PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıvı Greslerin kullanım amacı

Ezeldenberi
19/07/2016, 14:44
Arkadaşlar benim tercihim Würth hhs 2000 den yana oldu. Ürünü formdaki bizim meşhur kapı sesi çözümünde ki arkadaşların paylaşımından öğrenerek aldım. Daha önceden nanoborx marka aldım ve faydasını görmemiştim.
Kullandığım noktalar;
1-Kapı gergilerini önce balata spreyi ile temizledim o anki sesi kimse duymak istemez. Sonra Würth ü geri içlerine doğru sıktım on onbeş defa aç kapadan sonra kapı sesi kesildi.
2-Kapı klitlerine ve menteşelerine,
3-Bagaj klitlerine ve menteşelerine,
3-Korkarak da olsa sinyal kollarına, çünkü özellikle sola dönüşler de takılı kalıyordu. Şuan takılı kalmıyor.
4- Kontak yuvasına , önceden anahtar yuvaya da metal sesi veriyordu, şuan oda kalmadı. ( bu bölgeye uygulamak ne kadar doğru bilmiyorum:)
5- Silecek kollarının hareketli heryerine, ön silecek takır tukur takılma sesi yapıyordu, ordanda kurtuldum.
6- Geçen senelerde sol önden sadece direksiyonu çevirirken gelen gacırtı sesi ( resmen kağnı sesi gibiydi )için, ustalar her zamanki gibi sol ön amortisör üst takoz değişimi yapmışlar ve sorun çözülmemişti. Aslında ustamı değişim yapmadan önce uyandım, ses yağsız kalan bir noktadan geliyor diye ama! kim dinler. Sonuçta hareketli Z Rot başlarını yağlayınca o gacırtı gitmişti. Bu sıkıntıyı bildiğim için ön alttaki ne kadar hareketli parçalar varsa sıktım.
Motor içini açınca şanzıman üstünde direksiyonu hareket ettiren parçaya, ( bahsettiğim parça direksiyonun mu?
Son olarak bez yardımıyla bolca koltukların üstüne yediğim ki ses yapmasın:)

ORS15
19/07/2016, 14:57
zafer, bence doğru ürünü kullanmışsın. Bence faydası olur.

Ezeldenberi
19/07/2016, 15:51
Ali Bey, bizim kapı gergilerin deki bu sıkıntı için Würth'e mail de attım, gelen cevap ise şöyle;

Zafer Bey;

Bahsetmiş olduğunuz ürünün katalog sayfası ektedir artikel numarası da 08931066, ayrıca diğer bir ürün de HHS 5000, HHS 2000 e göre biraz daha mukavemetli bir ürün dür ilave olarak bu ürünün de katalog sayfasını gönderiyorum HHS 2000 ile sonuç alınamadığı durumlarda bu ürün kullanılabilir. Bilginize.

Würth Türkiye (https://shop.wurth.com.tr/?sayfa=product/artikel&artikel=0893106+++028+++12)

İyi çalışmalar.

Açıklama: TARIK BAHTIYAR BEYSI E-POSTA IMZA

volkan1065
19/07/2016, 16:31
Sıvı gresi kullanırken çok dikkat etmeniz gerekir. Sıvı gres metal aksamlar için idealdir. elektronik aksamlar için uzun vadede çok zararlıdır.

1. Bagaj kilidinin iç kısımında elektronık devre kartı ve swıch var. Bu nedenle sıvı gres bir süre sonra kart uzerınde oksitlenme ve ark yapmsına sebep oluyor. Swıch içine hem yağ su hemde toz girince swıch işlemini yapamıyor. Bunun çözümü bagaj kilidine katı gres sürmektir. Birdefa sürdüü,nüzde yıllarca rahat kullanabilrsini.

2. Direksiyon kollarına yağlı kontak spreyi kullanın.

3. Kapı kilitlerindede elektronik kilit mekanızmasına gelmeyecek şekilde kullanabilirsiniz.

4.Kontak yuvasınada çok az mıktarda bir fıs yeterli olacaktır öncesinde yine elektronık yaglı kontak spreyi daha iyi olur.

Geleim diğer aksamlara dediğim gibi metal aksamda rahat kullanabilrisiniz. Ben özellikle Takozları ayda bir yağlıyorum. Aracı alalı 1.5 seneyi geçti iki yoğun kış geçirdim. Sürekli temizleyip yağladığım için takozlardan hiç ses gelmiyor. Z rotlar debriyaj milleri yada diğer kenaik aksamları gördüğüm yerleri periyodik olarak temzileyip yağlıyorum. Kullandığım üründe MOTİP.

ORS15
19/07/2016, 16:47
Hareketli noktalarda plastik de olsa, metalde olsa, elektronikte olsa, sıvı gres iyi olur ancak harekesiz elektronik noktalarda (elektronik devrelerde, elektronik kartlarda, soketlerde) gres katıda olsa sıvıda olsa ilerde oksitlenme yapar.

volkan1065
19/07/2016, 18:00
Hareketli noktalarda plastik de olsa, metalde olsa, elektronikte olsa, sıvı gres iyi olur ancak harekesiz elektronik noktalarda (elektronik devrelerde, elektronik kartlarda, soketlerde) gres katıda olsa sıvıda olsa ilerde oksitlenme yapar.

Ali bey kesinlikle elektronik hareketli kısımlardada kullanılmaz. Elektronik kartlarda sadece kontak spreyi kullanılır. Sıvı gres iletkendir. Sizin dediğiniz gibi olsa o zaman herşeye sıvı gres kullan bitsin. bagaj kildinin iç ksımında elektronık kart var. Bazı arkadaşlar bu kartta WD 40 yada sıvı gres surup swıchın takılı kalmasını çözüyor ama kaş yaparken göz cıkarıyorlar. Katı gresi kildin metal hareketli noktasına sürerseni o kısmına gitmez. Bu benım dediğim tabiki punto kilit mekanızması için geçerli. Plastik noktalar içinde bu tür sıvı gres değil plastik sıvı gresleri var. Tek bir malzeme ile herşeyin çözümü olmaz.

ben bu iş için yılalrımı verdim böyle herşeye şunu sür bunu sür özelelikle elektronik kartlarda yapılan hatalın haddi hesabı yok.

ORS15
19/07/2016, 22:45
Volkan bey, her bir ürünün kullanım şartları ve kulanım derecesi vardır, bilmiyorsan zaten kullanmazsın bunun yanında tecrübe olarakda yeterli olmak gerek. Diger bir konu ise , iletken olmayan bir gresi, hareketli elektironik kartlarda kullanamazsın, iletken olmayan veya iletkenliği yok eden bir ürün kullanırsanız orayı baştan temizlemek ve tekrar yağlamak zorunda kalırsınız. Cünkü devre çalışmaz. Ama elektironik devrenin üzerine gres sıkılmaz sadece hareketli yani sürtünme olan kısmına sıkılır veya sürülür. ama bu tür yerlerde en güzeli yağlı kontak sipreyi kullanmaktır.katı gres kullanımı , metal kısımlarda, doğru şekilde ve yeterli miktarda kullanılırsa garantici bir uygulamadır. Özellikle plastik dişlilerde gres kullanılmaz, daha ince ve hassas yağlar kullanılır hatta yanık kremi bile kullanan elektironikciler gördüm.Bir de artık teknoloji cok gelişti , bununla birlikte plastikler için özel sıvı gres cıkmış olabilir.her bir yer için ayrı yarı greste alına bilir, böylelikle işinizi daha da kolaylaşır.ama bazen demeyimle bulunan cözümler daha etkili oluyor.her şeyin çözümünü bulmuş olsalardı, biz bu forumda bilgi paylaşmazdık bence, herkes gider gereken ürünü alır kullanırdı.yanlız ben demek istediğinizi de anladım, eger doğru yerde kullanılmazsa dahada sorunu artırır, ilerde gereksiz hatalar ortaya çıkar.

Ezeldenberi
21/07/2016, 16:35
Kapı açma kollarında biraz tutukluk gibi takılmalar vardı. Kapı iç klitlerine iyice sıkmıştım ancak kapı kollarında ki zorlamalar geçmemişti. Kapıların dışından kolların içine, sıvı gresi iyice sıktım, ve o zorlamalar kalmadı. Kapılar kaliteli yağı görünce yağ gibi oldu.

Ürün hakkında extra bir detay vereyim, elimdeki diğer sıvı gresi kullandığım zaman uyguladığım yerlerde bildiğimiz gres kalıntıları bırakıyor du. Fakat bu würth hhs 2000 i
uyguladığım yerlerde hiç bir şekilde gress kalıntısı olmuyor, bildiginiz çok ince bir sıvı yağ gibi heryere köpürerek nufus ediyor.

timbaz
21/07/2016, 20:10
Bilgiler icin tesekkur,
Bende linea var... direksiyon milinin gaz pedali arkasinda kalan kisim icin bir fikriniz, oneriniz var mi? Sanirim biraz ayakkabidan, yagmur kardan dolayi paslanma da olmus..
https://uploads.-cdn.com/20160721/cfadc93d9fcef871e97b233a105ded08.jpg

volkan1065
21/07/2016, 20:19
sıvı gres kullanın. Wurth yada motip olabılır

Ezeldenberi
21/07/2016, 22:09
Yukarıdaki sıvı gres kullandığım yerlerde önce Motip balata temizleyici sprey kullandıktan sonra bezle temizledim, gayet güzel iş çıkarıyor diyebilirim. Sizede aynı metodu öneririm.
Veya wurth un pas sökücü spreyini uygulayın ardından hhs 2000 i.

WÜRTH PAS SÖKÜCÜ SPREY PLUS 300ML Fiyatı - Taksit Seçenekleri (https://www.hepsiburada.com/wurth-pas-sokucu-sprey-plus-300ml-p-OTROTAWRT02)

Ezeldenberi
01/08/2016, 18:38
Bilgiler icin tesekkur,
Bende linea var... direksiyon milinin gaz pedali arkasinda kalan kisim icin bir fikriniz, oneriniz var mi? Sanirim biraz ayakkabidan, yagmur kardan dolayi paslanma da olmus..
https://uploads.-cdn.com/20160721/cfadc93d9fcef871e97b233a105ded08.jpg

Üstad son durum nasıl pasardan kurtulabildiniz mi?

timbaz
01/08/2016, 18:46
Malesef henuz vakit olmadi... bir urun de bulup almadim henuz... aracin gecmisine yogunlastim bu aralar... aracin servis bakimli olmasi hic bir sey ifade etmiyormus...

punto1414
24/02/2017, 16:55
geçen arka kapı menteşelerine sıktım sıvı gres,kalp krizi geçirecektim o sesi duyunca :D hemen pudra döktüm ses kesildi..Nasıl oluyor ben anlamadım yağı yiyince susması gerekmiyormu ?

Ezeldenberi
24/02/2017, 17:06
İlk uygulandığı anda canı yanmış okuz gibi böğürmeye başlıyor:) Aynı anda 15-20 defa kapıları tam kapatmadan aç-kapa yapıyoruz. Sonra ses kesiliyor.

punto1414
01/04/2017, 09:13
İlk uygulandığı anda canı yanmış okuz gibi böğürmeye başlıyor:) Aynı anda 15-20 defa kapıları tam kapatmadan aç-kapa yapıyoruz. Sonra ses kesiliyor.

usta dün ilk önce wd40 ile temizledim menteşeleri,sonra sıvı gres sıktım ancak o sesi duyman lazım mah.rezil oldum yine:)aç kapa yaptım ancak ses kesilmedi..bezle bi güzel temizledim ses azaldı..bu böğürme menteşelerdenmi geliyor,gergiden mi geliyor ben neyi yanlış yapıyorum ? bu arada gergiye sıkmıyorum,gergi temiz ve kuru kalıyor..

Ezeldenberi
01/04/2017, 10:04
Ses gergiden geliyor. Wd40 sıktığın zaman gergi temizleniyor. Dolayısıyla sürtünme daha fazla oluyor ve ses kaçınılmaz. Ömer, würth hhs2000 kullandı isen ses kesilmesi lazım. Gergilerin tam kapı birleşim yuvasına alttan ve üstten sık sonra ilk 5-6 aç kapada yine ses yapar. Sonra kendiliğinden geçmesi lazım. Ses kesilmezse yine formdan bir taktik olan ; yine gergilerin tam kapı birleşim yerine siyah elektrik bandını bir iki tur sar sonra kapıyı hizlica kapat ses kesin kesilir.

punto1414
01/04/2017, 10:25
usta gergiye sıkmadım:)alt ve üst menteşelere sıktım ben.hhs200 yok bende,başka bir sıvı gres var.

Ezeldenberi
01/04/2017, 11:29
Menteşelerin ses yaptığını ilk sizden duydum. Ama Würth kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bende bir ara borix. sprey gres kullandım. Gergilerden gelen sese faydası olmadı, birde çok yoğun yapısı olduğundan, uyguladığım yüzeyde akıp parçaların arasına işlemiyordu. Sadece bir kutu hhs 2000 alın. Sadece araba için değil, evdeki kapı ve pencerelerde ki menteşe kilit gibi hareketli heryerde kullanabilirsiniz. O kadar ince bir kıvamlı yapısı var ki,İlk sıktığınızda bu sıvı gres değil dersiniz.