PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jant Değişimi Sonrası Çözülemeyen Uğultu Sesi !

xzamazingox
02/06/2016, 22:24
Arkadaşlar merhaba bir şey danışmak istiyorum. Aracımın üzerinde bulunan 15" teneke jantların kapakları çok ses yaptığından çelik jant kullanmak istedim ve izmit sanayi sitesinde bulunan bir rot-balans servisinde beğendiğim bir replika jantı takdırdım. Lastikler değişmedi fakat jant değişimi sonrası 40 km/h hız dan itibaren ön taraftan bir uğultu gelmeye başladı. Uğultu adeta ön taraftan rüzgar giriyormuşçusuna hafif inleme tarzında vuv vuv vuv şeklinde bir ses. Bilya uğultusuna benziyor. Jantlara göbeğe oturması için uygun çapta bilezik takıldı fakat bununla ilgisi olmadığını söylediler. Teker teker bilyaları değiştirdim fakat sorun çözülmedi. rotbalans servisi böyle bir sesin jantlarla ilgili olmadığını söylüyor fakat ustama götürdüm o da bir şey bulamadı. Ara sıra uzun yol da yaptığımdan bu ses beni tedirgin ediyor. ayrıca sesin motordan gelmedğini de teyit ettim boşa attım öyle gittim hatta 70 km/h hızla giderken motoru bir süreliğine stop edip dinledim ve ses gelmeye devam ediyordu. Daha önce böyle bir durum yaşayan oldu mu acaba?

Keremm06
02/06/2016, 22:27
Bence uğultu jant veya lastikten hocam.bende tipo vardi ona jant lastik yapmistim o zaman dedigiz gibi ugultu vardi.ama uzun yolda belli olmuyordu 60 km ve alti duyuluyordu

xzamazingox
02/06/2016, 22:37
Ben de öyle tahmin ediyorum hocam jant değişimi sonrası oldu ama rotbalanscı ısrarla alakası olmadığını, ön takımda sıkıntı olduğunu jant değiştirdiğim güne denk gelmiş olabileceğini söylüyor ve beni çıldırtıyor. En iyisi orjinal jantları tekrar takıp sesin kesildiğine ikna ettikten sonra tekrar başka jant ile değiştirmeyi teklif etmek galiba. Ön ile arka lastiklerin yerini değiştirdiniz mi diye soruyorum bilmiyoruz farketmedik diyolar. Hani belki aşınma farkından dolayı ondan olabilir mi diye düşündüm ama bilmiyorlar rastgele takmışlar geri.

tayfux
02/06/2016, 23:04
çelik jantlı araçlarda aralık fazla ise bir nebze uğultu yapabilir normaldir.. jantların yamukluk durumu da olabilir..

Ezeldenberi
02/06/2016, 23:31
Arkadaşlar merhaba bir şey danışmak istiyorum. Aracımın üzerinde bulunan 15" teneke jantların kapakları çok ses yaptığından çelik jant kullanmak istedim ve izmit sanayi sitesinde bulunan bir rot-balans servisinde beğendiğim bir replika jantı takdırdım. Lastikler değişmedi fakat jant değişimi sonrası 40 km/h hız dan itibaren ön taraftan bir uğultu gelmeye başladı. Uğultu adeta ön taraftan rüzgar giriyormuşçusuna hafif inleme tarzında vuv vuv vuv şeklinde bir ses. Bilya uğultusuna benziyor. Jantlara göbeğe oturması için uygun çapta bilezik takıldı fakat bununla ilgisi olmadığını söylediler. Teker teker bilyaları değiştirdim fakat sorun çözülmedi. rotbalans servisi böyle bir sesin jantlarla ilgili olmadığını söylüyor fakat ustama götürdüm o da bir şey bulamadı. Ara sıra uzun yol da yaptığımdan bu ses beni tedirgin ediyor. ayrıca sesin motordan gelmedğini de teyit ettim boşa attım öyle gittim hatta 70 km/h hızla giderken motoru bir süreliğine stop edip dinledim ve ses gelmeye devam ediyordu. Daha önce böyle bir durum yaşayan oldu mu acaba?

Furkan bey,öncelikle hoşgeldiniz, hem kendiniz hakkında hemde aracınızın model,km, benzin , dizel mi? gibi özelliklerini belirterek başlarsınız sizin için daha faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Aldığınız replika jantların da marka ve modelini belirtirseniz almayı düşünen diğer arkadaşlara da yardımcı olursunuz. Bence de sorun Jantlardan kaynaklanıyor gibi geliyor. Jantların resmini veya kodunu verebilir misiniz bizde netten bakalım.

xzamazingox
03/06/2016, 00:36
Hoşbulduk teşekkür ederim, Tayfun Bey aralık derken jantların kolları arasındaki mesafeden bahsediyorsanız aklıma gelmedi değil. Ama çok uç bi jant modeli değil 4x100 bijon aralığında 15" x 7 ölçülerinde bir jant. Benim 185 taban lastiklerim bu jantlara takılınca biraz genişledi ama onunla da ilgili değildir sanırım. Jant markası WRS yazıyo göbekte ama internette farklı markalara ait bu janttan var kodu BK-086 karpuz jant. Resim de ekliyorum görebilirsiniz. Bu arada profilime araç bilgilerimi kaydetmiştim ama görünmüyo sanırım. Aracım 1.4 benzin/lpg 77 bg. 33451

krk17
03/06/2016, 00:38
Takılan bileziklerin çapı ne peki?

Ezeldenberi
03/06/2016, 02:40
Hoşbulduk teşekkür ederim, Tayfun Bey aralık derken jantların kolları arasındaki mesafeden bahsediyorsanız aklıma gelmedi değil. Ama çok uç bi jant modeli değil 4x100 bijon aralığında 15" x 7 ölçülerinde bir jant. Benim 185 taban lastiklerim bu jantlara takılınca biraz genişledi ama onunla da ilgili değildir sanırım. Jant markası WRS yazıyo göbekte ama internette farklı markalara ait bu janttan var kodu BK-086 karpuz jant. Resim de ekliyorum görebilirsiniz. Bu arada profilime araç bilgilerimi kaydetmiştim ama görünmüyo sanırım. Aracım 1.4 benzin/lpg 77 bg. 33451

Bence bu jantlarla hiç uğraşmadan değiştirin, sanki ofseti fazla gibi aracın üstünde çamurluklardan taşan bir görüntüsüde varmı?

ORS15
03/06/2016, 08:17

Furkan bey, benim görüşüm, şöyle ki arkadaşların yaptığı yorumlar mantıklı, jant modeli, eğer düzgün dizayn edilmesiyse rüzgar direncine karşı uğultu yapar. yada düzgün ölçülerde jant göbeğine bilezik takılmadıysa da yapar. bence aldığınız yer, ikna olmuyorsa eski jantlarınızla gidin ve eski jantlarınızı kendisi taksın ve ustayla birlikte test edin. zaten kendiliğinden durumunu anlayacak ve jantları değiştirecektir.Ama bence aynı marka veya aynı model jant almayın tekrarlama riski çok yüksek.

sametakca1982
03/06/2016, 08:48
Replica jant bir süre sonra aynı zamanda balans tutmamaya başlayacaktır çünkü takılan bilezikler sorun çıkartacaktır tecrübeyle sabittir onun yerine 15''dynamic jantlara geçiş yapabilirsiniz. Bir ihtimalde lastik bilyalarina bakıldı mı aracın çünkü dediğiniz uğultuya bu sebep oluyor olabilir.

xzamazingox
06/06/2016, 23:07
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler, bugün aracın kendi orijinal sac jantlarını tekrar taktım ve ne bir uğultu ne bir sallantı-titreme kalmadı. Zafer Bey haklısınız bir arkadaşım daha bugün aynı yorumu yaptı jantlar hafif ofsetli ve orijinal janta göre daha geniş olduğundan çamurluklardan taşma söz konusuydu ve 40-50 km/h üzerinde duyulmaya başlayan uğultu sebebi de büyük ihtimalle rüzgar direnci. Aldığım yer kullanılmış jant olduğu için iade almayacağını 2. el fiyatından alacağını söyledi. Ben de sinirlendim jantları koliye yerleştirip attım arabaya çıktım dükkandan. Şimdi 56,6 mm göbek çapına sahip bir jant arıyorum bileziksiz kullanabilmek için.

Ezeldenberi
07/06/2016, 00:12
Furkan bey, çok kafaya takmaya değmez, sizin de söylediğiniz gibi bir hevesle almışsınız kısmet değilmiş. Peki faturası falan yokmu tüketicinin kanuni geri iade hakkından falan yararlanamaz mısınız? Olmadı sh. de Punto orjinal mis gibi jantlar var onlarla takasa falan girebilir siniz. Tekrar çok geçmiş olsun.

Ezeldenberi
07/06/2016, 02:38
Bakmak isterseniz sh. Punto orjinal jant lastik takımı
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-lastik-takimlari-orjinal-punto-easy-takim-276473700/detay

Bunlarda benim aracın Orjinalileri kaçmaz
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-lastik-takimlari-punto-evo-jant-lastik-15-305312281/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-lastik-takimlari-punto-easy-jant-turanza-195-60-15-lastik-304555646/detay

ORS15
07/06/2016, 08:15
Furkan bey, öncelikle hakkınızı arayın derim. Bu durum sizden kaynaklanmıyor. Bence tüketici haklarına başvuru yapın , bence paranızı tamamıyla geri alırsınız. Piyasada orijinal ölçülerde bir çok jant var. Ben daha önceki aracıma bir bayiden 4*100 175.65.15 jant almıştım bilezik kullandılar hiç bir sorun yaşamadım. Aracıma çok güzel olmuştu o yüzden dışardan jant almıştım. Ama siz orijinal jantta ala bilirsiniz , fena olmaz bence güzel jantlar var.

volkan1065
07/06/2016, 17:13
Sorun lastiklerinizden kaynaklanıyor jantlarla bir alakası yok. Eski jant genişliğiniz ile şimdiki jantın genişliği aynı değil. Aynı sorun benım aracımdada var. Önceki jantım 6ınc genişliğindeydi yenı aldığım jant 6,5 rot balanscı ile bir cok kez tur attık normal dedi ama benım aracımı daha önce bildiğim için lastiklerde uğultu geldiğini tespit ettim. Siz birde 7 ınch jant takmışsınız uğultunun fazla olması nomal. 195-60-15 yada 205-55-15 lastiğe geçmeniz lazım. Lastiğin jant uzerindeki dinamık yapısı jant genişliği ile uyumsuz olduğu için ses yapıyor.

xzamazingox
08/06/2016, 09:14
Sorun lastiklerinizden kaynaklanıyor jantlarla bir alakası yok. Eski jant genişliğiniz ile şimdiki jantın genişliği aynı değil. Aynı sorun benım aracımdada var. Önceki jantım 6ınc genişliğindeydi yenı aldığım jant 6,5 rot balanscı ile bir cok kez tur attık normal dedi ama benım aracımı daha önce bildiğim için lastiklerde uğultu geldiğini tespit ettim. Siz birde 7 ınch jant takmışsınız uğultunun fazla olması nomal. 195-60-15 yada 205-55-15 lastiğe geçmeniz lazım. Lastiğin jant uzerindeki dinamık yapısı jant genişliği ile uyumsuz olduğu için ses yapıyor.

Volkan Bey, teşekkürler söylediğiniz doğrudur. Araştırdığımda lastik genişliği ile jant genişliğinin uyumsuz olduğunu farkettim. Fakat bunu bu işi gerçekleştiren servisin bana söylemesi gerekiyor. Ben servise gittiğimde aracıma uygun jant modellerini görmek istedim. Araca baktılar lastiklerin değişip değişmeyeceğini sordular. Lastiklerin aynı kalacağını söyledim. Değişim amacım zaten görsellik falan değil eski kara jantların kapaklarının ses yapmasıydı. Kısacası jantlarımı düzgün kullanabilmem için lastik değişimi yapmam veya jantları satıp lastiğe uygun jant kullanmam gerekecek. Neden sanayideki usta bozuntularının hatasının bedelini hep ben ödüyorum anlamadım gitti.

volkan1065
08/06/2016, 09:25
Jant satan yerler sizin lastik ebatınıza pek önem vermiyorlar. 15 ınc istediğinizde 15 ınc bütün jantları önunuze koyarlar ama jant seçiminde ET değeri ile kullancağınız lastiğe göre jantın genişliği çok önemlidir. 6,5 ınch jant alsaydınız uğultu biraz az olurdu lastik bitesiye kadar kullanırdınız ama kanımca uğultu çok ve sizi rahatsız ediyor. Bu gibi durumlarda orjinal lastik ebatlarının kullnacaksanız orjinal jant ölçülerine göre seçim yapmak gerekir. Özellikle jantın ET değeri ile genişliği çok önemldir. Bu konuda şu an elinizden bişi gelirmi bilmiyorum satan yer jant kullanıldı diye sorun cıkarabilir. üzerindeki lastiklerin ömrü ne kadar yada satan yer ile lastik değişimi konusunda bir orta yol bulup takas yolu ile lastikleride değiştirebilrisiniz. Yalnız 7 ınc bir jantta 195 lik lastik bile kurtaymayabilir. 205 takarsanızda yakıt tüketimi biraz artarabilir ama yol tutuşuda çok iyi olur.

xzamazingox
08/06/2016, 09:53
Volkan Bey, bugün iş çıkışı gidip konuşacağım durumu anlatacağım ve 6,5 jant ile değişim yapmalarını hatta lastik ölçümü de 195 yapmak istediğimi söyleyip bir de lastik alacağım. Lastiklerimin durumu çok ta iyi değil zaten

volkan1065
08/06/2016, 09:56
Sonucu buraya yazarsanız çok memnun olurum.

xzamazingox
08/06/2016, 10:23
Değişimi yapar yapmaz bilgilendireceğim :)

volkan1065
09/06/2016, 10:17
Hocam ne yaptın varmı bir gelişme.

xzamazingox
09/06/2016, 14:01
Volkan hocam bugün öğlen gittim, ısrarla iade alırlarsa 2. el fiyatından alacaklarını söylediler. Ben de jantları 2 gün önce internete ilan vermiştim satılık için. İlgilenen birkaç kişi oldu. Biriyle anlaştım ve aldığım fiyatın %15 aşağısına verdim. Bugün teslim alacak. Bu arada bugün öğlen Hankook bayisi var sanayide, oradan bir CMS jant beğendim onu taktırdım. Şu an uğultu kesildi, jant genişliği 6,5. Önceki 7 idi. Balans sorunu ise hiç yok ok gibi gidiyor araba. Sonuç bu şekilde :)

volkan1065
09/06/2016, 15:24
Evet hocam sorunun çözüldüğüne sevindim. İş bilmez adamlar 7 ıncj jantta nasıl olurda 185 lik olur kullan derler. Allah muhafaza yanakların zemine aşırı sürtünmesinden dolayı lastik gümlese canından olursun.

MKavruk
09/06/2016, 18:09
Merhabalar Furkan Bey. Geçmiş olsun ve yeni jantlarınız hayırlı olsun:) Son derce kaliteli bir marka tercih etmişsiniz. Türkiye'nin en büyük jant üreticisi ve uluslar arası pek çok firmaya (bugatti dahil, o kadar diyeyim) jant üretmektedir. Lastiklerinizi de yerli üretim tercih edersiniz.

Ezeldenberi
09/06/2016, 18:39
Furkan bey, yeni jantlarınız hayırlı olsun. Kazasız belasız inşallah. Sorununuzun çözülmesine sizin adınıza sevindik, hem size hem diğer arkadaşlara tecrübe oldu.

xzamazingox
10/06/2016, 09:20
Teşekkür ederim arkadaşlar hepimize kazasız belasız keyifli sürüşler :)