PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol Tutuş & Stabilite ???

htuncelli
29/01/2007, 18:56
Arkadaşlar,

Aracım ile yaklaşık 70 km/s - 80 km/s süratin üzerine çıktığımda aracın stabilitesinde bariz bir bozulma oluyor...
Direksiyonu 1 milimetre bile oynatsam arabanın yönü değişiyor...Bu durumda arabayı düz bir çizgide tutmak için direksiyona sürekli olarak ufak ufak müdahale etmek gerekiyor...Sürekli olarak 3-4 milimetre sağ, 3-4 milimetre sol hareket...ve ancak arabayı düz bir çizgide tutabiliyorum...Bu durum hem sürücüyü yoruyor, hem bir güvensizlik hissi veriyor hem de arabayı kullanma zevkini ortadan kaldırıyor...Bazen şüpheleniyorum acaba benmi arabayı kullanmayı beceremiyorum diye ama 12 seneden beri kullandığım 7. arabam bu GP.

Sizde de aynı sorun var mı yoksa benim aracımda mı bir teknik problem var da ben böyle bir sorun yaşıyorum ?:(

AWD
29/01/2007, 18:58
walla bende bi problem yok allaha şükür 160 la giderkende gayet rahat gibeliyorum bi sorun yok yani

Sezgintr
29/01/2007, 19:16
Direksiyona bi baktır istersen 220ye dayayarak gittim ama öyle 3-5snde direksiyonu çevirme gibi bişey yaşamadım.

htuncelli
29/01/2007, 19:23
Çok enterasan br durum gerçekten...Aldığım günden beri arabayı bir türlü dügün birşekilde kullanamadım...düz bir şekilde gitmek için sürekli direksiyonla oynamak zorunda kalıyorum...:(

meo
29/01/2007, 19:23
Aracın rot ayarında bir sapma olup olmadığını kontrol ettirin bence. Biliyoruz ki G.Punto sınıfındaki iyi yol tutuşuna sahip araçlar arasındadır.

GP-07
29/01/2007, 19:44
Çok enterasan br durum gerçekten...Aldığım günden beri arabayı bir türlü dügün birşekilde kullanamadım...düz bir şekilde gitmek için sürekli direksiyonla oynamak zorunda kalıyorum...:(

bu olay city fonkisiyonu açık iken mi oluyor bendede bu olay var, yarın bu oaly için servisten randevu aldım telefondaki usta direksiyon kutusunun arızalı olabileceğini söyledi bu durumun ilerde daha büyük sorunlar açabileceğini söyledi bi arkadaşımız vardı forumdan direksiyonu çevirdiği halde dönmüyodu onun gibi sorunlar dedi servisteki usta yarın götürücem bakalım sonucu yazarım buraya

Linos
29/01/2007, 19:46
Rot ve balans ayarlarını bir kontrol ettir derim! Nitekim böyle bir sorunla daha önce karşılaşan olmamıştı! Şahsi deneyimlerime göre de araç hızlandıkça stabilitesini gayet iyi koruyor...:araba-suren:

htuncelli
29/01/2007, 19:55
bu olay city fonkisiyonu açık iken mi oluyor bendede bu olay var, yarın bu oaly için servisten randevu aldım telefondaki usta direksiyon kutusunun arızalı olabileceğini söyledi bu durumun ilerde daha büyük sorunlar açabileceğini söyledi bi arkadaşımız vardı forumdan direksiyonu çevirdiği halde dönmüyodu onun gibi sorunlar dedi servisteki usta yarın götürücem bakalım sonucu yazarım buraya

Bu durum city fonksiyonu kapalıyken oluyor...City fonksiyonu kapalı olmasına rağmen araçta 80-90 km de giderken inceden inceye rahatsızlık ve huzursuzluk veren bir düz çizgide gitme sorunu var...Önceden de dediğim gibi aracı düz bir çizgide tutabilmek sürekli olarak direksiyona ufak ufak müdahele etmek gerekiyor benim aracımda...onun haricinde direksiyondan gelen herhangi bir ses falan yok...bende en yakın zamanda servisten randevu alacağım bu gidişle...

htuncelli
29/01/2007, 19:59
Rot ve balans ayarlarını bir kontrol ettir derim! Nitekim böyle bir sorunla daha önce karşılaşan olmamıştı! Şahsi deneyimlerime göre de araç hızlandıkça stabilitesini gayet iyi koruyor...:araba-suren:

Valla benimki hızlandıkça stabilitesini yitiriyor...Aracı aldığımdan beri şöyle ağız tadıyla hız denemesi yapamadım...Hele 150 km ile falan giderken direksiyon çok hassas oluyor ve 1 milimetrelik bir direksiyon oynaması bile arabının stabilitesini bozuyor...

Linos
29/01/2007, 20:02
Valla benimki hızlandıkça stabilitesini yitiriyor...Aracı aldığımdan beri şöyle ağız tadıyla hız denemesi yapamadım...Hele 150 km ile falan giderken direksiyon çok hassas oluyor ve 1 milimetrelik bir direksiyon oynaması bile arabının stabilitesini bozuyor...

Kesinlikle bir sorun var o zaman! Derhal servisin yolunu tut derim...8O

padawantr
29/01/2007, 20:03
Bence de kesinlikle bir problem olmalı. Bende de Dynamic 90 bg var. 160-170 km hızla giderken bile şükür bi sapma bi yalpalama vs. gibi şeyler olmadı şimdiye kadar.

htuncelli
29/01/2007, 20:06
İlginç olan direksiyondan gelen herhangi bir ses falan olmaması...Sadece ciddi bir hassasiyet var...Ve bu hassasiyet araç kullanımını zorlaştırıp, zevksizleştiriyor...

Mısafır
29/01/2007, 20:41
hızlandıkca daha ıyı cızgı tutuyor araba oyle bı sorunla karsılamadım
rot veya egık jant problemı olabılır.

uzman
29/01/2007, 20:49
bana bu durum düzenekde bir boşluk hissi olduğu izlenimini verdi,mutlaka servise gidilmeli.

htuncelli
29/01/2007, 20:51
Acaba lastiklerden mi dedim lastikleri 195 Nokian la değiştirdim ama pek değişen birşey olmadı...Jantlarda bir problem yok...Ama rotu bilemiyorum...

Auto engineeR
29/01/2007, 22:07
walla aksine ben o kadar memnunum ki stabilitesinden.. acayip güwen weriyor. gerek direksiyon sertliği,gerek hassasiyeti..
170-180de bile çok rahat bi hakimiyeti war

mTk
29/01/2007, 23:21
Yayını al, rot ayarını yaptır sonra değme keyfine. Ama bunları yaptıktan sonra servise elletirmeyin arabayı eski haline geri çeviriyorlar.. 8W

htuncelli
30/01/2007, 00:46
iNŞALLAH DÜZELİR ARACIM...AKSİ TAKDİRDE ARACI ADETA DOĞRU DÜZGÜN KULLANAMIYORUM...

Mısafır
30/01/2007, 09:13
Birmot Zincirlikuyuya Git Selcuk Beyi Bul Derim ;)

gurik
30/01/2007, 13:01
direksiyon kutusu dişli problemi gibi görünüyor. Aşık ta sıyırmış olabilir.Üretim hatası muhtemelen. Derhal servisin yolunu tutmanızı öneririm. Bu tür mekanik arızalar hidrolik direksiyon da kendini daha çok belli eder.

GP-07
30/01/2007, 18:53
arkadaşlar bu gün için servisten randevu almıştım,aracın komple direksiyon kutusu değişti ve sorun geçti şu an araba gayet stabil bi şekilde direksiyona fazla müdahale etmeden tabiri caizse 'ok' gibi gidiyor usta ile birlikte denedik 160 km hıza çıktık hiç bişi yok bu sorunu olan arkadaşlar diresiyon kutusunu mutlak değiştirtin servise

otoritec
30/01/2007, 19:11
Benimde değişmişti ama sanki şimdi city modda eski yumuşaklığı yokmuş gibi geliyo bana !?!?!

GP-07
30/01/2007, 19:21
Benimde değişmişti ama sanki şimdi city modda eski yumuşaklığı yokmuş gibi geliyo bana !?!?!

bende öyle bi sorun yok sende city motoruda değişti mi bende değişmedi birde direksiyonu söküp millerini falan yağlıyolar onu denedin mi?

otoritec
30/01/2007, 19:37
tek bildiğim direksiyon kutusunun değiştiği bunun içinde city motoru varmı bilmiyorum... milleri yağlayıp yağlamadıklarını da malesef bilmiyorum.. denedin mi demişsin nası ve nereyi yağlıyacağım yada daha doğrusu ben yapabilirmiyim o işi? teşekkürler

microab
30/01/2007, 19:55
Senin yapabilmen mümkün değil,pedalların olduğu yerden giriyorlar,gres tabancası ile (uzun namlulu) yapıyorlar o işi...

GP-07
30/01/2007, 20:01
ewt microab arkadaşımın dediği gibi hem o şekilde yaptılar benim aracıma hemde direksiyon simidini söküp tam direksiyonun oturduğu bi yer war dönen bi mil orayıyada greslediler güzelcene tık yok şimdi yumuşacık direksiyon city modunda bi sorun yok, sende bi servise bi uğra derim.

mTk
30/01/2007, 20:05
Ne şikayetin vardıda bu işlemi yaptılar.

GP-07
30/01/2007, 20:16
arabanın direkisyonunda sürtme sesi gibi bişi geliyodu çevirince bu sorun giderilde gresleyince,birde htuncelli arkadaşımın arabasında olan stabilite sorunu vardı araç 80-90 km hızlarda yani yüksek hızlarda çok direksiyon istiyodu sanki böyle rot kolları kopmuşta gidiyomuş gibi sağ sol gezmek istiyodu yani araba ama direksiyon mili değişince geçti bu oaly mildenmiş bu gün değiştirdi servis usta ile beraber denedik 160 km yaptık hiç bi sorun yok şimdi

HIGH FIDELITY
30/01/2007, 22:02
Felakettir biliyorum ama her gün sürat yapıyorum. Stabilitesi çok güzel bu arabanın. Seninkinde bir problem vardır.

SteinGP
06/02/2007, 02:58
abi bendede var aynı sorun 140-150 km yi geçince düz tutmak zorlaşıyo ben kabahati rüzgarda buldum bi sorun olduğunu düşünmüyorum sonuçta punto küçük sınıf ve yüksek bi araç.bu hızlardan sonra gezinme yapması normal bi durum bence..

htuncelli
06/02/2007, 10:19
Sevgili Stein GP,

Aracın küçüklüğüyle pek bir alakası olduğunu zannetmiyorum. Çünkü bu bir güvenlik meselesi...140 dan sonra araç güvensiz olacaksa, bu araçların yanına yaklaşmak hatalı olur...sonuçta daha ufak ama daha stabil giden araçlarda var..bunun bence direksiyon sistemiyle bir alakası var...

Servisten aracımı bugün alıcak, direksiyon mafsallarını değiştirdiklerini söylediler. Bakalım sorun gitmiş mi çok merak ediyorum...

xmann
06/02/2007, 11:34
Aynı sorun bende de var. Sürekli olarak aracı sabit tutmak için epey bi çaba sarf ediyorum. Bende servise gideceğim.

Ryu
06/02/2007, 11:49
hiç hız yapamıyoruz ki kardeşim. stabilmi değil mi görelim :D

SteinGP
06/02/2007, 12:58
peki abi o zaman servisten çıktıktan sonra bi deneyip bana sonucu iletirmisin?eğer gerçekten direksiyon mafsalı değiştikten sonra durum düzelirse bende aracımı servise bırakabilirim.

Linos
06/02/2007, 14:21
Arkadaşlar, isterseniz siz araçlarınızı servise götürün! Daha önce de söylemiştim ama bir çok arkadaş gibi ben de stabilitesinden çok memnunum! Max. 170 yaptım şu ana kadar ama 70 ile gitmesi arasında hiç bir fark yoktu! Oldukça güven veriyor!

SteinGP
06/02/2007, 14:33
yok yani hızı kesinlikle hissettirmiyo ama sadece direksiyon hareketleri gerektiriyo burnunda hafif gezme yapıyo bende düşünüyorum servise götürmeyi..

Linos
06/02/2007, 14:36
yok yani hızı kesinlikle hissettirmiyo ama sadece direksiyon hareketleri gerektiriyo burnunda hafif gezme yapıyo bende düşünüyorum servise götürmeyi..

Hızdan bahsetmiyorum zaten, direksiyondan, stabiliteden bahsediyorum... Bahsettiğiniz çizgi değişikliği ya da gezme olmuyor... ;)

ABNEW
06/02/2007, 14:53
Yüksek hızlarda gerçekten tok bir gidişi var aracın eskisine göre,direksiyon sertleşiyor ve çizgisini çok rahat koruyor...

Muhendis06
06/02/2007, 21:43
Araci ilk kullanmaya basladigim gunlerde ben de ayni problemi hissediyordum. Araci duz cizgide tutmak icin direksiyondan surekli mudahale geregi cikiyordu. Ancak bir gun lastik basinclarini kotrol edeyim dedim. Cok alakasiz degerlerde oldugunu farkettim. Lastikler ornegin 42-30-24-36 psi gibi basinclardaydi.

Basinclari ayarladiktan sonra bayagi bir duzelme oldu. Kullandikca da alistim. Ancak normal bir durum degil gercekten.

Ziyaretçi047
14/02/2007, 00:42
Arkadaşlar,

Aracım ile yaklaşık 70 km/s - 80 km/s süratin üzerine çıktığımda aracın stabilitesinde bariz bir bozulma oluyor...
Direksiyonu 1 milimetre bile oynatsam arabanın yönü değişiyor...Bu durumda arabayı düz bir çizgide tutmak için direksiyona sürekli olarak ufak ufak müdahale etmek gerekiyor...Sürekli olarak 3-4 milimetre sağ, 3-4 milimetre sol hareket...ve ancak arabayı düz bir çizgide tutabiliyorum...Bu durum hem sürücüyü yoruyor, hem bir güvensizlik hissi veriyor hem de arabayı kullanma zevkini ortadan kaldırıyor...Bazen şüpheleniyorum acaba benmi arabayı kullanmayı beceremiyorum diye ama 12 seneden beri kullandığım 7. arabam bu GP.

Sizde de aynı sorun var mı yoksa benim aracımda mı bir teknik problem var da ben böyle bir sorun yaşıyorum ?:(

Arkadaşım hemen sana yardımcı olayım. Olayı çok güzel anlatmışsın olay aynen öyle oluyor :) Bende uzman sayılacak sürücülerdenim ve direksiyonu toplamaya çalışmaktan arabayı parçalayacaktım. Servise git ve direk tıkırtı burcunu değiştirin de. Problemin adı da araba geziyor.
Puntolarda olan kronik bir problem bu. Tıkırtı burcu fazla sıktığı için araba kendisini toplamıyor sürekli sen toplamak zorunda kalıyorsun. Eski burcu çıkaracaklar muhtemelen kırarak çıkaracaklar çünkü sıkıyor. Yerine garantiden yenisi takılacak ve rahatlicaksın. Merak etme hemen servise git gıcık bir sorun direksiyondan sarhoş gibi inmene yol açıyor özellikle uzun yoldan dönünce.

ABNEW
14/02/2007, 15:49
Arkadaşım hemen sana yardımcı olayım. Olayı çok güzel anlatmışsın olay aynen öyle oluyor :) Bende uzman sayılacak sürücülerdenim ve direksiyonu toplamaya çalışmaktan arabayı parçalayacaktım. Servise git ve direk tıkırtı burcunu değiştirin de. Problemin adı da araba geziyor.
Puntolarda olan kronik bir problem bu. Tıkırtı burcu fazla sıktığı için araba kendisini toplamıyor sürekli sen toplamak zorunda kalıyorsun. Eski burcu çıkaracaklar muhtemelen kırarak çıkaracaklar çünkü sıkıyor. Yerine garantiden yenisi takılacak ve rahatlicaksın. Merak etme hemen servise git gıcık bir sorun direksiyondan sarhoş gibi inmene yol açıyor özellikle uzun yoldan dönünce.

Tıkırtı burcunun aracın gezmesiyle ya da yol tutuşuyla bir alakası yoktur.Tıkırtı burcu denen rotları tutan halka gibi bir parça.Bu da rotları sıktığı için değil de aksine sıkmadığı için bozuk yollarda ses yapmasına yol açıyor rotların.Belki senin araçta bunun dışında başka bir parça da değişmiştir...

Ziyaretçi047
14/02/2007, 19:28
Arkadaşım emin olduğum bir konuda yorum yapmışsın. Tıkırtı burcunu ustalarla birlikte değiştirdik. Direksiyon mili ile çubuk arasını tutan beyaz plastik bir parça. Bu parça çok sıkarsa direksiyonu sağ yapıyorsun araba sağa gidiyor sol yapıyorsun sola gidiyor ortayı bulamıyorsun. ayrıca viraj sonrası direksiyonun toplamasını da geciktiriyor. gidip servisten bilgi alabilirsin. ustalarla beraber değiştirdik. değişirken kırdık yenisini taktık. şimdi canavar gibi.

Not: Adı neden tıkırtı burcu: Tıkırtı burcu çünkü bu parça arada olduğu için ses gelmesini engelleme amaçlı takılmıştır. Arada bu parça olmasa her direksiyon çevirişinizde iki metalin birbirine değmesi sonucu pat küt sesler gelecektir. ayrıca bu sesler çukurda da gelecektir. direksiyonlarından ses gelen bazı arkadaşların sorunu da burcun iyi sıkmıyor olmasıdır.. ilginize..

uzman
14/02/2007, 19:38
Arkadaşım emin olduğum bir konuda yorum yapmışsın. Tıkırtı burcunu ustalarla birlikte değiştirdik. Direksiyon mili ile çubuk arasını tutan beyaz plastik bir parça. Bu parça çok sıkarsa direksiyonu sağ yapıyorsun araba sağa gidiyor sol yapıyorsun sola gidiyor ortayı bulamıyorsun. ayrıca viraj sonrası direksiyonun toplamasını da geciktiriyor. gidip servisten bilgi alabilirsin. ustalarla beraber değiştirdik. değişirken kırdık yenisini taktık. şimdi canavar gibi.

Not: Adı neden tıkırtı burcu: Tıkırtı burcu çünkü bu parça arada olduğu için ses gelmesini engelleme amaçlı takılmıştır. Arada bu parça olmasa her direksiyon çevirişinizde iki metalin birbirine değmesi sonucu pat küt sesler gelecektir. ayrıca bu sesler çukurda da gelecektir. direksiyonlarından ses gelen bazı arkadaşların sorunu da burcun iyi sıkmıyor olmasıdır.. ilginize..

evet aynen arkadaşımızın dediği gibidir,bu sisteme sahip bütün araçlarda vardır,küçük bir parçadır,plastiğin aşınması ve genişlemesi sonucu özellikle çukurlu yollarda,bozuk zeminlerde ses yapar ve bir boşluk hissi uyandırır.

ABNEW
14/02/2007, 19:48

Direksiyon mili ile çubuk derken nereden bahsettiğini anlamadım.Ama rotların ucundan bahsediyorsan (İç kısımları) mutabıkız demektir.Ancak ilk mesajında bu parçanın sıktığından ve sorunun bundan kaynaklandığından bahsetmişsin.Yukarıda da sıkmamasının soruna yol açtığını söylüyorsun.Bu arada yetkili servislerden de memnun olmadığımızı zaman zaman söylüyoruz:)

ABNEW
14/02/2007, 19:50
evet aynen arkadaşımızın dediği gibidir,bu sisteme sahip bütün araçlarda vardır,küçük bir parçadır,plastiğin aşınması ve genişlemesi sonucu özellikle çukurlu yollarda,bozuk zeminlerde ses yapar ve bir boşluk hissi uyandırır.

Benim söylediklerimi yazmışsın sen de ama ben Cihan kardeşimle mutabakata varamadım:)

anvil
21/07/2007, 10:18
dün benim araç da çok geziniyodu. mersin-adana otobanında yüreğim ağzımda geldim yaw. adanadamı göstersem yoksa mersinde kendi servisime mi göstersem acaba

ufukbzk84
21/07/2007, 10:46
ya arkadaşalr benmde stabilize yolarda tak tak... tıkır tıkır diye ses duyuyorum bazen... bu yani tıkırtı burcundan kaynaklanıyo olabilirmi...

fox41
21/07/2007, 10:55
stabilize konusunda 180km çıktığımda gp nin mükemmel yol tutuşu olduğunu farkettim qüven verici...

ABNEW
21/07/2007, 15:25
ya arkadaşalr benmde stabilize yolarda tak tak... tıkır tıkır diye ses duyuyorum bazen... bu yani tıkırtı burcundan kaynaklanıyo olabilirmi...

Ufuk olabilir.Tıkırtı burcu kendini en iyi arnavut kaldırımlı yolda belli ediyor:)Servise göstermelisin...

pdr42
21/07/2007, 16:21
yavas hızlarda bende deoluyor yalnız ben daha cok aracın yanından bi tır gectiğinde aracın savrulasından sikayetciyim oynuyo resmen yerinden

Denizzz
21/07/2007, 22:58
kendi sınıfına göre iyi olabilir, bunu da her modeli test etmeden hiç kimse iddia edemez gerçi...ben otomobil dergilerinin yaptığı yorumlara da pek güvenmiyorum açıkçası, yok bilmem hangi dergide yazıyordu diye bir cevap verirseniz eğer...

ama çok çok iyi bildiğim adım gibi emin olduğum bir şey var, babamın kullandığı 8 senelik focus gpden kat kat daha iyi yol tutuyor...her zaman da diyorum, bu aracın direksiyonu çok hafif ve kıçı çok rahat atıyor...

BGRAYS
21/07/2007, 23:04
bence gple focus ayni sinifin arabasi degil karsilastirilmasi gereken fiesta olabilir ..

Er-NnN
21/07/2007, 23:09
bence fiesta da daha ii yol tutuyo... :)

ama yayladıktan sora gp nin tadından yenmiyo... :)

BGRAYS
21/07/2007, 23:23
bence degil iki arabayida uzun yol kullandim gerci anlamak icin sehirici mi sehirdisi mi daha iyidir bilmem arkadan hafif kopma olarak olabilir ama stabilite bakimindan rahatca soluyebilirim gp daha iyi tabii benim dusuncem ..

Er-NnN
21/07/2007, 23:26
ikisiyle de uzun yol da şehir içi de kullandım agresif kullanıma gelince daha rahat anlaşılıyo orjinalde fiesta daa ii yol tutuyo ama gp ye yay taktıktan sora tadinden yenmiyo... :)

Denizzz
22/07/2007, 13:20
gp ile focus aynı sınıf olmayabilir ama, benim kullandıklarım 2000 model focus ve 2007 gp...arada da 7 senelik fark var...

ayrıca aynı model yılına sahip olsalar bile, aradaki fark inanılmaz boyutta...bunda tabii focus'un da sınıfının en iyisi olmasının rolü var...(eski kasa için söylüyorum)

savas3434
23/07/2007, 03:41
selam arkadaslar benim aracı aldığım gunden beri aracın diresuyonunda hafif mıcırlı asfaltda bilhassa direksiyonda zıplar gibi olunca tıkırtı geliyor servise gittim bu normal diyor yılların söförüyüm servisler bu problemlerde berbat ben ist dayım tavsiye edebileceginiz servisr varmı birde durduğu yerde sağ sol yaparken direksiyonu bazen tık diye ses geliyor elimle rahat hissediyorum bunu siz böyle problemler yasıyormusunuz servisdekii ustanın bahanesi elektronik diresiyonlarda böyle promlemler olurmus bana yardımcı olun lürfen istanbulda iyi bir servis tavsiye edin bu arabalardan anlayan musterisine samimi bir servis

Ziyaretçi047
23/07/2007, 11:35
tıkırtı burcu diyorum. başka da bir şey demiyorum :)

ABNEW
23/07/2007, 11:48
selam arkadaslar benim aracı aldığım gunden beri aracın diresuyonunda hafif mıcırlı asfaltda bilhassa direksiyonda zıplar gibi olunca tıkırtı geliyor servise gittim bu normal diyor yılların söförüyüm servisler bu problemlerde berbat ben ist dayım tavsiye edebileceginiz servisr varmı birde durduğu yerde sağ sol yaparken direksiyonu bazen tık diye ses geliyor elimle rahat hissediyorum bunu siz böyle problemler yasıyormusunuz servisdekii ustanın bahanesi elektronik diresiyonlarda böyle promlemler olurmus bana yardımcı olun lürfen istanbulda iyi bir servis tavsiye edin bu arabalardan anlayan musterisine samimi bir servis

Sağ sol hareketlerde direksiyonda hissedilen atlama ya da tepmeler servo motorla ilgilidir büyük bir ihtimal.İstanbullular servis tavsiyesinde bulunar...

omurkuru08
24/07/2007, 10:46
bencede kesin bi sorun vardır 190 a dayadık kaçmadı bile biyere sen bi baktır

FirePower
27/12/2007, 02:23
Bayramdan hemen önce 2.el olarak 22.500km' de aldığımız GP ile 1.000km' mizi devirdik. Yeterli derecede sürüş yaptığımızdan, artık yol tutuş ve stabilite hakkında fikir belirtebilecek durumdayız.

Öncelikle belirtmek istediğim bir husus var. Yukarıda Ford Focus ile karşılaştırma yapılmış. Focus, sınıfında yol tutuş konusunda her zaman için referans modeldir. Bırakın GP' yu, C Segmentinin Golf, A3, Megane vb. gibi önden çekişli araçları bile, hiçbir zaman Focus' un yol tutuşunu yakalayamamıştır. Bu bakımdan, her ne kadar arada yaş farkı da olsa, biri eski kasa da olsa; B Segmentindeki GP' yu Focus ile karşılaştırmanın manidar olmadığını baştan söylemek isterim.

GP yol tutuş değerlendirmesine gelecek olursak, sahibi olduğumuz 1.4 8V Active aracımızdan 130km' nin üzerindeki süratlerde keyif aldığımızı söyleyemeyeceğim. Bırakın virajı, bu süratlerde düz otoban sürüşünde dahi stabil olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kanımca bu durumun sebebi, haddinden fazla yumuşak olan elektrohidrolik direksiyon sistemimizden ve yüksek profilli lastiklerden başka bir şey değil.

Ancak 130' un altındaki hızlarda, özellikle de virajlarda, araç kendisinden beklediğimiz yol tutuş özelliklerini sergilemekten geri kalmıyor. Sözü edilen kendini bırakma var, ama neredeyse kontraya dahi gerek kalmadan kendi kendini toparlayacak kadar rahat ve risksiz şekilde kayıyor.

Tüm bunları söyledikten sonra şunu da belirtmeliyim; bu aracı alırken kullanım amacımıza göre tercih yaptığımız için bu konuda şikayetçi değiliz. Çünkü aracımızı %90 oranında şehir içinde kullanıyoruz. Çevreyolu ve otoban sürüşünde de genellikle 120km' nin üzerine çıkmadığımızı düşünürsek, bizim için bu konuda dert edecek bir şey yok. Bu sınıfın yol tutuştaki referans modeli Fiesta kadar olmasa da(Fiesta' nın özellikle yüksek sürat stabilitesi çok daha iyi) GP, B segmentindeki bir araç için gayet tatminkar yol tutuş ve sürüş özelliklerine sahip. Ayrıca GP' nun Fiesta' ya nazarak çok daha yumuşak, sessiz ve komforlu bir araç olduğunu da belirtmek lazım. Açıkçası aracı şehir içi trafiğinde kullanandığımız için, bize göre bu özellikler, biraz daha iyi yol tutuş için feda edilemeyecek kadar önemli.

puntobilo
31/12/2007, 16:27
ben daha önce böyle bir konu açmıştım genelede kimse bana inanmamıştı arada kabullenenler oldu ama aracın yol tutuşu bence böyle kabullenelim arkadaslar

theishak
25/07/2008, 10:18
Merhaba Arkdaşlar;
benim punto 140 -150 'den sonra yolda gezinmeye başlıyor, yol tutuşunda bir problem olabilir mi , lastik hava basıncı yada farklı bir neden ,henüz servise gidemedim, birde lastik hava basıncları ne kadar olmalı ?
teşekürler.

Linos
25/07/2008, 10:22
Lastik hava basınçlarından olabilir ya da rot ayarından... Ben aynı şikayetle gittim, rot ayarı bozulmuş. Bu kadar çukura, 25.000 km. dayanmış yine de...:) Lastik hava basınçları kullanım klavuzunda yazıyor, multijetlerinkini hatırlayamadım... ;)

anvil
25/07/2008, 10:26
Yol tutuşla ilgili burayı okuyabilirsiniz.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/611-yol-tutus-stabilite.html

theishak
25/07/2008, 10:37
Teşekürler GP Dostları, lastik basınçını kontrol edeceğim eger düzelmez ise servise gitmekten başka çare görünmüyor.

makeles
25/07/2008, 10:57
önler 35 arkalar 30psi ama en konforlusu 33psi ön 29-30psi arka..

yol tutuşu hakkında şunu söyleyebilirim ESP devreye girsin diye yapmadığım kalmadı kaygan virajlarda manevra dahil 50 yazan viraja 90 girme dahil hiç bi sorun olmadı ESP bir kere 1 sn devreye sokabildim.. süspansiyonları biraz yüksek olduğu için virajlarda hafif tedirginlik yaratabiliyor o kadar..

ekorkut
25/07/2008, 11:51
Valla bende de var ESP ama hayatta da ona güvenip çok rizikolu hareketlere giremem. Arabanın yol tutuşu kesinlikle aman aman falan değil. Hem yüksek hem yumuşak süspansiyona sahip ve kasa da çok rijit değil. Yüksek süratlerde gezme de var, rüzgardan etkilenme de. ESP' ye güvenip de sakın altımızdaki arabayı gereksiz zorlamayalım, sonra üzülmeyelim.

O önler 35 arkalar 30 olayını sanırım kitaptan 90 lık için baktın ve söyledin ama o değerler yanlış. Zaten kitabın başında farklı sonunda farklı diyor, bir yazım hatası var. 75 lik için tekrar bakmak lazım ama zaten ben bakana kadar bir bilen söyler.

ABNEW
25/07/2008, 14:47
Merhaba Arkdaşlar;
benim punto 140 -150 'den sonra yolda gezinmeye başlıyor, yol tutuşunda bir problem olabilir mi , lastik hava basıncı yada farklı bir neden ,henüz servise gidemedim, birde lastik hava basıncları ne kadar olmalı ?
teşekürler.

-Rodlardan kaynaklanabilir ya da lastik basınçlarında fazlaca fark vardır.Bunlar ilk akla gelen basit nedenler tabi.Ayrıca direksiyonda titreme oluyorsa balansta problemlidir.

-Önler 35, arkalar 30 olmalı.

makeles
28/07/2008, 02:57
ESP var diye riskli kullanılmaz zaten çalışıp çalışmadığını test etmek için bilgiğim yollarda deneme yaptım o kadar.. Bu arada yol tutuşunu beğenmeyen arkadaşlara tavsiyem direksiyona fazla müdahale etmesinler.. Eşim 120km/h üstüne çıkınca direksiyonla oynamaktan yolda sağ sol salınıp duruyor.. yoksa siz bıraksanız o düz gidecek zaten (çok aşırı rüzgar yoksa)