PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : aracın sola çekme problemi

sametakca1982
28/05/2016, 18:50
Arkadaşlar görev nedeniyle Mardin de olmamdan dolayı bir süredir foruma giremiyorum. Aracımı (2009 gp dynamic 77 bg.) memlekette bıraktım ve eşim kullanıyor. Şöyle bir problemim oldu , aracımın daha önce herhangi bir kazası vs. yok fakat aracı direksiyonun yamuk durma problemi ile ilgili bir çok ustaya ve akabinde yetkili iki servise götürdüm fakat herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Daha sonra Bursa da kurt rot balansa tavsiye üzerine gittim ve aracın traversinin hafif eğik olduğunu fakat bunun kaza sonucu olmadığını söyledi usta ve düzelince sorunun giderilebileceğini söyledi. Tamir sonucu aracın sorunu düzeldi fakat aracı geçen ay kullandığımda direksiyonun tekrar yamuk durduğunu hatta 120 ve yukarısı hızlarda ayağımı gazdan çektiğimde aracın sola çektiğini gördüm hatta bende mi sorun var diye yakın iki arkadaşıma da denettim. Bunun üzerine aracı kontrol amaçlı servise götrüdüm fakat herhangi birşey yok dediler. Fakat araç halen ayağımı yüksek süratte gazdan çekince sola gitmekte ve direksiyon yamuk durmakta. Başına böyle bir sorun gelen var mı? Ya da çözüm bilen. Ayrıca bizim araçların direksiyonları sökülüp tekrar kalibrasyonla takılabiliyor mu?

Ezeldenberi
28/05/2016, 19:19
Formda çeşitli sebeplerle çözümleri mevcut.Konu başlıklarını incelemenizi tavsiye ederim. Ancak öncesinde bir servise gösterin sorun city mod kaynaklı ise yol yakınken ücretsiz değiştirme talep edebilirsiniz.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/3687-grande-puntom-sola-cekiyor.html

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/40487-direksiyon-saga-sola-cekiyor.html

sametakca1982
28/05/2016, 19:30
Formda çeşitli sebeplerle çözümleri mevcut.Konu başlıklarını incelemenizi tavsiye ederim. Ancak öncesinde bir servise gösterin sorun city mod kaynaklı ise yol yakınken ücretsiz değiştirme talep edebilirsiniz.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/3687-grande-puntom-sola-cekiyor.html

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/40487-direksiyon-saga-sola-cekiyor.html

Araç direksiyonun yamuk durması probleminden 4 kez servise gitti elektrikli direksiyon normalidir yamuk durması dediler. En son 10 gün önce tüm alt takımı vs serviste kontrol ettirdim test sürüşünü çıkıldı iki kez , traversi vs. kontrol ettirdim servis herhangi bir sorun yok dedi . Fakat 120 ve yukarısı hızlarda gazdan ayağımı çekince araç sola gidiyor. Aynı şekilde yamuk olan direksiyonu düz tutunca araç yine sola gidiyor.

Ezeldenberi
28/05/2016, 20:05
Sol ön teker bilyasını kontrol ettirin , benim araçta sola çekiyordu rot-balans ustam boşluk yaptığını farketti,tamircimde değişimini yaptık düzeldi. Diğer konularda da özellikle akslardan da olabilir deniyor akslara da bir baktıtın. Ayrıca o servise bence bir daha gitmeyin. Başka bir serviste tekrar baktırın. Formdan Ali Ors bey de aynı sorunu serviste yaptırdı, konu başlığına kesin bakın derim ;

Arkadaşlar, lastiklerden sorun yaşamıştım.uzun uğraşlar sonucunda lastikleri değiştirmiştim.saga cekme proplemi gitmişti , bir ara yine başlamıştı.en sonunda haliç otoda ismail usta , kendi tecrubesiyle aracı , makinaya baglamadan , kendisi rot arayarını yaptı.daha sonra yine kendi tecrübesiyle direksiyon ayarını da yaptı.şimdi aracım fabrikadan geldiği gibi , yolda ip gibi oldu:) artık cekme sorunu konusunda, noktayı koydum :)

sametakca1982
28/05/2016, 20:14
Sol ön teker bilyasını kontrol ettirin , benim araçta sola çekiyordu rot-balans ustam boşluk yaptığını farketti,tamircimde değişimini yaptık düzeldi. Diğer konularda da özellikle akslardan da olabilir deniyor akslara da bir baktıtın. Ayrıca o servise bence bir daha gitmeyin. Başka bir serviste tekrar baktırın. Formdan Ali Ors bey de aynı sorunu serviste yaptırdı, konu başlığına kesin bakın derim ;

Hangi Haliç oto da acaba bu usta sorun değil eğer problem çözülecekse bir ay içinde Bursa ya döneceğim aracı Haliç otonun hangi şubesiyse götürebilirim ben Birmot a götürmüştüm aracı. Daha sonra da kurt rot balansa.

Ezeldenberi
28/05/2016, 20:34
Konuya veya Ali bey'e mesaj atarsanız kesin size dönecektir. Konu

https://forum.grandepuntotr.com/lastik-ve-jant/60423-michelin-cross-climate-saga-cekme-sorunu.html

sametakca1982
28/05/2016, 20:56
Konuya veya Ali bey'e mesaj atarsanız kesin size dönecektir. Konu

https://forum.grandepuntotr.com/lastik-ve-jant/60423-michelin-cross-climate-saga-cekme-sorunu.html

Ali Bey e ö.m. gönderdim umarım sorun çözülür o kadar can sıkıcı bir hal aldı ki aracı değiştirmeyi dahi düşünüyorum ki en sevdiğim aracım diyebilirim.

sametakca1982
28/05/2016, 20:58
Bu arada lastiklerim nokian i3

ORS15
28/05/2016, 22:22
Samet bey, pm attım size şuan misafirlikteyim o yüzden foruma giremedim. çok can sıkıcı bir durum ama bu sorun çözülür en azından ben cözdüm.servis istanbul bakırköyde haliç oto da ismail usta var.sıkıntısız halleder manuel ayarlıyor.lastikten olabilir, sol bilyadan ola bilir, city den olabilir,sol ön firenden olabilir, traversten olabilir,king-pim acısından veya kaster acısından olabilir.bunların hepsinin ayrı ayrı testleri var , uğraştırıcı ve zaman alan bir sorun malesef.yarın daha deteylı yazarım.bu arada elektirikli direksiyon yamuk durmaz.

ORS15
29/05/2016, 09:04
Samet bey, size pm attım ama diger arkadaşlarada yardımcı olmak için buradan yazayım dedim.

1-) direksiyon kesin düz durmalı ve direksiyon yamuksa düz olarak ayarlanmalı.
2-) lastikleri capraz ön arka yap bence cekme lastikten olma ihtimali yüksek.ön arka yapa bilirsin.
3-) örnek normalde cekme yoksa ve 100 km de giderken ayagını gazdan cekersen ve aracta cekme meydana geliyorsa ne tarafa cekiyorsa o tarafın firen sistemine bakılır, firen sisteminde de bir şey yoksa o tafarın rulmanı degişir cekme ondandır.
4-)travers kontrol edilir, iki lastigin camurluk arasındaki mesafe ölçülür arada fark varsa degerlendirilir ve kücük bir ayar ile ters tarafa itilir ve tekrar cekme test edilir.
5-) bu durum birazda his işidir, aracı görmek şarttır.
Umarım biraz bilgi verebilmişimdir.

ykaya1983
29/05/2016, 20:53
Benim sattığım puntomun arka lastiklerinden biri diğerine göre parmak öndeydi.Buna rağmen araçta milim çekme yoktu.Fakat ben içim rahat etmediği için gidip dingil doğrultan bir yere götürüp arka dingili çektirme yaparak aynı hizaya getirtmiştim.Bunu yaptırınca ön düzen ayarı bozulduğu için direksiyon eğik duruyordu.Rot balans yaptırarak bu sorunu da hallettirmiştim.Bence sizin bilgisayarlı şasi dingil kontrolü yapan bir yere aracı göstermeniz gerekir.Bunlardaki cihazlar rot balansta ölçülemeyen çapraz tekerlek ölçüleri gibi değerleri de ölçüyorlar.

sametakca1982
30/05/2016, 21:54
Benim sattığım puntomun arka lastiklerinden biri diğerine göre parmak öndeydi.Buna rağmen araçta milim çekme yoktu.Fakat ben içim rahat etmediği için gidip dingil doğrultan bir yere götürüp arka dingili çektirme yaparak aynı hizaya getirtmiştim.Bunu yaptırınca ön düzen ayarı bozulduğu için direksiyon eğik duruyordu.Rot balans yaptırarak bu sorunu da hallettirmiştim.Bence sizin bilgisayarlı şasi dingil kontrolü yapan bir yere aracı göstermeniz gerekir.Bunlardaki cihazlar rot balansta ölçülemeyen çapraz tekerlek ölçüleri gibi değerleri de ölçüyorlar.
3 boyutlu rot balans ya da hunter rot balans makineleri bu dediğiniz ölçümü yapabilir mi?

tuncix
31/05/2016, 11:00
merhaba ors15 arkadaşların dediklerine katılıyorum birkaç ek yapmak istiyorum.
1) özellikle fiat araçlarda yaşanan problemlerden biri amatisör bilyeleri üstten kitliyor veya takılıyor olabilir. öncelikle tam sağ ile u dönüşü yapın ve deneyin ( genelde u dönüşleri sola takılmış olabilir) düzelip veya sağa çekme yaparsa sorun bundandır.
2) lastikleri sağ sol yapıp denenebilir
3) araç gaza yüklenip gazı bırakınca doğal olarak motor da kasma olacaktır bu da araç altında denge lastikleri burçlardan yapabilir muhakkak burçların hepsini kontrol ettir (kesinlikle yap).
4) kaster ayarı dediğimiz tekerleklerin arkalarla oranı ölçtür sol tekerlek sağa göre biraz geride olabilir ( travez veya ufak ayarla düzelebilir)
5) direksiyon çok hafif sağa kalmış olabilir giderken direksiyonu düz tutmak için hafif solda bırakıyor olabilirsin buda sola çekmesine sebep olabilir.
bu işlerin yapılacak tek çözümü sağlam bir rot balansçıdır bilgisayarlı rot falan reklamlara aldanmayın sağlam bir usta bu işi çok rahat çözer

ORS15
31/05/2016, 11:35
1) özellikle fiat araçlarda yaşanan problemlerden biri amatisör bilyeleri üstten kitliyor veya takılıyor olabilir. öncelikle tam sağ ile u dönüşü yapın ve deneyin ( genelde u dönüşleri sola takılmış olabilir) düzelip veya sağa çekme yaparsa sorun bundandır.
3) araç gaza yüklenip gazı bırakınca doğal olarak motor da kasma olacaktır bu da araç altında denge lastikleri burçlardan yapabilir muhakkak burçların hepsini kontrol ettir (kesinlikle yap).
4) kaster ayarı dediğimiz tekerleklerin arkalarla oranı ölçtür sol tekerlek sağa göre biraz geride olabilir ( travez veya ufak ayarla düzelebilir)
5) direksiyon çok hafif sağa kalmış olabilir giderken direksiyonu düz tutmak için hafif solda bırakıyor olabilirsin buda sola çekmesine sebep olabilir.
bu işlerin yapılacak tek çözümü sağlam bir rot balansçıdır bilgisayarlı rot falan reklamlara aldanmayın sağlam bir usta bu işi çok rahat çözer
Tuncay beyde anlatmış yazdıklarına katılıyorum, ama altını çizdiğim nokta yani kırmızı olarak yazan kısım:) bence en önemli kısmı.

tuncix
31/05/2016, 13:33
umarım faydası olur. teşekkürler

ugurturkeli92
01/06/2016, 00:21
Bence direksiyonda boşluk varsa yapabilir benim araçta boşluk ve ses var o yüzden sağa çekiyor

Sent from my iPhone using

sametakca1982
02/06/2016, 17:37
Hemen hemen iki üç hafta kadar kaldı aracın yanına gitmeme önce burada yazılanları iyi bir rot balansçı bulup anlatacağım. Teşekkürler.

sametakca1982
02/06/2016, 17:38
Bence direksiyonda boşluk varsa yapabilir benim araçta boşluk ve ses var o yüzden sağa çekiyor

Sent from my iPhone using

Boşluk olma ihtimali üzerinde de duracağım ses yok direksiyonda sadece sağa sola çevirince cıssss diye bir ses geliyor bunun için servis sinyal kolunda bir yaydaki problem olduğunu sadece ses yapacağını söyledi.

ORS15
02/06/2016, 22:10
Direksiyon kutusunda boşluk olduğunu direksiyonu sağ sol yapın, eger direksiyonda bir vuruntu hissediyorsanız boşluk vardır yada sağ sol yapınca tık diye ses gelir.en iyi direksiyondan hissedersin sağ sol yapınca boşluğu.

sametakca1982
03/06/2016, 08:51
Direksiyon kutusunda boşluk olduğunu direksiyonu sağ sol yapın, eger direksiyonda bir vuruntu hissediyorsanız boşluk vardır yada sağ sol yapınca tık diye ses gelir.en iyi direksiyondan hissedersin sağ sol yapınca boşluğu.

O zaman direksiyon kutusu sorunsuz diyebilirim Ali Bey çünkü dediğiniz belirtileri hiç duymadım bugüne kadar.

punto1414
03/06/2016, 08:56
Benim aracımda sola çekiyordu.Ustama dün götürdüm kaldırdı lifte,sol tekeri çevirince tam tur dönmüyo dedi sağ tekeri çevirdi 2.5 tur döndü.sol tekeri söktü falan balatanın alt kısmında bi yerde fişek gibi bi şey vardı onun içini gres yağı balata spreyi ile temizledi.ufak bir parça ama amortisör gibi..İsmini bilmiyorum:)araç normala döndü.

ORS15
03/06/2016, 10:34
O zaman direksiyon kutusu sorunsuz diyebilirim Ali Bey çünkü dediğiniz belirtileri hiç duymadım bugüne kadar.

O zaman çekmenin direksiyon kutusundan olma ihtimali çok düşük.