PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ damlatma ve çukura girince lak lak ses gelmesi

mtn1543
28/03/2016, 21:05
Arkadaşlar merhaba 1.3 2007 aracım var . arabamda 2 adet problem mevcut . sizden fikir almak istiyorum

1.si. Park halinde iken 4-5 damla yağ akıtıyordu. Bir ustaya gösterdim lifte kaldırdık baktık. karterdeki yağ sensörünün çevresinden kaçırıyor yağ. Bu resimdeki gibi https://i.hizliresim.com/9oY40Z.jpg . resimdede gösterdiğim çevresinden kaçırıyor. haftada 4-5 kere damlatıyor. yağsını kontrol ediyorum pek bi sıkıntı yok . 1 litre castroll 5-30 aldım ekleme yapıyorum arasıra. gelgelelim ustanın dediğine . direk yağ kartelin değişmesi lazım dedi. yani ufak sensörün çevresinden kaçırma için koskoca yağ karterimi değişecek? çatlak vs yok . aracın altında karter koruma var. sizce de bunun değişmesi mantıklımı yoksa tamiri varmı? birde 1.5 ay sonra bakıma götürcem idare edermi sizce ? yere bu kadar yağ damlatıyor https://i.hizliresim.com/g8P5E0.jpg

2.si . Arabam çukurlara falan girdikçe lak lak ses yapıyor yada bir kasise sert girince tak tak vuruyor sanki kaportaya vururcasına . Geçen bakımda ustama baktırdım levyeyle falan kontrol etti. rot kolu ve z rotlar sağlam dedi. Amortisor takozlarından olabilir dedi. Şimdi sormak istedigim su. Geçen senede böyle yapiyordu z rot lar değisti ses yariya yariya kesildi. Fakat 2-3 ay sonra yine basladi. Acaba z rotlarmi yapiyor bu sesi yoksa cidden takozmu. Z rotun tanesini 20 tlye almıstim yan sanayi gibi geldi. Gidip orjinal z rot alipmi taktirayim?

teşekkürler

burakkocak
28/03/2016, 22:50
Eğer hafif derin çukura girdiğinizde şaseye vurur şekilde ses yapiyorsa kesinlikle takozun degismesi lazim. Fakat takozu degistirirken mutlaka takozun en üstündeki metal parcaya az biraz gres sürdürüp öyle taktir yoksa metal sürtmesi sesi duymaya başlayabilirsin, sonra yine ustaya gider yok z rot mu yok o mu diye sesi ararsin, cok rahatsiz olursan yine sökülür felan. Karter icin sizdirmamasi icin iyi bir iscilik gerekli, ama kafanda soru işareti kalmamasi için orjinali ile degismen saglikli olacaktir

volkan1065
29/03/2016, 09:15
TAK TAK vurma seebi sadece takoz olamayabilir. Amortisörlerde patlak olabilir. Aracınızn amortisörleri en son ne zaman değişti . Bilmiyorsanız takoz la beraber amortisörleride değiştirin. Sensörü söktürüp etrafına sıvı conta sürdürüp tekrar yerine taksınlar kaçırma yapmaz.