PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 102 Bin Km Geldik Ne Yapalım Ustalar ?

punto1414
11/07/2016, 10:01
Arkadaşlar Merhaba,
95 binde aldığım 2010 1.3 mjet Gpunto aracım şu an 102 bin km de..Aldığımda Yağını bütün filtrelerini,baskı balatayı,z rotlarını değiştirmiştim,arka fren kampanalarını temizletmiştim.Bayramdan önce rot balans ayarınada soktum..Şimdi ön disk ve fren balatalarını değiştireceğim.Çok şükür bir yerinde sıkıntısı falan yok ancak bu km ye gelen aracımda başka nelere dikkat etmeliyim?Özellikle bu km ye gelen puntolarda nelerin değişmesi gerekiyor..Bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ederiz.

Ezeldenberi
11/07/2016, 14:58
Ömer bey, sizin araç maşallah bakımlı, egr , manifolt ve tüm sensörlerin temizliğini yaptırmanızı tavsiye ederim.
Değişmemiş ise şanzıman yağını kesin değiştiriniz.

SinanTR
11/07/2016, 15:28
aracımı ilk aldığım zaman bende kara kara neler değişir ne olur diye arana arana bi hal olmuştum fakat aradan geçen 1 yılın sonunda servis ustalarının ve kendi ustamında tavsiyesi ile ne zaman anormallik olursa o zaman ustaya götürme kararı aldım zaten dizeller sorun çıkmadan önce bir sürü emare veriyor yerinizde olsam eğer aşırı bi duman çekişte düşüklük yakıtta artış hoplama zıplama titreme yoksa pek elletmem siz bilirsiniz yinede

punto1414
11/07/2016, 15:39
yok bende durduk yere arabayı elletmeye karşıyım ancak ne bilim v kayışı,kasnak,triger zinciri vs.ömrü dolmuş parçalar vardır,ustanın gözünden kaçar..benim aklımda ne zamandır bu sensörlerin kurum temizliği varda,benim usta uğraşmıyor:)baskı balata yeni değişti benim bildiğim şanzıman yağı bu işlemde mecbur değişiyor yağı boşalttığı için..

Ezeldenberi
11/07/2016, 15:47
yok bende durduk yere arabayı elletmeye karşıyım ancak ne bilim v kayışı,kasnak,triger zinciri vs.ömrü dolmuş parçalar vardır,ustanın gözünden kaçar..benim aklımda ne zamandır bu sensörlerin kurum temizliği varda,benim usta uğraşmıyor:)baskı balata yeni değişti benim bildiğim şanzıman yağı bu işlemde mecbur değişiyor yağı boşalttığı için..

Ustanıza bir sorun genellikle eski yağı tekrar kayıyorlar.

SinanTR
11/07/2016, 15:48
hocam yıllık bakımda zaten işi bilen iyi bi ustanız varsa bu söylediklerinizin hepsine bakıp değerledirme yapıp değişimini gerçekleştirir zaten

mesela hem geçen yıl hem bu yıl yıllık bakımlarda aracı lifte alıp genel bakımda kayışından filtrelerine ön düzenine herşeyine tek tek kontrol ettiriyorum tabiki gözden kaçmaz mı kaçar ama hata payını bu sayede minimuma indiriyorum bizimkiler öyle kolay bozulan araçlar değil

punto1414
11/07/2016, 15:59
yapmaz onu bee:)yaparmı ki?