PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Problem tecrübelerinize ihtiyacım var

Serfar3467
20/06/2016, 00:17
Arkadaşla merhaba. 2013 lounge Manuel dizel aracım var. Haftada 1 gün net acil ve hızlı gidiş gelişleri olabiliyor. Ne zaman 140 150 leri bulsam araç bir sonraki çalıştırmada yüksek sesle ve titreşimle çalışıyor . Bu gidislerim gece oluyor. Araci parkediyorum sabah bir geliyorum arabayi calistiriyorum bildigiz horun tepiyor .dinlendikten sonra. Bir gun sonrasinda bindigimde anliyorum. Bu arada mesafeler de max yarım saatlik mesafeler. Fiat midemi bulandırmak başladı. Araba garantili olmasa ayvayı yemiştik. Servise gidiyorum yapılıyor ama yani bu kadar hassas olur mu bir araba. Az zorlasan servislik oluyor

Ezeldenberi
20/06/2016, 01:05
Aracınız servis bakımlı, peki bu bahsettiğiniz problem için servis ne diyor? Birde aracınız kaç kmde, yakıtı nereden alıyorsunuz? En son bakımlarınız kaç bin km önce yapıldı? Yağ değişiminde hangi yağ kullanıldı? Artı filtreler yağ, hava, mazot değişti mi? Bahsettiğiniz problem bunlarla ve enjektörlerle alakalı olabilir, yüksek devirlerde egzozdan siyah - beyaz duman yada yanmamış mazot kokusu geliyormu? Bunları öncelikle tespit etmenizi öneririm. Kullanmak isterseniz würth'ün enjektör temizleyicisini bir ara deneyin derim.
Bir dahaki bakımda castrol magnatec 5w30 c2 yağ deneyin.

ibrahimaydin
20/06/2016, 09:46
Aracı yüksek devirlerde kullandıktan sonra turbo basıncını düşürmeden stop ediyorsunuz galiba. Park ettikten sonra stop etmeden önce 1dk civarı rolantide bekleyip öyle stop edin.

Serfar3467
20/06/2016, 10:20
Araç en son 71 binde servise girdi şuan 79300 km de. Egzoz da hiçbir problem yok ve servis her seferinde başka bir parça değiştirmiş oluyor radyatör değişiyor takoz değişiyor

ORS15
20/06/2016, 11:04
Serdar bey, anladığım kadarıyla bu şikayetten daha önce servise gitmişsiniz. bundan dolayı kullanım kaynaklı olduğunu düşün mü yorum. bence servisi değiştirin. Bu arıza , tabir caizse cins arızlardan, o yüzden sizi yanılmak istemem ama ısıtma bujilerinden olabilir, aşırı performans gösterdikten sonra soğuk konumdayken hava ve yakıt karışımını düzgün ayarlayamıyor olabilir veya aracı direk stop ediyorsanız belki araçta gereğinden fazla yakıt kalıyordur bunu dengelemek için biraz sallantılı çalışa bilir.

Ezeldenberi
20/06/2016, 11:04
Km nizin yüksek oluşu ve servisin önerdiği Carbon clean km periyoduna geldiği için eğer 40binde yapıldı ise ki ben pek sanmıyorum, tekrar servise sorup carbon clean yaptırmanız faydalı olabilir. Bence yağ değişimini tekrardan yaptırın.

Serfar3467
21/06/2016, 00:37
carbon clean 80 bin bakımında var. ben bunlardan kaynaklandıgını dusumuyorum a4 jetta leon ford kullandım hiçbiri bu tur arızalar cıkarmıyor. fiat modellerinin hangisini biraz zorlasanız ki zorlama dedigim 150 160 larda gitmekten soz ediyorum illaki bir problem cıkarıyor. uzun yola cıktıktan sonra servise ugramayan fiat arabası gormedim. açıkçası pişmanım aldıgıma dediğim gibi param buna yetti bu yuzden aldım bazılarınız kızabilir. gorunusu guzel iç dizaynı koltukları vs bayılıyorum ama arızaları canımdan bezdirdi. para vermiyorum belki ama akraba oldum servis çalışanlarıyla

Ezeldenberi
21/06/2016, 01:17
Benim km düşük oldugundan olabilir (35bnkm) ancak otobanda dip gaz 1saat yol almışlığım var. Aracın motor içi hariç bakımlarını yağ, filitre ve ufak mekanik bakımlarını servis dışı yaptırıyorum. Özellikle yağını ve hava filtresini 7-8 binde castrolla değiştiriyorum ki, buda aracın performansını iyi yönde arttıran en büyük faktördür diye düşünüyorum. Bence aracın kanı temiz olmalı. Bu kmdeki aracımın Şuan toplamda 7 defa yağ değişimi yapıldığını belirteyim.
Sizin araç ful servis bakımlı ise 80bnkm boyunca 7 defa yağ değişimi demektir,bence motor ömrü açısından ve tum sistemin temizliği noktasında ben pek sağlıklı bulmuyorum. Bu konuyu daha önce çok tartıştık;
https://forum.grandepuntotr.com/servis/60008-ideal-yag-degisimi-km-ve-ideal-yag.html?highlight=Hangi+ya%F0

Konu içerisinden alıntıdır;

Benimkinide selenia koymuslardi 7 bin km de yarim litre azaltmis birde yag su gibi olmustu. Mobil 1 esp 5 30 la degistirdim. Ses azaldi 4 bin kmde oldu gram azalma yok. 8-9 bin arasinda degisim yapiyorum. 5 binde birde filtre degisimi yapiyorum.

halilimo
21/06/2016, 02:21
115500 deyim. Otobanda yardiririm hicbirsey olmuyor. Heleki katki koyduysam depoya 180 den asagiya inmem. Arac ne olursa olsun bakarsan bag bakmazsan dag olur. Saydiginiz araclarida biliyoruz hani. Size tavsiyem fiatin servisinden uzak durmaniz. Yada servis degistirin. Su horon depmesini video ya cekip yukleyin bizde gorelim bi. Servis kayitlarindan aracin gecmisine bakilip ne yapilmis ogrenin. Burada paylasin illaki caresi bulunur. Birde radyator bu sorun nedeniyle mi degisti.

feyzullah
21/06/2016, 03:40
carbon clean 80 bin bakımında var. ben bunlardan kaynaklandıgını dusumuyorum a4 jetta leon ford kullandım hiçbiri bu tur arızalar cıkarmıyor. fiat modellerinin hangisini biraz zorlasanız ki zorlama dedigim 150 160 larda gitmekten soz ediyorum illaki bir problem cıkarıyor. uzun yola cıktıktan sonra servise ugramayan fiat arabası gormedim. açıkçası pişmanım aldıgıma dediğim gibi param buna yetti bu yuzden aldım bazılarınız kızabilir. gorunusu guzel iç dizaynı koltukları vs bayılıyorum ama arızaları canımdan bezdirdi. para vermiyorum belki ama akraba oldum servis çalışanlarıyla
Uzun yola çıktıktan sonra servise uğramayan binlerce fiat var ki bunların biri de benim. Yılda birkaç defa bir günde 1000 km. Ve üzeri yol yaptığım olur 2 yıldır hiç servise falan uğramadım rutin bakımlar dışında. Altınızdaki araç a4, leon, jetta veya ford değil. Genellikle sakin kullanım ve yüksek yakıt ekonomisi için tasarlanmıştır. Amacına uygun olarak 150-160 kasmadan kullanmanızı öneririm. Bahsettiğiniz araçlarda 150-160 km. Hızlarda devir yeni 3000 olurken multijet 4000'e yaklaşıyor bu da az değil motor hacmi göz önüne alındığında.

ethemyigit
21/06/2016, 05:34
siz en iyisi kısa vadede pratik çözüm olarak enjektör temizleyici deneyin :)
punto cidden tamire merakı olmayanlar için zor araç çok hassas
fire motorun gozunu seveyım 1000 km yol sonrası tak diye kapatıyorum kontagı turboya hiçbirşey olmuyor çünkü turbo yok :))

ORS15
21/06/2016, 08:09
Arkadaşlar , aynı banttan üretilen araçlar arasında bile bazen farklılıklar olabiliyor. Örnek ; 1.3 multijet aynı yıl, aynı model, aynı seri üretim ama piston numaraları farklı olabiliyor. Bu yüzden aracın BG farkı olabiliyor, hız farkı olabiliyor, yakıt farkı olabiliyor.

Konumuza gelince, daha önceki aracım 2007 1,3 multijet idi. Ben her sene, 3 defa uzun yola çıkarım, bu bende sabittir. Şimdiye kadar çok sakin gittiğimde oldu , dip gaz da gittiğim oldu ama uzun yoldan sonra, hiç servise uğramadım ve arızada vermedi. Ancak bütün bakımlarını, zamanında, yetkili serviste ve üreticinin sunduğu bakım tablosuna göre yaptırdım. . . Şimdiki aracım daha 28.000 binde, bu aracımla da uzun yola çıktım 4 defa, uzun yoldan sonra bir kere servise uğramadım ve arıza yapmadı maşallah diyeyim:). Bence uzun yol aracın kendini temizlemesine ve kendine gelmesini sağlıyor.

arkadaşlar , şunu da söyleyeyim 1.6 dizel, 1,4 benzinli turbolu, veya 1,2 benzinli veya (1,3 dizel var mı bilmiyorum da) wolksvagen, seat segment de araçlarla kıyaslamayın , o zaman bariz geride kalıyor fiat, bu bir gerçek.