PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Takım Problemleri

maresirenum
29/06/2016, 13:06
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 8 ay önce aracımla U dönüşü yapılırken kaza oldu ve sol tekerlekten sağlam bir şekilde darbe almıştı. Araç bende değildi ve kaskosu da yoktu. 100% suçlu bulundu aracımın sürücüsü. Aracım tamir ettirildi. Çok detaya girmeme gerek yok bu noktada.
Yapılan işlemler bildiğim kadarıyla, sol ön amortisör, sol ön taşıyıcı, rot başları, mafsal değişti. Kaportada ön tampon, sol ön çamurluk değişti.

8 ay içerisinde aracımın ön tarafından lakırtı gibi sesler gelmeye başladı. Kasislerden geçerken, ufak çukurlara girildiğinde sesler duyulmaya başladı ve zamanla arttı. Sonra direksiyonun sol tarafa çeyrek turu daha az olduğunu farkettim.
Bir gün aracım sola çekmeye başladı.Aracın düz gidebilmesi için direksiyonu sağa 45 derece kadar çevirmem gerektiğini farkettim. Ardından baktığımda sol ön tekerleğin yana doğru az bir miktar eğri durduğunu farkettim.

Aracım 2009 model Grande Punto Active. Bir servis önerdiler (orjinal fiat servisi değil). Oraya götürdüm.

Önce rot başları (emin değilim rot parçalarından biri olabilir.) Ön amortisörler ve takozları vs. değişecek rota girecek dediler. Sabah bırakın akşam alırsınız dediler. Akşam üstü görüştük. Sol ön taşıyıcıda eğilmiş onun değişmesi gerekiyor dediler. Araç ertesi güne kaldı. Neyse taşıyıcıyıda değiştirdiler ve teslim almaya gittim. Aracı aldım sanayide sürerken sola U dönüşü yaptım ve araçtan tuhaf bir ses geldi. Motor sanki zor çalışıyor gibi oldu. Geri aldılar aracı sol ön aks ve bilyelerinde problem varmış onların değişmesi gerekiyor dediler. Ona da tamam dedim. Bıraktım aracı.

Ertesi gün tekrar görüştük. Aks bilyelerini ve aksı değiştidiklerini fakat boşluk olduğunu söylediler. Aksı çıkarttığımızda pullar vardı. Bizden önce yapan yer boşluğu pullar ile doldurmuş dedi. O boşluğun sebebini arıyoruz bulamıyoruz, ön taşıyıcı takmıştık ama orjinal parça bekliyoruz onun et kalınlığı biraz farklı o boşluğu kapatabilir gelince deneyeceğiz, şasiye baktırdık eğrilik falan var mı diye fakat bir sıkıntı çıkmadı ve boşluğun sebebini bulamıyoruz dediler.

En sonunda gelen orjinal taşıyıcıyı taktıklarında boşluğun kapandığını söylediler ve aracı alabileceğimizi söylediler. Aracı teslim almaya gittim. Aracın ön tarafından gelen sesler azalmış büyük ölçüde. fakat yine kasisten geçerken o lakırtı gibi sesi duyuyorum. Aracı denedikten sonra sesten bahsettim. Ön takımın yapıldığını ve ön takımdan gelmediğini başka yerden geldiğini söyledi. Git gel yapa yapa sıkıldım ve araca ihtiyacım vardı aldım aracı. Direksiyon hala sola çeyrek tur eksik.

Birde şanzıman yağının çamur gibi olduğunu ve onu değiştirdiklerini söylediler. Şanzıman bir buçuk sene kadar önce ikinci vitese geçmediği ve ses geldiği için açılarak onarılmıştı. Bende şanzımanın yağı falan bu kadar süre önce yapılmıştı bu kadar sık mı değiştiriliyor diye sorduğumda bana şanzımanda revizyon yapıldı mı diye sordu bende evet dedim. Bana revizyon yapıldıktan kısa bir süre sonra şanzıman yağının değiştirilmesi lazım çapak atar dedi.

Bu son götürdüğüm usta bir önce yapanlara hatalı ve üstünkörü iş yaptığını söyledi. Şimdi benim aklıma bazı şeyler takıldı.

1) Amortisörler tek değişmezmiş. Çift olarak değişmesi uygun olurmuş. Bu doğru mudur ?
2) Şanzıman revizyonundan kısa bir süre sonra yağ değiştirilmesi gerekir mi ?
3) Direksiyonun turu sol tarafa hala çeyrek tur az. Bunun sebebi mafsal yada direksiyon kutusu mudur ? Ön takımlarla çözemediler.
4) Önden gelen sesin sebebi nedir eğer ön takım değilse ?

Zamanında yapılan işlemler ile son ustanın dedikleri birbirini tutmuyor dolayısı ile güvensizlik başladı ve bende güvenemediğim için buradan sormak istedim.
Ayrıca İstanbul Avrupa yakasında iyi fiat ustası var mı ? Orjinal servis olmasın :) Gönül rahatlığıyla götürebileceğim ve direksiyondaki tur sorununu ve önden gelen sesi çözebilecek bir yer :)

Teşekkürler,

volkan1065
29/06/2016, 16:16
1. Diğer amartisör 20000 km fazla yol yaptı ise ne olursa olsun 2 sinin aynı anda değişmesi gerekiyor. 20000 km kadar olan amortisörlerde yenı amortisör ile 1-2 aya aynı dengeye gelir.

2. Şanzıman yağının değilştirilmesini o kadar kafanıza takmayın bence sonuç olarak 2 sene geçtiyse bile değişmesi bence iyi.

3. Direksiyonun sola dönük olması açı sensöründen yapabilir bunuda serviste yada diresiyon kutusu tamiri yapan yerler yapabilir. Ön takımda sorun yok ise tabiki.

4. Önden gelen sesler Amoprtisör takozları ile Z rotlar yapabilir. Birde motor ve şanzıman kullaklarınıda kontrol ettirin. Yüksel ihtimal Takzolar ve Z rotalr. Salıncaklar orjinalleri ilemi değişti buda önnemlidir.

MKavruk
29/06/2016, 16:24
Merhabalar Adil Bey, öncelikle geçmiş olsun. 1 doğru, 2 internette hızlıca arattım ama bulamadım biraz garip geldi, 3 ve 4 için aracı fiattan anlayan birisine değil iyi bir rot balansçıya götürmeniz gerekir. İstanbul Tuzla'da yönlendirebileceğim bir yer var lakin size biraz uzak kaçacaktır. TUZLADA OTO LASTİK VS BAYİ ROT BALANS FAR AYARI TEKNİK OTO -İstanbul İş Rehberi (https://www.istanbulisrehberi.info/29736-tuzlada-oto-lastik-vs-bayi-rot-balans-far-ayari-teknik-oto.html)

maresirenum
29/06/2016, 17:04
3. Direksiyonun sola dönük olması açı sensöründen yapabilir bunuda serviste yada diresiyon kutusu tamiri yapan yerler yapabilir. Ön takımda sorun yok ise tabiki.

Volkan Bey,
Direksiyon dönük değil. Direksiyonu tam sağ çeviriyorum 1,5 tur dönüyor. Tam sola çeviriyorum 1,25 tur dönüyor. Sola çevirirken çeyrek tur eksik.

4. Önden gelen sesler Amoprtisör takozları ile Z rotlar yapabilir. Birde motor ve şanzıman kullaklarınıda kontrol ettirin. Yüksel ihtimal Takzolar ve Z rotalr. Salıncaklar orjinalleri ilemi değişti buda önnemlidir.

Bunu sorayım bakalım.

maresirenum
29/06/2016, 17:05
Merhabalar Adil Bey, öncelikle geçmiş olsun. 1 doğru, 2 internette hızlıca arattım ama bulamadım biraz garip geldi, 3 ve 4 için aracı fiattan anlayan birisine değil iyi bir rot balansçıya götürmeniz gerekir. İstanbul Tuzla'da yönlendirebileceğim bir yer var lakin size biraz uzak kaçacaktır. TUZLADA OTO LASTİK VS BAYİ ROT BALANS FAR AYARI TEKNİK OTO -İstanbul İş Rehberi (https://www.istanbulisrehberi.info/29736-tuzlada-oto-lastik-vs-bayi-rot-balans-far-ayari-teknik-oto.html)

Çok teşekkürler. Beylikdüzündeyim :) iyi bir rot balansçı lazım o zaman buralarda :)