PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Orijinal Sac Jant ve Jant Kapakları Hakkında Yardım (Resimli)

occupyist
17/06/2016, 15:20
Arkadaşlar aracımın orijinal sac jantlarında paslanma mevcut. Ve bu durum elbette doğal. Ve arka sağ jant üzerine bulunan orijinal jant kapağı resimde görüldüğü gibi bir yerinden küçük bir şekilde kırık.

Daha önce de forumda bu konu konuşulmuş ve orijinal jant kapaklarının adet fiyatı 80 TL.'den yetkili servislerde satıldığı belirtilmişti. Ben bunun yerine jant kapaklarını ve paslanmış olan sac jantları boyatmak istiyorum.

Bir yerden de fiyat aldım bunun için ama yüksek gibi geldi. Sac jant ve jant kapaklarının takım halinde boyanması işlemi için toplam 150 TL. şeklinde. Sizce bu fiyat nasıl?

Yani sac jantlar önce zımparalanacak, sonra akrilik boya, vernik işlemi vs. şeklinde işlem yapılacak. Anadolu yakasında bu tür bir işlem için önerebileceğiniz yerler var mı?

halilimo
17/06/2016, 18:19
Bence isiya dayanakli siyah sprey boya alin 20 tl kendiniz yapin. Bir takimda kapak alirsiniz su esnek malzemeden olan kirilmada olmaz sesde.

occupyist
17/06/2016, 19:43
Bir takım kapak ile ilgili forumda da adı geçen Kemal Otomotiv'i düşündüm ancak bir kullanıcı kapakların hemen çizildiği ve sağlam olmadığı yönünde fikir beyan etmiş. Jant boyama için uygun bir alanım yok. O nedenle daha uygun fiyata yaptırabileceğim bir yer varsa öneri istedim.

SM-A500F cihazımdan gönderildi

Mert34
17/06/2016, 22:51
Ben aldım takım olarak gittigidiyordan dediğiniz gibi rengi çabuk değişiyor ama ses sorunu yok. Fabrika çıkışlı olanları ses yaptığı için değiştim zamanla bozuluyor orjinalde olsa. Kırık olanın yerine bir tane alıp boyatırsanız güzel durur fiyatta bana çok gelmedi, düz bir spoiler boyatıyorsun 50 lira alıyorlar. Yinede yer bulursanız 1 günde yarı fiyatına halledersiniz

occupyist
17/06/2016, 23:03
Yorumunuz için teşekkürler Mert Bey. "Uygun bir yer" önerisi alabilsem boyatacağım ancak 4 adet sac jant ve jant kapağı boyama işlemi için 150 TL. normal mi yani?

Mert34
17/06/2016, 23:59
Aslında tabi ki pahalı, kullanılan boya zaten ucuz uygulaması da öyle aman aman zor değil ama illa komple araba boyayacaklar ya. İşte yapanda 150 ye yapıyor maliyeti 50 lira anca tutacak şey için.

arenas
18/06/2016, 00:12
Bence çok para hocam,bi de çabuk yamulma derdi de var bunların..sac jantlara yatırım yapmak yerine,forumda ya da malum sitede orjinal dinamik jantı satan arkadaşlar oluyor.onları takip edip uygun fiyata çelik jant almakta fayda var.sac jantları da -eğer varsa- kış lastiklerine takıp,en azından senede iki kere lastikçiye 50şer lira sök-tak parası vermekten kurtulursunuz böylece.ben öyle yaptım[emoji1].hem lastik değiştirme pratiği yapıyorum.

Sent from my iPhone using

occupyist
18/06/2016, 00:16
Aslında tabi ki pahalı, kullanılan boya zaten ucuz uygulaması da öyle aman aman zor değil ama illa komple araba boyayacaklar ya. İşte yapanda 150 ye yapıyor maliyeti 50 lira anca tutacak şey için.
Haklısınız. Aslında araç için hayati bir önem taşıyan bir durum da değil bu konu. Zaten linea, punto, grande punto, punto evo" araçlarının sac jant kullanan kullanıcıların hemen hemen hepsinde bu tür paslanmadan yana şikayet var. Boyatmayan da boyatmıyor yani. Hayır 39 yaşında Murat 131'imiz vardı. Onun jantı da jant kapakları da hiç paslanma görmedim. Tofaş A.Ş.'nin reklam filmindeki sloganla tamamen ters bu tür olaylar 😀 "Hayat yenilenmektir" değil "hayat yenilendikçe eskiyi aratmaktır" olsaymış otomobillerdeki slogan daha doğru olurmuş 39 yıl önceki o parçadaki kaliteyle bugünleri kıyasladıkça 😊

occupyist
18/06/2016, 00:22
Bence çok para hocam,bi de çabuk yamulma derdi de var bunların..sac jantlara yatırım yapmak yerine,forumda ya da malum sitede orjinal dinamik jantı satan arkadaşlar oluyor.onları takip edip uygun fiyata çelik jant almakta fayda var.sac jantları da -eğer varsa- kış lastiklerine takıp,en azından senede iki kere lastikçiye 50şer lira sök-tak parası vermekten kurtulursunuz böylece.ben öyle yaptım[emoji1].hem lastik değiştirme pratiği yapıyorum.

Aslında ben aracın orijinalliğini bozmayı istemiyorum arenas 😊 Dediğim gibi 39 yaşındaki Murat 131'imize hiç çelik jant takılmadı. Hep orijinal jant ve nikelaj jant kapakları ile kullanıldı. Şimdi grande punto active modeli aracın sac jantını çıkarıp dynamic model çelik jant alıp takmak bilmiyorum açıkçası. Active model çelik jant varsa olabilir de var mıdır tabi emin değilim 😊

arenas
18/06/2016, 00:28
Saygı duyarım..
Tüketim çağının gereği olarak,maalesef artık arabalar da max 3-5 sene kullanılsın,eskitilip,sıkınılsın ki yenisini satalım anlayışıyla üretiliyor.kullan-at dönemi yani.dolayısıyla ben de tüketici olarak hem güvenliğimi hem cebimi düşünmek durumunda kalınca,sac jantın pasıyla,kapağıyla,üzerine lastik geçirtme masrafıyla uğraşacağıma,orjinal punto dinamik jantlarına geçtim yazlıklarda.sac jantları 3 ay,kışın kullanıyorum.
Orjinalliği de bozulmadı sanki[emoji1]
https://uploads.-cdn.com/20160617/f20ccc73d352a79d3fffa68ab7b8fbe1.jpg

occupyist
18/06/2016, 00:37
Saygı duyarım..
Tüketim çağının gereği olarak,maalesef artık arabalar da max 3-5 sene kullanılsın,eskitilip,sıkınılsın ki yenisini satalım anlayışıyla üretiliyor.kullan-at dönemi yani.dolayısıyla ben de tüketici olarak hem güvenliğimi hem cebimi düşünmek durumunda kalınca,sac jantın pasıyla,kapağıyla,üzerine lastik geçirtme masrafıyla uğraşacağıma,orjinal punto dinamik jantlarına geçtim yazlıklarda.sac jantları 3 ay,kışın kullanıyorum.
Orjinalliği de bozulmadı sanki[emoji1]
https://uploads.-cdn.com/20160617/f20ccc73d352a79d3fffa68ab7b8fbe1.jpg

Gerçekten maşallah; nazar değmesin de yani şimdi çok güzel durmuş hakikaten 😊 Evet orijinal gibi de duruyor. Bu arada ön farlarda bir yenilik var sanırım yani karartma işlemi ve ampüllerde değişiklik mi yaptın? O da gayet güzel görünüyor da sormak istedim. Aracında sis farı yer aldığına göre dynamic model. O jantların maliyeti ne olmuştu sana?

arenas
18/06/2016, 00:43
Hepimizinkine maşallah..
Araba active ,hatta active in de altı ,donanım ismi olarak 1.3 multijet geçiyor ruhsatta.bagaj lambası,tavan tutamaçı olmayan model[emoji30]
Ön farlar kendinden karatılmış TYC marka farlar,sisler orjinal karatılmış lancia sis lambaları.dinamiğe tamamlamaya çalıştım arabayı ama muvaffak olamadım..jantları 2013 te ,600 liraya almıştım De-ha fiat servisinden.

occupyist
18/06/2016, 00:49
Hepimizinkine maşallah..
Araba active ,hatta active in de altı ,donanım ismi olarak 1.3 multijet geçiyor ruhsatta.bagaj lambası,tavan tutamaçı olmayan model[emoji30]
Ön farlar kendinden karatılmış TYC marka farlar,sisler orjinal karatılmış lancia sis lambaları.dinamiğe tamamlamaya çalıştım arabayı ama muvaffak olamadım..jantları 2013 te ,600 liraya almıştım De-ha fiat servisinden.

Bence tamam gibi "dynamic" diyebiliriz aracına 😊 3 yıl önce o fiyat ise şimdi olmuştur 750 TL. Kampanaları da siyaha boyatmışsındır diye düşünüyorum çelik jant aldığında paslanma varsa tabi rahatsız etmemesi için. Orijinal jant boyutunda evet uygun fiyatlı çelik jant satın alma işlemini ben de bir düşüneyim 😊 Peki bu konuda kalite için marka önemli mi yani çelik jant tecrübem olmadığı için benim. Sonuçta fiyatları illaki farklı farklıdır.

arenas
18/06/2016, 01:08
Kampanaları bakım zamanı ,sprey boyayla boyatıyorum,senede bir..aslında fun jantı çok istedim ama hem uygun bulamadım hem de onlara uyan lastik ölçüleri çok pahalı..jant konusunda orjinalciyim,diğerlerini bilmiyorum,güvenmiyorum da.bi de 4x100 bijon aralığı çok bulunan bi aralık değil sanırım..geçen bi arkadaşımızın konusu vardı,vuruntu yapıyodu jantları...15 inç Fiat'ın grande dinamik ya da evo dinamik jantları bence idealdir.700₺ ya gördüm sahibindende az önce sıfırı grande dinamik jantı.
Grande punto orjinal jant takımı SIFIR
İlan No: 301244171
Tofaş - Fiat üretimi inç Otomobil / Arazi Aracı Jantı 700 TL Mağazadan satılık sıfır - 301244171 (https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-grande-punto-orjinal-jant-takimi-sifir-301244171/detay)

forumdan da belki vardır,temiz kullanılmış jantlar.

halilimo
18/06/2016, 01:27
Arenas farlarin aydinlatmasi nasil orjinala gore. Yasin bey marka tabiki onemli birde jantin hangi maddeden yapildigi. İkinci el dusunmeyin bence 100 150 bin km yapan bir jantta metal yorgunlugu vardir. Acikcasi 700 tl bana fazla geliyor sac jantla biniyorum. Bu arada benim jantlarimda ne pas var nede boyada bozulma. Tek sikayetim kapaklar ses yapiyor.

arenas
18/06/2016, 01:35
Aynı hocam orjinalle aydınlatma,bi fark yok..ampul olarak ta osram nb+ var.ben kapakları 2013 te servise sorduğumda tanesine 83₺ istediler o yüzden de biraz çelik janta yöneldim.benim sac jantlarda hem paslanma hem yamukluk var.ayrıca çelik jantın konfora da olumlu etkisi var.sac jantlarla yolda kasise çukura girince tekerlek kopacakmış hissi,çelik jantta yok.araba daha derli toplu gidiyor,özellikle şehirlerarası yüksek hızlarda daha güven veriyor.

Ezeldenberi
18/06/2016, 04:24
Yasin bey, Halil bey,Sah- Orjinal jant lastik takımı 600tl, ihtiyacı olan kacirmasin derim . 150 200 kapakla boyayla kırıldı vuruldusuyla uğraşmayin, acayip tavsiye edilir:)

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-lastik-takimlari-punto-evo-orjinal-jant-ve-lastikleri-acilll-310719291/detay

occupyist
18/06/2016, 18:12
Arenas paylaştığınız linke baktım. İnternetten almak bilmiyorum nasıl olur? Orijinal yazıyor fakat 700 TL.'de bizlere göre biraz yüksek bir tutar. O kadar para verip kargo geldiğinde kutudan bir süpriz de çıkabilir. Ezeldenberi, size de teklifiniz için teşekkür ediyorum. Bayram tatilinden sonra sac jantları ve kapakları boyatıp geçeceğim muhtemelen. Kapağın kenarındaki o küçük kırıklık da çok önemli değil aslında. Sıfırına 80-90 TL. verip geçecek kadar. Orijinal olmayan kapak alınsa daha düşük bir tutara da onun da ses yapma veya boya atması ihtimali de zaten mevcut.