PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites geçişinde Takılıyor !!

punto1414
09/04/2016, 10:22
Arkadaşlar Merhaba,
2010 1.3 manuel vites gp sahibiyim.1.vitese geçerken tam oturmuyor bir yere takılıyor gibi.Mesela kırmızı ışıkta durdum debriyajdan ayağımı çektim 1e takacağım zaman takılarak geçiyor ancak zorlamayıp 2.sefer debriyaja bastığımda kaymak gibi geçiyor.diğer vites geçişlerinde sıkıntı yok.Baskı balata yeni sayılır.Ustaya sordum baskının ayakları falan dedi..

mertvural90
09/04/2016, 11:39
Arkadaşlar Merhaba,
2010 1.3 manuel vites gp sahibiyim.1.vitese geçerken tam oturmuyor bir yere takılıyor gibi.Mesela kırmızı ışıkta durdum debriyajdan ayağımı çektim 1e takacağım zaman takılarak geçiyor ancak zorlamayıp 2.sefer debriyaja bastığımda kaymak gibi geçiyor.diğer vites geçişlerinde sıkıntı yok.Baskı balata yeni sayılır.Ustaya sordum baskının ayakları falan dedi..

Aynı sorunlar tıpa tıp bende de var. 2. el olarak aldığımdan beri yaklaşık 2 senedir var. Baskı balata değiştirdim düzelmedi.
Fiat özel servisindeki bir usta debriyaj hidrolik merkezlerinde sıkıntı vardır dedi.

halilimo
09/04/2016, 12:02
Arkadaşlar Merhaba,

Gp lerin hepsi boyle malesef aracinizda sorun yok km niz kac

punto1414
09/04/2016, 12:09
99.600-bu benim için sıkıntı olmuyor ama varsa bi yerinde bi anormallik yaptırmakta fayda var.Bazen sıkılacak en ufak bir vida bile çok büyük gördüğümüz sıkıntıları çözüyor.

halilimo
09/04/2016, 17:31
99.600-bu benim için sıkıntı olmuyor ama varsa bi yerinde bi anormallik yaptırmakta fayda var.Bazen sıkılacak en ufak bir vida bile çok büyük gördüğümüz sıkıntıları çözüyor.

Genelde vites halatindan oluyor bu zamanla yagsiz mi ne kaliyormus. Bunu yaglayanlar bir nebze duzeldigini ve vitesinde yumsadigini belirtiyor. Vitesin yumsakligi nasil peki benimkide 113 binde bazen yumsacik oluyor bazen dediginiz gibi kemikli oluyor sanki birseye takiliyorda zorla takiyormussun gibi

Mert34
09/04/2016, 19:12
benimde oluyor 187bin km de araç. bazen takılıyor dediğiniz gibi ikinci kez boşa alıp takmak gerekiyor. bazende aşırı yumuşak oluyor aha kırdık vitesi diyorum alıştım artık

punto1414
30/06/2016, 11:22
geçen servise götürdüm aracı..Dedim baskı balatayı dışarda yeni değiştirdim..Mevzuyu anlattım..Vites halatının beyaz gres ile yağlanması lazım dedi..Onun için şanzımanın yarım sökülmesi lazım falan filan bize getirseydiniz biz sormadan yağlardık:)eyvallah dedim çıktım..Servisin vermiş olduğu fiyat 700-750 tl civarı..Ben 295 tl ye yaptırdım..

cavalier79
30/06/2016, 13:21
Benim aracımda böyle bir sorun yok.

punto1414
30/06/2016, 14:49
Benim aracımda böyle bir sorun yok.

kaç model usta arabanız kaç km de?

Mert34
30/06/2016, 17:05
Bende sorunu yaşadığı mı yazmıştım geçen hafta aks ve mil değişti 1haftadır kaymak gibi geçiyor

cavalier79
30/06/2016, 17:16
2006 Gp Starjet emotion 74000 Km de .

tuncix
02/07/2016, 12:13
araç sadece 1.vites geçişinde sorun varsa ufak bir ayarlarla düzelebiliyor halatların orada ince ayar var. ama tümünde yapıyorsa artık baskı balata veya merkezlere bakmak lazım. bende de var şuan halatları değiştirdim sorun yok gibi ama uzun yol yapıp sürekli vites değiştirdiğimde takılmaya başlıyor.

punto1414
15/03/2017, 16:38
araç sadece 1.vites geçişinde sorun varsa ufak bir ayarlarla düzelebiliyor halatların orada ince ayar var. ama tümünde yapıyorsa artık baskı balata veya merkezlere bakmak lazım. bende de var şuan halatları değiştirdim sorun yok gibi ama uzun yol yapıp sürekli vites değiştirdiğimde takılmaya başlıyor.

bu halatların oradaki ince ayar nedir hocam biraz detay verebilirmisiniz,şimdi lınea kullandım vites geçişleri tam istediğim gibi,benim baskı iyi kavraması falan.

timbaz
15/03/2017, 16:40
Halatlar araca gore farkli olabilir.. bazi modeerde hic yok bazarinda sadece birinde ayar var bazilarinda ise bir halatin 2 tarafinda.. bir halatta ayar hic bir modelde yok diye hatirliyorum, olmamasi da mantikli zaten..
Bu arada 2 sini degistirmeye gerek yok aslinda.. isi bilen usta hangi halat oldugunu bilir..
Halatlarin fonksiyonlari farklidir..
@punto1414, baska baslikta ayari sormustunuz oraya yazamadim ama buraya kismet oldu;)
Halatlardan biri vites secme, digeri vites gecme halati, biri x digeri y gibi dusunebilirsiniz..

punto1414
15/03/2017, 16:44
gitmediğim usta,servis kalmadı,yetkili servise gittim normal diyo,kendi ustam bakım zamanı halatı falan iyice yağladı pakladı yine olmadı,şanzuman yağı değiştrdim ısınınca araç eskisine göre geçişler iyi oluyor,başka tanıdık usta var ona gittim baskı geç ayırıyor dedi,böyle kullan..ama az kaldı sonunda halatıda volantıda baskıyıda sıfırdan değiştirecem o olacak :)

ogzcn
16/03/2017, 10:15
Debriyaj ust merkezini kontrol ettirin.sorununuz cok yuksek ihtimal bundan kaynaklaniyor.genel olarak fiatlarda kronik bi sorundur.

punto1414
16/03/2017, 10:21
Debriyaj ust merkezini kontrol ettirin.sorununuz cok yuksek ihtimal bundan kaynaklaniyor.genel olarak fiatlarda kronik bi sorundur.

hocam kontrolünü kendimiz nasıl sağlayabiliriz?

ogzcn
16/03/2017, 11:18
1. Ve geri vitesinde sert ve ses yapan gecisler,debriyaja bastiktan sonra vitesin tam
oturmadigini hissetmek gibi belirtileri vardir fakat kontrolunu kendiniz yapamazsiniz.duzgun bir ustaya ya da yetkili servise gosterebilirsiniz.

ahmetsa
17/03/2017, 17:24
SELAM ARKADAŞLAR 2007 1,3 MJ 1. VİTESTE DEVİR SAATİ 3000 İN ÜSTÜNDE BİLE OLSA KM 20 VEYA 25 EN FAZLA SİZCE BU NORMALMİ NEDEN HIZ BU KADA RDÜŞÜK BU ARAÇLARDA VEYA SADECE BENDEMİ ÖYLE

punto1414
17/03/2017, 17:27
kaç olacak 1.viteste 180 mi görecek :D

ahmetsa
17/03/2017, 17:47
Sizce normal 20 30 olmasi hizin

Crookers
17/03/2017, 22:54
hız değil devir kaçta iken atmaya calısıyorsun :D

ahmetsa
17/03/2017, 23:21
Devir 3000 ve ustu

Ezeldenberi
18/03/2017, 13:21
Konunun asıl sorununa dönecek olursak. Vitesteki boşluk, konu başlığında ki tespitlerimden yola çıkarak.
O bölgedeki tüm hareketli noktaları wurht hhs2000'le yağladım. Özellikle resimde ki yumuşak lastik kapaklı aktarma parçasına uzun sprey başlığı ile sadece iki üç saniye sıkarak yağladım. Gökten beyin(timbaz) önerisi ile bir saat sonra tekrardan yağladım. Fakat o noktaya spreyle ulaşmak oldukça zor. Bu işlemi dün yaptım, akşamına bi 10kmlik aracı test etme şansım oldu. Bu sabah yine kullandım. Sonuç, vites geçişlerinde hissedilir biçimde rahatlama ve yumuşama. Ayrıca geri viteste %50 oranında takılma yaşıyordum, şuan ki kullanımda hissettiğim kadarıyla geri vites neredeyse kendiliğinden yuvasına oturuyor. İlerleyen kmlerde tekrardan gelişmeleri paylaşırım. Vitesler yağı görünce resmen yağ gibi oldu

[emoji3]

https://uploads.-cdn.com/20170318/59a4000e0fed994bc11232991c2c21c8.jpg

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/15373-vitesdeki-bosluk.html

punto1414
20/03/2017, 08:59
usta o siyah plastik parçanın altında ne var,onu niye muhafaza etmişler ?

Ezeldenberi
20/03/2017, 09:24
Muhtemelen aktarma elemanları olmalı, toz ve pisliğin zarar vermesini engellemek için muhafaza edilmiş gibi.

volkan1065
20/03/2017, 09:48
Debriyaj hareket millerine HHS 2000 sürmek demek onların ömrünü bitirmek demektir. Açıkta her türlü toz toprağı çamuru alan parçaya normal sıvı gres sürüyorsunuz. Oraya toplanacak çamur kaucuk malzemeye ve yuvayı aşındırıp dahada bozulmasına yol açacak. Bu tür yağlamalarda profsyonel dişli yağları var onlardan kullanmak gerekir toz ve su iticiliği bulunan. Yoksa bu şekildeki uygulama size ilk başta yarar sağlamış gibi gözüksede ilerliyen zamanlarda başka problemlerin nüks etmesine sebep olacaktır.

Buna eminmisin dersen çok eminim şu an babamın aracında tamirci aynı uygulamayı yaptı sizin resimde belirtmiş olduğununz parça sürekli artık ses çıkarıyor ve değişmesi gerekiyor.

Ezeldenberi
20/03/2017, 10:06
Volkan bey, bilgilendirmeniz çok iyi oldu. Tavsiye edeceğiniz yağı alıp, temizlettikten sonra ,en kısa zamanda ustamıza uygulama yaptıralım. Şuan vitesteler gerçekten çok yumuşadı.
Birde o bölgede uygulanan sıvılar baskı balataya akıp zarar verme ihtilali var mı?

timbaz
20/03/2017, 10:15
Debriyaj hareket millerine HHS 2000 sürmek demek onların ömrünü bitirmek demektir. Açıkta her türlü toz toprağı çamuru alan parçaya normal sıvı gres sürüyorsunuz. Oraya toplanacak çamur kaucuk malzemeye ve yuvayı aşındırıp dahada bozulmasına yol açacak. Bu tür yağlamalarda profsyonel dişli yağları var onlardan kullanmak gerekir toz ve su iticiliği bulunan. Yoksa bu şekildeki uygulama size ilk başta yarar sağlamış gibi gözüksede ilerliyen zamanlarda başka problemlerin nüks etmesine sebep olacaktır.

Buna eminmisin dersen çok eminim şu an babamın aracında tamirci aynı uygulamayı yaptı sizin resimde belirtmiş olduğununz parça sürekli artık ses çıkarıyor ve değişmesi gerekiyor.
Usta HHS2000 mi kullanmisti?

Ezeldenberi
20/03/2017, 11:34
Gökten beye tekrar tekrar teşekkürler bu detayları unutmuştum. Durduk yere masraf açacaktık! Aslında bir sene önce, würth hhs2000'i almadan önce, würth'ün sitesinden okumuş ve ona göre kullanmıştım. Detayları atlamış veya unutmuşum. Ben degil würth'ün kendi açıklaması ;
HHS 2000 YAGI 500 ML.

Çok yüksek basınçlara dayanıklı, kısmen sentetik yağ Yüksek basınca dayanıklı Mükemmel ses ve titreşim emici, sıradışı yırtılmaya dayanıklı şerit tabaka.

Nüfuz etme özelliği,
Dar toleranslarda çok iyi yağlama özelliğine sahiptir. Bu sayede korozyona karşı güvenilir koruma sağlar.

Etkin tutunma
Dönen ve rotorlu birimlerde yağlama maddesi savrulmaz, akıp gitmez.

Çok iyi malzeme uyumu
O ve X - ringlere, aynı zamanda plastiğe karşı uyumludur. Boyalı alt zeminlere karşı nötr özellik gösterir.

Tazyikli ve tuzlu suya karşı olduğu gibi zayıf asit ve alkali bileşenlere dayanıklıdır

Silikon, reçine ve asit içermez
Uygulama ısı aralığı -35°Cile +180 °C arası

Kısa süre için +200 °C'ye kadar

Renk: sarımsı

Uygulama alanları:
Üniversal yağlama işlemleri ve yüksek basınçlı noktalarda, örneğin; şalter, gaz, debriyaj birimleri, korumalı çelik teller, meteşeler, çevirme kollarında kullanıma uygundur.

Yüksek basınca karşı dayanıklılık
Ana birim yüksek basınç ve sürtünmeye rağmen HHS 2000 yağlama şeridi kaybolmaz ve yırtılıp gitmez. Ana birim ile karşı birimleri birbirinden ayrı tutar ve bu sayede yüksek basınçta bile eskimeye karşı korur. Bu sadece kirden temizlenmiş noktalarda olmaktadır, bu nedenle her uygulamadan önce HHS Clean temizleyici Art.-Nr. 893 1 06 1 0 ile tam ve itinalı ön temizlik yapılmasını tavsiye etmekteyiz.

Sonuç olarak ürün özellikle. OKUMANIZI TAVSIYE EDECEĞİM NOKTA :" Uygulama alanları:
Üniversal yağlama işlemleri ve yüksek basınçlı noktalarda, örneğin; şalter, gaz, debriyaj birimleri, korumalı çelik teller, meteşeler, çevirme kollarında kullanıma uygundur.

Ezeldenberi
20/03/2017, 11:36
Bu da resmi;
https://uploads.-cdn.com/20170320/035bfaba9c08850b06ff1c11314dd465.jpg

volkan1065
20/03/2017, 14:06
Usta HHS2000 mi kullanmisti?

İlkinde würth sonra başka bir marka ile yağladı. Benim tanıdık bir nalburcu var. Endüstri meslek lisesindeki torna tezgahlarınnın bazı parçalarında kullanmak üzere transmisyon dişli yağı getirmiş. Biraz pahalı ama toz ve su iticiliği olduğu içn kullanım alanı çok geniş. bu şekilde profesyonel ürün bulunamadığı takdirde silikon karışımlı sıvı gres kullanmak daha iyi olur.

punto1414
05/05/2017, 17:16
evet arkadaşlar sizinde vermiş olduğunuz fikirler sayesinde ilgili yerleri yağladık balladık ondanmıdır bilmem ama şu son 1 aydır havalar ısınınca vitesler normal geçer oldu..tam istediğim kıvamda olmasada 2-3 tane punto nun geçişlerine baktım benimkinden kötüydüler.

Ezeldenberi
05/05/2017, 17:24
Ben artık vites atmıyorum, otomatik kendi geçiyor😃
Vites körüğünü kaldırıp orayada sıkın. Körügü sökmeye çekiniyordum, halilimo "sök bişey olmaz" dedi bende verdim hhs2000'i ve şuan otomatiğe bağladık:)

halilimo
05/05/2017, 22:12
Vites körüğünü kaldırıp orayada sıkın. Körügü sökmeye çekiniyordum, halilimo "sök bişey olmaz" dedi bende verdim hhs2000'i ve şuan otomatiğe bağladık:)

Orayi kimse yaglamiyor ama yumsaklikta %40 50 lik paya sahip diyebilirim. Yaglayinca fark ediliyor zaten abi benimkide yumsacik:)

rodopian16
07/05/2017, 09:08
Bende de yaklaşık 2 yıldır benzer sorun var. Beylikdüzünden kurtköye kadar durkalk gitmiştik...Bundan sonra gelişti...Araç 1.3 multijet o zaman 60000 deydi şimdi 82bin...Sorun ise şu sadece sıcak havalarda biraz durkalktan sonra birinci vitese zor geçiyor takılmış hissi veriyor ...çok sıkışık trafikte durmaya yakın 1. vitese atıyorum bekliyorum(2-3 saniyede harekete başlayan bir durkalk ise) yoksa boşta bekleyip çok zorluyorsa 1 yerine 2. vitesle kalkmaya başlıyorum bir müddet sonra ondada sıkıntı başlıyor...hava 25 derecenin üstündeyse bu sorunu yaşıyorum baharlarda ve kışın sorunsuz...

feyzullah
07/05/2017, 11:22
Bende de yaklaşık 2 yıldır benzer sorun var. Beylikdüzünden kurtköye kadar durkalk gitmiştik...Bundan sonra gelişti...Araç 1.3 multijet o zaman 60000 deydi şimdi 82bin...Sorun ise şu sadece sıcak havalarda biraz durkalktan sonra birinci vitese zor geçiyor takılmış hissi veriyor ...çok sıkışık trafikte durmaya yakın 1. vitese atıyorum bekliyorum(2-3 saniyede harekete başlayan bir durkalk ise) yoksa boşta bekleyip çok zorluyorsa 1 yerine 2. vitesle kalkmaya başlıyorum bir müddet sonra ondada sıkıntı başlıyor...hava 25 derecenin üstündeyse bu sorunu yaşıyorum baharlarda ve kışın sorunsuz...
Debriyaja iki defa sonuna kadar bastığınızda kolay geçer. Buna rağmen güçlük çekiyorsanız 2 ile kalkmak yerine önce 2'ye sonra 1'e takın sorun giderilir.

Ezeldenberi
07/05/2017, 11:29

Belirttiginiz sıcaklık durumlarına oluşan sorun, bence şanzıman yağının etkisiyle olmalı. Orjinal , Manuel TUTELA CAR TECHNYX 75-85 yağ ile yenileyin.

ondermurat
07/05/2017, 11:39

Merhabalar vites körüğünü nasıl söküyoruz fotoğrafı var mıdır nasıl yağlayabilirim?

Ezeldenberi
07/05/2017, 11:53
El fireni tarafından yavaş yavaş düz tornavida ile kaldırın, aralanınca elinizle hafifçe çekin. Artı motor içinde ki bölümüde yine würth hhs2000 le yağlamanız lazım. Yalnız bu yöntemler sadece hareket kabiliyetini yumuşatır, ve o noktada ki parçaların ömrünü uzatır. Sizin acilen şanzıman yağ değişimini yaptırmanız gerekiyor.

tuncix
07/05/2017, 13:58
Merhaba arkadaslar benim aractada ayni sorun var. Arac veya hava isininca vites gecisleri zorlasiyir hatta uzun sure kullaninca girmiyo diyemilirim. Bunun sebebi yag mi balatami. 1.3 2007 model 200000 de.

Ezeldenberi
07/05/2017, 14:14
Aracın çekişinde ve hazırlanmasında, özellikle yokuşta problem yoksa, sadece yağ değişimi yeterli olur.
Yinede baskı balata ne zaman değişti, şu anki değerlerinin ölçülmesi lazım.

tuncix
07/05/2017, 14:17
Aracim geneli servis bakimli. Bu hafta turbo degistirecem. Eve bi sorun yok turbo ses yapiyor ama cekis iyi. O zaman yagi her turlu degistireyim. Sizce ne kullanmaliyim

Ezeldenberi
07/05/2017, 14:26
Kullanım klavuzunda önerilen yağ dışında muadil ürün piyasada yok. Bence farklı yağ kullanılmasın. https://uploads.-cdn.com/20170507/142d64f916c9427f6aa00e986aa95a98.jpg

tuncix
07/05/2017, 14:38
Cok tesekkur ederim..

stevenbursa
26/05/2017, 01:14
Merhaba aracım 2007 model 1.3 multijet bir süredir uzun yolda vites küçültürken yani 5 ten 4 veya 3 takarken vites geçmiyor boşa atıp öyle geçiyorum bugün tamirciye gösterdim saimek dişlisinden dedi şimdilik ses gelene kadar acelesi yok dedi 750 tl ye hal olurmuş bende panik yaptım şanzıman a zarar verme veya yolda bırakma yaparmı araç 176 bin de

Brembo0129
26/05/2017, 17:44
Aynı sorun benim araçta da var özellikle vitesi 5 ten 4 e atarken bazen geçmiyor, şanzıman yağını bir ay önce değiştirmiştim, takipteyim konuyu

feyzullah
26/05/2017, 19:47
Şanzıman yağı değiştikten sonra vites geçişlerinde takılmalar azalmıyorsa baskı balata ömrünü tamamlıyor olabilir. Baskı balatanın durumunu gözlemlemek lazım.