PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt Tüketimi Hakkında

Baran
16/12/2007, 18:41
Yakıt Tüketimi Hakkında bilgi almak istiyorum arkadaşlar benim aracım yb genelde 7.6 gösteriyor, bu duğru bir verimidir, benimle aynı aracı olanlar bir depo ile kac km yol almışlardır, aracım daha 800 km de km si 3 bini geçince yakıtım düşermi şimdiden paylaşımlarınız için teşekkür ederim..
Not: aracım 1.4 active benzinli 77 hp

SteinGP
16/12/2007, 18:44
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/124-gp-lerimiz-ne-kadar-yakiyor.html

Baran
16/12/2007, 19:31
Teşekkürler ama orada soruma net bir cevap bulamadım

SteinGP
16/12/2007, 19:51
Tüketim yağ değişiminden sonra biraz daha düşüyor fakat en büyük etken kullanıcıdır..ben 8.0 da gördüm 4.0 da gördüm ortalamada nasıl kullandığınıza bağlı..

h k
16/12/2007, 20:21
1.4 77 için çokca yakıt konusu var aslında.

bu mevsimde şehir içi kullanımla yada karma kullanımla 7.6 normal bir değer. uzun yolda klimasız sakin kullanımla 5 litrenin altına düşersiniz bir depo ile 800 kilometre yol yapabilirsiniz. karma tüketim için ben genelde bir depo ile 600 kilometre civarında yapıyorum.

Baran
17/12/2007, 11:32
1.4 77 için çokca yakıt konusu var aslında.

bu mevsimde şehir içi kullanımla yada karma kullanımla 7.6 normal bir değer. uzun yolda klimasız sakin kullanımla 5 litrenin altına düşersiniz bir depo ile 800 kilometre yol yapabilirsiniz. karma tüketim için ben genelde bir depo ile 600 kilometre civarında yapıyorum.

800 km çok iyi benim kullandığım güzergah karma sayılır ben 700 e bile razıyım, cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar

Kuntman
17/12/2007, 11:52
Geçen sene yazın aracım 4 büyük 2 çocuk ve tabiki eşya dolu, klima açık ortalama 6 litre ile gittim. Depo 45 litre olduğuna göre yaklaşık şehir dışına 750 km gider diye düşünüyorum.

Halook!!!
17/12/2007, 13:20
1.4 95hp 16V ile şehir içi 400 km,şehirdışı da 600 km yaptım.Valla beygir gücü herşeyi değiştiriyor.Daha güçlü olunca araba daha çok yakıyor otomatikman...

SteinGP
17/12/2007, 15:45
aslında yüksek güçlü araç daha az yakmalı çünkü arabayı hareket ettirmesi daha kolay..

Halook!!!
17/12/2007, 17:36
Bencede öyle Can başkanım ama malesef ki çok yakıyor arabam...
Şimdi Shell in tamamen baştan sona yenilediğini söylediği 95 oktan benzinden aldım.Daha fazla yol gidebileceğimizi söylüyorlar.Bakalım görcez artık 3-4 depo kullandıktan sonra eğer yakıt tüketimim düşer ve daha fazla yol gidebilirsem,özellikle şehiriçinde, 97 oktan V-Power kullanmaktan vazgeçip 95 oktan kullanacağım...

Baran
17/12/2007, 19:00
aslında yüksek güçlü araç daha az yakmalı çünkü arabayı hareket ettirmesi daha kolay..

Motorların ikiside 1.4 olursa o geçerli olmaz ama 1.6 daha az yakabilir 1 tonluk bir araç için

cann
17/12/2007, 23:26
muhtemelen birçoğunuz biliyorsunuz ama ben yinede gözlemlerimi söyliyeyim.yakıt tüketimi birçok faktöre bağlı.örneğin ben şehir içinde oturuyorum ama şehir dediğiniz yerde düz mekan öyle az ki(izmit),dolayısıyla benim tahminim ortalama 10-12 lt arası,ancak şehirler arasında ki gözlemim daha farklı,6.viteste ortalama 110-120 ile gaza basıyormuş gibi yaparsanız 3-4 lt ye kadar düşüyor.kısaca ne kadar yüksek devir o kadar yakıt.ben artık boşverdim hesap kitap yapmayı,hesap yaptıkça insanın keyfi kaçıyor.fıkrada temel'in yaptığını yaptığını yapıyorum.sürekli 50 ytl lik alıyorum.yani ne zam ne başka bişey etkilemiyo artık.aracınızın keyfini çıkarmaya bakın,keyifli sürüşler:)

rubin_e
18/12/2007, 00:49
Arkadaşlar dizeller için bi faktör daha var ki çok önemli bi faktör:"hava filtresi" kirli olursa yakıt artar ve 10.000 kmyi beklemeden bir kaç kez serviste yada kendi imkanlarınızla söküp tazikli hava üfletin emin olun farkedecek....

Ziyaretçi047
18/12/2007, 00:56
Ya yeri gelmişken bizim hava filtrelerini sökmek kolay mı. Söken var mı?

rubin_e
18/12/2007, 00:58
muhtemelen 1.3 dobloyla aynı konumdadır motor: ve buna dayanarak:) hemen motor gövdesinin üstünde dikdörtgen kapaklı kısım:) ve sökmesi emin ol çok kolay

Ziyaretçi047
18/12/2007, 01:03
Benim kompresörle bi üfleyim o zaman ben :D

rubin_e
18/12/2007, 01:19
vallahi havadan nem kapıyo diolarya aynen öle bişi bu hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar kirleniverio..Kışın yine çok sorun olmazda yazın 2-3000 de bi :) tavsiyem

h k
18/12/2007, 20:43
dizellerde hava filtresini sökmek kolay. starjeti bilmiyorum ama fireda özel aparatınız olmadan sökemiyorsunuz. (mafsallı ince lokma koluna ve uygun başlığa ihtiyaç var)

hava filtresine basınclı hava tutmak iyi degildir , filtrede takılı kalan tozların filtreyi yırtarak gözeneklerin büyümesini ve motora toz parcacıklarının gitmesine sebebiyet verirsiniz.

Ziyaretçi047
19/12/2007, 00:03
bugün baktım. anahtar lazım sökmek için. üstte vidalar var

ince5757
19/12/2007, 09:12
Ara ara kesinlikle bakmak lazım pisleniyor.Ben geçenlerde baktırdım serviste hava vurdurdum.Hatta daha 6 bin km olmasına rağmen polen filitresinin gözeneklerinin birçoğu tıkanmıştı ve siyah durumdaydı onuda değiştirdiler serviste.Havayı direk alan yerlerin ara ara bakılması şart.

goldumut
19/12/2007, 10:02
valla bende karma ortalama 6.7 gosterıyor.tabı ben sakın kullanıcıyım.benımkıde 95lık.

bocurgat
19/12/2007, 13:54
GP hayırlı olsun.Benim GP 3800 km de ortalama yakıt tüketimim şehir içinde 6,8 ila 7,0 arası oynuyor. Bir depo benzinle 650km yol yapıyorum

mkaksoyer
19/12/2007, 14:30
karma olarak kışın 6,2 lt/100 km yazın 6 lt/100 km gibi değerlere düşmen mümkün fire motorla (tabi göstergeye göre) benim hesabım bu verinin %5 eksik gösterdiği.
bende ilk 5000 km yaklaşık 7 litre/100 km civarındaydım.

en önemlisi 10000de yağ ekletmeyi ihmal etme bu esnada hava filtrene de baktır. fire'ın hava filtresini 10 dakika içinde kendi kendine sökebilirsin hava tutmana gerek yok bir silkelesende olur.

shenka61
19/12/2007, 19:33
bende 1,4 77 hp dynamic benzinli var bir depo benzinle ortalama 500 km ye yakın yol yapıyorum tabii ki araç daha 1500 km de olduğuu için ilk başlarda çok yakar diyorlar ne kadar doğru bilemiyorum

Ziyaretçi047
20/12/2007, 12:09
yav bu nası iş anlamış değilim. ben dizelle 650 yapıyorum millet benzinle. bende mi bir sorun var sizde mi anlamış değilim :)

mustafa373737
20/12/2007, 12:34
aldıgım benzinin kalitesine yolun durumuna kullanma özelligine şehir içi-dışı olmasına bakarak cok degişiyor yakıt tüketimi uzun yolda depoyu fulledigimde 775 km de yapıyorum güven vermeyen bi yerden benzin aldıgımda 500 de gidiyor ama düzgün bi kullanımda 200 ü gecmesi cok zor geliyor bana bende de 1.4 dynamic 90 hp var

ABNEW
20/12/2007, 13:06
yav bu nası iş anlamış değilim. ben dizelle 650 yapıyorum millet benzinle. bende mi bir sorun var sizde mi anlamış değilim :)

Sorun sürüş karakterinde Cihan:);)

Ziyaretçi047
20/12/2007, 17:02
ehueu o konulara hiç girmeyelim :)

NeoN
20/12/2007, 22:15
Baran Abi Benim Aracim 3000 Geçti Yakit Sarfiyati Tam Tersi Azalacagina çogaldi..! 50 Ytl Yakit Ile (95 Oktan) 200 Km Yok Gidiyo şehir Içi Servise Sordum Normal Dediler Ilk Yag Değişiminden Sonra Gözle Gorulur Bir Değişim Olacakmiş

ABNEW
20/12/2007, 23:32
Kerim tüketimin yaklaşık 8lt/100km sanırım.Şehir içi ve yeni bir araç için bence çok da fazla değil...

Baran
21/12/2007, 18:02
Baran Abi Benim Aracim 3000 Geçti Yakit Sarfiyati Tam Tersi Azalacagina çogaldi..! 50 Ytl Yakit Ile (95 Oktan) 200 Km Yok Gidiyo şehir Içi Servise Sordum Normal Dediler Ilk Yag Değişiminden Sonra Gözle Gorulur Bir Değişim Olacakmiş

benim aracım suan 1000 e yaklastı ve seninde dediğin gibi 50 ytl benzin aldım 200 km anca yapabildim sehir içi kime sorsam normal diyorlar zaten depo 125 ytl ile doluyor buda bir depo ile ortalama 500 km demek anladımki gayet normal yakıyor ben sehir içinde 125 yt ile 500 km yol alabiliyorsam dizele hiç gerek yok demektir, birde bunun yağ değişim sonrası var unutmadan :)

ilker1970
21/12/2007, 20:29
bende 77 Hp 1.4. Var 9000 Km.de Ben Sakin Kullaniciyim Kalkişlarda Arabayi Zorlamayin Ve 3000 Devirde Vitesi Değiştirin Ve Arabaniz Karişikta 6.2 Yi Geçerse Istediğinizi Bana Söyleyin

Trabzon - Manisa 1250 km 230 YTL ye geldim arabada 2 kişi ve 250 kg yük vardı.

as-5-as
21/12/2007, 23:55
arkadaşlar hava filtresi hakkında söylediklerinize katılıyorum 3000-4000 km'de bir bakıp temizletmek lazım yakıt konusunda ise 1.4 16 v motorlar bzimkilere göre daha fazla yakıyor benim bundan önceki aracım 2003 fiesta idi aracın performansına diyecek yoktu ama ister şehir içi ister şehir dışı benzini içiyor
bu aracımda benzin deposunun ful çizgisinin bi altındaki çizgide karma kullanımda 730 km yi gördüm

SteinGP
22/12/2007, 00:29
bayramda çoğu uzun yol olmak üzere toplam 350 km,4 kişi,ortalama hızım 78 km ortalama yakıt tüketimim 5.3 lt/100 km..aracım 10.300 km de

ABNEW
22/12/2007, 00:53
arkadaşlar hava filtresi hakkında söylediklerinize katılıyorum 3000-4000 km'de bir bakıp temizletmek lazım yakıt konusunda ise 1.4 16 v motorlar bzimkilere göre daha fazla yakıyor benim bundan önceki aracım 2003 fiesta idi aracın performansına diyecek yoktu ama ister şehir içi ister şehir dışı benzini içiyor
bu aracımda benzin deposunun ful çizgisinin bi altındaki çizgide karma kullanımda 730 km yi gördüm

Ali bahsi geçen Fiesta 1.4 80bg lik versiyon ise tüketim miktarına katılıyorum.Ancak performans olarak sınıfının en kötülerinden...

quixotic
23/12/2007, 10:06
ilk depomu 130 ytl ile doldurdum. ışığın yanmasını beklemedim lakin çok da az kaldı kırmızıya

ortalamn 450 ile 500 arası..

biraz fazla yakıyor gibi geldi bana?

Baran
23/12/2007, 14:47
ilk depomu 130 ytl ile doldurdum. ışığın yanmasını beklemedim lakin çok da az kaldı kırmızıya

ortalamn 450 ile 500 arası..

biraz fazla yakıyor gibi geldi bana?

bir depo ile 500 km yapabiliyorsak hele bu ilk depomuz ise bence gayet iyi ben daha fazlasınıda beklemiyordum acıkcası
sonuçta bu arac benzin yakacak :)
zamanla dahada düşeceğini düşünürsek 550 yada 600 km yaptığını düşünürsek yada bırakın 500 km yi konti garanti yaparsa bu araç şehir içi, daha fazlasını istemek nankorlük olur diye düşünüyorum, bu sonuçta benzinli 1040 kilo agırlıgında bir otomobil..

shenka61
23/12/2007, 23:48
1,4 77 hp dynamic benzinli ben daha 7 çizgisini göremedim hep 8 ve 8,5 arası gidip geliyor ben o aracı kasmıyorum ve sakin kullanıyorum sorun bende değildir herhalde 500 km yol yapıyor bir depo az değilmi bu

ZFA_GO
24/12/2007, 03:04
1.2 16V paliom 15gun once tup taktırdım ama aldıgımdan beri benzınle gezdım.
ankaradayım ortalama 7.2litre yakardı.Fiat bu 1.4fire motoru daha az yaksın dıye cıkarttı bıraz daha azyakması lazım ama sanmıyorum sehır ıcınde 6.5 litrenın altına ınsın.
NOT:2 kez ankara istanbul otobanda sabit 100km hızda kullandım fabrıka verisi olan 5.3 litre yaktı.Depo 48litre tamamını bıtırerk 900km geçmesi mumkun.Açık hava filtresi ve eksoz mevcut

nasrettinhoca
25/12/2007, 20:06
1,4 77 hp dynamic benzinli ben daha 7 çizgisini göremedim hep 8 ve 8,5 arası gidip geliyor ben o aracı kasmıyorum ve sakin kullanıyorum sorun bende değildir herhalde 500 km yol yapıyor bir depo az değilmi bu
Kış mevsimine girdikten sonra ben de aynı olay oluyor...

Yalın
26/12/2007, 00:28
Az yakıtla, çok yol nasıl yapılır?

Hızla artan akaryakıt fiyatlarıyla mücadele etmenin en iyi yolu olabildiğince sakin otomobil kullanmaktan geçiyor

Gaz pedalıyla dost olun!
Halk arasında ağızdan ağza dolaşan bir deyim vardır. Açıkçası bu yakıt tasarrufu yapmanın altın kuralını ortaya koyuyor. Kesinlikle tahmin ettiğiniz gibi; “Gaz pedalına altında yumurta varmış gibi bas”. Hız yapmak için gaz pedalının sonuna kadar basmaya ihtiyaç yok. Bunun için otomobili fazla zorlamadan hızlandırmak ve hızı korumaya çalışmak yeterli. Otomobiliniz enjeksiyonluysa yokuş aşağı inerken gaza basmayın; ilerlemek için yer çekiminden faydalanın. Bilindiği üzere yokuş aşağı inerken gaza basılmazsa enjeksiyonlu otomobiller yakıt tüketmiyor. Ancak yokuş inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın. Vites boşa atıldığında motora yakıt girişi kesilmediğinden tüketim devam eder. Ayrıca motor kompresyonu ortadan kalkacağından otomobili durdurmak güçleşir. Kontak kapatıldığındaysa fren sistemi çalışmadığı için yapılacak yakıt tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Yokuş çıkarken az yakıt tüketmek için yüksek viteste tam gaz yapmaktansa daha düşük viteste yarım, hatta çeyrek gaz yapmak daha doğru olur. Hız sınırlarına uymaya ve gereğinden fazla hızlı gitmemeye gayret edin. 90 km/s'den sonraki her 1 km/s artış yakıt tüketimini yüzde 1 oranında artırır. Saatte 120 km hızla giden bir araç 80 km/s hızla giden bir araca göre yüzde 25 daha fazla yakıt tüketir. Ayrıca yakıt tüketimini artıran "saldırgan" sürüşten kaçının; ancak az yakıt tüketmek için çok düşük devirlerde de sürekli yol almaya çalışmayın. Çok düşük devirlerde kullanılan bir otomobilin motoru daha çabuk yıpranır; bu da yakıt tüketimini azaltarak yapılan tasarrufun tamir ve yedek parçaya verilmesine neden olur.

Motor bakımı önemli
Motor gibi önemli aksamların dikkatli ve muntazam yağlanması gerekiyor. Aksi halde yağsızlıktan dolayı sürtünme artacağından güç düşüyor ve parçaların çabuk aşınması nedeniyle de benzin tüketimi artıyor.
Bujilerin ayarsız, bozuk ve pis oluşu ise her 10 litrede 1 litre fazla benzin sarfiyatına neden oluyor. Karbüratörün ayarsız ve pis oluşu, jikle kelebeğinin iyi açılıp kapanmayışı, el gazının aynı şartlarda bulunması, motorun elektrik ihtiyacını karşılayan malzeme ile bunun motora iletisini sağlayan aksamlardaki bozukluklar da benzin sarfiyatını artırıyor. Lastiklerin havalarının az olması da yakıt sarfiyatını artıran unsurlar arasında bulunuyor.

Rölantide ısıtmayın!
Motoru rölantide ısıtmak yakıt tüketimini artırır. Motoru çalıştırıp hemen yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda otomobilin yaktığı yakıt üç dakika rölantide çalışarak yaktığı kadardır.
Yapılan bir teste göre 1.6 litrelik motor taşıyan kompakt sınıftaki bir otomobil 0 (sıfır) derece hava sıcaklığında marşa basıldığı andan 10’uncu kilometrenin sonuna kadar yaklaşık 4 litre yakıt tüketiyor. Motor normal çalışma sıcaklığına dört kilometre yol katedildikten sonra ulaşıyor ve tüketim fabrika verilerine yakın hale geliyor. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda kısa mesafelerde otomobil kullanmak yerine yürümeyi tercih edin.

Doğru viteste ilerleyin!
Birinci vites otomobile hareket vermek için tasarlanmıştır. Uzun süre bu viteste gidilirse yakıt tüketimi anormal miktara yükselir. Vites değiştirirken motorun üst devirlere çıkarmaktan kaçının. Her motorun maksimum devir sayısı ve en verimli çalıştığı devir aralığı vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakarak ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. Teknik verilerde "maksimum tork" adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az yakıt tükettiği devirdir. Otomobilden otomobile değişmekle birlikte genellikle 2000-4500 d/d aralığında olan maksimum tork devrinde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde yakıt tüketimi önemli ölçüde azalacaktır.
Ancak hiç bir zaman fabrika verisi olarak açıklanan yakıt tüketimine ulaşmayı hayal etmeyin. Çünkü bu veriler 90 km/s hızda, rüzgarsız ortamlarda tespit edilen verilerdir.
Otomobili yol ve trafik koşullarına uygun kullanın. Ne kadar kararlı ve sakin otomobil kullanırsanız o kadar az benzin tüketirsiniz ve otomobiliniz de o kadar az yıpranır. Otomobili akan trafiğin hızına uygun kullanın. Aksi kullanım sürücünün ani frenaj ve ani hızlanmalara ihtiyaç duymasından ötürü yakıt tüketimini artırır. Önünüzdeki araçla yeterli takip mesafesi bırakın. Sık sık şerit ve hız değiştirmekten kaçının. Yavaşlamak gerektiğinde, örneğin kırmızı ışığa yaklaşırken hızı koruyup ani frenle durmak yerine ayağınızı gazdan çekerek otomobili motor kompresyonuyla yavaşlatıp hafif frenle durmak yüzde 15-20 oranında daha az benzin tüketmenizi sağlar.

Otomobilinizi hafifletin
Otomobilinizin üzerine monte ettiğiniz eşya yüklü portbagaj 100 km mesafede 2 litre, boş portbagajsa otomobilin aerodinamik yapısını olumsuz etkileyeceğinden yakıt tüketimini ortalama 0.5 litre artırır. Hız büyüdükçe hava direnci o oranda artacağı için portbagaj kullanıldığında yavaş gitmek göreceli olarak yakıt tasarrufu sağlayabilir. Otomobile fazladan takılan aynalar, süsler, o otomobil için özel olarak üretilmemiş spoylerler ve benzeri hava tutucu herşey aracın aerodinamik yapısını etkileyerek yakıt tüketimini artırır. Açık camlarla yolculuk yapmaksa neredeyse otomobilin iç mekanının bir paraşüt görevi görmesine sebep olur. Açık camlar şehir içi ya da şehir dışı yolculuklarda yakıt tüketimini 100 km'de en az 0.3 litre artırır; ancak camları kapatıp, varsa klimayı açmak da çözüm değildir; çünkü klima havanın sıcaklığına ve kullanılan kapasiteye göre yakıt tüketiminin 0.5-1 litre arasında artmasına neden olur. Unutmadan otomobilinde gereksiz yük bulundurmayın. Otomobilde bulunan her türlü ağırlık yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler. Tüketim artışı motor gücü düşük olan araçlarda daha belirginleşir. Standart bir otomobilde her 100 kg fazlalık için 100 km'de 1 litre tüketim hesaplanabilir. Bu nedenle otomobilde taşınan gereksiz eşyaları boşaltmakta yarar var.

10 ipucu
1- Aşırı hız yapmayın, yüksek devirlerde otomobil kullanmayın.
2- Ani kalkıştan ve frenden kaçının.
3- Yokuş aşağı inerken gazdan ayağınız çekin; vitesi boş atmayın, kontağı kapatmayın
4- Fazla ağırlıklardan kurtulun.
5- Aerodinamik yapıyı bozan eklentileri sökün.
6- Hava filtresini sık sık değiştirin.
7- Lastiklerinizi sık sık kontrol edin, hava basınçlarını fabrika verilerinde tutun.
8- Hız sabitleme sistemini sadece düz yollarda kullanın.
9- Uzun süre hareketsiz duracaksanız motoru kapatın, rölantide çalıştırmayın
10- Yaz aylarında klimayı ihtiyaç duydukça kullanın. Yolculuk boyunca sürekli açık tutmayın.
alıntıdır
not almış olduğum teknik kurslarda da aynı konuları işlemiştik.

aykuting
26/12/2007, 18:24
Şehir için de 6,7 gösteriiyoooo benim bilg.

Baran
08/01/2008, 11:48
Kış mevsimine girdikten sonra ben de aynı olay oluyor...

Ben artık görmeye başladım bazen 7.4 leri bile görüyorum.

ekorkut
08/01/2008, 13:54
Ben baya ciddi trafikte kullanıyorum şehir içi 7.2 litre/100 km gösteriyor. Yarım depodan az kaldı ortalamam bu durumda. Hatta dün eve 1 saatte gittim normalde 10 dk da gittiğim yolu kar sebebiyle. Bilgisayar ortalamasında bir değişme olmadı.

ferruh25
08/01/2008, 14:33
Slm Ben Erzurumdan Haberiniz Varmi Bilmem Geceleri -30 Derecelerden Gündüz -15/-20 Benim Araç 1.4 16v 95 Beygir Daha Yeni ölçtüm (sağlam)km De297 Yakiyor Korkunç şehir Içi Yol Bilgisayarindaki Veriler Hikaye

holigan
08/01/2008, 17:00
4.depodayım ben 25 kuruş yakıyor arabam.yb'de şehir içi 7.7-8 arasında değişiyor.Bakalım biraz daha düşürmeye çalışıyorum yakıtımı.

goldumut
08/01/2008, 17:08
ya benım anlamadıgın ve sızden benı bu konuda aydınlatmızı ıstıyorum.
yol bılgısayrında 6.7lt ortalama yazıyor ama benım hesaplamalarımda 240bın yakıo nasıl oluo bu ıs oysa 6.7*3,12=20ytl falan olması lazım

ekorkut
08/01/2008, 18:21
ya benım anlamadıgın ve sızden benı bu konuda aydınlatmızı ıstıyorum.
yol bılgısayrında 6.7lt ortalama yazıyor ama benım hesaplamalarımda 240bın yakıo nasıl oluo bu ıs oysa 6.7*3,12=20ytl falan olması lazım

Ya hesabınızda ya da yol bilgisayarınızda bir sapma var. 24 YTL yakıyor demek ki 100 km de yani. Benzinin litresi 3,12 dediniz. 24/3,12=7,7 litre demek.

goldumut
08/01/2008, 18:42
yani benımde demek ıstedıgım bu hesabımda bır sey yok..acaba yol bılgısayarımı bozuk tam ne gostermıomu anladım..

dejavu
08/01/2008, 19:08
hava filtrelernin basınçlı hava ile temizlenmesi pek tavsiye edilmiyor mumkunse değişmesi tavsiye edilir. en sağlıklısı bu.

GP_Ts_Ist
17/01/2008, 03:12
BU tuketim oranlarini duyunca imrenmemek elde degil ...:vertag00:

Benim canavar 500 km ye yaklasiyor ve Tumu Sehirici ve sabah ve aksam yogun trafikte (gunluk 30 km yaklasik ) yol bilgisayarina gore 10,2 lt nin altina inmiyor ne kadar dikkat etsem de :shy:

mkaksoyer
17/01/2008, 08:10
tasarruflu kullanmak için kısa bir açıklama yapacağım:
araçlarımızın üstünde ikili lambda kontrol sistemi var her nekadar yüke (map sensör bilgisi) ve devre göre aracımızın enjektör zamanları çip üstünde belirli olsada ecu bu lambda sensörlerden gelen bilgiyi kullanarak gerekli düzeltmeleri yapmakta ve lambdayı NOX ve CO emisyonlarının optimum olduğu bölgede tutmaya çalışmakta bu işin bir istisnası var gaz kelebeğinin %80den fazla açık olduğu durumlar bu durumda lambda sensörler devreden çıkıyor ve tüketim bir anda 18-20 lt/100 km sınırlarına geliyor. Bu yüzden az yakmak için mecbur kalmadıkça gaz pedalının ikinci yarısını kullanmayın.
Bu değerler şu ana kadarki tecrübeme dayanarak söylediğim bilgiler önümüzdeki haftalarda geniş bant lambda sensörü ve obd scanle yapacağım sürüş testlerinden sonra 1e1 kesinlik kazanıcak.

Linos
17/01/2008, 12:40
BU tuketim oranlarini duyunca imrenmemek elde degil ...:vertag00:

Benim canavar 500 km ye yaklasiyor ve Tumu Sehirici ve sabah ve aksam yogun trafikte (gunluk 30 km yaklasik ) yol bilgisayarina gore 10,2 lt nin altina inmiyor ne kadar dikkat etsem de :shy:

Bizim 95'likler bile çok yoğun trafik ve çok soğuk havada 9.0'ları zorlarken, T-Jet'in bu kadar yakması normal geliyor bana...

Korhan
17/01/2008, 13:21
Bizim 95'likler bile çok yoğun trafik ve çok soğuk havada 9.0'ları zorlarken, T-Jet'in bu kadar yakması normal geliyor bana...

Bence de normal. Bi de o motor adamı tahrik eder sürekli yüksek devir tüketimi haliyle artırır. Yazın normal kullanımda 8,5-9,0 arası değişir senin aracının tüketimi bence.

ekorkut
17/01/2008, 14:26
Bu arada benden yaklaşık 1 ay önce Auris Dizel alan iş yerinden bir abimin tüketimi şehir içinde hem de benden daha açık yollarda kullanım ile 8.4 lt /100 km. Benim ortalamam da 6.9 a indi ve ışık yandı. Demek ki toyota dizel de koçlar gibi yakıyormuşşşş....

gallipolian
17/01/2008, 14:38
Eskişehir'de berbat bir trafik düzeni bulunmakta... Eziyet bir ışık sistemi. 35-40 dakika 3-5 km lik bir alan da sıkışıp kalabilirsiniz. Bu nedenle 8.0 dan aşağı görmedim. Bazen ışıklarda direksiyonu kemiresim geliyor!

memat
17/01/2008, 17:19
siz yine puntoya dua edin namusuz doblonun depo 60 litre ama puntodan daha az yol gidiyo gerçi araba 7.000 de

ekorkut
18/01/2008, 21:17
Arkadaşlar bu arada yol bilgisayarı cidden baya güzel gösteriyormuş. Dün depoyu fulledim ve kendi hesabıma göre 6.8 litre yakmısım ortalamada. Yol bilgisayarı da 6.9 gösteriyordu.

quixotic2
19/01/2008, 17:24
darısı benim başıma inşallah :D yakında bi benzin istasyonuyla ortak olmayı düşünüyorum çünkü.

memat
19/01/2008, 17:48
bize ortak olabilirsin bizim petrole ortak arıyoz
2 trilyona:D:D
%25 hisse

quixotic2
19/01/2008, 17:50
mehmet sizin istasyonda full lesem indirim yaparmısın bana ayda 2 bazen 3 depo benzin alıyorum.

alaaddin
22/01/2008, 18:51
1,3 mj 90lık puntom yol bilgisayarında 12,5 1/100 görülüyor şehir içinde kullanıyorum 1, veya 2, viteste nadiren 3 görüyorum ama bu rakan yinede bana çok geldi lütfen normalmi yada ne yapmalıyım serviste normal dediler ama ben giden yakıtı biliyorum yol bilgisayarındamı hata var açıklarsanız sevinirim

grande26
24/01/2008, 19:42
Kısa mesafeli şehir içi kullanımlarda motor henüz ısınmadığı için tüketim yüksek gerçekleşiyor. (Normalde kış şartlarında şehir içinde 6.2-7.2 arasında )

Ziyaretçi047
25/01/2008, 00:16
Benim 20.000 bakıma az kaldı. 7.1 sÜrekli. Benzin olsa 9-10 bulurum herhalde.

Halook!!!
25/01/2008, 00:37
Yakıt tüketimimi 10.2 litreden 8.7 litreye kadar düşüdüm vallaha.Tamamen gaz pedalına düzgün basmakla ilgili bir olay.Arabayı kullanırken anlık yakıt tüketimi her an gözümün önünde.Sürekli anlık yakıtı kontrol edince ve gaz pedalına yumuşak basınca gerçekten de ciddi farklar çıkıyor ortaya...
Şu soğuklar geçince iyice düşüreceğime inanıyorum yakıt tüketimimi...

GP_Ts_Ist
25/01/2008, 00:40

Evet, 2.ci depoda gazi koklemeden (cok zorlandigimi itiraf edeyim;) ); sehirici 8.3 deyim su an...Bu depo boyle gidip 3. depomda normal kullanima gecmeyi planliyorum ve o zaman anlayacagim ne kadar yakiyor bu canavar:rambo:

Ziyaretçi047
25/01/2008, 02:48
dur abi turbo benzinli felan deme bir acayip oluyorum :)

ekorkut
27/01/2008, 18:34
Benim de şu anda Ankara şehir içinde 6.2 ler seviyesinde geziyor. Bu arada 90 lık dizel kullanan arkadaşlara bazı bilgiler sunmak isterim. İnternetten güzel bir test indirdim pdf dökümanı olarak. 110 luk Kia Rio ve 90 lık Multijet GP kıyaslaması. Test İtalyan testi ve birşey anlaşılmıyor metin bölümlerinden (Tabi italyanca anlayan bilen arkadaşımız varsa tebriklerimi ayrıca sunuyorum). Adamlar süper test yapmışlar cidden. Yakıt tüketimi testleri falan çok güzel, çok ayrıntılı. Buradan yola çıkarak uzun yolda 80 e baglandiginda 3 litreler civarında yaktigini görüyorum ki bu rakam inanılmaz. Gerçi Rio nun motoru süper. Hem hızlanma değerleri, hem de tüketim değerleri bizimkinden çok çok daha iyi. Bizimkinin frenleri çok daha iyi. Değişik şeyler var. Aşağıda rapid linkini koyuyorum. İsteyenler incelesinler. emule dandiklik yapmazsa ve indirebilirsem, yakında esas service manuel ini koyacam o tam süper olacak!!!

https://rapidshare.com/files/87058641/prova_grande_Fiat_Punto_13_MJT_90_CV_e_Kia_Rio_15_ CRDI.pdf.html (https://rapidshare.com/files/87058641/prova_grande_Fiat_Punto_13_MJT_90_CV_e_Kia_Rio_15_ CRDI.pdf.html)

fatihhhh
28/01/2008, 13:03
benim yazın şehir içi şeihrler arası karışık ortalamam 4,2 eflanken geçenlerde bi baktım 6,8 olmuş? demekki iklim böyle etkiliyor.

xcheater
28/01/2008, 14:48
diesel aracım çok yüklendiğimde 6.5-7 arası yakıyo ama normal bişekilde fazla yüklenmeden devirli bi şekilde kullanırsam 5-5.5 şehir içi yakıyor! tabiki bakımları ihmal etmemek şartıyla!!

mustafa
28/01/2008, 18:39
Ben şehirler arası 100-110 la giderken 4,5 yakıyordu ortalama. Şimdi aynı şekilde kullanınca 5,5 gibi yakıyor. Sebebi mevsimmidir yosa servise mi gitmeli ????

Nafiz
28/01/2008, 18:54
Valla geçengün izmirden antalyaya 3saat 45 dakka da geldim 150 ytl benzin yaktım.siz hesaplayın.ortalama sürat göstergem 148 gösteriyordu.

Halook!!!
29/01/2008, 11:21
Daha önceleri bir depo benzinle ancak 400 km gidebilirken şimdi artık daha yumuşak bir kullanımla bu rakamı 450 km yaptım.Havalar biraz daha iyi olsa belkide 500 ü zorlayacağım.

BrK_20
29/01/2008, 14:59
diezel rulaz :D:D yok yakıt problemı fılan :)

Ziyaretçi047
29/01/2008, 16:11
yakıyor valla 600 650 arası bitiyor depo. ama 20.000 bakımıma çok az kaldı. bakımdan sonra rahatlicak gibi geliyor bana. bu arada kia rio cidden güçlü. 110hp dizel yani boru değil :)

quixotic2
29/01/2008, 16:56
ya okuyorum yazılanları 4 civarında yakanda var 10 civarında yakanda var. benim ibre 6.8 -7.1 arasında değişiyor. ben bunu nasıl düşürücem 4-5 civarına.

Linos
29/01/2008, 17:16
ya okuyorum yazılanları 4 civarında yakanda var 10 civarında yakanda var. benim ibre 6.8 -7.1 arasında değişiyor. ben bunu nasıl düşürücem 4-5 civarına.

Yakıt tüketimi kullanıma ve hava sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik göstermekte. Bu yüzden ekonomik kullanım konusundaki bilgileri bir gözden geçirmeni tavsiye ederim... ;)

quixotic2
29/01/2008, 17:20
Yakıt tüketimi kullanıma ve hava sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik göstermekte. Bu yüzden ekonomik kullanım konusundaki bilgileri bir gözden geçirmeni tavsiye ederim... ;)

Murat hani diyoruzya pedalda yumurta varmış gibi basıcaz diye. denedim ama olmuyor. Birde İstanbul çok soğuk bir şehir değilki yani eksilere çok düşmüyor zaten hava ısısı.

Linos
29/01/2008, 17:29
Murat hani diyoruzya pedalda yumurta varmış gibi basıcaz diye. denedim ama olmuyor. Birde İstanbul çok soğuk bir şehir değilki yani eksilere çok düşmüyor zaten hava sıcaklığı.

Biraz daha çaba ve tecrübeyle olmayacak bir şey değil. Lakin şahsi fikrim, az yaktırmaya çalışarak araç kullanmak çok sıkıcı. :)

İstanbul çok soğuk değil haklısın. Bu da belki bahsettiğin 9-10 l/100 km.den daha az yakmanın bir açıklamasıdır.

Bundan 3-4 ay öncesinde aracını 20-25 C'lerde çalıştırırken, şimdi 0-5 C'lerde çalıştırıyorsun. Bunun da bir etkisi olacaktır muhakkak... ;)

femoli
29/01/2008, 17:41
kesinlikle az yaktırayım derken araç kullanmak cok sıkıcı bir hal alıyor sadece trafikte relax olmak az yaktırmaya neden dir bence :D Birde yavaş müzik dinlemek , Arabada techno müziği sadece bir yere hızlı gitmek istediğim zaman dinliyorum :D

Halook!!!
29/01/2008, 19:00
Ben arabayı kullanırken anlık yakıt göstergesini sürekli açık tutuyorum ve devamlı takip ediyorum ordan yakıtı.Gerçekten de işe yarıyor...

ABNEW
29/01/2008, 19:51

Benzinli için 6-7lt/100km çok normal bence.4-5lt/100km için dizele geçmelisiniz...

cenkeri
29/01/2008, 20:25
Belki daha önce başka arkadaşlarda bunu belirtmiştir benim gözlemlediğim aşırı bayır yollarda tüketim oldukça artıyor hele birde motor soğuk olmasıyla tüketim dahada artıyor.

spolat77
29/01/2008, 20:58
Benim araç 30 bin km de. şehir içi 5.5,şehir dışı 4.5 yakıyor.Fakat ben genelde anlık tüketime göre kullanıyorum.

ince5757
30/01/2008, 11:34
Aranın az yakması için ne yapmamız gerektiğini çoğumuz biliyoruz ama yol koşulları yakıt tüketimimizi etkileyen en önemli neden bence.Bunu dememdeki neden ben sinopta yaşıyorum arabayı az yaksın diye ne kadar kasarsan kasayın devamlı soğuk motor kısa mesafe rampalı yollar vb nedenlerden benim arabamı az yaktıramadım.Ama bu yol şartlarında sakin kullanarak en azından arabamın yıpranmasını en aza indiriyorum.Ortalama şehir içinde her 50 milyonluk alışta hesaplıyorum 7 ile 8.5 litre arası yakıyorum yol şartlarına göre.Hepinize iyi günler arkadaşlar.

f@tih
30/01/2008, 11:41
Ben arabayı kullanırken anlık yakıt göstergesini sürekli açık tutuyorum ve devamlı takip ediyorum ordan yakıtı.Gerçekten de işe yarıyor...
sürekli açık oldumu adam kafayı yer arkadaş ya bazen 15 18 lere vuruyo hemen ayağı çekiyo gazdan insan bence fazla bakmayacaksın iş olacağına araba yakacağına varır...:)

Ziyaretçi047
30/01/2008, 17:06
benim de yıllardır hep açık ama sadece araştırma amacıyla bakıyorum. malum bu konulara meraklıyım tez felan yazıyorum :) insanlık için her şey. ama sürüşümü değiştirmiyorum pek bakıp. şu an 7.4 deyim :)

Halook!!!
30/01/2008, 18:48
sürekli açık oldumu adam kafayı yer arkadaş ya bazen 15 18 lere vuruyo hemen ayağı çekiyo gazdan insan bence fazla bakmayacaksın iş olacağına araba yakacağına varır...:)

İlk 2 viteste bu rakamları görmek normal.Onun için hızlı bir şekilde 5. veya 6. vitese geçip ondan sonra anlık yakıtı takip etmek.Mesela İzmirde Mustafa Kemal Sahil Bulvarında 5.vitesle 65-70 km hızla ve 2000 devir/dk da anlık yakıt 3 ile 3.5 arasında değişiyor.

ArcA
31/01/2008, 14:16
benim arabanın yazın ortalaması şehiriçi performanslı kullanımda maksimum 6.3 civarındaydı 5aylık askerlikten sonra geldim geçen hafta arabayı 40bin servise götürüp 200km kadar yaptım ortalama bi ara 7.5ları gördü sonra 7.0a düştü ancak yinede fazla görünüyo.. bugün birmota sordum servisle alakası varmıdır diye ama bu aylarda normal bi ortalama dediler..

Ziyaretçi047
31/01/2008, 14:46
normal normal benim de 7.5

spyofthegod
31/01/2008, 15:52
Arkadaşlar bırakın araçlarınız yaksın bu vergiler olduğu sürece bizler malesef bunu tartışmaya devam edicez. Pekin de benzin fiyatı 98 Oktan 6.71 RMB 0.94 cent = 1.10 YTL bunu görünce burada araba kullanmayı bile düşünmüyorum.

quixotic2
31/01/2008, 16:06
Arkadaşlar bırakın araçlarınız yaksın bu vergiler olduğu sürece bizler malesef bunu tartışmaya devam edicez. Pekin de benzin fiyatı 98 Oktan 6.71 RMB 0.94 cent = 1.10 YTL bunu görünce burada araba kullanmayı bile düşünmüyorum.

he he he oda bişeymi. Babam Türkmenistan da bir depoyu 5 dolara ( evet yanlış okumuyorsunuz sadece 5 dolara) dolduruyor. :D

spyofthegod
31/01/2008, 16:10
he he he oda bişeymi. Babam Türkmenistan da bir depoyu 5 dolara ( evet yanlış okumuyorsunuz sadece 5 dolara) dolduruyor. :D

Bu dahada süper ya olaya bak.:clapping: Daha oraya gidemedim ama dediğin çok doğru. Türkmen bir pedegog arkadaşım var burada çocuk bakıcılığı yapıyor. 15,000.00 $ toplayıp kendi ülkesine döneceğini ve ülkesinde kıral olacağını söylüyor.

quixotic2
31/01/2008, 16:19
söylediğini yaparsa kralın kralı olur. hayat orada çok komik rakamlarla sürüyor çünkü. :D

f@tih
31/01/2008, 16:22
temmuz ayında moskovoda da 1 dolardı benzinin litresi nasıl bi ülkede yaşıyoruz bilemiyorum ya her türlü vergiyi yüklüyorlar benzine

ince5757
01/02/2008, 11:53
Ülkemizin gerçekleri işte vergiyi tabana yayamıyorlar, alabildikleri yerdende katmerli bir şekilde alıyorlar.

Baran
04/04/2008, 10:53
Bu konuyuda tam 3 ay önce açmıştım ve o zaman puntom daha 15 günlüktü 900 km'de falandı sanırım ve sizin tabirinizle yumurta gibi dahi bassam 7.8 altına düşemedim,
şimdi puntom 4 aylık ve 6000 km de 3 gün önce istanbula gittim düzceden otobana girdim baktım ortalama yakıtım uzun süre 5.9 da kaldı dönüşte ayağımın altından yumurtayı aldım:) ibre 160/170 ortalama yakıt 7.2 şimdilerde güzel yakıtım tabiki şehirler arası bu veriler ama şehir içi felaket yakıyor:D

dejavu
04/04/2008, 12:29
az önce depoyu doldurdum...
04.04.2008
petrol ofisi...
eurodiesel -10-
38.020 lt * 2.960 = 112.54 ytl
112.54 bölü 580 km = 0.194 kuruş yapıyor
bu kaba hesap yol yakıt mesafe bölümü
yol bilgisayarının değeri..
6.4 lt * 2.960 ytl = 18.944 ytl bölü 100 km = 0.189 kuruş..

depo bir onceki dolumda tabanca atıncaya kadar dolduruldu. gırtlak yapılmadı. bugun depo lambası yandıktan sonra en fazla 5 km gitmişimdir ve depoyu doldurdum..bugun aldığım yakıtda da gırtlak yapılmadı orta hızda dolum yapıldı ve tabanca atınca bırakıldı dolum işlemi..

yani kaba hesaba göre 0.194 lira
yol bilgisayarına göre 0.189 lira yakmış oldum..

kullanılan yol abidinpaşa vedat dolakay caddesinden oran siteye ve tekrar aynı yoldan eve dönüş yani işe gidiş geliş... ardından akşam veya sabah hangisi denk gelirse abidinpaşadan kızılaya (sabah 09:00 yada akşam 17:30-16:30 tafiği) ordan tekrar sıhhıye köprüsü üzerinden siyasalın ordan tekrar abidinpaşaya..
yani kullandığım yollar genelde rampalı ve şehir içi yoğun trafikler...
aracım şu an 33800 km de ben bu araçla ankara istanbul otobanında 8 lt de yaktım 100 km de (hız ortalması 143 km/sn). 5 kişi ful dolu araç ankara denizli yolunda 4 lt de yaktım 100 km de..
birde trabzon ankara 700 km lik yolu 2007 agustos ayında 70 ytl lik yakıtlada geldim.. bu kilometreye 10 kuruş demek.. gerçi şuanki euro diesel fiyatı ile km de 10 kuruş olayı artık hayal o zaman euro diesel 2.460 ytl idi. şimdi 2.960 ytl (2.96 ytl)
sizin anlıcanız siz ne yaparsanız araç onu yapıyor.. şehirler arası yolda 8 lt de yaktırabilirsiniz 4 lt de.. bu size bağlı anlıcanız..
yukardaki bazı konularda istanbullu arkadaşlar istanbul içersinde 8 lt fazla yakıyoruz diyorlar ben istanbulu az çok biliyorum orda 7-8 ay çalıştım bu aracımlada orda biraz bulundum. 8 lt değer biraz fazla yanlış hatırlamıyorsam ben istanbul tafiğinde 5.6 lt ortama yaptığımı biliyorum her nekadar istanbul ve boğaz trafiği olsada.. istanbullu arkadaşalar 8 lt diesel için biraz fazla bana göre.. ama benzinli için bişey diyemem benzinl iaraç kullanmayı pek sevmem kulanmam da pek kullanmadım da.

fazla yakıt yakma olayını tek faktör etkilemez.. birincisi yağın durumu, değişim, değişime az kalma durumları, hava filtresinin temizliği, lastik ve lastik hava basınci, rot balans ayarları, yük durumu, yol durumları asfalt yüzeyi, trafik şartları ve son olarakda en önemlisi kullanıcı şekilleri ve nasıl kullandığı.. ewet birde nasıl bir yakıt aldığınız da önemli.. bu da bir faktör.. buların hepsinin dikkate alınması lazım arkadaşlar