PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tıkırtı var yardım lütfen

ByMc
15/07/2016, 13:14
MERHABA ARKADAŞLAR.

3-4 gün önce fiat punto evo 2011 model tüplü araç aldım araç 65 bin km de. ( 60 bin km de standart bakımlarının yanında baskı balata ve triger değişimi yapılmış serviste )
aracı aldığımda herhangibir sıkıntı yoktu yanlız aracı getirirken biraz hızlı sert bir cukura girdim sonrasında bir ses başladı .
Ses tıkıt tıkır gibi bir ses . Sanki serk bir plastik parça bir yere sürtüyormuş gibi bir tıkırtı yani mekanik bir ses gibi gelmedi bana gerçi oladabilir bilemiyorum. geri vitesteyken olmuyor ( araç bu arada otomatik)
Sesi düşük devirlerde daha çok duyuyorum yüksek devirlerde oluyasa bile sürtünme felan olduğunu düşünüyorum sesi duyamıyorum . araç çalışır ve sabit durumdayken yine böle bir ses yok rot balanscıya gidip altına baktık aracın rot balans vs de sıkıntı yok dedi. Bu gün servise gidicem birde oraya sorucam vallahi ses 3- 4 gündür sinirlerimi zıplattı.

başına gelen veya konuyla alakası olan varsa yardımcı olursa çok mutlu olurum teşekkürler.

volkan1065
15/07/2016, 16:09
Şanzuman takozu ile aks rulmanı kontrolü belki Z rot da olabilir. yada ustanın göremediği bir yerde yine surtme olabilir. Aracın hangi lastiği çukura düştüyse o kısımda iyi bir incelem yapılmalı.

ByMc
15/07/2016, 16:11
Servise gittim servis şanzımandan olduğunu söledi açıcaz dedi 50 tl lik basit bişide olabilir 1000 tl lik bir masrafda olabilir dedi .Aracı alalı 3- 4 gün oldu araca baktırmak mı mantıklı yoksa geri mi vermeliyim. yasal yükümlülüğü nasıldır bilgisi olanlar acil yardım ederse sevinirim. teşekkürler şimdiden..(bir dünya para verdik arabanın yaptığına bak vallahi sogudum arabadan)

ZippO
15/07/2016, 17:44
Öncelikle aracınız hayırlı olsun.Tercih sizin ama şu durumda aracı geri vermek çok etik gözükmüyor.Neticede aracı alırken böyle bir sorun yokmuş.Umarım büyük bir masraf çıkmaz

ByMc
15/07/2016, 21:13
Bir kaç detay vereyim konula alakalı
Aracın 63 binde standart yağ değişiminin yanında triger değişimi baskı balata değişimi yapılmış servise şanzımandan ses geldiği için gelinmiş arıza kaydı bu şekilde açılmış acaba bu değişimler yapılırken yanlış yada eksik birşey mi yapıldı .anlamadım gitti yarin özel bir servise gösterilen onlarda aynı şeyi söylerse servise aracı bırakıp kaderimiz razı olucaz anlaşılan kimse böle bir problemle karşılaşmadı . Allah sonumuzu hayır etsin

Ezeldenberi
15/07/2016, 23:46
Mustafa Bey, sizi kimse uyarmamış ama Punto'ların otomatik şanzımanı çok sorunlu vede maliyeti yüksek bir araç olarak formdaki paylaşımlarda görünüyor. Vede servis haricinde bence aracı güvenmediğiniz hiç bir yere bırakmayın.
Bu konuda bizim dualogic kullanıcıları size daha çok yardımcı olacaktır.
Bu arada otomatik kullanıcıları neredeler?

SinanTR
18/07/2016, 20:52
araç iadesi zor bi süreç yinede eski sahibi ile bu konu hakkında muhakkak iletişime geçin bi arıza olduğunun farkındaysa ve biliyorsa hatta ciddi bi arıza varsa enazından tamir için gereken ücretin bi kısmını ödemesi makul olabilir

zafer hocama katılıyorum otomatik şanzımanlı puntoların şanzıman sıkıntısı ciddi masraflara yol açıyor otomatik şanzıman konusunda iyi olan şanzımancılar var eski konularda bulabilirsiniz yerinizde olsam önüme ilk gelen ustaya elletmezdim aracımı

gspunto
19/07/2016, 18:15
lıkırtı gibi bir ses ise amortisör patlamıştır.
işçilik ile beraber 2oo tl ye sorun giderilebilir

Ahsen34
20/07/2016, 01:16
Bende de gelmeye basladi. Singirti geliyor. Sanki sallanan bir demir biyerlere carpiyor gibi. Motor kismindan geliyor gibi. Gecen farkli biseyden dolayi rese otoya goturmustum ordada tum oynar aksamin kontrolunu yapmisti. İste o kontrolden sonra basladi bu singirti. Biyerinimi sikmadi napti anlamadim. Goturcem gostermeye tekrar vakit bulursam

kara devrim
20/07/2016, 08:42
kalkışlarda yokuşlarda yapıyor ise özellikle motora güç binince şanzuman takozu olabilir bu tip bir sorun bendede vardı şanzuman takozu yırtılmış motora güç binince fazla esneyerek egzozun egzoz koruma sacına sürtmesinden ses yapıyordu

Ezeldenberi
20/07/2016, 10:42
Bende de gelmeye basladi. Singirti geliyor. Sanki sallanan bir demir biyerlere carpiyor gibi. Motor kismindan geliyor gibi. Gecen farkli biseyden dolayi rese otoya goturmustum ordada tum oynar aksamin kontrolunu yapmisti. İste o kontrolden sonra basladi bu singirti. Biyerinimi sikmadi napti anlamadim. Goturcem gostermeye tekrar vakit bulursam

Ahsen bey, bahsettiğiniz ses arkadaşlarımızın daha önceden paylaştıkları" triger zincirinin" sesi gibi geldi. Çok acil baktırınız.

Ahsen34
20/07/2016, 15:05
Ahsen bey, bahsettiğiniz ses arkadaşlarımızın daha önceden paylaştıkları" triger zincirinin" sesi gibi geldi. Çok acil baktırınız.

Ama hafif bir singirti var abi. Dikkatli d8nlemeyince duyulmayacak cinsten. Araci bi sure surdukten sonra kayboluyor gibi. Trigermidir acaba.

Ezeldenberi
20/07/2016, 15:35
Deneyimli arkadaşlar daha iyi bilirler. Ancak bir Fiat servise giderek eğer yapılıyor ise triger zincirinin durumunu kontrol ettirin yoksa motoru kopmle yersiniz. Bizim formda baktımda 74binde triger zinciri kopmuş Punto var. O yüzden ihmale gelmez. Sizin araç yüzbinkm üstünde biliyorum, ancak yaş itibariyle bence gidin değiştirin.

Ahsen34
20/07/2016, 16:20
Deneyimli arkadaşlar daha iyi bilirler. Ancak bir Fiat servise giderek eğer yapılıyor ise triger zincirinin durumunu kontrol ettirin yoksa motoru kopmle yersiniz. Bizim formda baktımda 74binde triger zinciri kopmuş Punto var. O yüzden ihmale gelmez. Sizin araç yüzbinkm üstünde biliyorum, ancak yaş itibariyle bence gidin değiştirin.

An itibariyle ustaya biraktim araci. Daha once actigim mavi gri duman atma sorunu ve bu singirdama sorunuyla alakali. Bakalim ne cikacak.

Ezeldenberi
20/07/2016, 16:43
inşallah fazla bir masraf olmadan güzel bir bakımla aracınızı sıkıntısız alırsınız. Gelişmelerden bizi de haberdar edersiniz.

Gezinti
21/07/2016, 23:53
2012 punto evo aracim var titreme yapiyor sorun nedir bilenler yardimci olursa sevinirim

Ahsen34
22/07/2016, 07:08
2012 punto evo aracim var titreme yapiyor sorun nedir bilenler yardimci olursa sevinirim

Belki biraz amatorce bir cevap olacak ama ben denedim titreme kalmadi. Benm aracimda da titreme vardi. Ozellikle dusuk hizlarda. Dualogic vites. Surekli eco moddaydi. Arabayi eco moddan cikarttim. Suan hicbi titreme kalmadi. Sizinki nedendir ne sekildedir bilmiyorum ama denemekte fayda olabilir. En azindan belki para cikmadan halletmis olursunuz

ByMc
25/07/2016, 16:46
Merhaba arkadaşlar biras uzun süredir yoktum bahsettiğim problem iz direk bilyasının bozulmasından meydana gelmiş. Canımı çok sıkmıştı o ses ALLAH'tan büyük bişi değilmiş. İlk olarak servise götürdüm Servis sadece işçilikle başlayarak 500 tl alırızı dedi. Çözeceklerini düşünürek tamam dedim. Ancak dualogic vitesi ayarlamak için gerekli olan cihazın bozuk olduğunu öğrendim ve nasıl yapacaklarını sordum aracı cevap : '' dışarıda RS serviste var orya gönderecez aracı '' dedi. Ülkemiz komik insanlarla dolu madem ben sana niye okadar para verim. RS servise götürdüm yardımcı oldu arkadaşlar ve sorunu hallettik.

Birde şu Fiatın otomatiği çok sorunlu denmesine ben biraz karşıyım. sebebine gelince sadece fiat araçların otomatiğinde şanzumanda sorun çıkmıyo her araçta olacak olan oluyo malesef. Bu araçla alakalı değil puntoyu almadan önce aklınıza ne kadar araç forum sitesi geldiyse dolaştım . hatta nacizane diğer otomatik araçların ustalarıyla bile görüştüm . Tüm görüşmelerde ve edindiğim bilgilerde otomatik vites araç tamamen kullanım ve birazda şansa dayalı. 5.000 km de şanzumanı inen wolksvagen cady de gördüm ( 2014 model dsg malesef 7 bin tl masraf açtı) 210 binde şanzımanı inen clioda gördüm ( 2008 model 1.2 clio 4 bin TL civarına hallettiler.)

İŞİN AÇIĞI TEDBİR BİZDEN TAKDİR ALLAHTAN.