PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgilerinizden Faydanlanmak İstiyorum , Birkaç Sorum Olacak

Apar
22/07/2016, 00:11
Herkese merhabalar ,

Arkadaşlar aracım 2009 model 1.3 multijet 169bin KM'de

Sizlere sormak istediğim 3 soru olacak , bilgilerinize ihtiyacım var.

1) Aracım çukurlardan veya hız kesicilerden geçerken önlerden tıkırtı yapıyordu , araçlardan anlayan bir arkadaşım salıncak burçlarından geliyor dedi.Bende biraz araştırma yaptım ve gerçektende bu sıkıntıyı yaşayanların birçoğu aynı problemden bahsetmiş.

Bugün ustamı aradım ve burçların sadece değişmiyeceğini salıncaklar ile birlikte değişeceğini söyledi.Daha önce sadece burçları değiştiren var mı ?

2) Aracım boşteyken viteste boşluk var , vitese takmazsam baya sağa sola gidiyor bir diğer problemde anlam veremediğim bir şekilde yazın sıcak havada vites geçişlerim sertleşiyor , aracın performansı düşüyor.Tam tersine soğuk havada performansı inanılmaz artıyor ve vites geçişlerim pamuk gibi oluyor.

3) Aracım yokuşlarda el freni tutmuyor , tutsa bile arabanın içinde kendinizi sertçe ileri geri yapınca ses yapıp hafif gittiğini anlıyorsunuz bu pek önemli olmasada galiba el freni teli ?

SON olarakta ANKARA içinde tanıdık sürekli gittiğiniz ustanız var mı ?

Yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim , iyi forumlar dilerim.

SinanTR
22/07/2016, 08:52
hepsi için ustaya görünmeniz zaten faydalı olacak önden gelen tıkırtı salıncaktan ziyade z rot veya kule takozundan yapabilir görmeden bişey denilemez vitesteki boşlukta kolun altındaki bi parçanın yada parçaların aşınmasından kaynaklıdır muhtemelen o kolay iş diye tahmin ediyorum bu sorunun ve viteslerin sert geçişi olayı bi ihtimal vites halatlarından da yapabilir bunun için sanayide iyi bi usta bulursan üzülmezsin servis halatı yağlamak yerine değişip fiyatı şişirebilir el freni ise ayarlanmayla kurtarmazsa arka kampanalar açılıp kampana içi temizlik ve zımpara el fren telinin gerdirilmesi ile düzelebilir istanbulda olsan usta var ama ankarayı pek bilmem

volkan1065
22/07/2016, 09:58
Merhaba;

1. Salıncaklar komple değişir ayrı rotil burç değişimi olmaz değişse bile astarı yüzünü gecer. Bu ses Z rot yada Amortisör takozlarından olma ihtimali daha yüksektir. Ama aracınız ile giderken direksiyonda hafif sağ sol boşluk varsa salıncaklar gitmiştir.

2. Vites koluna bakmak lazım. Onun için tam net bir şey söylememiyorum. Debriyaj setinin kontrolü gerekebilir. Şanzuman yağınında değişimi gerekebilir.

3. Arka kampanaların sökülüp ayarlarına bakmak lazım balatalar bitti ise değişimi bitmedi ise gergi ayarı yapılıp kampanalar temızlenip kapatılır.

Aracınızn en son yağ bbakımı ne zaman yapıldı yenı aldıysanı kompe yag bakımı yaptırın. Size Ankara çankayada bulunan KAVAKLIDERE FIAT servisini tavisye ederim. Yag bakım fiyatı özel servisler ile aynı. Debriyaj seti özel servislerden daha ucuza değiştiriyorlar şu an kampanya vardı bitmedi ise 450 TL. Servis müdür Müslüm abi ile görüşerek sorunlarınızı anlatın ve fiyat alın. Emin olun kendisi ile direk görüşürseniz size çok yardımcı olacaktır.

3.