PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uygun Fiyatlı Motor Yağı Seçimi

gokhn
10/06/2016, 12:42
Merhaba arkadaşlar,

1.4 Fire LPG'li motora yağ seçmek için bir süredir seçeneklere bakıyorum fakat orjinal yağ zor bulunuyor ve pahalı ayrıca muadili olan Castrol Edge 5W40'ın fiyatınında pek makul olduğu söylenemez. Bu sebeple akaryakıt firmalarının Tam Sentetik etiketli uygun fiyatlı (50-55 tl) yağlarının teknik özelliklerini orjinal yağ ve Castrol Edge ile kıyaslayan bir excel hazırladım ama aralarından bir seçim yapamadım.

Sizce bu listedeki orjinal ve castrol edge dışında hangi yağ orjinale daha yakın ve daha kullanılabilirdir.

Teşekkürler.

33484

ibrahimaydin
10/06/2016, 13:25
-33 derece akma noktası ve 200 derece parlama ısısıyla en kötü değerlere sahip selenia yağı alkışlıyoruz :)

hayr16
10/06/2016, 14:31
ELF 5-40 kullanıyorum. öneririm ama benimkinde lpg yok

MKavruk
10/06/2016, 14:33
Merhabalar Gökhan Bey,

Aynı araç sahibiyim. Türk Petrol Hızlan T7 5w40 kullanıyorum, tavsiye ederim. İncelediğiniz değerler araçlarımız için uygun. Yağların diğer parametrelerine bakmanızı tavsiye ederim. Bravo'nun motor yağı ile ilgili bir konuşma var şu anda, bir bakmanızı tavsiye ederim.

Sağlıcakla..

feyzullah
10/06/2016, 15:17
Castrol Edge 5w40 kullanıyorum lpgli aracımda. Yaz kış her türlü hava koşulunda memnun kaldığım için başka bir arayış içerisinde olmadım. Pahalı mı evet oldukça pahalı ama fazladan 40-50 tl'yi nereye vermiyoruz ki? Zaten 10000 km.'yi altı ayda anca dolduruyorum varsın pahalı olsun gönlüm rahat olsun :)

MKavruk
10/06/2016, 15:26
Tercihtir, saygı duyarım güzel günlerde kullanın. Parametreler konusunda castrol 5w40 aracınıza (yanlış anlamayın benim de aracım) fazla gelmektedir. Gereksiz yere kullanmayacağımız bir teknolojiye para veriyoruz. Ki Castrol ülkemizde BP'nin yağlarıyla birlikte aynı yerde, aynı kuruluş tarafından doldurulmakta ve hemen hemen aynı parametrelerde olmasına rağmen ne fazladan verdiğiniz marka ne de yağ katkısı yerli değil. Tamamen yerli ürünleri teşvik amacıyla önerdim. Kontrollü bir korku kültürü yaratılarak tabiri caizse "huzuru" yabancı ve mümkünse en pahalı üründe bulmamız sağlanıyor diye düşünüyorum. Sağlıcakla..

feyzullah
10/06/2016, 16:04
Tercihtir, saygı duyarım güzel günlerde kullanın. Parametreler konusunda castrol 5w40 aracınıza (yanlış anlamayın benim de aracım) fazla gelmektedir. Gereksiz yere kullanmayacağımız bir teknolojiye para veriyoruz. Ki Castrol ülkemizde BP'nin yağlarıyla birlikte aynı yerde, aynı kuruluş tarafından doldurulmakta ve hemen hemen aynı parametrelerde olmasına rağmen ne fazladan verdiğiniz marka ne de yağ katkısı yerli değil. Tamamen yerli ürünleri teşvik amacıyla önerdim. Kontrollü bir korku kültürü yaratılarak tabiri caizse "huzuru" yabancı ve mümkünse en pahalı üründe bulmamız sağlanıyor diye düşünüyorum. Sağlıcakla..

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Öncelikle motor yağı konusunda çok teferruatlı bilgi sahibi olmadığımı belirtmek isterim. Piyasada "en iyi" olarak bilindiği için Castrol Edge'yi tercih ediyorum. Aracımı uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanmak istediğim için kendimce özen gösteriyorum. Hangi bakımdan Castrol Edge'nin parametreleri fire motor araçlarımıza fazla geliyor? Sizin de malumunuzdur forumda fire motor için en yaygın kullanılan yağların başında Castrol Edge geliyor.

Ezeldenberi
10/06/2016, 16:28
Yağ deyip gecerken o yağların, hangi arge tesislerinde, hangi katkıları, hangi yağa nekadar kullanılacağının tespiti ve karşılığında metali koruyuculuğunun ispatı bence oto yarışlarında ortaya çıkar diyorum ve örnek olarak memlekete yapılan ve ilk defa petrol ofisinin de gp2 de sponsor olarak arge geliştirmesi yapabildiği f1 yarışları memlekette iptal edildi?????acaba neden????? 2006 gp2 petrol ofisi sponsoru.
Benim düşünceme göre ne üretirsen üret eğer kendine güveniyor isen bunun kalitesini ispatlayamadigin sürece dar bir çerçeve içinde kalırsın, diyerek sözü Castrol 'e;

MOTOR SPORLARI
CASTROL VE VOLKSWAGEN - 2014 DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONLARI
Castrol ve Volkswagen Motorsport, 2005 yılından beri meşhur Dakar Ralli’sinden, Dünya Ralli Şampiyonasına kadar motorsporlarının bir çok alanında işbirliği yapıyor...

Volkswagen Motorsport, WRC sahnesine girişini 2013 yılında en üst noktadan yaptı. Castrol EDGE desteğiyle yarışan ekip, ilk sezonunda en önemli üç şampiyonluğu da kazanmayı

Devamını okumak isteyenler,

Motor Sporları ve Castrol Türkiye | Motor Sporları | Hakkımızda | Motor Yağı Özellikleri, Madeni Yağ Özellikleri (https://www.castrol.com/tr_tr/turkey/about-us/sports/cars.html)

gokhn
10/06/2016, 20:49
Arkadaslar herkese fikirleri icin tesekkuler ama en basta dedigim gibi konuyu castrol konuşmak degilde diger alternatiflerden hangisinin bizim icin en iyisi oldugunu bulmak icin actim.
Bp visco 7000 yagin castrol edge nin teknik özellikleri ve sertifikalari aynı ki bu yaglarin ayni oldugunu gösteriyor. Simdi ayni yag bp markasiyla castrolden yaklasik 25 lira daha ucuza satiliyor ve bu firma hala kar ediyor. Demek ki burada sadece etikete ödenmiş bir paradan bahsediyoruz.
Neyse dedigim gibi diğer yaglar konusunda ki fikirleri alabilirsek bence konu daha iyi bir noktaya gidecek ve yuksek fiyatlari ödemek istemeyen arkadaslar icin alternatif olusturmus olacagiz.
Teşekkürler

Kadir00906
11/06/2016, 09:06
Takipteyim :)

MKavruk
11/06/2016, 09:14
Zafer Beyle güzel bir sohbetimiz oldu, hayli bilgi paylaştık. Sanırım kimi sorularınızın cevabı bu linkte bulunmaktadır. https://forum.grandepuntotr.com/genel/61107-bravo-1-4-140-hp-multiairin-motor-yagi-ile-tjetin-motor-yagi-ayni-mi.html#post992801

gokhn
11/06/2016, 11:09
Tesekkurler murat bey, ilettiginiz konuyu dünden beri takip etmekteydim esasinda. Fakat internette tp hizlan yagiyla ilgili pek bir bilgi bulamadim, ayrica fiyatinida merak etmekteyim.
Ek olarak bu isten anlayan arkadaşlara lpg li arac icin opet fullmax lpg nin bir artisi veya eksisi var midir diye sormak istiyorum.

MKavruk
11/06/2016, 14:05
Rice ederim, lpg içindir yazan yağların içeriğinde fazladan ne olduğunu bulabilmiş değilim, reklam olduğunu düşünüyorum. Özellikle aynı ürünlerin bazen etiketinde bile değişiklik yapmadan lpg için uygundur reklamları tam bir pazarlama:) ülkemizde araçların büyük çoğunluğu (%41 idi yanlış hatırlamıyorsam) LPG'lidir. Dünyanın ikinci Avrupa’nın en büyük LPG’li araç parkı Türkiye - Sözcü OtomotivSözcü Otomotiv (https://www.sozcu.com.tr/otomotiv/dunyanin-ikinci-avrupanin-en-buyuk-lpgli-arac-parki-turkiye.html) Ve forumlara bakarsanız pek çok insanın LPG için yağ baktığını görürsünüz (halbuki lpg taktırınca değiştirmesi gereken şeyin kısa aralıkla buji -iridyum- olduğunu bilmezler). Üreticiler bu arayışa sessiz kalmayıp korku kültürünü ürünlerinin üzerine "lpg" yazarak huzura erdirmektedirler:) lpgnin yanma karakeristiği gereği Euro 5 motorlara sahip tüm benzinli araçlarda magnezyum alaşımlı piston başlarının (özellikle yüksek devirlerde) aşınması söz konusudur. lpg için bir yağın piston koruyabilme değerlerini arttıracak katkısının olmasını beklerim ama en azından bu zamana kadar ben rastlamadım. Bulan varsa paylaşabilirse memnuniyet duyarım. (Ki en fazla aşınan yüzey yanma odasının içi olduğu için yağ katkıları görece dolaylı yoldan bu alanda koruma sağlayabilirler) MB 229.5 ve BMW LL-01 ya da LL-4 yağ parametreleri benim bulduklarım.

yağların piston üstünde tutunma kabiliyetlerini karşılaştırabilmek için bu linkten özellikleri seçebilirsiniz: https://online.lubrizol.com/relperftool/pc.html
maalesef API standardının uygulaması burada yok ama TP HIZLAN T7, API SN gibi piyasada çok az bulabileceğiniz bir piston koruma ve çamur engelleme kabiliyetine sahip olduğu için lpg'li araçlarımda tercih ediyorum.

TP HIZLAN'ı Türk Petrol istasyonlarında bulabilirsiniz. Çoğunlukla 5w30 ve 4w40 bulamayabilirsiniz, yolunuzun üzerlerindeyse getirmelerini isteyin. Tuzla'da oturuyorum, yolunuzu buralara düşürme ihtimaliniz varsa dağıtım merkezinin bilgilerini sizinle paylaşabilirim, piyasa fiyatını bilemeyeceğim lakin ucuza almanızı sağlayabilirim. Devlet kurumu olduğu için satış ve pazaralam ağı kısıtlı bir ürün. Ayrıca kurum olarak petrol çıkarma, işleme ve dağıtım gibi çok daha büyük ölçekli işlemlerle ilgilendikleri için (lpg de çıkardılar deneme satışları başladı, takip etmenizi tavsiye ederim) otomotiv hidroliği henüz tam anlamıyla yöneldikleri bir operasyon alanı değil. bu arada fiyatı için değil yerli olduğu için tercih etmeye çalıştığımı bildirmek isterim.

Ezeldenberi
11/06/2016, 15:01
Petrol ofisinin kendi aracım için 1.3 dpf gereksinimi karşılayan yağ, ve fiyatı;
Fiat in benzinli motorlarda ki gereksinimini karşılayan yağı ben bulamadım. (Fiat 9.55535-S2)

Petrol Ofisi Maxima Pg 5w-30 3.2lt Tam Sentetik Motoryağı +c2 Dpf - n11.com (https://urun.n11.com/motor-yagi/petrol-ofisi-maxima-pg-5w-30-32lt-tam-sentetik-motoryagi-c2-dpf-P102799303?cid=604001&gclid=CjwKEAjw7e66BRDhnrizmcGc8VcSJABR6gaRrQPHTHU0 G-5nj9ZIugD-0JCuVFnf1cXihWkh8enpYhoC7urw_wcB&gclsrc=aw.ds)

Birde ilginç bir şekilde 5w30 kodlu tam 7 çeşit yağ üretilmiş!

maxima PG 5W-30
Yeni Nesil Araçlar İçin Yüksek Performanslı
Tam Sentetik Motor Yağı

maxima PG 5W-30, yeni nesil motorlar için en son teknoloji ile üretilen üstün performanslı, tam sentetik
motor yağıdır. maxima PG 5W-30, zararlı egzoz emisyonlarını azaltmaya yönelik özel egzoz sistemlerine
sahip araçlar için özel olarak formüle edilmiştir.
• Tam sentetik yapısı ile yüksek sürtünme kontrolü ve yakıt
ekonomisi sağlar.
• İçeriğindeki düşük kül, fosfor ve kükürt sayesinde egzoz
sistemlerinin ömrünü uzatır, çevreyi korur.
• Motoru temiz tutar, sürtünmeyi azaltır, motorun ömrünü
uzatır.
• Özellikle ilk çalışma aşınmaları olmak üzere mükemmel
aşınma kontrolü sağlar.
Kullanıldığı Yerler
Yüksek performanslı benzinli, dizel binek ve hafi f ticari araçlar için
önerilir. Düşük kül teknolojisi ile özellikle dizel partikül fi ltre sistemine
sahip PEUGEOT, CITROËN, HONDA ve TOYOTA araçlar için uygundur.
Karşıladığı Şartnameler ve Onaylar
ACEA A5/B5/C2, API SM/CF, PSA B71 2290, Fiat 9.55535 -S1
Tipik Özellikler*
SAE Viskozite Sınıfı 5W-30
Yoğunluk, @ 15°C g/ml ASTM D-4052 0,855
Parlama Noktası COC, °C ASTM D-92 232
Kinematik Viskozite
40°C'de mm2
/s
100°C'de mm2
/s
ASTM D-445 70,5
11,8
Viskozite İndeksi ASTM D-2270 165
Akma Noktası, °C ASTM D-97 -36

MKavruk
11/06/2016, 15:57
Zafer Bey, petrol ofisi (maalesef satıldıktan sonra) motor yağlarında yol kat etti. Farklı yağlarının olmasının sebebi farklı motor üreticilerine göre ürün özelleştirme yapmasından kaynaklı. Fakat maalesef çok başarılı olamadı. Ürünün üzerin uygun olduğu markayı doğrudan yazsa çok başarılı olacak. Örnek olarak belirttiğiniz 3.2L'lik yağ damalı eşşek misali belli oluyor multijetler için üretildiği ama fiat multijetler için üretilmiştir ne önünde ne arkasında yazıyor:) GMnin yağlarını da üretmesine rağmen kendi markasıyla çıkardıklarının verileri daha iyi (farklı baz yağ mı kullanıyor diye merak ediyorum)

fiatın kodlamasındaki s1 ve s2 dizel benzin ayırımı değil egzoz dönüşüm sistemlerine uyumu simgeliyor. Fiat Oil Specifications - oilspecifications.org (https://www.oilspecifications.org/fiat.php) Belirttiğiniz ürün doğrudan binzinli motorlarda kullanılabiliyor. 2007 grande punto 1.4 8v aracım euro 4 normlarında ve motor teknolojisi eski olduğu için fiatın s sınıfına uyum sağlamaya çalışmadım. selenia k'yı internetten aratarak (k. p.e. olmayan) parametrelereni uyan ya da belli bir miktar aşan (ama gereksiz yere aşmayan:) ) yağı tercih ettim ben.

ethemyigit
11/06/2016, 22:13
oncelıkle 1.4 fire motor gayet dayanıklı ancak eski teknolojili ekonomık amaçlı bir motor sizin bahsettiğiniz arastırmayı bende uzun süre yapmıstım
bende castrol edge 5-30 kullanıyorum ama cıdden gereksız yagın gercek ustaları bıle bana aynı seyı soyluyor
bizim araca aslında en uygun mobıl fe super 3000 5-30 yag almak paketı zaten 4 lıtre eksılttıkce yag eklemeye de kalıyor (netten 59 tl ye bile bulunuyor)
ınce yagdan korkmayın ınce olsun zararı degıl yararı var eksıldıkte ekledıgınız surece sorun yok
fıre motor turbo yok yuksek basınç tork sıkıştırma sorunu yok traktor motoru gıbı dayanıklı aslında :)

AGAH
11/06/2016, 23:04
dizeller için total ıneo ecs 5w30 acea c2 4lt 58tl benzinliler için 5w40 isteniyorsa elf moligraf f1 5w40 4lt 52tl daha ucuz olsun isteniyorsa elf sporti txı 10w40 4lt 39 tl elf ve total yağları oldukça kaliteli ve tam fiyat performans ürünleri

usermm1
12/06/2016, 21:18
Arac kitabinda minimum acea a3 karsilayan yag kullanin diyor. Elf Molıgraf F1 5w40 bunu sagliyor. Hepsiburada dan 52tl ye 4litreligini alabilirsin.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

ibrahim0
13/06/2016, 01:26
Tam sentetik olsun. Bilindik markalardan biri olsun kâfi.

ASUS_Z00UD cihazımdan gönderildi

halilimo
13/06/2016, 03:43
Ne yagmis arkadas. Kaliteli yag her zaman iyidir. Damarlarimizdaki kan misali. Turbolu motorlarda kaliteli yag kullanilmali. Cunku yagin akiskanligi ne kadar iyiyse turboyu en kisa surede yag ulasiriz ve yaglamaya baslar. Yagdan kaynaklanan ilk arza turboda meydana gelir. Mil yataklari asinir. Turbosuz motorlara cicek yagi koysan bile calisir. O kadar dusunmemek gerek:D Tam sentetik olmasi yeterlidir.

Ezeldenberi
13/06/2016, 04:12
" Turbosuz motorlara cicek yagi koysan bile calisir" Halil üstad denenmiş gibi söylediniz. Çiçek yağından sonra motor çiçek gibi açılmasın! :)

MKavruk
13/06/2016, 07:23
Merhabalar Halil Bey, haklısınız biraz fazla detaya inmiş olabiliriz. Benim hafif optimizasyon takıntımdan kaynaklanıyor bu:) Doğru parametrelere sahip çiçek yağını seçip 100km'de 0.1litre kar etsem servis ömrü boyunca (yılda 10.000km), filtreler dahil kendi maliyetini çıkartacak şekilde 90TL'lik tasarruf sağlamaya çalışıyorum. (Eski araçlarımda yağ seçimiyle 0.2L/100km tasarruf yapıyordum). Neden bu kadar taktığımı da paylaşmak isterim; aracı aldığımda ortalaması 9'du (Allahım sen koru:) ). Doğru yaz lastiği ve kendi güzergahımdaki kullanımla 7.5 oldu (güvenlik amacıyla tüketimi arttıracak olacağını bilmeme rağmen 185 tabana çıktım). Motor içi ve enjektör temizlik katkıları, filtrelerin değişimi ve son olarak doğru çiçek yağı ile şu anda 6.5 ortalamayı yakaladım. Haftasonu da Atiker, Ünüvar buji kablosu ve NGK iridyum ile optimizasyonu taçlandırdım:)

20-25 bandındaki bir araba için bu kadar kasmaya değmeyebilir diyebilirsiniz fakat yılda rahat 10.000km kullanacağım için bu uygulamalar hedeflediğim kullanım ömründe aracın ekstra masraflarını rahatlıkla karşılayacak ve daha önemlisi kısmetse benden sonraki sahibi arkamdan saydırmaz ve belki dua bile eder çamurlaşması olmayan, sessiz rölantili, düşük tüketimli saat gibi bir motor kullanırken. Özetle motor yağları güzeldir, onları sevin ve mümkünse yerli üretim temin edin:)

occupyist
15/06/2016, 16:32
Motor yağı olarak Mobil 1 5w-30 ESP Formula alıyorum. Bir önceki bakımda 120 TL. olarak 4 lt. verdim. Ancak HB gibi internet sitelerinden bu yağı alanlar var mı? Yorumları okuduğum kadarı ile "tarihi silinmiş. İnşallah eski tarihli değildir" diyen var "kargo ücretsiz diyorlar ama kargo parası alıyorlar" diyen var, "e-fatura göndereceğiz deyip de göndermiyorlar" diyen var. Yani ne derece güvenli sizce? Bu yağ bayide 120 TL. İnternette 95 TL. ile 110 TL. bandında değişiyor fiyatı.

Ezeldenberi
15/06/2016, 17:12
Son üç bakımdır yağımı HB'den alıyorum yağın son kullanma tarihinde kesinlikle sıkıntı yok , şuan icin hb de kargo ücretsiz, faturasını ürünle birlikte yolluyorlar. Gözünüz kapalı sipariş verebilirsiniz.

occupyist
15/06/2016, 17:21
Son üç bakımdır yağımı HB'den alıyorum yağın son kullanma tarihinde kesinlikle sıkıntı yok , şuan icin hb de kargo ücretsiz, faturasını ürünle birlikte yolluyorlar. Gözünüz kapalı sipariş verebilirsiniz.

Öneriniz için teşekkür ederim, Zafer Bey. HB'yi de inceleyeceğim. Denemekte yarar var.

Ezeldenberi
15/06/2016, 18:23
HB den hem elektronik (cep tel) hem aracım hem evin tüm ihtiyaçlarını kampanya takip ederek alırım yani bildiginiz tükkan.

feyzullah
15/06/2016, 19:59
HB'yi bende bugüne kadar pek çok defa kullandım. Cep telefonu, pratik aletler ve motor yağı şanzıman yağı da dahil pekçok kez alışveriş yaptım mutsuz olduğumu hatırlamıyorum.

MKavruk
15/06/2016, 20:08
HB'yi bende bugüne kadar pek çok defa kullandım. Cep telefonu, pratik aletler ve motor yağı şanzıman yağı da dahil pekçok kez alışveriş yaptım mutsuz olduğumu hatırlamıyorum.

HB'den Nanobor yağ katkısı aldım, Üründe akıtma vardı, üriticisini aramak istedim bilgileri olsun diye (Kırklareli merkezli bir nanoteknoloji şirketi). Aradığımda internetten satışları olmadığını HB'ye birisinin sahte ürün sattığını, bu sebepten HB ve üreten firma ile davalık olduklarını söylemişlerdi. NNT Nanoteknoloji | Bor & Nanoteknoloji (https://www.nnt.com.tr/) Olay 1 yıl önce gerçekleşti. HB ürünleri o kadar da dtaylı kontrol etmiyor olabilir. İşin kötüsü şimdi başka firmaların da kendi sitesinden satışına izin veriyor ve n11 gibi ürün üzerine eğildiklerini zannetmiyorum.

halilimo
15/06/2016, 21:33
Merhabalar Halil Bey, haklısınız biraz fazla detaya inmiş olabiliriz. Benim hafif optimizasyon takıntımdan kaynaklanıyor bu:) Doğru parametrelere sahip çiçek yağını seçip 100km'de 0.1litre kar etsem servis ömrü boyunca (yılda 10.000km), filtreler dahil kendi maliyetini çıkartacak şekilde 90TL'lik tasarruf sağlamaya çalışıyorum. (Eski araçlarımda yağ seçimiyle 0.2L/100km tasarruf yapıyordum). Neden bu kadar taktığımı da paylaşmak isterim; aracı aldığımda ortalaması 9'du (Allahım sen koru:) ). Doğru yaz lastiği ve kendi güzergahımdaki kullanımla 7.5 oldu (güvenlik amacıyla tüketimi arttıracak olacağını bilmeme rağmen 185 tabana çıktım). Motor içi ve enjektör temizlik katkıları, filtrelerin değişimi ve son olarak doğru çiçek yağı ile şu anda 6.5 ortalamayı yakaladım. Haftasonu da Atiker, Ünüvar buji kablosu ve NGK iridyum ile optimizasyonu taçlandırdım:)

20-25 bandındaki bir araba için bu kadar kasmaya değmeyebilir diyebilirsiniz fakat yılda rahat 10.000km kullanacağım için bu uygulamalar hedeflediğim kullanım ömründe aracın ekstra masraflarını rahatlıkla karşılayacak ve daha önemlisi kısmetse benden sonraki sahibi arkamdan saydırmaz ve belki dua bile eder çamurlaşması olmayan, sessiz rölantili, düşük tüketimli saat gibi bir motor kullanırken. Özetle motor yağları güzeldir, onları sevin ve mümkünse yerli üretim temin edin:)

Merhaba Murat Bey cicek yagi isin esprisi de turbosuz motora tam sentetik olduktan sonra butun yaglar korur. En pahalisina gerek yok. Ben hep mobil 1 esp 5*30 alirim. Suan ortalama 4,5:) yilda 20 bin kadar yapiyorum.

Motor yağı olarak Mobil 1 5w-30 ESP Formula alıyorum. Bir önceki bakımda 120 TL. olarak 4 lt. verdim. Ancak HB gibi internet sitelerinden bu yağı alanlar var mı? Yorumları okuduğum kadarı ile "tarihi silinmiş. İnşallah eski tarihli değildir" diyen var "kargo ücretsiz diyorlar ama kargo parası alıyorlar" diyen var, "e-fatura göndereceğiz deyip de göndermiyorlar" diyen var. Yani ne derece güvenli sizce? Bu yağ bayide 120 TL. İnternette 95 TL. ile 110 TL. bandında değişiyor fiyatı.

Yasin Bey butun yaglarimi hb den alirim. Daha iki hafta once aldim haftasonu kampanyasindan 89 tl ye. Uretim tarihide 05/05/2016 daha ne olsun. Simdiye kadarda Uretim tarihi silinmis gibi olaylara denk gelmedim.

MKavruk
15/06/2016, 21:46
En pahalısına gerek yok yaklaşımınıza katılıyorum lakin piyasanın en iyi yağlarından birisini alıyorsunuz ve o yağı iyi yapan ACEA C sınıfına ihtiyacım olmuyor. Yaklaşık yarı fiyatına yağ alıyorum ben. DPF varsa aracınızda total quartz 5w30 (ACEA C2 ile DPF temizliği yapıyor) öneririm. Ülkemizde üretilmesi de ayrı bir güzellik.

Ezeldenberi
15/06/2016, 21:59
HB'den Nanobor yağ katkısı aldım, Üründe akıtma vardı, üriticisini aramak istedim bilgileri olsun diye (Kırklareli merkezli bir nanoteknoloji şirketi). Aradığımda internetten satışları olmadığını HB'ye birisinin sahte ürün sattığını, bu sebepten HB ve üreten firma ile davalık olduklarını söylemişlerdi. NNT Nanoteknoloji | Bor & Nanoteknoloji (https://www.nnt.com.tr/) Olay 1 yıl önce gerçekleşti. HB ürünleri o kadar da dtaylı kontrol etmiyor olabilir. İşin kötüsü şimdi başka firmaların da kendi sitesinden satışına izin veriyor ve n11 gibi ürün üzerine eğildiklerini zannetmiyorum.

Bence o firma resmen sizi başlarından savmak için öyle bir cevap vermiş. Hemde o firmanın tüm ürünleri alenen satışta ve adamların haberi yokmuş da başka birileri sahte mal satıyormuş bence kulliyen yalan.
Peki halen neden ürünlerinin satışına izin veriyorlarmış? asıl sorun bu.
Buyrun satışı yapan firmada HB'nin kendisi

NNT Bor Power NANO 250 ml Motor Yağ Katkısı 092090 Fiyatı (https://www.hepsiburada.com/nnt-bor-power-nano-250-ml-motor-yag-katkisi-092090-p-OTM092090)

MKavruk
15/06/2016, 22:07
Ben ürünü HB'ye iade ettim ve onlara da yalnızca bilgilendirme amacıyla aradığımı da söylemiştim. Tabi sizin bakış açınız da doğru olabilir. Lakin adamların bundan haberi vardı. HB'ye durumu ilettiğimde geri dönüş alamamıştım, ki bu durum benim ikna olmama yetti. Gebze'de çalıştığımı söyleyince o bölgede satışlarını yapan bayinin iletişim bilgisini vermişlerdi. Konu biraz canımı sıkınca kullanmaktan vazgeçmiştim. Bu arada bu deneyimimi paylaşma sebebim HB7yi kötülemek değil yalnızca al-sat zincirinde bir basamak olan firmalara tam anlamıyla güvenmek yerine bir parça şüpheye davet etmekti. HB'nin yağ ve lastiklerine bakarsanız 2016 yazıyor ama 2015 geldi yorumlarını da görürsünüz. Aslında bunu pek çok sitede görebilirsiniz. İşin doğası gereği böyle. Siteler satış hacmine, satıcılar stok eritmeye odaklıyken kontol mekanizmasında boşluk ya da suiistimaller olabilir, her halükarda denetimi elden bırakmamak lazım kanımca.

timbaz
28/07/2016, 20:44
dizeller için total ıneo ecs 5w30 acea c2 4lt 58tl benzinliler için 5w40 isteniyorsa elf moligraf f1 5w40 4lt 52tl daha ucuz olsun isteniyorsa elf sporti txı 10w40 4lt 39 tl elf ve total yağları oldukça kaliteli ve tam fiyat performans ürünleri
Elf sporti txi 10w40, mineral yag ve hicbir onayi yoktur... bunu elf soyluyor...
ELF SPORTI TXI range is composed of lubricants international specifications(no manufacturer approvals).

Moligraf ta ilginc bir konu.... sadece turkiyede olmasi.. elfin hic bahsetmemesi vs....

gspunto
28/07/2016, 21:36
Selenia GOLD 10w40 önerdi malzemeci bunu aldım
4 lt 65 tl ye
kötü mü?

MKavruk
29/07/2016, 06:33
Günaydın Gökhan Bey. sentetik bile olmayan bir yağa çok yüksek fiyat vermişler. 5w 40 ve devamı yağ serisi tem sentetik. Ödediğiniz rakamın altında fiyatlara tam sentetik alınabiliyor. Yağı kullanmadıysanız geri verin size daha uygun fiyatlı ve kaliteli yağ bulalım.