PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rölantide Dalgalanma ve Gazdan çekince 1500-2000 devir silkeleme

burakkkt
12/03/2016, 22:00
İyi akşamlar iyi forumlar herkese. 1997 model Fiat Bravo aracımda son zamanlarda rölantide 500- 1300 devir arası dalgalanma sorunu yaşıyorum. Araç soğukken (jikleden dolayı sanıyorum) böyle bi sorun yok ama araç ısındıktan sonra bu sorun başlıyo. Diğer bi problem de 1. 2. ve 3. viteslerde 1500-2000 devir arasında ayağımı gazdan çektiğimde araba silkelemeye başlıyo. 4. ve 5. viteste böyle bi sorun olmuyo. Forumda benzer konuları inceledim ama kesin bi sonuç bulamadım. Neden oluyo olabilir. 1 ay önce eksantrik sensörü, volan sensörü, eksoz sistemi komple, triger seti benzin pompası değişti. Hatta triger sente atlatılmıştı yeniden sökülüp takıldı :)
Bilgisayara defalarca bağlandı hiçbi problem gözükmüyo.
Forumlardan incelediğim kadarıyla ihtimaller;
1) Egr Valfi (1.6 bravolarda bulunuyo mu tam bilmiyorum),
2) Hava akış sensörü (aynı zamanda map sensörü diye geçiyomuş galiba)
3) Buji, buji kablosu, bobin (ama bana göre bunlardan olsa her devirde olur yada ateşlemede de farklı sorunlar olmalı. Fakat emci otoda usta bobin çin malı o sorun yaşatabilir demişti.)
4) Motor yada şanzuman kulakları (Bunlardan kaynaklı olsa her ayağı gazdan çekmede aynı sorun olur diye düşünüyorum.)
5) Rölanti sensörü
6) Oksijen sensörü (Aynı zamanda Lambda Sensörü diye de geçiyo galiba)

Problemler lpg de ve benzinde aynı oluyo değişmiyo. O yüzden lpg ile ilgili bi sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Ankara'da bravo marea brava grubu araçlardan çok çok iyi anlayan bi usta varsa önerilerinizi de bekliyorum. Malum bizim arabadan her ustayım diyen anlamıyo.