PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : klima açıkken aracın silkelemesi

taka8604
29/05/2016, 14:56
Arkadaşlar merhaba,

Bugün birşey farkettim. Aracım 2009 gp 1.3 mjet 75 hp

Bugün klimayı açtığımda araç rolantide iken ufaktan ileri geri silkeleme yapıyor. Klimayı kapatınca düzeliyor. Motorun soğuk yada sıcak olması da farketmiyor.

Bu sorunu neden yapar?

Teşekkürler.

occupyist
30/05/2016, 15:34
Arkadaşlar merhaba,

Bugün birşey farkettim. Aracım 2009 gp 1.3 mjet 75 hp

Bugün klimayı açtığımda araç rolantide iken ufaktan ileri geri silkeleme yapıyor. Klimayı kapatınca düzeliyor. Motorun soğuk yada sıcak olması da farketmiyor.

Bu sorunu neden yapar?

Teşekkürler.

Aynı sorun bende de var. Ve araç model yılı ile yakıt tipimiz de aynı :) Belki siz de hissediyorsunuzdur araç seyahat halinde tam 2200 devirde az da olsa hissedilen bir ileri geri silkeleme yapıyor. Çok önemsemiyorum ancak sebebini ben de merak ediyorum. Yani neden 2500 devir değil ya da 2000 devir değil de o aralıkta?

ORS15
30/05/2016, 15:50
Yasin bey, 2200 devirlerde araç turboyu devreye sokuyor , araç zorlandığı için tam turboyu devreye alma esnasında, yeteri kadar hızlı devreye sokamıyor olabilir veya turboyu devreye alırken biraz güç kaybına uğruyor ve bu yüzden ileri geri sallanma yapa bilir diye düşünüyorum.

occupyist
30/05/2016, 16:48
Yasin bey, 2200 devirlerde araç turboyu devreye sokuyor , araç zorlandığı için tam turboyu devreye alma esnasında, yeteri kadar hızlı devreye sokamıyor olabilir veya turboyu devreye alırken biraz güç kaybına uğruyor ve bu yüzden ileri geri sallanma yapa bilir diye düşünüyorum.

Ali Bey, ben de o görüşteyim. Teknik bir arıza olduğunu sanmıyorum. İbrahim Bey'in "araç rölantide iken ileri geri silkeleme yapıyor" yazmış olması biraz şaşırttı beni. Yani araç durur vaziyette ileri geri silkeleme yapması yerine "evet, klima devreye girdiği anda kompresörden bir ses geliyor ve aracın motor sesi az da olsa değişiyor" olsa idi bunu ben de yaşıyorum ve normal sanırım.

taka8604
30/05/2016, 16:53
Merhaba

Sizin bahsettiğiniz olay klima açıkken fanın devreye girip çıkmasıyla ilgili. Bununla ilgili testi akşam üzeri hava karanlıkken farları açıp klimayı da açıp rolantide de hissedebilirsiniz. Fan devreye girerken alternatöre yük biniyor.Bu binen yük motorada biniyor. Çünkü alternatörü motor çeviriyor. Anlık olarak motorun devri düşüp tekrar nominal değerine geliyor. Aynı şekilde de farlar kısılıp geri geliyor. Bu olayı yolda giderken yada rampa çıkarken de hissedebiliyorsunuz. Araç anlık olarak birden arkadan bişey çekip bırakıyormuş hissi veriyor.

Benim bahsettiğim olay ise farklı.

Klima açıkken araç rölantide yada ışıklarda beklerken devamlı ileri geri silkeleme yapıyor. Klimayı kapatınca düzeliyor. Klima tertibatı ile ilgisi olduğunu düşünüyorum. Aynı şeyi yaşayan başka arkadaşlar var mı acaba...