PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites geçerken gelen ses.

AykutCelebi
10/03/2016, 10:17
Merhabalar,
Bugün farkettim vites yükseltip veya düşürdüğümde debriyajı kaldırdığımda, arkadan veya alt kısımdan tam nereden bilmiyorum. "luk","luk" diye ses geliyor. Hani her vites geçişlerinde araç az da olsa sarsılır ya, mesela debriyajı biraz hızlı çektiğimde "luk" sesi daha fazla geliyor. Umarım derdimi anlatmışımdır... Bu konu hakkında yardımlarınızı, tavsiyelerinizi bekliyorum. :(

Herkese iyi sürüşler..

ORS15
10/03/2016, 10:50
Merhabalar,
Bugün farkettim vites yükseltip veya düşürdüğümde debriyajı kaldırdığımda, arkadan veya alt kısımdan tam nereden bilmiyorum. "luk","luk" diye ses geliyor. Hani her vites geçişlerinde araç az da olsa sarsılır ya, mesela debriyajı biraz hızlı çektiğimde "luk" sesi daha fazla geliyor. Umarım derdimi anlatmışımdır... Bu konu hakkında yardımlarınızı, tavsiyelerinizi bekliyorum. :(

Herkese iyi sürüşler..

önce şanzıman takozuna ve motor kulaklarına baktırın, ama büyük bir ihtimal şanzıman içindeki ve ask üzerindeki istavrozlardan kaynaklanıyor.

AykutCelebi
10/03/2016, 11:17
önce şanzıman takozuna ve motor kulaklarına baktırın, ama büyük bir ihtimal şanzıman içindeki ve ask üzerindeki istavrozlardan kaynaklanıyor.

Çok masraf çıkarır mı acaba? Fakat ses arkadan ve alt kısımdan geliyor hani belki şanzıman ile alakalı olmayabilir diye düşünüyorum. :(

ceb_58
10/03/2016, 11:33
Büyük ihtimalle şanzıman takozu aynı ses bendede var. Şanzıman takozu değişecek

ORS15
10/03/2016, 11:39
Çok masraf çıkarır mı acaba? Fakat ses arkadan ve alt kısımdan geliyor hani belki şanzıman ile alakalı olmayabilir diye düşünüyorum. :(

alt kısımdan gelmesi tamam da arkadan gelmesini anlamadım. İyi bir usta bulursanız pahalıya mal olmaz.ani kalkışlarda ve yükü absorbe eden ilk yer istavrozlardır.ilk yükü alırlar. ama değişimi mümkündür ve usta ne kadar iyi olursa o kadar uzun gider.bagajda boşta bir şey olmasın yangın tüpü gibi.

snan1919
10/03/2016, 11:45
Aynı ses bende de var, biraz takip edin sadece vites geçişlerindemi oluyor.
Motor kulagı, aks veya amortisör takozundan geliyor olabilir.
Benim aracimda bazen cukurlarda da geliyor amortisör takazu diye düşünüyorum

AykutCelebi
10/03/2016, 11:58
alt kısımdan gelmesi tamam da arkadan gelmesini anlamadım. İyi bir usta bulursanız pahalıya mal olmaz.ani kalkışlarda ve yükü absorbe eden ilk yer istavrozlardır.ilk yükü alırlar. ama değişimi mümkündür ve usta ne kadar iyi olursa o kadar uzun gider.bagajda boşta bir şey olmasın yangın tüpü gibi.

Yani alttan kastım biraz uzaktan geliyor ses, ya da derinden geliyor diyebilirim. Bagajda organizer var ses yapacağını sanmıyorum.

halilimo
10/03/2016, 11:58
Luk sesi mazot deposundan geliyordur. Dalga kiran olmadigi icin duyuyorum bende o sesi. Yaridan fazla ise daha fazla duyuluyor.

AykutCelebi
10/03/2016, 11:59
Aynı ses bende de var, biraz takip edin sadece vites geçişlerindemi oluyor.
Motor kulagı, aks veya amortisör takozundan geliyor olabilir.
Benim aracimda bazen cukurlarda da geliyor amortisör takazu diye düşünüyorum

Sabah işe gelirken vites düşürüp, küçültürken yapmaya başladı. Dediğim gibi biraz hızlı bırakınca debriyaj pedalını ses daha şiddetli geliyor, fakat debriyajı yumuşak bıraktığımda daha az.. Bugün eve giderken daha iyi dinleyeceğim, bakalım..

AykutCelebi
10/03/2016, 12:00
Luk sesi mazot deposundan geliyordur. Dalga kiran olmadigi icin duyuyorum bende o sesi. Yaridan fazla ise daha fazla duyuluyor.

Aslında depoyu bir kaç gün önce doldurdum. Acaba o yüzden mi.. Farklı bir yerden yakaladınız, teşekkür ederim.

ORS15
10/03/2016, 12:01
Sabah işe gelirken vites düşürüp, küçültürken yapmaya başladı. Dediğim gibi biraz hızlı bırakınca debriyaj pedalını ses daha şiddetli geliyor, fakat debriyajı yumuşak bıraktığımda daha az.. Bugün eve giderken daha iyi dinleyeceğim, bakalım..

önce depoya bak mantıklı depoyu tam doldur dene bakalım ses giderse sorun yok, ama depodan gelen ses ile istavrozların çıkardı ses farklıdır.

halilimo
10/03/2016, 12:03
Aslında depoyu bir kaç gün önce doldurdum. Acaba o yüzden mi.. Farklı bir yerden yakaladınız, teşekkür ederim.

Kesin o dur yeni doldurunca cok lukluyor. Hafif kalkip frene basin sesi bariz duyucaksiniz. Deponun 3/4 ne kadar ses yapar sonra yapmiyor.

ibrahimokur7
20/08/2018, 00:20
arkadaşlar selamlar. Sorunumu kısaca izah etmeye çalışayım.
Her zaman olmuyor. Şimdiye kadar uzun yolda dur kalklarda da başıma gelmedi (yada dikkat etmedim ) ama şehir içinde özellikle motor soğukken oluyor. 1. viresten 2 . vitese geçirirken debriyajdan ayağımı çekerken aracın ön takımından bi sallantı gibi bariz belli olan tak tak diye ses geliyor. Bir ustaya sordum ayağını hızlı çekiyosundur ondan olur dedi ama ne kadar dikkat etsemde bu ses geldiği zaman hızlı çekmemle yada yavaş çekmemle alakalı olmadı. Motor sıcakken bu sese hiç rastlamadım yada dilkatimdem kaçtı dediğim gibi. Her zamanda olmuyor sadece bazen oluyor. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Yardımlarınız için şiödiden teşekkğrler

diyabetus
21/08/2018, 15:25
daha 10 gün önce yaptırdım şanzıman takozu 80 tl filan + işçilik selamlar.