PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava Akışmetre & Map Sensörünün Temizliği ( Düşük Devirde Tekleme )

osi007
12/04/2016, 22:07
Selam arkadaşlar ,

Öncelikle motordan çok anlayan biri değilim. Forumda araştırma yaptım bir kaç konuda detaylı anlatılmış ama anlatımdaki resimler silindiği için nasıl nereyi sökeceğim den emin olamadım. Güzel bir resimli anlatım varsa paylaşabilir misiniz.
Sizce kendim temizleyebilir miyim basit bir şey mi ? yoksa işi ustaya mı bırakayım.

Temizlemem deki sebep ( Düşük Devirde Tekleme ) ;

Aracımı 2 senedir kullanıyorum 2008 model 120 binde 1.3 dizel. Araç bazen hafif gaz kesme yapıyor ve 1 - 2 kere tekleme tarzı bir şey oluyor ( bu durumu yaşamadan hemen önce hissediyorsun ve gaza hafif dokanınca tekleme yapmıyor ). Bu durumu ne zaman yapacağı hiç belli olmuyor. Bazen haftada bir bazen ayda bir ... ama aracımı 2 senedir kullandığım için böyle bir şeyin olmadığını ve bir anormalliğin olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlarım map sensörü ve akışmetreden olacağını söylediler. Durum bu.

-EGR ve Manifolt Temizliği Yapıldı.
-Mazot filtresi Değişeli 2000 km bile olmadı.
-Enjektör Temizleyici kullanıldı.
-4 depo farklı istasyonlardan mazot denendi. ( Opet , Shell , PO , BP )

Hala arada sırada yapıyor. Hava akışmetre ve Map sensörü temizliğini deneyeceğim.

Araç ilk çalıştığında aşağıdaki gibi rölanti de hafif dalgalanma ve ilk 2 - 3 sn sarsıntılı çalışıyor. Sonra motor hafif ısınınca herşey normale dönüyor. Bu durum normal mi ?

D-fR2YLh4tI

teo53
12/04/2016, 22:34
Bu durumu puntosu olan her sürücü yaşıyor, motor ısınana kadar sistemim bu şekilde deviri oynatması normal otomatik jikle yapıyor araç, bende çok takmıştım kafaya bu durumu babamın puntoda da kendi puntomda da aynı durum var her usta aynı şeyi söylüyor normal. Hatta benim aracım da daha garibi oluyordu motor ısındıktan sonra aracı boşa atıp frene bastığınızda bazen motor tork kontrol sistemi devreye girer gibi devir verip kesiyordu sonra kendiliğinden düzeldi. Temizliğinizi yaptırmış oldunuz en azından bir bahane ile :)

xxdeo
13/04/2016, 01:34
Osman bey benim aracımda da dedıgınıze benzer sorun olmustu. Özellikle Vites kücültürken gaz yemiyor ve araç silkeliyorsa sanırım enjektör revizyonu gerekecek. Bence bir bosch dizel servisine götürüp enjektörlerinizin üfleme ayarlarına baktırın. Sorun muhtemelen ortaya çıkacaktır.

SinanTR
14/04/2016, 15:10
motor sabah soğukken bendede yapıyo çekişte bi sorun falan yoksa boşa söktürmeyin aracı