PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön fren disklerini ve balataları değiştirdim !!

punto1414
23/07/2016, 09:13
Arkadaşlar Merhaba,
Ön diskler Ferodo marka 100 TL.Opar kablosuz balata 35 TL,Plastik yan sanayi karter muhafaza 50 TL. V kayışını falan kontrol ettik çatlak patlak gözükmüyor iyi dedi..Hava filtre kutusunun ayakları sağlam değildi tırlama yapıyordu komple söküp hava akışmetresini ve hava filtresini temizleyip sağlam bir şekilde yeniden taktık.Tırlama gitti..Yağına,suyuna,fren hidroliğine bakıldı..Silecek suyu eklendi.Karter muhafazanın resmini çekmeyi unuttum ancak kapanması iyi oldu.Pislik yağmur çamur kedi giremez hiç olmazsa.Diskleri değiştirirken bijonların girdiği kısıma zımpara yapıldı ve balata spreyi ile komple temizlendi..Şu an frenler tutmuyor gibi,sabah işe gelirken kısmi ani fren yapıp durdum, baktım sol önden duman geliyor?Normalmi bu arkadaşlar disk balata alışana kadar?

SinanTR
23/07/2016, 09:50
duman mı?

ilk kez duman geldiğini duydum tecrübeli arkadaşlar ne diyecek bakalım takipteyim

punto1414
23/07/2016, 10:07
Taktırdıktan sonra 4-5 km yol yaptım..Taktıktan sonra ustayı uyardım havasını falan almaya gerek varmı?yok abi dedi..bu hava alma olayı nedir bu arada?her balata disk değişiminde havasını almak gerekirmi?

MKavruk
23/07/2016, 10:20
Merhabalar Ömer Bey, frenlerin değişimden sonra az tutması normaldir. Balata disk alışma süresi için belki 500km sert kullanım yapmamak lazım. Kale dışında disk/balata kullanmadığım için ferodoya yorum yapamayacağım, opar diye bir marka yok; kale, hattat, ferre, bosch gibi markalardan hangisinden temin ettiyse içinde o var takılmadan önce baksaydınız markayı okuyabilirdiniz. ikisini de kullanmadım ve dediğinizi kalede bu zamana kadar hiç yaşamadım. Ani bir fren yaptıysanız balata disk üzerindeki uyumsuzluklar sert bir şeklide birbirini aşındırmış olabilir (bir süre sonra frende ses yapar ama geçecektir, daha ciddi uyumsuzluklarda zaten ustanıza/servisinize geri götürür sizi). yalnız internetten baktığımda başka balatadan da benzer duman çıkıyormuş, dumanı tespit ettiğinizde aracı zorlamış mıydınız (yokuşta aşırı zorlama gibi)?

punto1414
23/07/2016, 10:33
balata opar kutusundan çıktı üstünde de opar yazıyordu..yokuş aşağı hızlı iniyordum trafik sıkışınca kesik kesik freni pompaladım,baktım tutmuyor çok ani değil ancak biraz pedala yüklendim ve durdum,sonra bi baktım sol önden duman geliyor hatta önümde transporter vardı dedim ne biçim duman atıyor:):)baktım benim tekerden geliyor.

MKavruk
23/07/2016, 10:43
fren balatanızı yemişsiniz biraz belli:) geçmiş olsun ciddi bir durum olmamış. 1 hafta boyunca frende tutmama devam ederse, ses baslarsa ya da duman tekrar ederse kusurlu mal olarak değişimini talep edin

punto1414
23/07/2016, 10:56
aynen bakalım şöyle bi 150-200 km yol yapayım.alışmazsa geri götürürüm.birde 200-300 km istanbulda ani fren yapmamak imkansız:)

ilkay59
23/07/2016, 15:00
Ömer bey karter muhafazasını nerden aldınız acaba?

punto1414
25/07/2016, 09:08
Ömer bey karter muhafazasını nerden aldınız acaba?

topkapıda parçacı oto topaloğlu..

ulas_evo
26/07/2016, 09:41
diski takmadan üzerindeki yağı düzgün temizleyememişler disk ısınıca duman gelmiş normal korkacak bişey değil

punto1414
26/07/2016, 10:12
balata spreyi ile baya temizledi bez ile sildi..Bende diyorum sıfır diske nabıyo bunlar:)

punto1414
01/08/2016, 11:05
evet arkadaşlar yaklaşık bi 400 km yol yaptım ancak frenlerim hala tam anlamıyla istediğim kıvamda değil..50-60 km hızla giderken ani bir çukur kasis vs.gördüğümde durmuyor.Önceden söylemiştim ustaya pazartesi gel 4 lastikten havasını alalım dedi..Bu hava alma işlemi nerden nasıl oluyor?bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa bizde bilgilenelim.

Ezeldenberi
01/08/2016, 11:23
Ömer bey, problem sizinde söylediğiniz gibi ya ustanız da yada disklerde gözüküyor. Fren hidrolik ayarlarını yapmadan aracı nasıl gönderiyor? ?

ORS15
01/08/2016, 11:40
Ömer bey,disk ve balatalar değiştiğin de aracınız baya geç durur. Bu normal, ancak bu esnada aracınız durmadığı için frenlere fazla yüklenince balatalarda yanma meydana geliyor, buda daha sonra koku yapmaya başlar, daha da ileri olursa duman falan çıkarır. Artık bundan sonra da bu şekilde kalıyor. Benim başıma da gelmişti, ben diskleri orijinal balataları opar taktırmıştım serviste. Sorunu şöyle çözdüm ; tekrar balata değişimi yaptım, bu sefer balata olarak lancia aldım aracı sıkmadan firenleri fazla ısındırmadan 300 veya 400 km yaptım sorun çözüldü. Aracı sattığımda firenler süperdi.
O zamandan sonrada, lancidan başka fren balatası kullanmadım..

punto1414
01/08/2016, 12:17
değiştirirken sormuştum havasını falan almaya gerek varmı yok demişti..usta arkadaşım işgüzar bir eleman değil aslında.ilk gün öyle bir duman çıkarma sıkıntısı olmuştu.ondan sonra koku,duman vs.gibi sıkıntılarla karşılaşmadım.Yarında uzun yola çıkacağım..bakalım akşam söksün de belki disk,balatada fabrikasyon hatalarda olabilir.Dediğiniz gibi arabanın fren mesafesi çok uzun..biraz daha yüklensem abs devreye girecek nerdeyse

fluminense
01/08/2016, 12:51
balata opar kutusundan çıktı üstünde de opar yazıyordu..yokuş aşağı hızlı iniyordum trafik sıkışınca kesik kesik freni pompaladım,baktım tutmuyor çok ani değil ancak biraz pedala yüklendim ve durdum,sonra bi baktım sol önden duman geliyor hatta önümde transporter vardı dedim ne biçim duman atıyor:):)baktım benim tekerden geliyor.

11 temmuzda ben de serviste opar kutusunda çıkan balata taktırdım.65 liraydı fiyatı.ben de şu ana kadar frenlemeden memnun değilim..bitik balatayla bile freni dozajlayabiliyordum,bu yeni balatalarla basıyorum bi noktada tutuyor,sonra daha çok bassam da tutmuyor.ölüdenizden inerken de çok kötü koku yaptı,araç kalabalık idi endişelendik biraz.1000 km oldu takılalı,biraz daha bekleyeceğim.ama çoktan alışması gerekirdi kanımca.

punto1414
02/08/2016, 08:45
evet arkadaşlar dün gittim ustanın yanına,bi test sürüşüne çıktık baktık etti frenler iyi dedi birazcık boşluk var dedi..kaldırdı lifte arka kampanaları zımparalayıp balata spreyi ile temizleyip ayar yaptı..Arka kampanalarda bi tıpa var,onu söktü bir boru takıp hidrolik gelene kadar bekledi(hava alma işlemi sanırsam)daha sonra fren hidroliğine ekleme yaptı..Sonuç Frenler kıvama geldi:)

Ezeldenberi
02/08/2016, 09:35
Sonuç olarak sorun usta kaynaklı çıktı. En başta yapması gereken işlemleri şimdi yapmış.

halilimo
02/08/2016, 16:18
Tam olarak usta hatasi denmez yag degismedikten sonra hava yapmamasi gerek. Usta deneme surusu yapsa dahi bunu balatalarin yeni olmasina baglar.