PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Check engine hill holder uyarısı

Ahsen34
05/07/2016, 23:29
Arkadaslar merhaba. Suan uzun yolda aracimla seyir halindeyken birden motor ariza lambasi yanip hill holderla baslayan bir hata verdi ve suan motor ariza lambasi yaniyor check engine uyarisi ekrana geliyor. Sorun ne olabilir? Bu sekilde surdugumde sıkınti olusturur mu? Kenara cektim bekliyorum?
33590

Ahsen34
06/07/2016, 00:19
Aracin asr off tusu yanik kaldi birsure kapamaya calistim kapanmadi ikaz verip durdu. Daha sonra bisure stop edip bekledim. Calistirdigimda hicbi uyari kalmamisti. Ariza lambasida sonmustu. Engebeli yollarda biraz suratliydim belki ondan yapmistir. Suan sikinti yok

Brembo0129
06/07/2016, 08:49
Arkadaslar merhaba. Suan uzun yolda aracimla seyir halindeyken birden motor ariza lambasi yanip hill holderla baslayan bir hata verdi ve suan motor ariza lambasi yaniyor check engine uyarisi ekrana geliyor. Sorun ne olabilir? Bu sekilde surdugumde sıkınti olusturur mu? Kenara cektim bekliyorum?
33590
Günaydınlar bayramınız kutlu olsun, aynı sorun geçen seneki bayramda Adana dan Gümüşhaneye gittiğimde kayseri tarafında aracımda motor arıza ışığı yandı, erzincan refahiye ye kadar bu şekilde gittim yakıt aldıktan sonra ışık söndü ve bi daha da yanmadı, yani şuan aracınız aynı ikazı vermiyorsa bir sıkıntı olmaz inşallah ama yakıt aldığınız yere dikkat edin.

Ahsen34
06/07/2016, 10:34
Günaydınlar bayramınız kutlu olsun, aynı sorun geçen seneki bayramda Adana dan Gümüşhaneye gittiğimde kayseri tarafında aracımda motor arıza ışığı yandı, erzincan refahiye ye kadar bu şekilde gittim yakıt aldıktan sonra ışık söndü ve bi daha da yanmadı, yani şuan aracınız aynı ikazı vermiyorsa bir sıkıntı olmaz inşallah ama yakıt aldığınız yere dikkat edin.

Gunahdin tesekkur ederim sizlerinde bayrami kutlu olsun. Araci yeni aldim ben. Bundan onceki sahibi nerfen aliyorfu bilmiyorum ama ben shell disinda biyerden almiyorum araclarima. Puntonunda deposunu shellde fulledim. Dediginiz gibi isikta gitti uyarida sondu. Bakalim tekrarlarsa gosteririm bi yere

KaanTs
06/07/2016, 18:31
33590

Hill Holder Nedir? Nasıl Çalışır?

Yokuş kalkış destek sistemi demektir. Manüel şanzımanlı otomobillerde, debriyaj kavrama noktasına gelene kadar aracın fren yapmasını sağlayan, böylelikle yokuşta kalkışı kolaylaştıran ve aracın kaymasını engelleyen bir mekanizmadır.

İlk kez 1936’da tanıtılan bu mekanizmanın bir diğer adı da Hill-Hold Control (HHC): Yokuş-Kalkış Kontrol’dür.

Hill-Holder sistemi geri kayma korkusu yaşatmaz, aracın tam durma anından birinci viteste ilerlemeye başlaması esnasında freni tutma prensibiyle çalışır.

Bu sistem bugün Fiat’ın bir çok modelinde (Fiat 500 dahil) kullanılmaktadır.

"Hill Holder'ın Çalışma Şekli"

Layman koşullarına göre, Hill-Holder sistemi, iki sensör kullanarak ve araçtaki fren sistemi ile beraber çalışır. İlk sensör aracın yokuş yukarı eğimini ölçerken, ikinci sensör de debriyaj düzenini kontrol eder.

Yokuş yukarı konumda araç durdurulduğunda, sürücü fren pedalına basarken debriyaja tamamen yüklendiğinde sistem devreye girer. Bu durumda sürücü debriyaj pedalına tamamen basıyor olmalıdır. İsterse ayağını fren pedalından çekebilir. Sistemi devre dışı bırakmak ve aracı ileri hareket ettirmek için, sürücü birinci vitese geçmeli, hafifçe gaz pedalına basmalı ve yavaşça ayağını debriyajdan çekmelidir. Bu noktada Hill-Holder mekanizması fren sistemini boşa alır ve aracın ilerlemesine imkân sağlar.

Aynı şekilde araç yokuş aşağı pozisyondayken geri vitese geçilirse, sistem aracın ileri kaymasını önler.

"Hill Holder'ın Kullanımı "

Hill-Holder, manüel şanzıman kullanım tekniklerinde deneyimsiz olanlar için veya inişli-çıkışlı dik yollarda yoğun trafik koşullarında size yardımcı olacak bir mükemmel sistemdir.

Ancak aynı teknik, bir sürücünün; fren, debriyaj ve hızlanma sistemlerinin koordineli bir şekilde manüel park freni kolunu kullanımı ile de sağlanabilir.

Ahsen34
10/07/2016, 20:32
Bugun yine ayni bahsettigim uyarilarin hepsini yine verdi. Gozlemledigim kadariyla biraz suratli kullandigimda bu hatalari veriyor (110 ve uzeri. 110-130 km arasi) onceki hatayi verdiginden bu zmna bayagi yaklasik 600 km kullandim sakin sekilde 100 kmyi gecmeden. Hicbir uyari ariza vs almadim. Bugun denemek icin tekrar biraz suratli kullandim yine hata verdi. Anlamadim bu isi

Ezeldenberi
11/07/2016, 06:45
Ahsen bey , bu arızayı rese'deki ustalara sordunuz mu?
Sizin acilen otomatik şanzıman bakımlarını, baskı balata ve şanzıman yağı değişimi yaptırmanız gerekiyor.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/51090-dualogic-robot-yag-kacirmasi-tamiri-mumkunmu.html

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/56837-baski-balata-dualogic-robot-yardim.html

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/40868-2009-ggrande-punto-dualogic-sanziman-bosa-geciyor.html

Ahsen34
11/07/2016, 15:49
Tekrar merhaba, bilgi icin tesekkur ederim. Rese deki sezai usta ve recai ustalarla tanistim. Recai usta arabamla cok yakinen ilgilendi sagolsun. Araci bilgisayara bagladi alinan hatalarla ilgili tek tek kontrolleri yapti. Bu hatalar benim dediklerim ve bunun disinda daha once hata vermis fakat silinmis olan hatalarida tekrar kontrol etti sikinti var mi diye. Daha onceki hatalardan su basinci hatasi vardi onuda kontrol etti. Bunun disinda motor ile alakali herhangi bir hata vermemis onceden ufak tefek hatalar vermis birlikte inceledik tek tek hatalari. Sonrasinda aku kutuplarini kontrol etti. Motor beynindeki sigortalari tek tek kontrol etti. Aracin motorundaki butun baglantilari kontrol etti. Fren sistemlerini kontrol etti. Araci kaldirip altindaki durumu inceledi ordaki hortumlari kontrol etti. Daha onceden kisa far hatasi vermis araba ona bakti onu kontrol etti. Kisacasi aracin tum oynak parcalarini elden gecirdi. Bunlari ben yeni aldigimi soyledigim ve gecmis bakimlariyla ilgili bilgim olmadigini soyledigim icin yapti. Hillholder esp vs hatalari icin iste genel olarak bu bakimlari yapti bilgisayarda bir sorun gozukmedi. Yanliz teker hava basinclarim sol on ve arkalarda 30 du. Ama sag on teker 15e dusmustu. Bununda dengesizlesen arabada esp abs hatasi verebilecegi ihtimalini gozonunde bulundurup tekrarlayip tekrarlamayacagina bakacagim. Suan 31 bastim tum tekerlere. Sonrasinda sohbet muhabbet yagini suyunu kontrol etti. Bunun yaninda surekli yerinden cikan hortuma keçe takviyesi yapti ve yerine sabitledi suan cikmiyor.

Hatanin otomatik sanzimanda olup olmayacaginida sordum herhangi bir ariza vs olmadigini aktardi. Dualogic sanzimanlarda genelinde 5 ileri olanlarda sorunlar yasandigini, 6 ileri olanlarda cok nadir sorun oldugunu soyledi. Benm arabadada sukur otomatik sanzimanda sorun yokmus.

Ayrica motor suyuna antifiriz eklemisler dedi. Antifirizde motor suyuna karismamis. Motor suyu altta kirmizi ustunde de antifiriz ayri ayri duruyorlar :)

120 bin bakiminin yapilip yapilmadigini sordum. O da sagolsun acti bakti degisebilecek parcalara hepsi degismis yani 120 bin bakimi yapilmis arabanin. On teker disklerin yan sanayi olduguni belirtti. Herhangi bir sikinti cikarmayacagini soyledi. Ama ben 130 bin bakiminda orjinalleriyle degistirecegim sanirim.

Genel olarak guzel bir bakim yaparak rese otomotivden memnun ayrildim. Tanismis ve bir usta dost kazanmis oldum. Bunlarin toplam bedeli olarakta 50 tl gibi bir ucret verdim.

Suan yine test asamasindayim. Daha hata verecegini dusunmuyorum ama bakicaz umarim vermez.

Bisey olursa yine bilgilendirme yapacagim

Ahsen34
11/07/2016, 15:54
Ayrica bikacta tavsiye verdi. Araci surekli eco modda kullanmayip normal moddada kullanmami istedi. Aracin yigilmasinin cekisinin istikrari icin. Bunun yaninda yokuslarda kesinlikle manuelle cikmak gerektigini, otomatikte bir ust vitese atip tekrar dusurdugu icin surekli islem yapan debriyajin asindigini soyledi.

Ahsen34
24/08/2016, 17:16
Arıza ışığım yanmaya ve abs hillholder asr esp artık her ne varsa onların uyarısını vermeye devam ediyor arabam. motor arıza ışığı sürekli yanıyor hiç sönmüyor. Forumdaki konularımda anlatmştım aracı ilk aldığım gün akşamı fren pedalı dipte takılı kalmıştı. ondan sonra geçen ayda arabayı çalıştırmak istediğimde fren pedalına basınız uyarısı verip çalıştırmadı. pedal yine takılı kalmıştı. en son geçen hafta yine yaptı aynı sıkıntıyı. dün ustaya götürüp gösterdim bilgisayara bağlayıp kontrol etti fren müşürü hatası vermiş direk fren pedalınla ilgili sıkıntın var mı diye sordu bende anlattım. fren müşürünü değiştirmen gerek dedi. ayrıca arıza verdiğinde hararet göstergeside en dibe iniyor bu da termostattan kaynaklıymış. fren müşürü 230, termostat 110 tl toplamda 340 tl tutuyor parçalar. bundan sonra yüksek ihtimal sıkıntı kalmayacağını düşünüyorum. devam ederse yapacaklarım:

1. tüm elektrik kablolarını değiştireceğim yada yeniden kontrol ettirip tekrar sardırtacağım.
2. sağ lastiğimde anlamsız inme var. hergün sbh şişirdiğimde 31 basıç 1.5 saat sonra 20 lere düşüyor. ama 20 den aşağı düşmüyor garip. lastikleride değişicem
3. bunlarda olmassa benzin döküp yakacağım :D :D

Ahsen34
26/08/2016, 10:52
Bugün ustaya aracı bıraktım.
bakılacaklar,
*fren müşürü
*termostat
*sağ teker tarafından gelen tıngırtı
*direksiyon hafif sola yatıkken tekerlekler düz duruyor. direksiyonu düz yapınca araç hafif sağa doğru gidiyor. burda oluşan direksiyon eğriliği.
*periyodik bakım (tüm herşey dahil)
*elektrik elektronik tüm kablolar kontrol edilecek, yırtık deforme çürüme vs var ise düzeltilecek.

Akşam arabayı alacağım bakalım hata uyarı lambaları gitmiş olacak mı :)

ilkay59
26/08/2016, 11:18
Çok geçmiş olsun inşallah sorunlarınız çözülür ve tekrar yaşamazsınız iyi günler.

Ahsen34
08/09/2016, 09:30
tekrar merhaba, aracın yukarıda saydığım bakım ve değişiklikleri yapıldı. ve şuan yaklaşık 2 haftadır arıza ışıklarının hiçbirisi yanmadı. hergün günlük 250 km yol yapıyorum hiç sıkıntı yaşamadım.
meğer tüm bu ışıkları yakan fren müşürü ve termostatmış. onca hilholder asr esp check engine vs vs yani kısacası arabada kaç tane arıza uyarısı varsa hepsi 2 saatte düzeltilebilecek bir şeyden dolayı yanıyormuş :) işin garibi de birkaç usta bana 3000 tl lere varan parça değişikliklerinin olacağını söylemişti. Neyse şükür ki kısa yoldan maddi olarakta çok masraf yapmadan atlattım. Bu tip uyarı veren arkadaşlar fren müşürü ve termostatı kesinlikle kontrol ettirmesini isterim.

Ezeldenberi
08/09/2016, 09:57
Ahsen bey, çok şükür aracınızın problemleri çözülmüş, şimdi daha keyifli yolculuklar dilerim. Ayrıca direksiyon sağa çekme sorunu çözüldü mü?
"

Ahsen34
08/09/2016, 10:13
Çok teşekkür ederim Zafer abi. ondan bahsetmeyi unutmuşum oda halloldu. herhangi bir sıkıntı kalmadı. ayrıca lastik iniyordu sürekli. oda düzeldi anlamadığım şekilde. neyden kaynaklı iniyormuş bilmiyorum. şuan 2 haftadır hiç inedi. vallahi keyfim öyle yherine geldiki anlatamam. arabamı aşırı sevmeye başladım. temizliğine vs önem vermezdim şimdi pırıl pırıl bakıyorum. sorunlu görünce üzülüyordum şuan gayet mutluyum :)

bunun dışında bakımınıda yaptırdım. detaylı sıfırdan bir bakım yaptırdım daha önceki bakımlarıyla ilgili bilgim olmadığı için.bundn sonra en azından nezmn neyi yaptırdığımı takip etmiş olacağım. aracın kaç tane parçası fiat lineanınki çıkmış filtreleri filan gösterdi usta hep :) totalde herşey dahil 600 tl verdim. ve torpidomun açma butonu kırıktı açılmıyordu onuda değiştirdi sağolsun şuan torpidoyuda kullanabiliyorum.

Ahsen bey, çok şükür aracınızın problemleri çözülmüş, şimdi daha keyifli yolculuklar dilerim. Ayrıca direksiyon sağa çekme sorunu çözüldü mü?
"

Ezeldenberi
08/09/2016, 10:55
[QUOTE=Ahsen34;99823 detaylı sıfırdan bir bakım yaptırdım daha önceki bakımlarıyla ilgili bilgim olmadığı için.bundan sonra en azından ne zaman neyi yaptırdığımı takip etmiş olacağım. aracın kaç tane parçası fiat Linea' nın ki çıkmış filtreleri filan gösterdi usta hep :) totalde herşey dahil 600 tl verdim. ve torpidomun açma butonu kırıktı açılmıyordu onuda değiştirdi sağolsun şuan torpidoyuda kullanabiliyorum.[/QUOTE]
Tüm bu işlemleri nerede ve hangi ustaya yaptırdığınızı açıklarsanız formdan arkadaşlara daha faydalı olur.
Üstadım bir araç sahibi için en önemlisi noktada bu, söylediğiniz;

" ne zaman neyi yaptırdığımı takip etmiş olacağım "

tayfux
08/09/2016, 19:36
geçmiş olsun hocam bir not da benden bu araçlarda saçma sapan arızalar veriyorsa akünüzü de mutlaka kontrol ettirin..