PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Su sıcaklık seviyesi hakkında yardım

ZippO
14/07/2016, 16:49
Herkese merhaba, bir sorunum var mı henüz ondan bile emin değilim.Durumu size şöyle özetliyeyim; puntoyu çok uzun bir süredir kullanmıyorum.Daha önce clio sahibiydim.Cliomda aracı kullanırken radyatördeki suyun sıcaklık seviyesi dur kalk çok olursa yükselir sürat artarsa düşerdi.Duruma göre değişirdi kısacası.Yalnız puntomda aracı kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra sıcaklık seviyesi tam ortaya geliyor ve aracı durdurana kadar oradan ne aşağı ne yukarı neredeyse hiç oynamıyor.Bu bir sorun mu değil mi emin değilim fakat alışık olmadığım bir şey olduğu için dikkatimi çekiyor.Sizin araçlarınızda da durum bu şekilde mi.Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

feyzullah
14/07/2016, 17:17
Aracınızda hiçbir sorun yok. Clionuzun yüksek ihtimalle termostatı arızalıymış.

halils2
14/07/2016, 17:21
Renoların genel huyudur o, hararet düzen tutmaz, puntodaki durum normal kafanıza takacak bir şey yok.

edll
14/07/2016, 17:28
eski araçlarda motorun sıcaklığına göre ibre iner yada çıkardı. yeni nesil araçlarda motor beyni sıcaklığı sabit tutar. bunun içindirki ibre olması gerektiği gibi sabit tutar.

ZippO
14/07/2016, 17:44
Tüm yorumlara ayrı ayrı teşekkür ederim.Korkacak bir şey yok anlaşılan.Sevindim böyle olmasına.. Cevap yazan yazmayan herkese kazasız belasız sürüşler.

ibrahimaydin
14/07/2016, 19:21
Güzel günlerde kazasız belasız kullanın aracınızı inşallah.

Ezeldenberi
14/07/2016, 20:48
Şükrü bey, bizim araçlar gerçekten elektronik olarak çok gelişmiş bir donanıma sahip.Geçen yıl bir bakımda önemsediğimiz hava filtresini değiştirmedim( 10 bin anca olmuştu) uzun yoldan dönerken araç arıza ışığı yakmış ve motoru korumaya almıştı (motor devri rolantideydi))sonra bilgisayara bağladı arıza olarak yetersiz hava akış çıkmıştı. Yine yanlış kullandığım sadece 3bin km deki 0W40 mobil yağı da araç beğenmeyip yağ arıza lambasını yaktı ve mecburen yağ değişimi yapmıştım.
Bu sıcaklarda bile sizinde bahsettiğiniz su motor hararetini mükemmel bir sekilde sabit tutabiliyor. Özellikle klimayı açınca soğutucu beyin sistemi direk fan hızını en yüksek devire ayarlıyor. Bu da klimanın daha sağlıklı bir şekilde soğumasını sağlıyor. Bu arada kusura bakmayın yine atıp tutuyorum.

halils2
14/07/2016, 21:08
eski araçlarda motorun sıcaklığına göre ibre iner yada çıkardı. yeni nesil araçlarda motor beyni sıcaklığı sabit tutar. bunun içindirki ibre olması gerektiği gibi sabit tutar.
Eski ve yeni nesil araçlarda motor soğutma suyu çalışma prensibi aynıdır. Mekanik termostatla kontrol edilir. İbrenin oynama sebebi genelde termostat arızasındandır veya müşürdendir. Motor beyni sıcaklığı direkt olarak ayarlamaz, göstergede beyinden gelen bilgiyi gösterir. Beyin ibreyi sabit tutmaz yani. Öyle olsa yanıltıcı olurdu. Bizim araçlarda da termostat arızalandığında ibre aşağı yukarı hareket ediyor.

ZippO
14/07/2016, 22:37
Şükrü bey, bizim araçlar gerçekten elektronik olarak çok gelişmiş bir donanıma sahip.Geçen yıl bir bakımda önemsediğimiz hava filtresini değiştirmedim( 10 bin anca olmuştu) uzun yoldan dönerken araç arıza ışığı yakmış ve motoru korumaya almıştı (motor devri rolantideydi))sonra bilgisayara bağladı arıza olarak yetersiz hava akış çıkmıştı. Yine yanlış kullandığım sadece 3bin km deki 0W40 mobil yağı da araç beğenmeyip yağ arıza lambasını yaktı ve mecburen yağ değişimi yapmıştım.
Bu sıcaklarda bile sizinde bahsettiğiniz su motor hararetini mükemmel bir sekilde sabit tutabiliyor. Özellikle klimayı açınca soğutucu beyin sistemi direk fan hızını en yüksek devire ayarlıyor. Bu da klimanın daha sağlıklı bir şekilde soğumasını sağlıyor. Bu arada kusura bakmayın yine atıp tutuyorum.

Estafırlah herkes fikrini beyan edecek ki doğruyu yanlışı görelim.Ben mesala fikrimi söyleyip yanlış düşündüğümü anlamış oldum.Ben hararetin aracın durumuna göre değişmesini daha doğru sanırdım meğer tam tersiymiş :)

KaanTs
14/07/2016, 23:50
Bu hararet olayı sadece fiat' ın kuş serisinde var . bnm aracım kışın çok zor ısınıyor yaz ayında 300 metre gidince ibre yükseliyor ve o şekilde kalıyor . aracın bu huyunu seviyorum her hangi bir arızada kendini korumaya alması yönü bence mükemmel .