PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo Multijet Yüksek Hız (+110 km/h) Sendromu !!!

happy
23/07/2016, 21:48
Merhaba;

Aracım 2011 evo 45.000 kilometrede. Uzun yolda özellikle 110 km/h hızı geçince araç elimden uçup gidecek gibi oluyor. Aşırı titremeler başlıyor. Öyle ki titremeleri gaz pedalında bile hissediyorum. Aracımda büyük bir kaza olmadı bugüne kadar. Herhangi bir kronik arıza da yok. Acaba bu durum neden kaynaklanıyor olabilir.

MKavruk
23/07/2016, 22:02
Merhabalar Hikmet Bey, aracınızı iyi bir ustaya ya da rotçuya götürüp titreme sebebini tespit ettirin derim. yürüyen aksamda aks, rot, salıncak, jant, tekerlek göbeği, porya gibi uzun bir liste var. Bu listeden birisi olabilir ve hiçbiri büyütülecek işlemler değil lakin ilgilenmezseniz kendilerini büyütürler. Hıza bakılırsa ben oyumu janttan yana kullanıyorum. Geçmiş olsun ve geciktirmeyin derim.

halilimo
23/07/2016, 22:56
Balans gerekli direk rot balansa gidin.

Ezeldenberi
23/07/2016, 23:11
Hikmet bey, keyifli paylaşımlar dileğiyle foruma hoşgeldiniz. Murat bey aracınızın sorununun çözümü ile ilgili olabilecek tüm noktaları belirtmiş. Ve aynen katılıyorum geciktirmeden servis olur, sanayi olur iyi bir rotbalans yaptırın. Aracınız sıfır kmdir sizde mi? İkinci el mi? Sanki buu arıza düşük km araçta pek olası bir sorun değil.
Jantlarınız orjinal mi? Yakın zamanda rot-balansa gittiniz mi?

happy
23/07/2016, 23:44
Araç 40 bin km den beri bende. Aldıktan sonra sol ön tekerden küçük bir kaza oldu ancak serviste tamir edildi ve jant düzeltildi diye belirtildi. O zamandan önce bu hızlara çıkacak bir fırsatım olmadı. Aradan 8 ay gibi bir süre geçti ve ben bu sürede aracı hep şehir içinde en fazla 90 km/h civarlarında kısa mesafelerde kullandım. Yaklaşık bir ay önce de yine yetkili serviste 40 bin bakımını yaptırdım. Aldığım kişi bu bakımı sanayide yaptırdığını söylemişti ben de bir süre bindikten sonra aklımda kalmasın diye ve doğru yağı kullanmak adına yağ değişimini ve diğer bakımlarını da yaptırdım. Bu bakımların içinde rot balans da vardı ama baktılar mı bilmiyorum. İnternette okuduklarım ve çevremden duyduklarımdan sonra yetkili servislere de hiç güvenim kalmadı.

Ezeldenberi
24/07/2016, 00:22
Araç 40 bin km den beri bende. Aldıktan sonra sol ön tekerden küçük bir kaza oldu ancak serviste tamir edildi ve jant düzeltildi diye belirtildi. O zamandan önce bu hızlara çıkacak bir fırsatım olmadı. Aradan 8 ay gibi bir süre geçti ve ben bu sürede aracı hep şehir içinde en fazla 90 km/h civarlarında kısa mesafelerde kullandım. Yaklaşık bir ay önce de yine yetkili serviste 40 bin bakımını yaptırdım. Aldığım kişi bu bakımı sanayide yaptırdığını söylemişti ben de bir süre bindikten sonra aklımda kalmasın diye ve doğru yağı kullanmak adına yağ değişimini ve diğer bakımlarını da yaptırdım. Bu bakımların içinde rot balans da vardı ama baktılar mı bilmiyorum. İnternette okuduklarım ve çevremden duyduklarımdan sonra yetkili servislere de hiç güvenim kalmadı.

Aynen tahmin ettiğim gibi çıktı, yoksa 40binkmdeki araç öyle kolay kolay titremez.
Hangi servise yaptırdiniz ismini verirseniz arkadaşları bilgilendirirseniz iyi olur. Aynı servise götürün bakım faturasını gösterin aracın arızasını söyleyin bakalım ne olacak. Sorun bahsettiğiniz onarımı sağlam yapmadıklarından kaynaklı.

halilimo
24/07/2016, 00:55
Balans isi servislik degildir. Periyodik bakimlarin hicbirinde yoktur.

khanunl
24/07/2016, 11:40
Merhaba;

Aracım 2011 evo 45.000 kilometrede. Uzun yolda özellikle 110 km/h hızı geçince araç elimden uçup gidecek gibi oluyor. Aşırı titremeler başlıyor. Öyle ki titremeleri gaz pedalında bile hissediyorum. Aracımda büyük bir kaza olmadı bugüne kadar. Herhangi bir kronik arıza da yok. Acaba bu durum neden kaynaklanıyor olabilir.

Aracınızın kilometresi orjinal kilometresi ise titremeye ait sebepler.Öncelikle balans bozukluğudur,herhangi bir rot balans servisi kolaylıkla ayarlar ve aracınız hareket halinde yüksek hızda silkeleme ortadan kalkar.Bunun dışında ikinci sebep lastiklerinize yanlış hava basılması sebebiyle radyal çelik teller eğilmiş olabilir,bu noktada yapacak birşeyiniz yok acil olarak dört lastiği yenileyip balans ayarı yaptırmanız çözümdür.Son olarak jantlarınızda zamanla alınan darbeler ve sert çukurlara hızlı düşme sebebiyle oluşabilecek gözün hissemediği bozulmalardır neticesi jantların değişimini gerektirir gerçi ben pek fazla ihtimal vermiyorum ama olabilir.Balans ayarını yaptırırken lastiklerinizi öncelikle makinaya bağlatıp balans ayarı yaptırın daha sonrasında aracın üzerine taktıktan sonra ikinci defa balans ayarı yapan makina ile balans yaptırırsanız aracınızda sıfır hataya yakın balans ayarı yapılmış olur.Kolay gelsin.

RaHaTSiZz
25/07/2016, 09:19
Böyle bir sorunla bende karsılasmıstım. Komple jant lastık değiştirdim. Araç titremeye basladı ama komple aracın kasasını sallıyordu. Problem AKS den cıktı. Değiştirdiler sallama gitti. işcilik felan herşey dahil bana 150 TL ye mal olmuştu. Haziran 2016 da

punto1414
25/07/2016, 09:48
küçükten büyüğe doğru işlemleri yaptırmanızı tavsiye ederim.Rot balans ayarı ile başladığınızda hem ön takım hem lastiklerinizde kontrol edilmiş olur.

volkan1065
25/07/2016, 10:21
Aracınızın lastik durumu nasıldır. Lastikler eğer balans ayarı bozuk olarak uzun süre kullanıldı ise ne kadar balans ayarı yapıldı ise sorun cıkarabilir. Diğer bir nokta soldan alınan darbede jant düzeltildi ise yüksek ihitmal lastikte yarılmıştır. Sağ sol lastik aynımı ve aynı diş derinliğine sahipmi. Bunlarda sorun varsa istediğiniz kadar rot balans yaptırın ön takım yaptırın sorununuz devam edecektir. Diğer bir noktada bunlarda sorun yoksa Lastiklere yapılan balans ayarından sonra lastikler araç üzerine takıldıktan sonra üzerinde iken yine balansa bakılmalı bazen disk balata balansıda gerekiyor.

Bunlarda sorun yoksa. Z rotlar yada takozlarda sorun olabilir. Ama yüksek ihitmal lastik balans sorunu gibi geliyor banaç

punto1414
25/07/2016, 10:34
Aracınızın lastik durumu nasıldır. Lastikler eğer balans ayarı bozuk olarak uzun süre kullanıldı ise ne kadar balans ayarı yapıldı ise sorun cıkarabilir. Diğer bir nokta soldan alınan darbede jant düzeltildi ise yüksek ihitmal lastikte yarılmıştır. Sağ sol lastik aynımı ve aynı diş derinliğine sahipmi. Bunlarda sorun varsa istediğiniz kadar rot balans yaptırın ön takım yaptırın sorununuz devam edecektir. Diğer bir noktada bunlarda sorun yoksa Lastiklere yapılan balans ayarından sonra lastikler araç üzerine takıldıktan sonra üzerinde iken yine balansa bakılmalı bazen disk balata balansıda gerekiyor.

Bunlarda sorun yoksa. Z rotlar yada takozlarda sorun olabilir. Ama yüksek ihitmal lastik balans sorunu gibi geliyor banaç

Usta disk balata balansı ne demek?

volkan1065
25/07/2016, 11:20
Lastik araca takıldıktan sonra balata disk ağırlığına görede araç üstünde lastiğre makina ile balans ayarı yapılır bunu çoğu balans ayarcısı cok sıkıntı olmadığı sürece yapmaz. Ama bakılmasında fayda var.

edll
25/07/2016, 11:25
Arkadaş zaten genel olarak bakımını yaptırdım demiş. bana kalırsada eğer orjinal jant değilse jant bileziklerindendir. tecrübeyle sabit. benimde yapmadığım şey kalmadı ama tek bir bilezik deforme olmuş ondan 100 üzeri sarsıntı yaptığı belirlendi. 20 liraya ilk başta buna baktırın bence.

happy
30/07/2016, 21:06
Öncelikle konuyla ilgili görüşlerini bildiren bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Aracın 40 bin bakımını yaptırdığımda, araba konusunda bilgisiz ve tecrübesiz olmam nedeniyle aracı teslim alırken ısrarla her şey tamam mı her şey kontrol edildi mi gibi sorular sordum. Hepsinde kendilerinden emin bir şekilde evet diye cevap verdiler. Bu bakımlar esnasında bildiğim kadarıyla tekerler sökülüyor. Periyodik bakım çizelgesinde fren sistemlerinin kontrolü için sökmek gerekir diye biliyorum. Sökülen tekerin tekrar bağlandıktan sonra balans ayarı yapılması gerekmez mi? Bugün başka bir servise gittim ve "Daha önceden kaza yapmıştım bu sol ön taraftan ve siz jant yamulmuş demiştiniz ve düzelttiğinizi söylemiştiniz." diye biraz da suçlar gibi durumu ifade ettim. Servis danışmanıyla hasar danışmanının yanına gittik ve kayıtlara bakıldı. Bir ustayla beraber teste çıktık. Usta aracı 110 120 gibi hızlara çıkardı ve araba yine kopup gitti. Usta sorunu fark etti ve baya titreşim var bu şekilde uzun yolda çok yormuştur sizi dedi. Arabayı balans ayarına soktular ve ustanın söylediğine göre ciddi bir balans problemi varmış. Bana ısrarla arka tekerin patlayıp patlamadığını sordu. Ben de aldıktan bu yana kesinlikle patlamadığını söyledim. Bana arka tekerlerden birinde 75 gram balans problemi olduğunu ve bunun öyle çukura düşmeyle olmasının çok mümkün olmadığını söyledi. Sorun çözüldükten sonra teste çıktık ve 130 140 ı gördük ama titreşim yoktu. Yani normal seviyedeydi. Çok uzun yazdım galiba ama merak edenler için faydalı olur diye anlatma gereği duydum.

happy
30/07/2016, 21:08
Jantlar orijinal. Zaten biraz pimpirikliyim o yüzden aracın üzerinde böyle değişiklikler yapmamaya çalışıyorum

timbaz
30/07/2016, 21:24
Hep balanstan bahsetmissiniz, rot ayarinna, on duzene bakildi mi, yapildi mi?
Bakimda on duzene bakiyorlar, balansa bakmiyor, bir sikayetiniz yok ise, ve ilave ucrete tabi.. sok tak isleminde balans gerekmez, zaten balans kontrolu olsa kontrol etmisken ayari danyapilir.. ama on duzen, rot ayari, bir sikayetiniz olmasa bile bir sure sonra lastikte veya yuksek hizlarda kendini belli ediyor..... 40..60.. ve katlarinda, periyodik bakim tablosunda belirtilen on duzen ayari, ucrete de dahildir...
Bu islemin sonunda aslinda bir cikti vermesi gerektigini dusunuyorum.. kaydini tutmak ve karsilastirabilmek icin ama servislerin bunu yaptigini pek sanmiyorum.. ucrete dahil,olmasina ragmen...ucretini odedigimiz hizmeti almiyoruz, veya cuzi bir indirim yapiyor ise, aslinda yaptigimindirim degil, yapmadigi hizmeyin bedeli gibi geliyor bana... ayni sey buji idin de gecerli mesela.. o da ucrete dahil ama bazi zamanlar degistirmiyoruz.. buna benzer bir cok sey isleme dahil ama hepsini yapmiyor..

happy
30/07/2016, 21:43
Tekerler söküldüğünde balans gerekir mi bilmiyorum ancak durum anlattığım gibi. Bugün gittiğim yerde ön düzene de baktıklarını söylediler. Hatta rot ayarına, lastik hava basınçlarına vs de bakılmış. Usta rot ayarların normal lastiklerde de bir problem yok sadece balans problemi var diye söylediği için bakılmış diyorum. Bir de kendi aralarında konuşurken "arabayı ön düzene kaldırın" gibi birşeyler dediler. Zaten sorun da çözüldü. 40 bin bakımında yapılan bütün işlemler yazılmış. İçinde ön düzen ayarı da var. Açıkçası genel bakımlarda değiştirilen filtreler dışında birçok şeyin kontrol edildiğine inanmıyorum.

timbaz
30/07/2016, 22:08
Mesela kac aracin aku veya sanzuman yag seviyesi kontrol ediliyor, istepnenin basincina bakiliyor? Veya fren hidroliginin kaynama noktasinin kontrolu? Ben de sanmiyorum ama ucrete dahil... ben ayni servise tekrar gittigimde, butun bunlarin hepsini nir onceki bakimda yapmadigini bildigim icin.. rica ettim, periyodukmbakim ucreri, 120kusur tl yerine.. yag bakimi yapin dedim, 30tl gibi bir sey odedim.. ozelde de on duzen ayari yaptirdim...
O yuzden sanayi fiyati uygun kaliyor aslinda, en azindan yaptigi hizmetin parasini aliyor...
Bir de su konu...
Fiat yetkili servislerinde yaptırdığınız ve bedelini ödediğiniz işçilikler, kilometre sınırlaması olmaksızın 24 ay boyunca onarımı yapan yetkili servisin garantisi altındadır. Aracınızın onarımında kullanılan Fiat yedek parçalar kilometre sınırı olmaksızın 24 ay boyunca garanti altındadır.
Aslinda bu aciklama fiata ozel,degil, tuketici kanunundan dolayidir ve aslinda tum servisler icin gecerlidir ama malesef sanayide ne hizmet sozlesmesi yapiliyor, ne dogru duzgun fatura... ozelikle bazi durumlarda, deneme yanilma ile ariza gidermede ucret hep cebimizden cikiyor..
Aksi belirtilmedikce ayipli hizmet, ayipli mal suresi 2 yil, ve gizli hileli durumlsrda bu sure dikkate alinmaz... tabi herseyi kapsamiyor ama.. neyse ben de uzatrim )))

Ezeldenberi
30/07/2016, 22:35
Öncelikle konuyla ilgili görüşlerini bildiren bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Aracın 40 bin bakımını yaptırdığımda, araba konusunda bilgisiz ve tecrübesiz olmam nedeniyle aracı teslim alırken ısrarla her şey tamam mı her şey kontrol edildi mi gibi sorular sordum. Hepsinde kendilerinden emin bir şekilde evet diye cevap verdiler. Bu bakımlar esnasında bildiğim kadarıyla tekerler sökülüyor. Periyodik bakım çizelgesinde fren sistemlerinin kontrolü için sökmek gerekir diye biliyorum. Sökülen tekerin tekrar bağlandıktan sonra balans ayarı yapılması gerekmez mi? Bugün başka bir servise gittim ve "Daha önceden kaza yapmıştım bu sol ön taraftan ve siz jant yamulmuş demiştiniz ve düzelttiğinizi söylemiştiniz." diye biraz da suçlar gibi durumu ifade ettim. Servis danışmanıyla hasar danışmanının yanına gittik ve kayıtlara bakıldı. Bir ustayla beraber teste çıktık. Usta aracı 110 120 gibi hızlara çıkardı ve araba yine kopup gitti. Usta sorunu fark etti ve baya titreşim var bu şekilde uzun yolda çok yormuştur sizi dedi. Arabayı balans ayarına soktular ve ustanın söylediğine göre ciddi bir balans problemi varmış. Bana ısrarla arka tekerin patlayıp patlamadığını sordu. Ben de aldıktan bu yana kesinlikle patlamadığını söyledim. Bana arka tekerlerden birinde 75 gram balans problemi olduğunu ve bunun öyle çukura düşmeyle olmasının çok mümkün olmadığını söyledi. Sorun çözüldükten sonra teste çıktık ve 130 140 ı gördük ama titreşim yoktu. Yani normal seviyedeydi. Çok uzun yazdım galiba ama merak edenler için faydalı olur diye anlatma gereği duydum.

Hikmet bey, aracınızın arızasının giderilmiş olması ve geri dönüş yapmanız gerçekten iyi olmuş. Servise zaten gereken karşılığı vererek tam bir sorumlu tüketici gibi davranış göstermişsiniz. Gerçekten elinize dilinize sağlık. Bundan sonra da sorunsuzca kazasız belasız yolculuklar dileğiyle.

MKavruk
31/07/2016, 09:17
Hikmet Bey tekrar geçmiş olsun ve hayırlı olsun.Servis işlemlerinde acizane tavsiyem aracın işlemi bittikten sonra işlemlerin dökümünü almanız. Vermek zorundalar, hatta mümkünse bu zamana kadar olanları da isteyebilirsiniz. Yetkili servis dışında bir hizmet almanız söz konusu olduğunda kullanabilirsiniz. İşlem fiyatlarının gözükmediği bir döküm var, onu isterseniz ücretler gözüküyor falan da diyemezler :)