PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alttan gelen takırdı ve viraj demiri lastiği

muratxx5
02/04/2016, 22:29
Arkadaşlar herkese selamlar.
uzun zamandır aracın altından gelen bozuk yollarda duyulan tıkırtılara artık katlanamadığımdan ve gösterdiğim ustaların da farklı yorumlarla meseleyi farklı yerlerde arayıp çözğm geitremediklerine şahit olduğumdan durumu kendim incelemeye karar verdim. forumda bu konu hakkında birkaç yazı mevcut fakat ben kendi izlenimlerinimi ayrıca paylaşmak istedim.

Öncelikli sorun bir çok sebepten olabilir. Benim aracımda z-rotlar, tıkırtı borcu, motor takozları, amortisör takozları gibi parçalara müdahale edilmesine rağmen çözüm olmamıştı. En sonunda aracın tekerini sökerek tüm parçaları kendim yokladım ve sesin viraj denge çubuğu lastiğinin özelliğini kaybetmiş olmasından kaynaklandığını fark ettim. Bu konu hakkında birçok araştırma yaptım ve sorunun kronik olduğunu anladım. Çoğunuzun da başına gelmiştir belki.

Sorunun çözümü için de birçok yorum yapılmış. Bazısı Denge çubuğunu tamamen değiştirmek gerektiğini yazmış bazısı da sadece lastiği değiştirmek yeterli yazmış.
Ben de denge çubuğunun vidalarını söküp baktığımda lastiğin kelepçe şeklinde sıkıştırıldığını zannederek lastik aldım. Lastiği takmak için tekrar denge çubuğunu ve z-rotu söktüğümde gördüm ki lastik kelepçesinin altında da bir parça var ve sıcak baskı ile oraya geçirilmiş. parçayı çıkaramadım.

Yardım almak istediğim konu bu parçanın buradan çıkaran varsa eğer nasıl çıkardığı veya nasıl çıkarılabileceği hakkında fikri olanın olup olmadığıdır.

viraj demiri da 1.2 - 1.4 için 250 tl , viraj lastiği 10 tl.

Lastik değişmiyorsa eğer viraj demiri ile bütün olarak satılıyorsa viraj demiri de pahalıma geliyor.

eski demiri öne boşa alıp başka bir kelepçe ile mi lastiği oturtsam diye de düşünüyorum o da uğraştıracak.

sizce ne yapmak uygun olur acaba?

ekte 1 2 ve 3 nolu resimler gp viraj demiridir. 4 nolu resimde scudonun benzer bir sökülmüş parçasıdır. Demirin üzerinde sıcak baskı yapıldığını düşündüğümden benzer bir örnek olsun diye koydum. 5. resim de parçanın taslağı.

galatasaray
16/02/2019, 18:09
Konuyu hortlatayım arkadaşlar viraj demir lastiğini yakında deiştiren oldumu siparş geçeceğim kaç mm olmalı aracım grande punto 2009 model şu lastik kelepçeden ayrımı satılıyo kelepçeyle birliktemi

alixxx
16/02/2019, 19:24
Konuyu hortlatayım arkadaşlar viraj demir lastiğini yakında deiştiren oldumu siparş geçeceğim kaç mm olmalı aracım grande punto 2009 model şu lastik kelepçeden ayrımı satılıyo kelepçeyle birliktemi

Sanayiden alsanız daha iyi geçenlerde almıştım tanesi 20-25 tldi sanırım. Kelepçeden ayrı satılır da işçiliği çok ön travers inecek sonra takılacak o da zaman ve 200-250 tl işçiliğe maloluyor.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

galatasaray
16/02/2019, 19:39
Acaba kaç mm oluyo bu plastik parça bi bilginiz varmıdır bizim kırklareli parçacıları anlamıyo bu parçayı travers sökülmeden takamıyolarmı bu parçayı