PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 fire motor ve Lpg hakkında aklıma takılan birşey var

bodom16
30/06/2016, 19:35
Merhaba arkadaşlar 2011 model 1.4 dualogic aracım var. Araçta atiker sıralı lpg sistwmi mevcut. Sorularımı sıralayacağım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

1- Araç seyir halindeyken, örneğin 5. Viteste bayır çıkıyorum ve araç bayılmaya başladı. Bu esnada aracı direkt benzine geçirebilir miyim?

2- Bu lpgnin bakımları var mıdır?

3- 1.4 fire motoru(77 bg) uzun yolda 5. viteste motoru tehlikeye sokan devir kaç devirdir?(lpg benzin farketmeksizin)

4- araç 1. Viteste gazdan ayağımı çekince silkeleme yapıyor. Bu lpgnin karakteristik bi özelliği midir? Benzinde silkeleme yapıyor mu hiç denemedim fakat.

Sorularım bu kadar arkadaşlar. Kusura bakmayın ilk defa benzinli ve lpgli bir araç kullanıyorm. Bildiğiniz düz cahilim bu konuda. Hatta varsa tavsiyeleriniz memnuniyetle dinler ve dikkate alırım.

3. soruda demek istediğim uzun yolda kolay kolay 110 nu geçmem fakat bir sollama durumunda motoru ne kadar zorlayabilirim? Zaten şehir içinde hiç müdahale etmiyorum araç kendisi hallediyor.

MKavruk
30/06/2016, 21:29
Merhabalar Mehmet Bey,

1- evet geçebilirsiniz, ama vites küçülterek devam da edebilirsiniz, aracın bayılması düşük devirden ise (2000devir/dk altı) benzin lpg farketmez, baskı balatanızdan yersiniz.
2- 10.000km ya da yılda 1 lpg filtresi değişecek, o sırada ayarları da kontrol edilir. Sistem garanti kapsamındaysa zamanlarını aksatmayın.
3- aracınızdaki fire motor sanırım, 115Nm maksimum torkunu 2000d/dk 100Nm - 3000d/dk 115Nm - 4000d/dk 100Nm gibi geniş bir aralıkta verir (8 valfi ile birlikte yakıt tasarrufu yaratan bir özelliğidir) 4000 devirin üzerinde (özellikle uzun süreli sürüşlerde) motorunuzun ömründen yersiniz (özellikle lpg olduğu için). Anlık sollamalarda zaten 5000d'den sonra motordan pek bir şey çıkartamayacaksınız.
4- lpg7nin kalibrasyonunu kontrol ettirin. silkelemeye tok sesli bir vuruntu eşlik ediyorsa şanzıman takozunuzu değiştirmeniz gerekebilir (50TL'lik bir parça)

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

bodom16
30/06/2016, 23:25
Merhabalar Mehmet Bey,

1- evet geçebilirsiniz, ama vites küçülterek devam da edebilirsiniz, aracın bayılması düşük devirden ise (2000devir/dk altı) benzin lpg farketmez, baskı balatanızdan yersiniz.
2- 10.000km ya da yılda 1 lpg filtresi değişecek, o sırada ayarları da kontrol edilir. Sistem garanti kapsamındaysa zamanlarını aksatmayın.
3- aracınızdaki fire motor sanırım, 115Nm maksimum torkunu 2000d/dk 100Nm - 3000d/dk 115Nm - 4000d/dk 100Nm gibi geniş bir aralıkta verir (8 valfi ile birlikte yakıt tasarrufu yaratan bir özelliğidir) 4000 devirin üzerinde (özellikle uzun süreli sürüşlerde) motorunuzun ömründen yersiniz (özellikle lpg olduğu için). Anlık sollamalarda zaten 5000d'den sonra motordan pek bir şey çıkartamayacaksınız.
4- lpg7nin kalibrasyonunu kontrol ettirin. silkelemeye tok sesli bir vuruntu eşlik ediyorsa şanzıman takozunuzu değiştirmeniz gerekebilir (50TL'lik bir parça)

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Teşekkür ediyorum o zaman uzun süreli sürüşlerde 3500 ü geçmiz. Zaten hız 110 iken devir aşağı yukarı o seviyede oluyo. Araç lpgde çok yakıyor gibi geliuor bana yol bilgisayarında şehir içi 8 in altına indiremedim bi türkü çokda agrasif kullanmam. Gaz ayarı ve kalinrasyon istiyor sanırım. Cumartesi kütahyaya gidiyorum nasipse. Orada atiker bayisinde çalışan bi akrabam var vericem arabayı ne gerekiyorsa yapaın çünkü araç bayi çıkışlı lpgli ve aracı yeni aldım. Daha önce neler yapıldı bir fikrim yok. Zaten motor yağınıda yanlış koydurmuşum 5w30 koyulmuş. Lpg için çok imceymiş sanırım ilk fırsatta yağı 5w40 yada 10w40 koydurucam.

MKavruk
01/07/2016, 01:44
lpg için ince/kalın diye bir yağ tanımlaması pek bilmiyorum, aracınız yağ kaçırıyorsa değiştirin bence onun haricinde gerek olmayabilir. Konulan yağın viskozite indeksini biliyor musunuz? En fazla oluşan farklı ısıyı soğururken özelliklerini koruyamayabilir ki bu her yağ için de geçerli olabilir. Dolayısıyla eksiltme olup olmadığına da bakabilirsiniz.

bodom16
01/07/2016, 07:21
lpg için ince/kalın diye bir yağ tanımlaması pek bilmiyorum, aracınız yağ kaçırıyorsa değiştirin bence onun haricinde gerek olmayabilir. Konulan yağın viskozite indeksini biliyor musunuz? En fazla oluşan farklı ısıyı soğururken özelliklerini koruyamayabilir ki bu her yağ için de geçerli olabilir. Dolayısıyla eksiltme olup olmadığına da bakabilirsiniz.

Anladım çok teşekkürler.