PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2011 Dizel Evo Silkeleme Sorunu

cagri06
05/06/2016, 01:31
Arkadaşlar merhaba;
Aracımı 2015 ağustosunda 80binde iken almıştım şu an 98bini geçti. Aracım 1.3 95hp dualogic dinamic. Sürekli olarak her hafta aynı güzergahtan aynı sürüş stili ile 120kmlik şehirler arası yol katediyorum. Eskiden hız sabitleyiciyle 80km hız ile 6. viteste 1500 devirde seyrediyor. vites yarıotomatik olduğu için kendi seçiyor araç bu vitesi manulele çekip ayarlamıyorum yani. Normalde bu şekilde hiç bir titreme sallantı olmaksızın hafif rampaları felan(sincan ile kızılcahamam arasındaki tüm yol) rahatlıkla bu şekilde alırken 2-3 aydır araç düz yolda sorunsuz ilerlerken karşısına hafif bir rampa çıkınca titremeye kafa sallamaya başladı. devri yükseltirsem kesiyor. önceleri sadece 6. viteste yapardı sonra denemek için diğer viteslerde de aynı devire düştüm rampalarda zamanla 5. ve 4. viteste de aynı tepkiyi vermeye başladı. devir saatinde bir dalgalanma yok mudahale etmesem sallama ve titreme ile aynen vites düşürmeksizin yol amaya devam etmeye çalışıyor ama bir müddet sonra bir yerinden bir arıza verir korkusuyla hız sabitleyiciden çıkıp gaz vererek devri yükseltiyorum yada manuele geçip vites küçültüyorum. Servise sorunu anlattığımda km de 98bin olduğundan baskı balata dediler bilgisayardan baskı balata için ölçülen bir değere baktılar bu değer 7500 civarındaydı baskı balatanın bittiğini söyledi servis çalışanı indirimli ve nakit ödediğimde baskı balata değişimi volant hariç 1200 civarı bir tutara çıkıyor. Böyle bir durum yaşayan varmı tecrübeli kimselerden yorum alabilir miyiz? baskı balata değişimi bu sorunu çözecek mi? Bu denli yüksek bir masrafdan önce kontrol edilmesi gereken başka bir şey var mı sizce?

MKavruk
05/06/2016, 10:49
Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Baskı balatanın değeri -4000 (en iyi) ile 14000 (en kötü) arası değişir ve servisler genelde 10000de değiştirir. Benzinli aracım şu anda 6500-7000 aralığında örnek vermek gerekirse. Titremenizin baskı balata olması normal olabilir ama 1200TL olması kesinlikle normal değildir. Yarı fiyatına çıkarabileceğiniz bir işlem rahatlıkla. Başka illerdeki fiat yetkili servislerini arayın onlar bile daha ucuz fiyat verecektir. Yalnız sorunun olası çözümleri için forumdaki deneyimli kişilerin görüşlerini beklemenizi tavsiye ederim. İnternette ya da forumda sorununuzla alakalı araştırma yapma fırsatınız oldu mu?

cagri06
05/06/2016, 11:21
bu tarz sorun yaşayanların çoğu kalkışlar dahil yaşıyor ve araçları vites arızası vermiş bende herhangi bir arıza uyarısı yok sadece eskiden sorunsuz ilerlediği 1500 devir ve dolaylarında sonradan bu arızayı vermeye başladı. Fiyatı kavaklıdere servisten aldım baskıbalatanın kendisi bile dışarıda sadece orjinal olanı 700 civarı fiyata sahip debriyaj bilyesi hidrolikmiş onunda yine orjinali dışarıda 250 civarı bir fiyatı var şanzuman yağı ve işçilikle bu hale geliyor. parça fiyatlarına internetten baktım. En azından servis olsun garantili iş olsun mantığındayım araç tamamen yetkili servis bakımlı. facebook grubundan bir kişi robot üzerinden bir sensörü kontrol etmemi söyledi soket kısmını temizleyeceğim olmazsa mazot filtresine baktır dedi ama devirde dalgalanma yok aracın yakıt çekememe sorunu olsaydı silkeleme ile beraber devir de dalgalanırdı diye düşünüyorum. tabi buradan takipteyim. Baskı balata gerekiyorsa değişirim ama ya değişimden sonra sorun çözülmezse diye düşünüyorum arabamdan memnunum inşallah bir şekilde çözülür.

MKavruk
05/06/2016, 11:51
yaşadığım ya da duyduğum bir sorun değil maalesef çok da yardımcı olamıyorum umarım sorununuz en kısa sürede çözülür. kaliteli muadil markalarda daha ucuza yedek parça bulabileceğinizi düşünüyorum. Servislerde bu parçaları takıyorlar bazen.

MKavruk
05/06/2016, 12:16
Çağrı hocam, cahilane arama yaptım aşağıdakileri buldum. Aşırı sakin kullanımdan olabileceği gibi bir sonuç çıkardım kendimce, Carbon clean dizel enjektör temizleyicisi ile 100km gibi (ama mümkünse aralıksız) bir süre ilerleyip deponuz bitinceye kadar devirli kullanarak sorunun kurum kaynaklı olup olmadığını anlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Çok daha düşük maliyetli ilk denemeniz olur. Yakıt filtrenizin yetkili servis bakımlı olduğunu varsayarak değiştirebilirsiniz diye önermiyorum bile:)

D?ZEL AVEODA T?TREME PROBLEM? (https://forum.donanimhaber.com/m_68262625/tm.htm) (benzer sorun yaşanan bir kişiye çözümler)
...debriyaj bask? balatas?n?n bitti?ini nas?l kontol edersiniz... (https://forum.donanimhaber.com/m_6654075/mpage_3/tm.htm) (debriyaj biterse yaşanacaklar)

Ezeldenberi
05/06/2016, 14:34
Arkadaşlar merhaba;
Aracımı 2015 ağustosunda 80binde iken almıştım şu an 98bini geçti. Aracım 1.3 95hp dualogic dinamic. Sürekli olarak her hafta aynı güzergahtan aynı sürüş stili ile 120kmlik şehirler arası yol katediyorum. Eskiden hız sabitleyiciyle 80km hız ile 6. viteste 1500 devirde seyrediyor. vites yarıotomatik olduğu için kendi seçiyor araç bu vitesi manulele çekip ayarlamıyorum yani. Normalde bu şekilde hiç bir titreme sallantı olmaksızın hafif rampaları felan(sincan ile kızılcahamam arasındaki tüm yol) rahatlıkla bu şekilde alırken 2-3 aydır araç düz yolda sorunsuz ilerlerken karşısına hafif bir rampa çıkınca titremeye kafa sallamaya başladı. devri yükseltirsem kesiyor. önceleri sadece 6. viteste yapardı sonra denemek için diğer viteslerde de aynı devire düştüm rampalarda zamanla 5. ve 4. viteste de aynı tepkiyi vermeye başladı. devir saatinde bir dalgalanma yok mudahale etmesem sallama ve titreme ile aynen vites düşürmeksizin yol amaya devam

Öncelikle sorununuzun çözümü icin sitede ki paylaşımlardan örnek vereyim. Tabiki sorun baskı balata kaynaklı degil ise.Formda benzer sorunların aks başlarından kaynaklandığı ve aracın ilk kalkışlarda titreme yapacağından bahsediliyor. Birde inşallah otomatik şanzıman sorunu degildir.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/60545-1-3-multiet-punto-pop-2000-3000-devir-arasi-kisimda-saga-sola-titreme-problemi.html

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/32857-aks-veya-baska-birsey-ama-ney.html

cagri06
05/06/2016, 14:51
şimdilik enjektör tıkanmış olma ihtimali daha mantıklı gelmeye başladı ama bu yakıttaki artışı açıklar mı?
Araç çok nadir şehir içine yada aşırı trafiğe gidiyor. Kmsinin yarısı abartısız dur kalk yapmadan yapılmıştır ve silkeleme esnasında devir dalgalanması söz konusu değil. Zaten baskı balata için pcye bağlandığında 7500 gibi bir tüketim değeri çıktı 10binden sonra değişim gerektiği halde servis bu değere bakıp baskı balatan tükenmiş dedi ve başka yorum ihtimal koymadı. Robot üzerinde yer alan potansiyometre diye bir sensör varmış fakat onunla sorun yaşayan herkes aynı zamanda yol bilgisayarından çeşitli uyarılar da almışlar. Bu silkeleme sorununu sadece uzun yolda sakin kullanımda yaşıyorum 80-90 ile giderken araç otomatikte kendi kendine 6.vitese geçiyor ve devir de 1500-1600 arasında oluyor tatlı rampalarda eskiden hiç sorunsuz seyrederken artık titreme yapıyor stop edecek sanıyorsunuz o derece sallanıyor ama stop etmiyor devir dalgalanmıyor ve araç ben müdahale etmediğim sürece vites küçültmüyor. 1.2.3. viteslerde kesinlikle yok sadece 4.5. ve 6. viteslerde karşılaştım bu soruna.
uğraşıp cevap veren herkese teşekkür ederim sonunda arabayı götürüp bir galeriye bırakacağım galiba:)

MKavruk
05/06/2016, 15:52
Önce hızlı bir şekilde sorunun üzerine gitmeyi deneyin, satış en son aklınıza gelsin. Ocak ayında 380.000 olan otomobil sayısı 270.000'in altına indi, araç almak için en sağlıklı mevsim olduğunu düşünmüyorum zorda kalmadığınız müddetçe. İlk 3 viteste aracın güç aktarımının daha iyi olması sebebiyle titremeyi tamponlama ihtimali de olabilir. Umarım en kısa sürede sorununuz çözülür ve keyfinize kaldığınız yerden devam edersiniz:)

cagri06
05/06/2016, 18:50
Önce hızlı bir şekilde sorunun üzerine gitmeyi deneyin, satış en son aklınıza gelsin. Ocak ayında 380.000 olan otomobil sayısı 270.000'in altına indi, araç almak için en sağlıklı mevsim olduğunu düşünmüyorum zorda kalmadığınız müddetçe. İlk 3 viteste aracın güç aktarımının daha iyi olması sebebiyle titremeyi tamponlama ihtimali de olabilir. Umarım en kısa sürede sorununuz çözülür ve keyfinize kaldığınız yerden devam edersiniz:)

inşallah çözerim bu gün tekrar yola çıkıyorum mauelde 5. vitesi geçmeden devri yüksek tutarak yol yapacağım belkide dpf çok tıkanmıştır. kurum tutma ihtimali düşük daha 80binde carbon clean yapıldı yada ben öyle sanıyorum :)

MKavruk
05/06/2016, 19:40
Yardımcı olabilmek adına bakmanızı tavsiye ederim.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/25582-dpf-temizligi.html (forumumuzdan alıntı)
CARBON CLEAN TÜRKİYE (https://www.carboncleanturkiye.com/detay.asp?KatID=3&ID=44&IcerikID=84) (dpf temizlik kiti)

rafflesia
05/06/2016, 21:32
Öncelikle iyi akşamlar.
Bende de benzer sorun var aracım 2007/ 1.4 fire dynamic benzinli 1. Vites kalkışta çok zorlanıyorum ve 1-2 ve 3. Vites 1500-2000 devir arasında sarsıntı yapıyor. Bi kaç ustaya gösterdim bazısı bujiden bazısı kelebeklerin temizlenmesi gerekiyor dedi. Son gösterdiğim usta debriyaj bitmiş ayrıca kelebeğin temizlenmesi gerekiyor dedi. Yaklaşık 3 ay kadar bu şekilde kullandım ama daha fazla sorun çıkartmamak için yarın bende götürücem. 1. Viteste kalkıştaki titremenin genellikle debriyajdan kaynaklı olduğunu söylemişti. Bazı debriyaj setleri sizin ki gibi yüksek fiyatlara maal olabiliyomuş. Bazıları 200-300 tl gibi düşük fiyatlara değişim yapılabiliyomuş. Şasi no dan uygun parçanın fiyatını öğrwnebilirsiniz.

cagri06
05/06/2016, 21:56
sizin aracınızda kalkıştan itibaren olduğu için şanzıman parçalarına yoğunlaşmak mantıklı geliyor. titreme esnasında devirde dalgalanma da varsa kaçırmadan olabilir ve ya kurum kaynaklı gaz çekememe ise sadece temizlikte gerekiyor olabilir bence evvela gaz kelebeğini temizletiniz olmazsa baskı balataya yoğunlaşın.