PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorun icindeki bu hortum cikmis. Cok onemli mi?

Ahsen34
03/07/2016, 00:06
Merhaba, dun aldigim aracimin resimde gozuken hortumunun cikik oldugunu farkettim. Oyle degildi alirken. Tirnagi kirilmis hortum tutmuyor dedi benzinlikte bakan gorevli. Bu sekilde surmenin sakincasi olur mu? Bu hortum ne ise yarar? Ve nerede bulabilirim sizce?
33584

Ahsen34
03/07/2016, 00:23
Arastirdim biraz hava filtre hortumuymus. Peki bu sekilde surulse zarari olurmu degistirene kadar?

Ezeldenberi
03/07/2016, 00:47
Üstad aynı konu paylaşımı burada size yardımı olacaktır; ayrıca hortimun bağlantı yerine iki vida atsaniz olmaz mı?

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/61126-bu-hortumun-adi-nedir.html

Ahsen34
03/07/2016, 00:52
Cok tesekkurler evet gordum vida takmayi deneyecegim. El becerim fazla yoktur ama denerim :) olmazsa yenisini alirim. Gerci cogu kisi cikarip atmis onuda anlamadim gerekli olmasa fiat koymazdi diye dusunuyorum ;) cok tesekkur ederim ;)

Ezeldenberi
03/07/2016, 01:08
Motora gerekli olan temiz ve soğuk havayı alması için o noktaya hortumu yerleştirmişler diye düşünüyorum.

Mert34
03/07/2016, 03:11
Yanlış hatırlamıyorsam o boruda kelepçe takılı bende bayağıda sağlam geçmeli olanlardan yarın bakarım merak ettim

Yoksul
03/07/2016, 03:17
Şuan aracınız bu şekilde hava filtresiz çalışıyor ve ne kadar toz toprak pislik varsa motora alıyor. En kısa zaman da onu takın motor ömrünü yiyorsunuz şuan

Düzeltme
Ön boruymuş o bu şekildede filtreniz çabuk kirlenir yine acilinden yerine sokun o boruyu. Motora soğuk hava girmez intercol iki katı çalışır arac çok yakar

volkan1065
03/07/2016, 09:40
Şuan aracınız bu şekilde hava filtresiz çalışıyor ve ne kadar toz toprak pislik varsa motora alıyor. En kısa zaman da onu takın motor ömrünü yiyorsunuz şuan

Düzeltme
Ön boruymuş o bu şekildede filtreniz çabuk kirlenir yine acilinden yerine sokun o boruyu. Motora soğuk hava girmez intercol iki katı çalışır arac çok yakar

yanlış bilgilendirme yapmayın. O boru sadece aracın önundeki belli bir yerden hava fitresine hava gitmesini sağlar. O hortumu değiştirmek bir işe yaramaz yağ filtresi her söküldüğünde onunda cıkması gerekiyor ve tırnağı kırılıyor. Tırnağın olduğu kısımdan bir vida atmanız yeter. Bu şekilde kullanmanızda herhangi bir risk oluşturmaz. Rahat olun.

Yoksul
03/07/2016, 09:43
yanlış bilgilendirme yapmayın. O boru sadece aracın önundeki belli bir yerden hava fitresine hava gitmesini sağlar. O hortumu değiştirmek bir işe yaramaz yağ filtresi her söküldüğünde onunda cıkması gerekiyor ve tırnağı kırılıyor. Tırnağın olduğu kısımdan bir vida atmanız yeter. Bu şekilde kullanmanızda herhangi bir risk oluşturmaz. Rahat olun.

Dimi o boruyu oraya koyan mühendis zaten sevk için yer doldursun diye koymuş.
Ben fikrimi ve araçtırma sonucu paylaştım arkadaş uygular uygulamaz sonucda arac onun

Sent from my iPhone using

volkan1065
03/07/2016, 10:18
Dimi o boruyu oraya koyan mühendis zaten sevk için yer doldursun diye koymuş.
Ben fikrimi ve araçtırma sonucu paylaştım arkadaş uygular uygulamaz sonucda arac onun

Sent from my iPhone using

Siz ilk olarak yazdığınız mesajına bir bakarmısınız araç hava filtresiz çalışıyor yazmışsınız. Siz aracın üzerindeki filtrenin daha nerde olduğunu bilmiyorsunuz ki mühendislikten bahsediyorsunuz.

Yoksul
03/07/2016, 11:17
Siz ilk olarak yazdığınız mesajına bir bakarmısınız araç hava filtresiz çalışıyor yazmışsınız. Siz aracın üzerindeki filtrenin daha nerde olduğunu bilmiyorsunuz ki mühendislikten bahsediyorsunuz.

Sende bakan kör sen ben sana daha ne diyim (düzeltme) den sonrasını okudunuz mu?
Resim küçük alan çekimi yanılma olabilir ki yanılmayı fark edip düzelttim alta dip not olarak siz daha neyin kafasını yaşıyorsunuz diye sormazlar mı

halilimo
03/07/2016, 11:48
İntercooler iki kat calisip cok yakmasini aciklarmisiniz. Once intercoolerin nasil calistigini aciklayin ama.

Yoksul
03/07/2016, 11:57
İntercooler iki kat calisip cok yakmasini aciklarmisiniz. Once intercoolerin nasil calistigini aciklayin ama.

Niye sözlüden yüksek derecemi vereceksin.

Ahsen34
03/07/2016, 12:14
Kiytirik bi boru icin bayram arefesi birbirimizi kirmayalim :) buna sebep olarak en basta ben uzulurum.

halilimo
03/07/2016, 15:18
Niye sözlüden yüksek derecemi vereceksin.

Buna bilgi paylasimi diyoruz biz ama sizin bundan uzak oldugunuz belli..

Ezeldenberi
03/07/2016, 16:18
Altan bey, bu tür cevablar hiç yakışmıyor. Daha sakin, karşılıklı saygı çerçevesinde sohbet edersek birbirimize faydalı oluruz.

Yoksul
03/07/2016, 16:33
Buna bilgi paylasimi diyoruz biz ama sizin bundan uzak oldugunuz belli..

Peki filtreden ve turbodan gecen hava intelcor de soğuyup ordan bol oksijenli olarak silindire gider.
Şimdi arkadaşın dış kaynak hava borusu çıkık oldugundan motor içindeki sıcak hava Turboya ordan intercole gitçek e intercol de 3+1 salon yok ki orada sıcak havayı tutsun soğuk havayı bekletsin hemen hazır soğuk havayı silindire göndersin. Radyatörün altında zaten küçük bir şey içinden gecen havayı hıza bağlı ne kadar soğutuyor bilinmez ama o sıcak hava dabil girdiği için silindirlere her dayım daha çok sıcak hava gidecektir o boru çıkıkken bu da az oksijen olduğu için yüksek yanma olmayacaktır bu sebeble arac fazla yakacaktır.
Ben bunu denediğim için bunu söylüyorum.
Sizin arac da mjetse bu boruyu çıkartın bakın bakalım aracınız ne yakıyor. Hele trafikde

Mert34
03/07/2016, 20:22
Yanlış hatırlamıyorsam o boruda kelepçe takılı bende bayağıda sağlam geçmeli olanlardan yarın bakarım merak ettim

Baktımda vida atmışlar benimkine üstten, sağlam duruyor oynama yok

Ahsen34
03/07/2016, 21:21
Baktımda vida atmışlar benimkine üstten, sağlam duruyor oynama yok

Tesekkur ederm bende oyle yapacagim sanirim. Ama somunla vida isinip plastigi delip motorun icine filan kacarmi acaba ya. Gerci sert plastik ama ilk aklima o geldi?

Ezeldenberi
03/07/2016, 22:33
Kaçma ihtimali yok, ancak kaçsa bile hava filtresi yakalar.

Ezeldenberi
10/07/2016, 01:00
Ahsen bey, hortumu sabitlediniz mi? Son durum nasıl oldu.

Ahsen34
10/07/2016, 01:08
Ahsen bey, hortumu sabitlediniz mi? Son durum nasıl oldu.

Henuz sabitlemedim. Ara ara kaputu acip bakiyorum cikmis ise yerine takiyorum. Bugun bir konu icin ustaya ugramistim musait oldugunuzda ugrayin sabitleyelim dedi kolay bisey dedi. Bi ara ugrayacagim sabitlemesi icin. Hoş kendimde yaoabilirim ama bakalim :)