3 kişi ve arkada biraz yük ile, çok sıkışık trafikte klima açık 8.5-9 litreyide gördüm. Bu yol bilgisayarı sıfırlanmadan önce 8.5-9 lityi kesinlikle görmemiştim.