PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto yağ lambası yanıp sönmesi

Seagate189
05/06/2016, 01:30
Merhaba sayın üstadlarım araniza yeni katildim ben Hasan
Size bir sorum olacak
2012 model punto pop aracım var 60 bin km'de 200 250 km önce motor bakımı yaptım yağ filtre vb. gibi bugun yolda ilerlerken aracimda yağ lambası yanıp yanıp sönmeye başladı hemen durup motoru durdurdum yagi kontrol ettim bir eksiklik göremedim hatta üzerine yarim litre yağ ekledim çalıştırdım ama hala hızlı şekilde yanıp sönüyor sinyal verir gibi motorda felan bi yağ sızıntısı eksiltmesi yok bu durumu yasiyan tecrübeleri abilerimiz ve kardeslerimiz varsa bilgilerindirirse sevinirim.
Mobilden girdigim icin imla hataları yapmış olabilirim affola.

Ezeldenberi
05/06/2016, 07:39
Hasan bey, öncelikle hoşgeldiniz aracınız dizel mi benzinli mi? Birde bu bakımda hangi yağı kullandığınız, yağ değişimi sanayide mi yoksa serviste mi yapıldı .Aynı sorunu yanlış yağ kullandığım için bende yaşadım(benim araç dizel). Yağ değişimden sadece 3bin km sonra kullandığım mobil1 esp 0W40 yağ aynı şekilde arıza ışığı yaktı . Yağı tekrardan ustama değiştirdim ve bilgisayara bağlandı test yaptı ve sorun çözüldü. Eğer sorun yağ kaynaklı değilse, yağ filtresini kontrol ettirin. Yada kafanızda soru işareti kalmaması için servise giderek arızanın tespitini yaptırabilirsiniz.

Seagate189
05/06/2016, 09:18
Hasan bey, öncelikle hoşgeldiniz aracınız dizel mi benzinli mi? Birde bu bakımda hangi yağı kullandığınız, yağ değişimi sanayide mi yoksa serviste mi yapıldı .Aynı sorunu yanlış yağ kullandığım için bende yaşadım(benim araç dizel). Yağ değişimden sadece 3bin km sonra kullandığım mobil1 esp 0W40 yağ aynı şekilde arıza ışığı yaktı . Yağı tekrardan ustama değiştirdim ve bilgisayara bağlandı test yaptı ve sorun çözüldü. Eğer sorun yağ kaynaklı değilse, yağ filtresini kontrol ettirin. Yada kafanızda soru işareti kalmaması için servise giderek arızanın tespitini yaptırabilirsiniz.

Teşekkür ederim hosbuldum
Aracim dizel sanayide yaptırdım bakımıni her zamanki ustamda
Aracıma selenia yağ alip koydurmustum

MKavruk
05/06/2016, 10:33
Merhabalar Hasan Bey hoşgeldiniz. Forumumuzda 2013 yılında benzer konudan bir tartışma açılmış, çeşitli öneriler getirilmiş, linkten (https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/50343-yag-lambasi-yanip-sonuyor.html)bakmanız işinize yarayabilir. Sağlıcakla..

Ezeldenberi
05/06/2016, 10:42
Teşekkür ederim hosbuldum
Aracim dizel sanayide yaptırdım bakımıni her zamanki ustamda
Aracıma selenia yağ alip koydurmustum

Selinia'nin bir çok yağı var acaba hangisini kullandınız ve ustanın aldığınız yağı kattığını birebir gördünüz mü? Ayrıca yağ filtresini kesinlikle orjinal kullanınız.

Ezeldenberi
05/06/2016, 11:28
Bir bilgi daha eklemek istiyorum. Benim araçta yağ arıza lambası yandığında PC de. Yağ ile ilgili bakım bölümüne baktığımızda ayrı bir madde olarak yağ değişim sayısı yalnızca 1 olarak görüyordu. Tüm yağ değişimini sanayide tam 5 defa yaptığım halde 1 defa yağ değişim olmasından da yağ arıza lambası yanıyor olabilir diye düşündük.Ancak yağın kalitesini ve tüm değerlerini araçta bulunan sensörlerin ölçerek yağ kalitesini belirlediğini de yine aynı programda ayrıca belirtilmişdi. O yüzden tekrar Castrol magnetc 5w40 c3 (o zaman. Şimdi magnetec 5w30kattım)) ile değişim yaptık tekrardan PC ye bağlayıp test yaptık test olumlu sonuç verdiği için, yağ değişim seçeneğini aktif edebildik sayıyı artırmak mümkün oldu. Ve yağ arıza lambası söndü.

MKavruk
05/06/2016, 12:02
Zafer hocam çok kaliteli bilgi teşekkür ederim. Araç bakım malzemesi seçerken yalnızca en büyük yazan rakamı (yağlar ve akülerde olduğu gibi) dikkate almanın yetmediğinin güzel bir bilgilendirmesi oldu.

Ezeldenberi
05/06/2016, 12:16
Şöyle bir bakıyorum, aslında Puntom 'da yaşamış olduğum sorunları tek tek burada görmek ve arkadaslara yardımcı olabilmek, hem sevindirici hemde düşündürücü gelmeye başladı. Acaba diğer marka ve model araçlarda bu tarz bir birine yakın arızalar veriyor mu?

MKavruk
05/06/2016, 12:30
40.000 - 140.000 aralığında kullandığım araçlar; fiesta, focus, fulence, jetta, astra h, astra j ile karşılaştırınca puntoların biraz sorunlu araçlar olduğunu (yeni bir kullanıcı olmama rağmen) rahatlıkla söyleyebilirim. Fiat yıllar önce kendini şehir içi ucuz (ülkemizle karşılaştırmayın) araç üretme hedefiyle hareket ettiği için seyahati seven hatta İstanbul'da günde 100km bil yapabilen bizler için tam da uyumlu olduğunu söylemek pek mümkün değil. 2008-2009 küresel kriz sırasında otomotiv üreticilerinin hamlelerine bakarsak (pazarı tarihi küçülen fiat ve dünyanın bir numarasına kadar çıkan vw dahil) bu yıllardan sonra yeni çıkan ya d makyajlanan arabalardaki sorunların daha fazla olduğunu de gözlemleyebiliriz. Araçların elektronikleşmesi maliyeti ve dayanıklılığı düşürmekte, ve maalesef yüksek kalite olmayan araçlarımızda bu durum kendini daha net ortaya çıkmaya başladı. AB emisyon normlarına uyum için motorların hassaslaşması da cabası. Grande puntoyo seçerken 2008 öncesi, Euro 4 motor ve daha az elektronik özelliğe sahip active donanımını seçme sebeplerimdir yukarıda belirtmeye çalıştığım hususlar.

Seagate189
05/06/2016, 14:54
Sayın üstadlarim degerli mesajlariniz icin tesekkur ederim tek tek.
Ustamla kontrol ettik herhangi bir yag kaçağı söz konusu değildi müşür u kontrol ettik bi sorun yok araba yagliyor orjinal filtre alip hemen değiştirdik.Ozel bir fiat servisiyle gorustum serviste yapmadığım icin bakım uyarisi olduğunu belirtti yarın 10 dakikada halledebilecegimizi söyledi yarın sonucu yazacağım
Bu arada bu forumu kuran herkese teşekkür ederim gerçekten cok kaliteli bir ortam teşekkür ederim herkese

Seagate189
06/06/2016, 17:49
Bugun aracı bilgisayara bağlayıp servis zamani uyarısını sildik yağ lambasi yanip sönme olayı kapandı bi sorunu daha atlattik :)

Ezeldenberi
06/06/2016, 20:34
Bugun aracı bilgisayara bağlayıp servis zamani uyarısını sildik yağ lambasi yanip sönme olayı kapandı bi sorunu daha atlattik :)

Hasan bey, peki araç bu arızayla beraber aynı zamanda servis bakım km uyarısını birliktemi veriyordu? Yoksa sadece yağ lambası mı sonu yanıyor du? Ayrıca sorununuzun çözüme kavuşmasını tekrardan paylaşmanız çok iyi oldu.

ORS15
07/06/2016, 08:32
Arkadaşlar, bura da baya bilgi yazılmış bende küçük bir bilgi eklemek isterim. Bizim araçlarda an fazla bakım süresi 30,000 km dir. Bu km İtalya'da geçerlidir. Bu yüzden araçta beyin aracılığıyla 30,000 den geriye doğru sayar. Hatta menüsünde de görürsünüz servis km si vardır. Bu servis km'si 30,000 den aşağıya doğru sayar ve 30,000 olduğunda araçta hiçbir sorun olmasa bile uyarı verir, bunun sebebi servise gitmeni sağlamaktır, ki aracın kontrolden geçmesi gerektiği düşünülür. Ben bunu her bakımda söylerim tekrar 30,000 km yaptırırım, aslında her bakımda gerek yoktur ama olsun başka bir yere giderim unutur sonra uğraş dur diye.
Her bakımda yaptırmanın bir faydası da yağ bakım, sayısı eşit bir şekilde kayıt edilir.

Seagate189
09/06/2016, 13:59
Hasan bey, peki araç bu arızayla beraber aynı zamanda servis bakım km uyarısını birliktemi veriyordu? Yoksa sadece yağ lambası mı sonu yanıyor du? Ayrıca sorununuzun çözüme kavuşmasını tekrardan paylaşmanız çok iyi oldu.

Sayın üstadım
Araçta herhangi bir ariza yokmuş aracimda bakim uyarisi gösterecek herhangi bir yazi ve sembol yok bakim uyarisini yağ lambasini yakip sondururek gösteriyormus bilgisayardan bakım zamani sifirlamasi yapildi sorun giderildi

SinanTR
09/06/2016, 14:24
valla helal olsun bişey daha öğrendik başımıza gelirse korkmam artık

gurkanakbala
04/06/2021, 09:13
40.000 - 140.000 aralığında kullandığım araçlar; fiesta, focus, fulence, jetta, astra h, astra j ile karşılaştırınca puntoların biraz sorunlu araçlar olduğunu (yeni bir kullanıcı olmama rağmen) rahatlıkla söyleyebilirim. Fiat yıllar önce kendini şehir içi ucuz (ülkemizle karşılaştırmayın) araç üretme hedefiyle hareket ettiği için seyahati seven hatta İstanbul'da günde 100km bil yapabilen bizler için tam da uyumlu olduğunu söylemek pek mümkün değil. 2008-2009 küresel kriz sırasında otomotiv üreticilerinin hamlelerine bakarsak (pazarı tarihi küçülen fiat ve dünyanın bir numarasına kadar çıkan vw dahil) bu yıllardan sonra yeni çıkan ya d makyajlanan arabalardaki sorunların daha fazla olduğunu de gözlemleyebiliriz. Araçların elektronikleşmesi maliyeti ve dayanıklılığı düşürmekte, ve maalesef yüksek kalite olmayan araçlarımızda bu durum kendini daha net ortaya çıkmaya başladı. AB emisyon normlarına uyum için motorların hassaslaşması da cabası. Grande puntoyo seçerken 2008 öncesi, Euro 4 motor ve daha az elektronik özelliğe sahip active donanımını seçme sebeplerimdir yukarıda belirtmeye çalıştığım hususlar.Ben fiat aracıyla çok uzun yol yaptım.Yorum alakasız bir yorum.Kartallar doğanlarla insanlar türkiyenin bir ucundan diğer ucuna gidiyor.Saydıgınız markaların hiçbiri fiatdan üstün değil ve hatta sorunsuzluk bakımından fiat yine iyi bunlardan.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan gönderildi

Ozer77
04/06/2021, 10:26
Bende hem opel j hemde punto var. İkisini mukayese etmek çok mantık dışı. Zira aynı sınıf değil. Kalite farkı çok fazla. E buna göre yedek parça konusuda çok farklı. Baskı balata volant seti değişicem opel için şimdi 5000lira.
Puntoya motor yapılır o paraya. Kıyaslama daha mantığa yakın olmalı bence. Zira jetta,opel vs yazıyor [emoji23][emoji23][emoji23]

feyzullah
04/06/2021, 10:43
konuyla ilgili bir dipnot ekleyeyim benzer sorunları yaşayanlar için basit ve ucuz bir çözüm yolu olabilir. efendim, fiyatı ucuz olan bazı filtrelerin içindeki kağıt dağıldığı için motor gerekli yağlamayı yapamayabilir. bu yüzden yağ lambası yanabilir. özelikle yağ filtresi aracın en hayati parçalarından biridir. periyodik bakımlarda ucuz ve markası belli olmayan filtreleri tercih etmemek, oldukça titiz bir seçim yapmak gerekiyor.

gurkanakbala
04/06/2021, 23:33
Ben fiat aracıyla çok uzun yol yaptım.Yorum alakasız bir yorum.Kartallar doğanlarla insanlar türkiyenin bir ucundan diğer ucuna gidiyor.Saydıgınız markaların hiçbiri fiatdan üstün değil ve hatta sorunsuzluk bakımından fiat yine iyi bunlardan.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan gönderildiBu yorumu silecektim ama silme yokmuş.Geri alıyorum sözümü.Daha 7 bin km'de motorda yağ kalmadı motor gidecekti az kalsın.Bu markaya güvenip uzun yola falan çıkmayın aman ha.Arkadaş haklı.

gurkanakbala
04/06/2021, 23:35
40.000 - 140.000 aralığında kullandığım araçlar; fiesta, focus, fulence, jetta, astra h, astra j ile karşılaştırınca puntoların biraz sorunlu araçlar olduğunu (yeni bir kullanıcı olmama rağmen) rahatlıkla söyleyebilirim. Fiat yıllar önce kendini şehir içi ucuz (ülkemizle karşılaştırmayın) araç üretme hedefiyle hareket ettiği için seyahati seven hatta İstanbul'da günde 100km bil yapabilen bizler için tam da uyumlu olduğunu söylemek pek mümkün değil. 2008-2009 küresel kriz sırasında otomotiv üreticilerinin hamlelerine bakarsak (pazarı tarihi küçülen fiat ve dünyanın bir numarasına kadar çıkan vw dahil) bu yıllardan sonra yeni çıkan ya d makyajlanan arabalardaki sorunların daha fazla olduğunu de gözlemleyebiliriz. Araçların elektronikleşmesi maliyeti ve dayanıklılığı düşürmekte, ve maalesef yüksek kalite olmayan araçlarımızda bu durum kendini daha net ortaya çıkmaya başladı. AB emisyon normlarına uyum için motorların hassaslaşması da cabası. Grande puntoyo seçerken 2008 öncesi, Euro 4 motor ve daha az elektronik özelliğe sahip active donanımını seçme sebeplerimdir yukarıda belirtmeye çalıştığım hususlar.Haklıymışsın usta daha 2 kere uzun yol yaptım motor yiyecektik az kalsın.

Ozer77
04/06/2021, 23:43
Bu yorumu silecektim ama silme yokmuş.Geri alıyorum sözümü.Daha 7 bin km'de motorda yağ kalmadı motor gidecekti az kalsın.Bu markaya güvenip uzun yola falan çıkmayın aman ha.Arkadaş haklı.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan gönderildiCanım kardeşim markayla ne ilgisi var. Bana bunu açıklarmısın çok merak ettim.
Fiat en iyi markadır demiyorum sadece merakımdan soruyorum neden böyle dedin ?

feyzullah
05/06/2021, 04:05
Bir günde 1.000 km. Yaptığım çok oldu 7 yıldır. Hi. Yolda kalmadım sıkıntı yaşamadım.
Anlatacaklarım bu kadar.

gurkanakbala
05/06/2021, 08:00
Canım kardeşim markayla ne ilgisi var. Bana bunu açıklarmısın çok merak ettim.
Fiat en iyi markadır demiyorum sadece merakımdan soruyorum neden böyle dedin ?Arkadaş fiat markasının uzun yol yapamayacağından bahsetmiş.Bende başıma gelen olaydan ötürü hak verdim.Bende yaşamadım daha önce böyle bir olay.Yağın bitmesi ne demek benzinli bir arabada, ilk defa yaşadım.

ecaliskan
07/06/2021, 07:05
Yağın bitmesi demek aracın ya contadan kaçırıyor demek yada motor bitmiş demek başka bir açıklaması yok sağlam motor ve sızdırma yapmayan bir contada marka model ne olursa olsun yağ eksiltme olmaz.

gurkanakbala
07/06/2021, 16:43
Yağın bitmesi demek aracın ya contadan kaçırıyor demek yada motor bitmiş demek başka bir açıklaması yok sağlam motor ve sızdırma yapmayan bir contada marka model ne olursa olsun yağ eksiltme olmaz.Bitmis motor olsa zaten calismasindan anlasilir.Yarın bakılacak soruna.Motordan anlamadığınız belli, her yağ eksilten motor bitik olsaydı, piyasada araç olmazdı.

Ozer77
07/06/2021, 20:42
[emoji848][emoji850]

gurkanakbala
07/06/2021, 21:45
Yağ eksiltmeyen motor varmı bildiğiniz, bir arkadaş yağ eksiltme olmaz yazmış.Bilmediğimden soruyorum.

RoMe0
07/06/2021, 23:36
Yağ eksiltmemek diye birşey yok mutlaka eksilir. Ama 200gr yağ çıktı dediydi bir arkadaş işte o büyük problem manasına gelir. Küçük derler segman atar geçerler azaldı sanarsın ama bu şeye benzer, iltihaptan ağrıyan dişin için antibiyotik içmeden ağrı kesici ile ağrını dindirirsin ya ona benzer. 😇

ecaliskan
08/06/2021, 07:05
Bitmis motor olsa zaten calismasindan anlasilir.Yarın bakılacak soruna.Motordan anlamadığınız belli, her yağ eksilten motor bitik olsaydı, piyasada araç olmazdı.

İşte sorun burada dikkatli okursan orada yağ eksiltmesi değil yağ bitmesi diye yazdım motor yağ tabikide eksiltir benim orada bahsetmek istediğim sizin dediğiniz gibi hiç yağ kalmayacak kadar eksiltmesi anormal bir durum ya bu araç yağ yağıyor yada bir yerden kaçağı var. Bir diğer seçenek aldığınız kişi yağı değiştirmemiş olabilir üzerine yağ ekleyip yada yağı komple değiştirip takip etmeniz gerekiyor.

pdr42
08/06/2021, 07:30
2006 da sıfır almıstım 71 bin km 5 yıl sonra aracımı sattım. motorla ilgiili degil de direksiyon malum city problemi yaşadım iki kez garantiden değişti . Bu aracın motorları 1,4 fire mutijet icinde soylebilirim. sorunlu motorlardan degil. Ama servis uyarısı benmkinde yoktu 2006 modeldi aracım. Fakat srvis uyarısı sadece ag lambasını yakıp sonerek veriyorsa çok iyi bir şey degil. Çünkü daha başka sorunlar ararsın. Ama arabasını bilen birisi bu durumu kolayca farkedebilir. Yeni alan birisi bu uyarıdan dolayı endişeye kapılıp başka masraflarda yapabilir. yağ lambası ile birlikte servis diye bir yazı olsa iyi olurmus. Yukarıda gözden kaçırdıysam kusura bakmayın

gurkanakbala
08/06/2021, 08:57
Yağ eksiltmemek diye birşey yok mutlaka eksilir. Ama 200gr yağ çıktı dediydi bir arkadaş işte o büyük problem manasına gelir. Küçük derler segman atar geçerler azaldı sanarsın ama bu şeye benzer, iltihaptan ağrıyan dişin için antibiyotik içmeden ağrı kesici ile ağrını dindirirsin ya ona benzer. [emoji56]Bugun bakilacak soruna.İnşallah öyle büyük bir problem yoktur.Birçok sebebi olabilir.

ecaliskan
08/06/2021, 09:13
İnşallah ufak bir tapa/conta vs. kaçağı ile iş çözülür haberlerinizi bekliyoruz.

gurkanakbala
08/06/2021, 10:47
İnşallah ufak bir tapa/conta vs. kaçağı ile iş çözülür haberlerinizi bekliyoruz.Ustanın sorunun ana nedenini bulup tamir etmesi önemli.Fiatada şikayet ettim bu konuyu, en yakın servise yönlendirdiler.Şimdi kendi ustama bıraktım arabayı.