PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enjeksyon Sistemi Arızası Işığı Yanıyor

mizginn
14/12/2007, 00:41
Arkadaslar selamlar,

Biraz once puntomun gosterge panelinde bulunan Enjeksyon Sistemi Arizasi uyari isigi yandi. Bu isigin yanma sebepleri, olusturdugu-olusturacagi hasar neler olabilir. Bu arada aracim 3900km de multijet. Aracimada Opet EuroDizel kullaniyorum. Vakit bulursam yarin servise goturecegim. :(

Simdiden bilgiler icin tesekkurler..

Fangio
14/12/2007, 00:49
Kullanım kitabına göre
"Enjeksiyon/egsoz sisteminde bir arızayı, olası performasn düşüklüğünü, düşük sürüş kalitesini ve yüksek tüketim değerlerini bildirmek için uayrı ışığı sabit olarak yanar veya seyahat esnasında yanar.
Bu koşullar altında yüksek süratlere çıkılmadan ve motora fazla yüklenilmeden yola devam edilmesi mümkündür.En yakın Fiat yetkili servisine temasa geçiniz..."

mizginn
14/12/2007, 00:58
Kullanım kitabına göre
"Enjeksiyon/egsoz sisteminde bir arızayı, olası performasn düşüklüğünü, düşük sürüş kalitesini ve yüksek tüketim değerlerini bildirmek için uayrı ışığı sabit olarak yanar veya seyahat esnasında yanar.
Bu koşullar altında yüksek süratlere çıkılmadan ve motora fazla yüklenilmeden yola devam edilmesi mümkündür.En yakın Fiat yetkili servisine temasa geçiniz..."

Oncelikle gostermis oldugunuz ilgi icin tesekkurederim. Kitapciga baktigimda ayni bilgileri okumustum. Benim asil ogrenmek istedigim. Bu hatanin neden kaynaklanmis olabilecegi (mazot gibi). Daha once boyle bir sorunla karsilasmis veya duymus olan arkadasimin tecrubelerini ogrenmek. Yarin servise gittigimde kullanim hatasindan kaynaklaniyor gibi bir tepki ile karsilasir miyim?

Korhan
14/12/2007, 03:21
Benim de bir kere olmuştu yakıttan kaynaklandığı çıktı ortaya. başka bir yerden benzin alıp fullediğimde ışık söndü. Kullanıcı hatası demezler, para falan da almazlar.

mizginn
14/12/2007, 04:40
Benim de bir kere olmuştu yakıttan kaynaklandığı çıktı ortaya. başka bir yerden benzin alıp fullediğimde ışık söndü. Kullanıcı hatası demezler, para falan da almazlar.

Bilgi icin tesekkurederim.. Umarim buyuk bir sorun yoktur...

ABNEW
14/12/2007, 15:01
Muhtemelen kalitesiz yakıt kaynaklı bir problemdir, geçmiş olsun...

h k
14/12/2007, 19:11
arıza ışığı yandığında yol bilgisayarı ekranında bir uyarı yazdı mı ? (activelerde yazarmı gerçi tam emin değilim)

araçta tekleme falan var mı ?

en doğrusu servise gidip bilgisayara bağlatınca anlaşılır. bende arıza ışığı yandığında sensör arızası çıkmıştı , serviste sorun giderildi.

mizginn
15/12/2007, 07:53
arıza ışığı yandığında yol bilgisayarı ekranında bir uyarı yazdı mı ? (activelerde yazarmı gerçi tam emin değilim)

araçta tekleme falan var mı ?

en doğrusu servise gidip bilgisayara bağlatınca anlaşılır. bende arıza ışığı yandığında sensör arızası çıkmıştı , serviste sorun giderildi.

Sabah sonmustu, servise yine de goturdum. Sali gunune randevu verdiler suan icin sorun gozukmuyor dediler. Servisten ciktim isik tekrar yandi ve araba 1.viteste kalkislarda cok zorlanmaya basladi. Servisi aradim tekrar servise getirmem gerektigini soylediler. Bugun b.sayara baglayip sorunu netlestireceklerini ve halledeceklerini soylediler. Sorunun enjeksyondan kaynaklanmis olacaginin aracin 3 silindir calistigini soylediler. Mazzottan kaynaklaniyormus sanirim. OpetEuro dizel dediler gittik oradan aldik anlamadim madem bukadar duzgun bir mazot, bu hata nereden cikti? Servisten gelen netice dogrultusunda Opete de gerekli sikayeti yapmayi dusunuyorum. Bu arada active modellerin ekranlarinda uyari isigi yanmiyor..

aynaturk
15/12/2007, 21:09
Aynı sorun bende de olmuştu. Işık yandı araba tekledi hatta durdu. Sonra çalıştırdım ışık yanıyordu servise getir dediler yola çıktım ışık söndü bende yakıt aldığım yeri değiştirdim 10 ay oldu bir daha problem olmadı. Umarım sizde de olmaz

mizginn
16/12/2007, 07:28
Arkadaslar,

Servisten aradilar ve enjeksyonda sorun olmadigini beyinin icerisine su kactigini o yuzden de bu sekilde bir ariza oldugunu soylediler. Ben ne arabanin motorunu yikkattim ne de su tutturdum, nasil oluyoruda bukadar hassasbir parca bu kadar kolay su aliyor, bunu da anlamis degiliim. Aracimi sali gunu teslim alacagim, ayni soruyu servis yetkililerine de soracagim, bakalim ne diyecekler?

mizginn
20/12/2007, 00:30
Aracimi dun aldim, aracin beynini degistirmisler, arabanin beyninin araci satin aldigim sirket tarafindan motoruna yikama islemi uygulanmis olabilecegini soylediler. Ilginiz icin tesekkur ederim.

cartel25
10/12/2008, 23:48
arkadaslar ben grande punto 1.3 multıjet actıve sahıbıyım enjesksiyon arzıa lambası son 1 haftadır yanıyor son yakıt alırken euro dizel yerine dizel almısım bundan kaynaklandıgını dusunrek yakıt bıtınce euro dızel doldurdum ancak ısık yanmaya devam edıyor..bu konuda yardım ıstıyorum ne olabılır bu arada aracım da depardan düstü..performansı baya dustu

Ziyaretçi047
11/12/2008, 03:07
Aracın beynini mi değiştirmişler :D Bu servisler öldürecek beni ya. Sadece yeni yazılım yüklenmiştir aracınıza. Ayrıca sorun da pis yakıttan kaynaklanmıştır büyük ihtimalle. Ara sıra olabilir bu tür arızalar. Enjektörler temizlenene kadar veya egzoz gazı emisyonunuz normalde dönene kadar sürer sonra düzelir. Bilgisayara bağlandığında hatanın neden olduğu direkt yazıyor zaten ekranda. Neyse bunlar benim fikirlerim. Sorunu halletmenize sevindim.

Not: Bu tarz uyarı ışığı ilk yandığında aracınız kendisini korumaya alır (safe-mod) belli bir deviri ve turbo basıncını geçemezsiniz. Aracı söndürüp çalıştırdığınızda lamba sönmez ama büyük ihtimalle safe mod kapanır araç normale döner. Yani bu tür durumlarda sağa çekin ve 1 kez aracı yeniden başlatın.

Not 2: Bazı arızalarda örneğin turbo basınç arızasında aracı 1 kez yeniden başlatınca safe mod kapanır. 5 kez yeniden başlatınca lamba da söner. Bilginiz olsun...

as-5-as
11/12/2008, 13:27
cihan benimde lpg den kaynaklanan problemim var bana da beyne yeni program atılması lazım dediler 2 servise gittim ve beyne program atılmadığını söylediler beynin değişmesi normal

Ziyaretçi047
12/12/2008, 00:44
beyin pahalı bir şey. kolay kolay hiçbir servis değiştirmez. kolay kolay da bozulmaz. yazılım yüklersin olur biter.

as-5-as
12/12/2008, 14:07
adamlar direk para kazanmanın derdinde değiştirmek istiyorlar bence ısrarla sordum yükleseler yükletecektik ama yüklemiyoruz öyle bi seş yok diyorlar

ekorkut
13/12/2008, 09:38
Cihan içine su kaçmış beyne nasıl yazılım yükleyeceksin de düzelecek? MJ motorlarda çok rastanan bir durum bu. Motor yıkama sonrası beynin su alması neticesinde tekleme ve arıza ışığı yanması. Genelde beyni açıp kurutuyorlar sonra sorun ortadan kalkıyor fakat bir yerler kısa devre yaptıysa bu durumda ya tamir edilebiliyorsa ediliyor, edilemiyorsa da beyin değiştiriliyor. Arkadaşın beyni değiştirildiyse ve para da talep edilmediyse ne kadar şanslıymış demek lazım.
Arkadaşlar ayrıca OPET eurodizelinin arıza masraflarını karşılama uygulaması kesinlikle OPET in kaliteli ve temiz yakıt temin ettiği anlamına gelmez. Millet OPET nasıl olsa karşılıyor diye OPET' e abandıkça adamlar çok para kazanır ve bu durumda da arızalara giden para devede kulak kalır (bu arada bilmeyenler için belirteyim ki Tofaş da koç, opet da koç). Elinizde fiş olsun, her istasyon güzellikle veya mahkeme kararıyla herşekilde arızanızı zaten karşılamak zorunda.