PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 fire 124bin km'de rektefiye olur mu?

Kapti
10/04/2016, 08:25
Merhaba arkadaşlar,
3 ay önce 1.4fire 2007 model grande punto sahibi oldum ve arabayı alırken tüm kontrollerini yaptırmıştım.
Yalnız şöyle bir olay başıma geldi. Bin km önce arabanın yağının tamamen bittiğini gördüm ve hemen ustama gidip yağ değişimi yaptık. Geçen hafta tekrar yağını kontrol ettim ve yağ cubugunu neredeyse orta noktaya kadar inmişti. Ustami arayıp durumu anlattim, o zaman motoru açicaz, rektefiye lazım dedi.
1 haftadır arabamdan nefret eder hale geldim. Ustama guvenmeyip içim rahat etsin diye yetkili servisten randevu aldım ancak onlar da 4 gün sonraya randevu verdiler.

Sizce saglamligiyla ünlü bir motor bu km de bitmiş olabilir mi? Ben aracımı lpg takıp uzun yıllar kullanmak için almıştım ancak benzindeyken bile bu sıkıntı varsa galiba severek aldığım arabami satacagim

feyzullah
10/04/2016, 11:27
Yağsız kalan yada kötü kullanılan motor daha erken vakitte de sorun çıkarabilir bunu ün yapmış olmakla ilişkilendiremeyiz. Biraz daha açık bilgi verebilirseniz iyi olur. Mesela son yağ değişiminde hangi ölçülerde yağ kullanıldı? Motor Yağsız kaldığında en son yağ değişimi Kaç bin km.de yapılmıştı vs.

Kapti
10/04/2016, 11:39
Arabayı teslim aldıktan sonraki ilk yağ kontrolumde arabada gram yağ kalmamıştı. Asıl tuhaf olan, yağ ikaz lambası da yanmadi. Aracı yerinden dahi oynatmadan yağ takviyesi yaptık

Benim iş tempom oldukça yoğun olduğu için aracın yağ değişim işlemlerini babam yaptı.Bu sorun geçen hafta tekrar gündeme gelince ustayı aradim. 10w40 yağdan yaklaşık 3 litre koyduğunu ve eğer çubuk yarıya indiyse motorda problem olacağını söyledi. Motorda da 1500 ila 4000tl arası sorun olabilir dedi.

Ben de ustama guvenmeyip yetkili servise götürmeyi düşünüyorum. Arabanın gidişinden, sesinden, konforundan oldukça memnunken böyle bir masraf gerçekten çok üzücü olur benim için...

feyzullah
10/04/2016, 11:51
Ustayı değiştirmekte yarar var. Bizim 1.4 lere yaklaşık 3.2 litre konuluyor bundan dolayı eksik görünüyor olabilir. Yağ olarak da castrol edge 5w 40 idealdir. 5w 40 10.000 km.de 1 litre kadar eksiltebilir normaldir.

Kapti
10/04/2016, 12:23
Feyzullah Bey,
Forumlarda okuduğum kadariyla sizin dediğiniz daha doğru. Ancak yağ çubuğu bin kmde yarıya iniyor. 10binde 1 litre normal ama 1000 km de 1 litre üzeri bir yağ kaybı yok mu?

feyzullah
10/04/2016, 13:11
Ustanızın tam olarak 3.2 litre yağ koyduğunu kesin biliyor musunuz? Belki usta yeteri kadar yağ koymadı. Tamir bakım yapılırken başında durup neyin ne olduğunu iyi gözlemlemek gerekiyor şuan ne konuşsak afaki olur.

Kapti
10/04/2016, 13:25
Araç yağ değişiminden geldiğinde yağ çubuğu en üst noktadaydi. Bu araca 3.2 litre yağ konulduğunu göstermez mi?
Sizin dediğinizden yola çıkarak, ilk çözüm; kaliteli bir yağ ile değişim yapmak. Bu kontrol için eksilen kısma kaliteli bir 10w40 takviyesiyle yaptığım gözlem yeterli gelir mi sizce?
Bu arada ilginize çok teşekkür ederim :)

feyzullah
10/04/2016, 13:38
Rica ederim. Şuan 10w40 ekleyerek gözlem yapmak en kısa yol olarak duruyor. Aracı kullanırken alt veya üst devir farketmez çok zorlamadan normal koşullarda kullanın.

Kapti
10/04/2016, 13:44
Peki Feyzullah bey,
Yarın castrol edge 10w40 alıp takviye yapacağım. Devir ayarlarını da iyi yapamamış olabilirim. Acemiligimi yeni attım sayılır..

halilimo
10/04/2016, 14:02
1.4 e kitapcikta 2.7 litre gosterir. Eger yag cubugun max cizgisindeyse 2.7 litre vardir. 1000 km de yarisini yakar mi ki motor eger yaksa dumani fark etmemek mumkun olmaz. Kacak yada sizinti olabilir belki motor ici yada sanziman gibi en iyi sonuc icin yetkili servise gosterin

khanunl
10/04/2016, 14:10
Yetkili servise gittiğinizde km ile oynanmışmı tespitini isteyin.Oynama var ise kanuni olarak aracı aldığınız kişiye iade hakkınız doğar yada ekonomik kaybınızı geri alma hakkınız olur !

Kapti
10/04/2016, 14:12
Halil bey,
Çarşamba için cevizlibag fırat otodan randevu aldım. Bu sorunun detaylı incelenmesi için 150tl+kdv istediler. Sizin onereceginiz bir yetkili servis var mıdır? Yoksa çarşamba fırat otoya teslim edeyim mi aracı?

Kapti
10/04/2016, 14:17
Hakan bey,
Yetkili servise randevu için gittim. Km doğru, bunu satın alırken mesajla da teyit ettirmistim. Bu yağın yarıya inme problemi dışında son derece memnunum. Eski sahibiyle de görüştüm, böyle bir problemle hiç karşılaşmamış daha önce..

halilimo
10/04/2016, 14:28
Halil bey,
Çarşamba için cevizlibag fırat otodan randevu aldım. Bu sorunun detaylı incelenmesi için 150tl+kdv istediler. Sizin onereceginiz bir yetkili servis var mıdır? Yoksa çarşamba fırat otoya teslim edeyim mi aracı?

Malesef istanbulda yasamiyorum. Gideceginiz yerin ismini bi forumda ve sikayet varda bakin cunku fiat tin her yetkili servisi yetkili servis olmuyor. İyi olan bir yere goturun. Benim aklima gelen gomleklerde cizik olmasi buradanda sizinti oluyor olabilir. Aracin sanziman yagini kontrol edin bi degisiklik var mi altta kacak varmiydi. Aracta duman gibi seyler var mi?

GPEMREE
10/04/2016, 14:33
Halil bey,

Öncelikle gecmiş olsun. Fırat otoya gitmeden önce hemen yanında bulunan akınsal sanayi sitesinde Ero özel servis Erhan usta var. Forumda çoğu kişi bilir. İyi bir ustadır. Oraya götürmenizi tavsiye ederim. Umarım az bir masrafla yırtarsınız

Kapti
10/04/2016, 14:35
Şanzıman yağı aracı ilk aldığım günkü seviyede. Duman hava soguk olduğunda isinana kadar çok az beyaz renkte oluyor.. Ben internetten yetkili servis arastirayim en iyisi..

feyzullah
10/04/2016, 14:35
Hakan bey,
Yetkili servise randevu için gittim. Km doğru, bunu satın alırken mesajla da teyit ettirmistim. Bu yağın yarıya inme problemi dışında son derece memnunum. Eski sahibiyle de görüştüm, böyle bir problemle hiç karşılaşmamış daha önce..

Siz kaçakları kontrol edin aracın altını, motorun sağını solunu kaçak olup olmadığından iyice emin olun. Sonra aracınızı düz bir yere çekin yağ çubuğununun üst seviyesine kadar yağ ikmali yapın ve aracınızı fazla zorlamadan yormadan 2-3000 devir aralığında sakin kullanın. Eğer yine 1000 km.de 1 litre civarında yağ eksilirse o zaman servisten randevu alıp gidersiniz.

Kapti
10/04/2016, 14:37
Erhan usta da aklımda olsun, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Ama yetkili servisten biri sıkıntı yok demediği sürece içim rahat etmeyecek..

Kapti
10/04/2016, 14:41
Siz kaçakları kontrol edin aracın altını, motorun sağını solunu kaçak olup olmadığından iyice emin olun. Sonra aracınızı düz bir yere çekin yağ çubuğununun üst seviyesine kadar yağ ikmali yapın ve aracınızı fazla zorlamadan yormadan 2-3000 devir aralığında sakin kullanın. Eğer yine 1000 km.de 1 litre civarında yağ eksilirse o zaman servisten randevu alıp gidersiniz.

Peki yağı önerirsiniz takviye için?

fluminense
10/04/2016, 14:53
Hemen yetkili servise gidip 150-200 lira bayılmayın.Rast gele bir usta yağ değişimi yaptıysa eksik fazla koymuş olabilir.Son değişimde araca hangi yağ koyduysan aynı yağdan al ve yağ çubuğunun üst seviyesine kadar sık sık kontrol ederek ilave et..Sonra 3-4 gün normal devirlerde kullan.Motorun gövdesinden aleni bir kaçak yoksa 124.000 km de fire motor eksiltme yapmamalı.Bir süre gözlemleyin.

feyzullah
10/04/2016, 14:54
Ustanız hangi yağı koyduysa ondan alıp eklemeniz en sağlıklısı olur. Yada tümden filtre değişip castrol edge 5w40'a geçebilirsiniz. Kullanıma devire arabayı gereksiz yormamaya dikkat ederek kullanıp öyle deneyin. 124.000'de motoru bitirmek çok büyük maharet ister.

Kapti
10/04/2016, 15:02
Hemen yetkili servise gidip 150-200 lira bayılmayın.Rast gele bir usta yağ değişimi yaptıysa eksik fazla koymuş olabilir.Son değişimde araca hangi yağ koyduysan aynı yağdan al ve yağ çubuğunun üst seviyesine kadar sık sık kontrol ederek ilave et..Sonra 3-4 gün normal devirlerde kullan.Motorun gövdesinden aleni bir kaçak yoksa 124.000 km de fire motor eksiltme yapmamalı.Bir süre gözlemleyin.

Motorun gövdesinde gözle görülür bir kaçak yok. Yağ değişimi öncesi ustaya kaçak kontrolü de yap demiştim ve kaçak yok de demişti. Tabii ne kadar güvenilir bilmiyorum. Zaten aynı ustayla telefon gorusmemizde senin arabanda kaçak yoktu, o yüzden motoru acmak lazım dedi.. En iyisi yarın ustayı tekrar arayıp kullandigi yağın markasini öğrenmek. Eğer uyduruk bir markaysa zaten servise hiç gitmeden castrol edge ile değişim yapmak daha mantıklı galiba..

halilimo
10/04/2016, 16:23
Motorun gövdesinde gözle görülür bir kaçak yok. Yağ değişimi öncesi ustaya kaçak kontrolü de yap demiştim ve kaçak yok de demişti. Tabii ne kadar güvenilir bilmiyorum. Zaten aynı ustayla telefon gorusmemizde senin arabanda kaçak yoktu, o yüzden motoru acmak lazım dedi.. En iyisi yarın ustayı tekrar arayıp kullandigi yağın markasini öğrenmek. Eğer uyduruk bir markaysa zaten servise hiç gitmeden castrol edge ile değişim yapmak daha mantıklı galiba..

Siz en iyisi birakin o ustayi burada tavsiye edilen yagi alin gidin duzgun bir ustaya tamamen degistirin yagi. Siz basinda degildiniz heralde yag degisiminde acik yag bile kullanmis olabilir yada elinde kalanlardan. Baktiniz bu yagda da eksilme var gidersiniz servise. Kac litre konulcaginida soyleyin ustaya cogu kafasina gore is yapiyor.

feyzullah
10/04/2016, 16:25
Siz en iyisi birakin o ustayi burada tavsiye edilen yagi alin gidin duzgun bir ustaya tamamen degistirin yagi. Siz basinda degildiniz heralde yag degisiminde acik yag bile kullanmis olabilir yada elinde kalanlardan. Baktiniz bu yagda da eksilme var gidersiniz servise. Kac litre konulcaginida soyleyin ustaya cogu kafasina gore is yapiyor.
Harfiyen katılıyorum.

fluminense
10/04/2016, 16:26

Kaçak yoksa senin motor yağ yakıyor yada başka sürpriz bir durum var.Şayet yakıyorsa; yağ yakan motor renkli ve kokulu duman atar,onu da gözlemle.Motor hırpalanmışsa km düşükte olsa eksiltme yapar, castrol edge 5-40 biraz incedir.Muhtemelen senin motor yağ yakıyor gibi geliyor bana..
5-40 ı eksiltiyorsa 10-40 koyacaksın,onu da eksiltirse 15-20 ile başlayan daha kalın yağlar koyacaksın.

Ezeldenberi
10/04/2016, 16:56
Arkadaşlar Adana'da benim ustam yağ eksilten Toyota'ya ilk kez duyduğum 10w60 yağ kattıklarından bahsetmişti isterseniz bir araştırın derim.Hepsibr sitede yağın yorumları da bulunuyor.
Buda yağın özellikleri

Ürün Tanımı
Mobil 1, üstün performansımızı ve korumayı sunan dünyanın önde gelen sentetik motor yağı markasıdır. Mobil 1 10W-60 Gelişmiş Tam Sentetik Motor Yağı, 150.000 km'yi dahi aşan eski araçların özel ihtiyaçları için formüle edilmiştir. Mobil 1 10W-60, yüksek viskoziteli motor yağı gerektiren yüksek performanslı ve motor sporları uygulamaları için de uygundur.

Özellikleri ve Potansiyel Faydaları
Mobil 1 10W - 60 Gelişmiş Tam Sentetik Motor Yağı, hassas bir şekilde dengelenmiş bir bileşen katık sistemi ile desteklenen ultra yüksek performanslı sentetik baz yağlardan oluşan özel bir karışım ile formüle edilmiştir. Mobil 1 10W-60, aracınızın uzun ömürlü olması amacıyla, kilometresi yüksek motorlarda uzun süreli koruma sağlamaya yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. • Yağ kaçaklarını önlemeye yardımcı olmak için ekstra conta besleyiciler içerir
• İstisnai temizlik sağlar ve mevcut tortuları temizler
• Eski motorlarda ekstra koruma için üstün/mükemmel yağ filmi kalınlığı
• Eski motorların yağın yakmasını azaltmaya yardımcı olmak için yüksek viskozite
• Aşınmış motorları korumaya yardımcı olmak amacıyla daha fazla aşınma önleyici katık maddeleri
• Mükemmel tam kapsamlı aşınma koruması için yüksek performanslı baz yağlar

Kullanım Yerleri
Mobil 1 10W-60, eski motorların talep edebileceği ekstra korumayı sağşamaya yardımcı olur. Benzinli ve Dizel (Dizel Partikül Filtresiz) motorlar dahil, en eski araçlar için uygundur. • Eski araçlar
• Hafiften aşırıya hemen tüm çalıştırma koşulları
• Yarış uygulamaları için ideal ürün
Tavsiye edilen viskozite sınıfını ve aracınıza özel şartnameleri kontrol etmek için her zaman kullanıcı el kitabınıza başvurunuz.

Şartnameler ve Onaylar
Mobil 1 10W-60 aşağıdaki gereklilikleri karşılar veya fazlasıyla geçer: API SN/SM/SL X ACEA A3/B3, A3/B4 X

Mobil 1 10W-60 aşağıdaki üretici onaylarına sahiptir: MB-Approval 229.1 X ExxonMobil'e göre Mobil 1 10W-60 aşağıdaki kalite düzeyindedir: API CF X

Mobil 1 10W-60 4lt Benzinli Dizel LPG Motor Yağı Fiyatı (https://www.hepsiburada.com/mobil-1-10w-60-4lt-benzinli-dizel-lpg-motor-yagi-p-OTYAGMBL0005)

Kapti
10/04/2016, 17:20
Kaçak yoksa senin motor yağ yakıyor yada başka sürpriz bir durum var.Şayet yakıyorsa; yağ yakan motor renkli ve kokulu duman atar,onu da gözlemle.Motor hırpalanmışsa km düşükte olsa eksiltme yapar, castrol edge 5-40 biraz incedir.Muhtemelen senin motor yağ yakıyor gibi geliyor bana..
5-40 ı eksiltiyorsa 10-40 koyacaksın,onu da eksiltirse 15-20 ile başlayan daha kalın yağlar koyacaksın.

Şimdi tekrar aracın yanına indim ve egzosu kontrol ettim. İnanın hiç duman atmıyor diyebilirim.. Sıfıra yakın yani. Zaten alırken egzos dumanını kontrol etmiştik özel bi serviste. Eğer motorda bir sorun yoksa ben kötü kullanimima ve kötü yağ koyulmasina yoracagim durumu. Dediği doğruysa 10w40 yağ var içinde, bundan daha kalini koyamam zaten arabama..

Kapti
10/04/2016, 17:46
Şimdi şunun ikileminde kaldim açıkçası. Tekrar yağ degisimine gidip 200-250 lira harcamak mı? Yoksa serviste 150+kdv ye tam kontrolden gecirmek mi?

Kaliteli yağ ile değiştirdiğimde yaklaşık 1000km daha tedirgin kalip, arabamdan iyice sogumak istemiyorum. Yetkili servis iç rahatlatıcı bi şey söylerse yağ degisimine kadar yağ takviyesiyle devam eder, sonra kaliteli yağ ile değişim yaparım diyorum?
Zaten servis de motora müdaheleye kalkarsa iyice soguyup, aldığım fiyatın altına satmak zorunda kalicam çok severek aldığım aracımı :(

mehmetheleloy
10/04/2016, 18:18
Araba mavi duman atıyor mu diye bakınca biri de gaza bassın, gaza basmadığın süreç boyunca çok fazla duman çıkmaz.
Akşam arabayı koyduğun yere sabah bak bakalım yağ damlama yapmış mı?
Esenler'de bildiğim iyi bir usta var, biz ailecek ona götürüyoruz arabaları. Eksiği gediği varsa bir baksın.

halilimo
10/04/2016, 18:46
Şimdi şunun ikileminde kaldim açıkçası. Tekrar yağ degisimine gidip 200-250 lira harcamak mı? Yoksa serviste 150+kdv ye tam kontrolden gecirmek mi?

Kaliteli yağ ile değiştirdiğimde yaklaşık 1000km daha tedirgin kalip, arabamdan iyice sogumak istemiyorum. Yetkili servis iç rahatlatıcı bi şey söylerse yağ degisimine kadar yağ takviyesiyle devam eder, sonra kaliteli yağ ile değişim yaparım diyorum?
Zaten servis de motora müdaheleye kalkarsa iyice soguyup, aldığım fiyatın altına satmak zorunda kalicam çok severek aldığım aracımı :(

Araciniza yag eklemeyin icinde ne oldugu belli degil ustayi arasanizda belki mahcup olmamak icin yalan soylucek. 4 litre castrol yag nette en fazla 90 tl istanbuldasiniz suan siparis verseniz yarin elinizde olur. Sadece yag degistirmek sanayide 20 tl cebinizden en fazla 120 tl cikacak. Eliniz yatkinsa kendiniz degistirin altta bir tane somon acacaksiniz. Sanki yanlis yag konulmus gibi duruyor soylediklerinizden. Aracin yagini bosalttirin sonra yarim litre yag koyun ustten kalterin icindekini temizlesin aksin iyice bir saat bekleyin oyle. Araca 3 litre yag koyun. Kullananlar 3 litre koyduklarini belirtiyordu. Benim aracimda 5 binde 1 litre eksiltmisti. Ustanin ne koydugunu bilmiyorum. Aramadim bile ne koydun diye mobil1 ile degistirdim. Suan 6 bini gecti eksilme yok.

Kapti
10/04/2016, 19:05
Araba mavi duman atıyor mu diye bakınca biri de gaza bassın, gaza basmadığın süreç boyunca çok fazla duman çıkmaz.
Akşam arabayı koyduğun yere sabah bak bakalım yağ damlama yapmış mı?
Esenler'de bildiğim iyi bir usta var, biz ailecek ona götürüyoruz arabaları. Eksiği gediği varsa bir baksın.

Ustanin bilgilerini alabilir miyim?

Kapti
10/04/2016, 19:06
Araciniza yag eklemeyin icinde d oldugu belli degil ustayi arasanizda belki mahcup olmamak icin yalan soylucek. 4 litre castrol yag nette en fazla 90 tl istanbuldasiniz suan siparis verseniz yarin elinizde olur. Sadece yag degistirmek sanayide 20 tl cebinizden en fazla 120 tl cikacak. Eliniz yatkinsa kendiniz degistirin altta bir tane somon acacaksiniz. Sanki yanlis yag konulmus gibi duruyor soylediklerinizden. Aracin yagini bosalttirin sonra yarim litre yag koyun ustten kalterin icindekini temizlesin aksin iyice bir saat bekleyin oyle. Araca 3 litre yag koyun. Kullananlar 3 litre koyduklarini belirtiyordu. Benim aracimda 5 binde 1 litre eksiltmisti. Ustanin ne koydugunu bilmiyorum. Aramadim bile ne koydun diye mobil1 ile degistirdim. Suan 6 bini gecti eksilme yok.

Sadece yag degistirmek yeterli olacak mi? Filtrelerin de degismesi gerekmez mi hocam?

halilimo
10/04/2016, 19:18
Sadece yag degistirmek yeterli olacak mi? Filtrelerin de degismesi gerekmez mi hocam?

Filtrenin fiyati 15 tl yag ve filtre degisiminide 20 tl aliyorlar. Filtreniz yeni oldugu icin degistirmenize gerek yok suan icin sorunun ne oldugunu bulmaya calistiginiz icin sadece yag degistirin. Hatta size en yakin ustanin birine gidin sorun eger 20 tl den yuksek isterse baskasina gidin sadece yag degistirin size birsuru sey soylerler. Eger bu yagda da eksilme olursa direk yetkili servise gidersiniz.

timbaz
10/04/2016, 19:33
1.4 fire 2.6 litre yag aliyor...

Sent from my GT-N8000 using

Kapti
10/04/2016, 20:02
1.4 fire 2.6 litre yag aliyor...

2.7 litre oldugunu duymustum bir cok kez

halilimo
10/04/2016, 20:08
2.7 litre oldugunu duymustum bir cok kez

Kilavuzda 2.7 litre yazar.

Kapti
10/04/2016, 20:17
Arkadaslar kararimi verdim.

Carsamba gunu araci firat otoya birakicam. Onceki sahibi de butun bakimlarini orada yaptirdigi icin daha detayli bilgi verirler diye orayi tercih ettim.

Eger oradan cok kotu bir sonuc cikmazsa castrol edge benzinli 10w40 siparisi vericem ve cumartesi gunu aracin basinda durarak yag degisimi yaptiricam. Bu secenekle iyi ihtimal 300tl ye yeniden aracimla barisabilirim.

Baska bi secenekte icim hic rahat olmayacak.. Duzeni tutturursak haziranda lpg taktiririm. Yok hala sorun devam ederse lpg takabilecegim baska bir arac bakacagim artik maalesef

Allah hicbirinizi aracindan boyle sogutmasin insallah..

timbaz
10/04/2016, 20:29
Bendeki kilavuzda da filtre ile beraber 2.6, filtresiz 2.4 yaziyor..
Bakimda da yaklasik 2.6 2.7 kullaniyorlar...

halilimo
10/04/2016, 21:05
Bendeki kilavuzda da filtre ile beraber 2.6, filtresiz 2.4 yaziyor..
Bakimda da yaklasik 2.6 2.7 kullaniyorlar...

Kontrol ettim dogru hocam 16v ile karistirmisim ben

usermm1
11/04/2016, 00:12
Benimki (1.4 8v) 2008 de sıfır aldığımdan beri eksiltiyor. Kullanım şartlarına göre bazen 7000km de bazen 4000km de 1 litre ilave ediyorum. Garanti devam ederken servisle de konuşmuştum. Ustalar bunun motor arızası vs bir şey olmadığını, fabrika toleransları dahilinde olduğunu söyledi. Şuan 100bin km deyim motor saat gibi.

halils2
11/04/2016, 09:29
Lpgli olarak 43k yol yaptığım fire puntom 5 40 yağ ile 10k kmde yaklaşık 1 lt yağ eksiltiyordu. Normal şartlarda 100 120k daki bir araç rektefe istemez fakat aracın kullanım durumu, conga yakıp yakmaması veya sekmandaki hasarlardan dolayı yağ eksilme yapıyorsa rektefe isteyebilir. Bu durum motor açılıp sekmanlar incelenmeden net olarak tespit edilemez. Eğer aracınızda yağ kaçağı yoksa sıcakken egsozdan mavi duman atıyorsa yağ yakıyordur ve rektefe isteyebilir. Yağınızı castrol edge veya mobil 1 esp 5 40 ile değiştirip deneyin eksilme varsa 10 40 la deneyin daha kalın yağdır ve eksilmeyi bir miktar azaltır. 10 bin kmde 1 ltfen fazla yağ yakıyorsa takip edip kaç kmde ne kadar yağ eksilttiğini kontrol edin. Zaten 1000 kmde 1 ltye yakın yağ yakmaya başladıysa rektefe gerektirir. Bu takip yağtığınız kmye göre zaman alır ama aracı yağsız bırakmadığınız sürece sorun olmaz.

mehmetheleloy
11/04/2016, 09:35
Ustanin bilgilerini alabilir miyim?

Ustanın bilgilerini paylaştım, gerekirse diye yedek parça, yağ vs için uygun fiyata hallet diye yedek parçacı bilgisi de paylaştım.
Hayırlısı olur inş

Kapti
11/04/2016, 11:13
Lpgli olarak 43k yol yaptığım fire puntom 5 40 yağ ile 10k kmde yaklaşık 1 lt yağ eksiltiyordu. Normal şartlarda 100 120k daki bir araç rektefe istemez fakat aracın kullanım durumu, conga yakıp yakmaması veya sekmandaki hasarlardan dolayı yağ eksilme yapıyorsa rektefe isteyebilir. Bu durum motor açılıp sekmanlar incelenmeden net olarak tespit edilemez. Eğer aracınızda yağ kaçağı yoksa sıcakken egsozdan mavi duman atıyorsa yağ yakıyordur ve rektefe isteyebilir. Yağınızı castrol edge veya mobil 1 esp 5 40 ile değiştirip deneyin eksilme varsa 10 40 la deneyin daha kalın yağdır ve eksilmeyi bir miktar azaltır. 10 bin kmde 1 ltfen fazla yağ yakıyorsa takip edip kaç kmde ne kadar yağ eksilttiğini kontrol edin. Zaten 1000 kmde 1 ltye yakın yağ yakmaya başladıysa rektefe gerektirir. Bu takip yağtığınız kmye göre zaman alır ama aracı yağsız bırakmadığınız sürece sorun olmaz.

Fırat otonun internette çok olumsuz yorum var. Bunun üzerine bugün akpınar otoyu arayıp durumu anlattım. Aslında amacım randevu almaktı ancak telefondaki Furkan Bey çok ilgili davrandı. Hatta neredeyse servise gelmenize gerek yok diyecekti. Problemi anlattığımda " 1.4 fire motorlarda bu durumun kronik bir durum olduğunu biliyorsunuz değil mi ?" dedi ve bu bile beni rahatlattı. Her ihtimale karşı yarın servise davet etti. Servisten de benzer yorumlar alacağım gibi görünüyor. Bu cumartesi de castrol edge ile değişime gideceğim inşallah.

Problemimi ve çözümünü buradan sürekli paylaşmaya çalışacağım.

ykaya1983
11/04/2016, 18:43
Fire motorlarda arkadaşların dediği gibi bir miktar yağ eksiltme rutin oluyor.Hatta araç zorlandığında ve bir de lpg varsa bu eksiltme biraz daha fazla oluyor.Bir fire motor iki tane multijet punto kullandım.Fire de eksiltme oluyordu ama kullandığım iki multijet motor da milim eksiltmiyordu.Multijetler sanırım bu konuda iyi.

fluminense
11/04/2016, 19:06
Fırat otonun internette çok olumsuz yorum var. Bunun üzerine bugün akpınar otoyu arayıp durumu anlattım. Aslında amacım randevu almaktı ancak telefondaki Furkan Bey çok ilgili davrandı. Hatta neredeyse servise gelmenize gerek yok diyecekti. Problemi anlattığımda " 1.4 fire motorlarda bu durumun kronik bir durum olduğunu biliyorsunuz değil mi ?" dedi ve bu bile beni rahatlattı. Her ihtimale karşı yarın servise davet etti. Servisten de benzer yorumlar alacağım gibi görünüyor. Bu cumartesi de castrol edge ile değişime gideceğim inşallah.

Problemimi ve çözümünü buradan sürekli paylaşmaya çalışacağım.

Kronik sorun olduğuna inanmıyorum ben,açıklayamadıkları her konuya kronik sorun demeye başladılar.Kronik sorun falan değil kardeşim,benim fire punto lpg li ve 20.000 km de bir yağ değişiyorum bu şekilde bile yağ çubuğu 1-2cm eksilmiş oluyor.

SinanTR
12/04/2016, 17:42
Fire motorlarda arkadaşların dediği gibi bir miktar yağ eksiltme rutin oluyor.Hatta araç zorlandığında ve bir de lpg varsa bu eksiltme biraz daha fazla oluyor.Bir fire motor iki tane multijet punto kullandım.Fire de eksiltme oluyordu ama kullandığım iki multijet motor da milim eksiltmiyordu.Multijetler sanırım bu konuda iyi.

kesinlikle katılıyorum

ethemyigit
12/04/2016, 21:32
daha oncesınde conta yakma vs tarzı bır sorunundan yag bıraz fazla yakıyor olabılır cok farklı sebebi olabilir araştırılması lazım
1.4 fire punto 2.8 litre cıvarı yag alıyor fıltre dahil
o araç bende olacak rektefiye etmeden 500.000 km bıle gorurum ben onla fıre motor da yag su eksıltme hararet yaptırma 500 bın rahat gidiyor..

ethemyigit
12/04/2016, 21:37
bu arada bendeki araç ta 1.4 fire 20 bınde bır yag degıstırıyorum normalde 20 bınde 0.2 litre anca eksiltirdi son 10 bın km haftıcı vs ıse gıtgele de kullandık aracı kısa mesafe
bıraz fazla kullanıldı 20 bınde 0.6 litre yag eksılttı arac lpg li ama uzun yol kullanımı artınca yag eksıltme azalıyor yanı dur kalk ılk calıstırma fazla olursa yag eksıltme fazla oluyor ayrıca cok dandık bır yag kullanırsanız oda hemen eksıltır ben 5-30 castrol edge kullanıyorum bıraz gereksız bu araca ama merak işte :)

feyzullah
12/04/2016, 21:38
daha oncesınde conta yakma vs tarzı bır sorunundan yag bıraz fazla yakıyor olabılır cok farklı sebebi olabilir araştırılması lazım
1.4 fire punto 2.8 litre cıvarı yag alıyor fıltre dahil
o araç bende olacak rektefiye etmeden 500.000 km bıle gorurum ben onla fıre motor da yag su eksıltme hararet yaptırma 500 bın rahat gidiyor..

LPG ile 500.000 gören var mı acaba? Benzinle düzgün kullanım ve zamanında bakımla 500.000'i çok rahat görür fire motor taş gibi sağlam maşallah. 5w30 nasıl memnunmusunuz yağ olarak.

Kapti
13/04/2016, 20:40
Arkadaşlar tekrar Merhaba,

Bugün Fiat akpınar yetkili servisine gittim ve derdimi anlattım. Furkan bey çok ilgili insan, hemen Halil ustayi çağırdı ve ilk kontrollerde yağ kaçağı yok dedi. Yağ çubuğuna baktı, rengi normal, motor sesi normal dedi. Yağ çubuğu yarının biraz üzerindeydi baktığında, bunun için de " Çubuğun yarısı 1 litre, geri kalan yarısı yaklaşık 2 litreye tekavul eder. Yani yaklaşık, 0.7 litre yağ eksiltmis. 1200km için problem değil. Yerinde olsam takviye yapar devam ederim. Eğer motoru aç, sekman , sibop kontrolü yap dersen sadece kontrol bile 500-600 tutar, bence hiç gerek yok. Kötü yağ kullanmış olma ihtimalleri var , bence yağı selenia ile degiselim. Sen 1000km kontrollü kullan, muhtemelen problemin çözülür. Çözülmezse yine gel bakarız. Ama ben olsam koyarim bagaja 1 litre yağ, devam ederim." dedi.
Randevusuz gitmeme rağmen oldukça vakit ayırdılar ve beni gerçekten rahatlattilar. Ayrıca 125 lira gibi bir fiyata yağ ve filtre değişimini yetkili serviste yaptırma imkanım olduğunu öğrendim. Çıkışta da beni metroya kadar araçla bıraktılar.
Gerçekten çok ilgililer, kesinlikle tavsiye ederim.

ethemyigit
13/04/2016, 21:08
5-30 dan fazlası ıle memnunum kısın soguk motor vs hem saglıklı hem daha az yaktırır çekişte daha iyi olur tek dezavantajı yag eksıltme varsa aracta 5-30 da daha fazla olur benım ıcın daha ıyı aslında yag eklerım ıcerısıne hem tazelenır fire motor icin palioda 400.000 giden bildiğim var punto ıcın bı 5 sene bekleyın bende gormeyı dusunuyorum o km lerı :)

feyzullah
14/04/2016, 10:08
5-30 dan fazlası ıle memnunum kısın soguk motor vs hem saglıklı hem daha az yaktırır çekişte daha iyi olur tek dezavantajı yag eksıltme varsa aracta 5-30 da daha fazla olur benım ıcın daha ıyı aslında yag eklerım ıcerısıne hem tazelenır fire motor icin palioda 400.000 giden bildiğim var punto ıcın bı 5 sene bekleyın bende gormeyı dusunuyorum o km lerı :)

Albea-Linea taksiler 600-700.000'i görüyor deniliyor. Ama takside çalışan araçla işe git-gel ve yılda bir iki defa tatil yolculuğu yapan araçları aynı kategoride değerlendirmek ne kadar doğru olur. Taksiler gün boyu çalışıyor ve motoru sıcak kalıyor. Oysa bizim gibi aracını gündelik kullananlar kısa mesafe gidiyor belki de motor tam ısınmadan gideceği yere ulaşıyor. Bundan dolayı soğuk motorun çalışması ile sıcak motorun çalışması ve bu ölçekte yıpranması eşdeğer kabul edilemez. Gündelik kısa mesafe kullanımda motor ömrünün kısa olması oldukça doğal. Ancak bu süre 600-700.000'den ne kadar aşağı düşüyor onun için biraz daha beklemek gerekecek. 400.000'de oldukça iyi bir değer. Bu arada benim punto ufak tefek sıkıntılar çıkararak o kadar gitse yakıttan kafadan 30.000 tl kârım olur lpg ile :)