PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Depodaki yakıt / kalan km.

EMRE ALTINOK
18/06/2016, 11:08
Merhaba forum, benzinli puntomun yol bilgisayarında depoda kalan yakıtla kaç km. gidileceği bilgisi sürekli değişiyor.Yola çıkıyorum 94km. yazıyor. biraz daha gidince 155km. yazıyor. Bir yükseliyor bir iniyor.Neye göre değişiyor bu? Pek bir anlam veremedim.Uzun yolda normal bir şekilde azalırken şehir içi oynak.Çözemedim.Bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.Teşekkürler.

MKavruk
18/06/2016, 11:25
Araba üreticilerinin çoğu yakıt ortalama gösterimini kısa bir zaman aralığındaki kullanım şartlarını devam ettirmen durumunda ne kadar gideceğin üzerine kurulu bir algoritma kullanıyorlar. Uzun yolda son derece mentıklı olan bu uygulama şehiriçinde saçma sapan farklılıklar ve bir süre sonra sürücü açısından anlamsız bir rakama dönüşmektedir. Yokuşlu bir güzergahınız varsa orada yazana değil yakıt seviyenize göre hareket etmeye başlıyorsunuz. Bu zamana kadar tüketimi en mantıklı veren araç olarak focus II 1.6tdci'yi gördüm. vwden renaulta bindiğim her markanın o göstergesi yalnızca uzun yolda (yani istasyonlar arası mesafenin bulunduğu alanlarda) işe yarıyor, şehiriçi hepsi disko topu :) tabi son derece düz olan avrupada bu özellik şehiriçinde işe yarıyor olabilir. Sürücüleri tasarruflu kullanmaya teşvik ederken yokuşlu bir coğrafyası olan güzel ve yalnız ülkem için sürücürü sinire teşvik ediyor.

Ezeldenberi
18/06/2016, 11:41
Yol bilgisayarının bellirli km aralıklarla aracın ortalama tüketim değerlerini hesaplar bunuda depoda kalan yakıtla aracınızın kaç km daha gidebileceğini öngörür. Bu hesap sizin kullanım sitilinize, trafigin yoğunluğuna gore değişiklik gösterebilir.

ykaya1983
18/06/2016, 17:50
Valla bence fıat'ın araçları yakıtı çok iyi hesaplıyor.Ben kaç defa uzun yolda denediysem neredeyse bir bir tutuyor.Tabi yol şartları değiştiğinde ortalama tüketim de değişeceği için mesafenin değişkenlik göstermesi normal.Esas sabit kalsaydı sorun olurdu.Araç belirli periyotlarda bu şekilde kullanırsan bu kadar mesafe gidersin diyor.

MKavruk
18/06/2016, 18:00
Valla bence fıat'ın araçları yakıtı çok iyi hesaplıyor.Ben kaç defa uzun yolda denediysem neredeyse bir bir tutuyor.Tabi yol şartları değiştiğinde ortalama tüketim de değişeceği için mesafenin değişkenlik göstermesi normal.Esas sabit kalsaydı sorun olurdu.Araç belirli periyotlarda bu şekilde kullanırsan bu kadar mesafe gidersin diyor.

Denemelerinize aksi bir görüşümüz yok Yunus Bey, yalnızca aldığı ortalama süre biraz kısa olduğu için şehir içindeki değişkenliklerde bir azalıp bir artan mesafe göstergesi hiçbir işe yaramıyor. fulence (makyajlı makyajsız), jetta, c-elysee, astra (h ve j kasa), grande punto kullanımlarımda hep aynısını gördüm, şehirlerarası iyi olabilirler ama şehiriçi hiçbir anlamı yok. Focus ise ortalamayı daha geniş bir zaman aralığında aldığı için şehir içinde daha işe yarar sonuç vermekte kanaatimce.