PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka kapı gıcırtısı

hakankarad
08/04/2016, 09:15
Merhaba Arkadaşlar.
Aracımın arka kapısında hafif bir gıcırtı çıktığını farkettim.
Menteşe ve gergiye WD 40 sıktım fakat ses o kadar arttı ki rahatsızlık verecek dereceye yükseldi.
Forumlarda dolaşırken pratik çözüm önerilerini denedim geçici olarak düzeldi şimdilik.

Gergideki yağı bez ile silip çepeçevre siyah elektrik bandı ile 2 tur sardım ve ses gitti.
Kronik bir arıza olduğunu yazmış herkes ve sıcaklarda başladığını belirtmiş.

Konu hakkında çözüm öneri ve görüşlerinizi paylaşabilir misiniz.

Saygılar,
(Punto Evo 2010 )

ibrahimaydin
08/04/2016, 09:51
Punto ve lineların kapı gergilerine sıvı veya sprey yağ, wd-40 kesinlikle sıkmayın. sıkarsanız kapıdan gelen ses bütün mahalleyi ayağa kaldırır :) Çözümü şu şekilde: Balata spreyi varsa balata spreyiyle gergi kolları güzelce temizlenir ve temiz kuru bezle üstündeki yağ kalıntıları tamamen temizlenir kurulanır. Ardından koyu gres yağıyla gergi kolu iyice yağlanır. yağlamayı kapının içine kadar ince bir tornavida yardımıyla yapabilirsiniz. birkaç kapatıp açmanın ardından ses kesilecektir. balata spreyi yoksa sadece kuru peçete veya kuru bezle gerginin üstündeki yağı tamamen temizlemeniz lazım. yani wd-40 ın kalıntısı kalmaması lazım. ardından koyu gresle iyice yağlanmalı. ses kesilecektir.

hakankarad
08/04/2016, 09:54
İbrahim Bey çok teşekkür ederim.

ibrahimaydin
08/04/2016, 10:25
Rica ederim. Püf noktası; gergi kolu ve mekanizması temiz ve kuru olacak. yağlı olmayacak.

Ezeldenberi
08/04/2016, 16:10
İbrahim bey söylediğiniz herşeyi bir ay önce uyguladım.Ancak bir ay sonra ve havalarının ısınması ile birlikte tekrardan ses başladı.Bu işin tek çözümü gergi kollarını değiştirmekten geçiyor.Bence kesinlikle fabrikasyon ve tasarım hatalı ürün. Peşinde durmayan ve bizleri yok banttı yok pudraydı gibi saçma sapan çözümlerle uğraştıran Fiat 'ı buradan kınıyorum.Garanti dahilinde olan araç sahiplerinin değişim yaptırdığını biliyorum.Ancak olan bize oluyor çünkü servise gittim olumsuz sonuç aldım.

KaanTs
08/04/2016, 16:44
Aracımı almadan önce bende çok duydum kapı gıcırtısını önlem olarak her aracımı temizlediğimde o kapı menteşelerini ve kapı yuvasını hep temizliyorum.. sorun olmuyor

hakankarad
08/04/2016, 18:23
Zafer Bey Kaan Bey bilgilendirme için teşekkür ederim.

SinanTR
08/04/2016, 19:06
bende sadece şöför kapısından minik bi tık tık sesi geliyor sıvı gres sıktım ses artmadı ama hala ses duruyor kalın gresi bi deniyeyim bakalım faydası olacakmı

khanunl
08/04/2016, 19:08
bende sadece şöför kapısından minik bi tık tık sesi geliyor sıvı gres sıktım ses artmadı ama hala ses duruyor kalın gresi bi deniyeyim bakalım faydası olacakmı

Hiçbirşey sürmenize gerek yok.Duyduğunuz ses kapı açılma kademe sesidir.

KaanTs
08/04/2016, 19:24
Rica ederim . Düzenli temizlik her zaman iyidir ... :)

halilimo
08/04/2016, 20:08

Kapi kilidinin girdigi kare olan yere siyah bant sarin tikilti yapiyor orasida

hayr16
08/04/2016, 21:22
Benim de bugün başıma geldi arka kapılar dan gıcır gıcır ses geliyor. Üstüne üslük wd40 sıktım dahs beter oldu. Yarın balata spreyi ile güzel bi temizleyip greslemek olacak.

Redmi Note 3 cihazımdan gönderildi

SinanTR
09/04/2016, 00:16
Hiçbirşey sürmenize gerek yok.Duyduğunuz ses kapı açılma kademe sesidir.

ama diğer kapılarda aynı ses yok başka bi yeni kasa puntoya baktım o ses ondada yoktu bence bi sorun var gresle denemek istiyorum yinede teşekkürler cevabınız için

SinanTR
09/04/2016, 00:17
Kapi kilidinin girdigi kare olan yere siyah bant sarin tikilti yapiyor orasida

yok hocam ben kapıyı açıp kaparken oluyo kapı kapalıyken bi ses yok

arenas
09/04/2016, 00:19
Garantiden "iyileştirilmiş" parça ile değişmiştim zamanında.2013 ten beri ses yapmıyor,öncesi eşek misaliydi,hanım evden otomatiğe basıyodu,zil kullanmıyodum..

Sent from my iPad using

Ezeldenberi
09/04/2016, 00:28
öncesi eşek misaliydi,hanım evden otomatiğe basıyodu,zil kullanmıyodum..
Süper ötesi bir kullanım alanı.:)mucitlik diye buna denir.Fiat'ı buradan alkışlıyoruz...

igny
12/04/2016, 11:01
bendede vardı aynı sorun sıvı gress sıktım şimdi sorun yok