PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karbon Temizleme-Emme Manifoldu Temizleme Hakkında

occupyist
09/03/2016, 14:10
Arkadaşlar 2009 model Grande Punto 1.3 multijet (75HP) aracım için Fiat-Alper Otomotiv'de (Yetkili Servis) karbon temizleme ve emme manifoldu temizleme işlemi yaptırmayı düşünüyorum.

Araç bugüne kadar hep yetkili servis bakımlı olduğu için geçmişini incelediğimde ilk ve son kez 30.000 km. bakımında karbon temizleme işlemi uygulanmış.

Tabi ben aracı 90.000 km.'de aldım. Araç 94.000 km.'de. Ne dersiniz, sizce karbon temizleme ve emme manifoldu temizleme işlemlerini yaptırsam artısı/eksisi ne olur?

CanGo48
09/03/2016, 14:44
karbon clean motorun ömrün uzatır ve yakıttada fark eder. bildiğim kadarıyla karbon clean yaptırdığında manifolda kadar faydası oluyor.

occupyist
09/03/2016, 15:20
karbon clean motorun ömrün uzatır ve yakıttada fark eder. bildiğim kadarıyla karbon clean yaptırdığında manifolda kadar faydası oluyor.

Aracın km.'si ile ilgili bir tereddüte düştüm sadece. Yani 100.000 km.'den sonra yapılmasının önerilmemesi itibariyle araç 94.000 km.'de olduğu için ve en son 64.000 km. önce uygulandığı için. Benden önceki sahibi 30.000 km. bakımında uygulatıp 70.000 km. bakımında yaptırmamış.

Ayrıca Fiat yetkili servislerdeki fiyatlar o kadar da bu konuda pahalı değil gibi.

volkan1065
09/03/2016, 16:21
Bence yaptırabilrisiniz. Normalde 40000-80000-120000 de yapıyor servis. Sonrası için servisler pek önermiyor.

occupyist
10/03/2016, 11:27
Dün bu işlemi yapan yetkili servislerden bazılarıyla; Medos Otomotiv, Alper Otomotiv, Otokoç Birmot-Zincirlikuyu Otomotiv, Yılmazlar Otomotiv, Beykar Otomotiv ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim.

Aralarından sadece Medos Otomotiv bu işlem için (sadece karbon temizleme) 69 TL.+KDV üzerinden (%5 iskonto) şeklinde fiyat verirken, Alper Otomotiv direk 100 TL. dedi. Oradaki görevli arkadaşın FİAT'ın resmi internet sayfasında yer alan fiyat listesinden haberi yok. Ben fiyat listesinden bahsettiğimde bana "ne yazıyor listede?" dedi. Tabi bunun üzerine Alper Otomotiv'de bu işlemi yaptırmaktan vazgeçtim.

En son Gölcük-Beykar Otomotiv'i aradım. Oradaki görevli kişi ise direk 250 TL. demez mi :D Tabi o da "ne yazıyor listede?" sorusunu sordu bana. Ya arkadaş Fiat'ın yetkili servis çalışanı insanlarsınız. Nasıl oluyor da kendi resmi internet sayfanızdaki fiyat listesinden haberiniz olmuyor? Olacak iş değil! Her neyse oradaki arkadaş "250 TL. dediği fiyatı savunarak; manifold temizliğinde biz orayı komple söküyoruz. Sizin bahsettiğiniz, Fiat'ın sitesinde yazan 42 TL.+KDV fiyatında ise o manifoldun sadece girişine hortum tutulup temizleniyor. İşlem 2-2,5 saati bulur. Bizde fiyat bu şekilde" dedi.

Yani, şu karbon ve emme manifoldu temizleme işlemine niyetlendiğime pişman ettiler! Yakın zamanda bu işlemi Fiat'ın liste fiyatına uygun, bu fiyattan da haberdar olan, dedikleriyle kendisi çelişmeyen personellerin olduğu bir yetkili serviste yaptıran oldu mu?

Ezeldenberi
10/03/2016, 12:25
Yasin bey, bilinçli tüketicinin yapması gerekenin en iyisini yapıymışsınız.Teşekkürler.

occupyist
10/03/2016, 12:36
Yasin bey, bilinçli tüketicinin yapması gerekenin en iyisini yapıymışsınız.Teşekkürler.

Zafer Bey, konu hakkındaki değerlendirmeniz için teşekkürler. Hem Kocaeli, hem de İstanbul Anadolu Yakası'nın bir bölümündeki YETKİLİ servisler bu işlemde Fiat'ın fiyat listesinden bihaber. O nedenle sanırım bu işlemi şimdilik erteleyip 100.000 km. bakımında bakım için uygun fiyat teklifi de veren muhtemelen Avrupa Yakası'ndaki bir yetkili serviste yol-yakıt masrafını hiçe sayıp yaptıracağım. İstanbul-Anadolu Yakası ve Kocaeli'deki YETKİLİ servislerden bu konuda hayır olmayacağı aşikar.

gokhn
10/03/2016, 12:56
yasin bey anadolu yakasında bostancı sanayide ki kantarcı'ya bir sorabilirsiniz, en eski yetkili servislerden biri istanbul da ki. benim aracım benzinli ama genel olarak yaptıkları işi ve tavırlarını beğendiğim için öneriyorum.

arenas
10/03/2016, 15:55
2 ay önce 80bin bakımını yaptırdım bostancı sanayide.carbon clean i de kantarcı otoda yaptırmak istedim.ustam arabayı servise götürdü,(ustam eski kantarcı oto çalışanı,ayrılıp kendi yerini açmış)..araç kamerasını da kayıtta bıraktım.araba yaklaşık 1 saat içerde kaldı.
Cc işlemini yapacak arkadaşlar gayet acemi çıraklar,aleti nasıl bağlayacaklarını benim ustam gösterdi,işlem yaklaşık 25 dk sürdü kayıtlara göre.bu arada hemen plakalıklarımı sormadan kendi plakalıklarıyla değiştirmişler.biraz lakayt davranışları vardı.biri arabanın güneşliklerini torpidosunu kurcalıyor(seslerden anlıyorum),biri çamurluğun üstüne oturmuş telefonunu kurcalıyor.
Neyse arabayı aldım,baktım ne çekişte ne tüketimde hiç bi fark yok.daha önce 40 binde göztepe otoda yaptırdığımda çekişi çok farketmişti ve yakıt tüketimi ilk depo acayip artmıştı.bu sefer hiç değişiklik olmadı.arada kendi ustam olduğu için ses etmedim.
Kantarcıyı tavsiye etmiyorum arkadaşlar,tecrübeli elemanları yok bence.

Sent from my iPhone using

occupyist
10/03/2016, 16:14
2 ay önce 80bin bakımını yaptırdım bostancı sanayide.carbon clean i de kantarcı otoda yaptırmak istedim.ustam arabayı servise götürdü,(ustam eski kantarcı oto çalışanı,ayrılıp kendi yerini açmış)..araç kamerasını da kayıtta bıraktım.araba yaklaşık 1 saat içerde kaldı.
Cc işlemini yapacak arkadaşlar gayet acemi çıraklar,aleti nasıl bağlayacaklarını benim ustam gösterdi,işlem yaklaşık 25 dk sürdü kayıtlara göre.bu arada hemen plakalıklarımı sormadan kendi plakalıklarıyla değiştirmişler.biraz lakayt davranışları vardı.biri arabanın güneşliklerini torpidosunu kurcalıyor(seslerden anlıyorum),biri çamurluğun üstüne oturmuş telefonunu kurcalıyor.
Neyse arabayı aldım,baktım ne çekişte ne tüketimde hiç bi fark yok.daha önce 40 binde göztepe otoda yaptırdığımda çekişi çok farketmişti ve yakıt tüketimi ilk depo acayip artmıştı.bu sefer hiç değişiklik olmadı.arada kendi ustam olduğu için ses etmedim.

Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler. Ben de telefonlarını iki kez arayıp kendilerine ulaşmaya ve konu hakkında fiyat teklifi edinmeye çalıştım ancak telefonlarını açmadılar. Tecrübenize bakarsak "telefonu açmamaları benim için hayırlısı olmuş" diyebilirim.

Göztepe Otomotiv'i de bir arayayım bakalım. Fiyat teklifleri Fiat'ın resmi internet sayfasındaki ile aynı mı olacak yoksa onlar da mı "sitede ne fiyat yazıyor?" mu diyecek göreceğiz. Sonucu buraya yazacağım. Ayrıca siz 40.000 km. bakımında karbon temizleme işlemi için ne kadar ödemiştiniz? Ve aracınızın yanında kalabildiniz mi işlem sırasında?

occupyist
10/03/2016, 16:25

Göztepe Otomotiv, tadilata girmiş. 1 ay sonra hizmete açılacakmış, şans :D

arenas
10/03/2016, 16:32
Göztepe Otomotiv, tadilata girmiş. 1 ay sonra hizmete açılacakmış, şans :D

40bin bakımının üzerinden 4 yıl geçti[emoji1],arabayı yeni almıştım daha.kantarcı 67 artı kdv dedi,ben kendi ustama toplu bi rakam ödedim bakımla birlikte,cc ne tuttu bilmiyorum,faturası yok.göztepe otoda başında durmuştum,zaten onların yeri baya küçük,kapının önünde yaptılardı cc i..
Göztepe otoda da servis sorumlusu bi arkadaş var,ha bire bişeyler kitlemeye çalışıyor,dikkat edin.bi de telefonda söyledikleri fiyatlarla,ödemeye gelinceki fiyatlar çelişkili oluyor.

occupyist
10/03/2016, 16:39
40bin bakımının üzerinden 4 yıl geçti[emoji1],arabayı yeni almıştım daha.kantarcı 67 artı kdv dedi,ben kendi ustama toplu bi rakam ödedim bakımla birlikte,cc ne tuttu bilmiyorum,faturası yok.göztepe otoda başında durmuştum,zaten onların yeri baya küçük,kapının önünde yaptılardı cc i..
Göztepe otoda da servis sorumlusu bi arkadaş var,ha bire bişeyler kitlemeye çalışıyor,dikkat edin.bi de telefonda söyledikleri fiyatlarla,ödemeye gelinceki fiyatlar çelişkili oluyor.

Arenas, bu olmadı şimdi :D Yani, Göztepe Otomotiv'e niyetlendik onun hakkında da "telefonda söyledikleri fiyatlarla ödemeye gelince oluşan fiyatlar çelişkili oluyor" dediniz. Göztepe Otomotiv'i de eledik o zaman :)

arenas
10/03/2016, 17:13
Haklısın Hocam ne diyim[emoji1]
4 yıldır o kadar kazıklandık ki bu servislerden,yazmadan edemiyorum.

AGAH
10/03/2016, 18:20
Ben de geçen ay carbon clean yaptırmak için sinop sanayii sitesine gittim, usta kilometreyi sordu 43 bin dedim ,genelde 80 - 100 bin km den önce carbon clean yapmadığını gereksiz olduğunu ama istersem yapabileceğini söyledi , yapılmasına gerek olduğunu nasıl anlarız dediğimde arabayı egzost emisyon kontrol cihazına bağlayıp emisyon yüksek çıkarsa carbon clean yaparız dedi neyse 4-5 defa tam gaz verip emisyonu ölçtü hepsinde de minimum seviyede çıktı, gerek yok dedi ben de yaptırmadım 50 bin km de samsun birmotta emme manifold temizliğiyle birlikte yaptıracağım sinopta sadece c.clean için verilen fiyat 110 tl

SinanTR
10/03/2016, 19:19
benim usta karbon temizleme yaptırmamam konusunda ısrar ediyo karbon temizliği hakkında bugünde vw forumunda bi yazı okudum adam baya baya cc öncesi ve sonrası dynoya sokup aracın çekişini ölçmüş motor sesi değişiyormu diyede yine cc öncesi ve sonrası özel cihazla motor sesinin kaydını almış ve bu makaleyi yazan vatandaşta hiç bi fark göremediğini yazmış

şimdi yaptırmasammı acaba diye düşünmeye başladım bu forumdada konu açtım ama pek tatmin edici bi cevap veren olmadı bazı forumlarda ciddi ciddi yapılması yada yapılmaması konusunda bölünmüş durumda

pegasus
11/03/2016, 17:52
çorluda haliç otoda yaptıran arkadaşlar varmı?varsa kaça yaptırdılar fark gördülermi?

occupyist
25/03/2016, 13:22
benim usta karbon temizleme yaptırmamam konusunda ısrar ediyo karbon temizliği hakkında bugünde vw forumunda bi yazı okudum adam baya baya cc öncesi ve sonrası dynoya sokup aracın çekişini ölçmüş motor sesi değişiyormu diyede yine cc öncesi ve sonrası özel cihazla motor sesinin kaydını almış ve bu makaleyi yazan vatandaşta hiç bi fark göremediğini yazmış

şimdi yaptırmasammı acaba diye düşünmeye başladım bu forumdada konu açtım ama pek tatmin edici bi cevap veren olmadı bazı forumlarda ciddi ciddi yapılması yada yapılmaması konusunda bölünmüş durumda

Karbon temizleme-emme manifoldu temizleme işlemleri sırasında biz, araç sahipleri yetkili serviste bu işlemi gerçekleştirdiğimiz için araçlarımızın başında duramıyor ve bekleme salonlarında misafir ediliyoruz. Benim de endişem açıkçası o diğer firma araç sahibinin bir fark hissetmemesi kaynağının da bundan dolayı olabileceği kanısıyla "acaba serviste araca bu işlem gerçekten yapılıyor mu yoksa yapılmadan araç teslim mi ediliyor?" yönünde. Bizim aracımızın içinde de araç içi kameramız bulunmadığı için tabi bu endişe haliyle oluyor. O nedenle ben yaptırıp yaptırmamakta hala kararsızım.

ORS15
25/03/2016, 13:44
Yasin bey,
arkadaşlar daha önceki aracım wosvagen idi. Öncelikle servisin adını vermiyorum reklam olmasın. aracınızı wosvagen servisine götürdüğünüzde, ilgili bir karşılama ile karşılaşıyorsun. sonra aracın servise alınıyor ve araç sahibi bir üst kata çıkıyor orda servis alanı bakan kısım komple cam. oradan aracınızın bakımı ve onarımı yapılırken izleye biliyorsunuz. bu esnada çayınızı veya kahvenizi alıp kuru pastanızda arda yiyip içebiliyorsunuz.

yaklaşık hepimiz Fiat servise bir kez dahi olsa gitmişizdir. karşılaştırmayı size bırakıyorum.

occupyist
25/03/2016, 13:49
Yasin bey,
arkadaşlar daha önceki aracım wosvagen idi. Öncelikle servisin adını vermiyorum reklam olmasın. aracınızı wosvagen servisine götürdüğünüzde, ilgili bir karşılama ile karşılaşıyorsun. sonra aracın servise alınıyor ve araç sahibi bir üst kata çıkıyor orda servis alanı bakan kısım komple cam. oradan aracınızın bakımı ve onarımı yapılırken izleye biliyorsunuz. bu esnada çayınızı veya kahvenizi alıp kuru pastanızda arda yiyip içebiliyorsunuz.

yaklaşık hepimiz Fiat servise bir kez dahi olsa gitmişizdir. karşılaştırmayı size bırakıyorum.

Ali Bey, size yürekten katılıyorum. Bahsettiğiniz otomobil markasının yetkili servisleri evet, ilgili ve müşterilerine araç bakımlarını izleme olanağı sunan sistemlere sahip. Ama orada en azından rutin nir yağ bakımı maliyeti ile Fiat yetkili servisinin rutin yağ bakım maliyetini düşünürsek bir de :) O serviste maliyet yüksek, hizmet kusursuz, ilgi iyi derecede; bizim servislerin bazılarında maliyet ona nazaran düşük, hizmet "eh işte", ilgi "acaba ne yapsak da şu arabaya masraf çıkarsak da daha fazla müşterinin masraf maliyetini artırsak" gibi bir durum söz konusu olabiliyor işte :)

ORS15
25/03/2016, 13:57
Ali Bey, size yürekten katılıyorum. Bahsettiğiniz otomobil markasının yetkili servisleri evet, ilgili ve müşterilerine araç bakımlarını izleme olanağı sunan sistemlere sahip. Ama orada en azından rutin nir yağ bakımı maliyeti ile Fiat yetkili servisinin rutin yağ bakım maliyetini düşünürsek bir de :) O serviste maliyet yüksek, hizmet kusursuz, ilgi iyi derecede; bizim servislerin bazılarında maliyet ona nazaran düşük, hizmet "eh işte", ilgi "acaba ne yapsak da şu arabaya masraf çıkarsak da daha fazla müşterinin masraf maliyetini artırsak" gibi bir durum söz konusu olabiliyor işte :)

Yasin bey,
daha önceki aracım benzinliydi şimdi aracım dizel. ama bence aralarında fark az. hele aldığın hizmete bakarsan bence Fiat daha pahalı:)

occupyist
25/03/2016, 14:11
Yasin bey,
daha önceki aracım benzinliydi şimdi aracım dizel. ama bence aralarında fark az. hele aldığın hizmete bakarsan bence Fiat daha pahalı:)

Ali Bey, ne diyorsunuz o zaman yaptıralım mı yaptırmayalım mı :) Yaptırmayıp da araç 130.000 km.-150.000 km.'ye gelince (tabi eğer o km.'ye kadar kullanırsak) foruma girip de "Acil Yardım. Arıza ışığım yandı. EGR Valfi aralıklı uyarısı alıyorum. Ne yapmam gerekiyor?" gibisinden bir başlık açana kadar bekleyelim mi yoksa :D

ORS15
25/03/2016, 14:27
Ali Bey, ne diyorsunuz o zaman yaptıralım mı yaptırmayalım mı :) Yaptırmayıp da araç 130.000 km.-150.000 km.'ye gelince (tabi eğer o km.'ye kadar kullanırsak) foruma girip de "Acil Yardım. Arıza ışığım yandı. EGR Valfi aralıklı uyarısı alıyorum. Ne yapmam gerekiyor?" gibisinden bir başlık açana kadar bekleyelim mi yoksa :D

Yasin bey,
benim aracım daha önceki araçlarımdan biri grande punto 1,3 dizeldi. bütün bakımlarını serviste yaptırdım, hala şimdiki aracımlaa devam ediyorum servise. benim gittiğim servise ben güveniyorum, aracıma dediklerimi harfiyen yapıyorlar. daha önceki puntomu 2 defa egr temizliği yaptırdım , manifolt temizliği yaptırmadım.120.00 km de sattım hala çok iyi durumdaydı. ancak her 40,000 km de carbon clean yaptırdım.

isterseniz yaptırın zararı olmaz, illa faydası olur.

punto1414
25/03/2016, 14:31
Durduk yere keyfe keder motoru elletmeyin gerek yok bence.Egr ışığı,çekişte problem vs herhangi bir problem yoksa gerek yok.Malum günümüz ustaları garip insanlar.Keyfe keder geldiğini bilince sağlam olan şeyide bozuyorlar.

ORS15
25/03/2016, 14:36
Durduk yere keyfe keder motoru elletmeyin gerek yok bence.Egr ışığı,çekişte problem vs herhangi bir problem yoksa gerek yok.Malum günümüz ustaları garip insanlar.Keyfe keder geldiğini bilince sağlam olan şeyide bozuyorlar.

Ömer bey, size katılıyorum bende iki kere EGR'in ışığı yandı, sadece iki kere egr temizlettim. Ancak 40,000 km de bir manifoltun tıkanmaması için carbon clean yaptırmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

occupyist
25/03/2016, 14:44
Ömer bey, size katılıyorum bende iki kere eğrin ışığı yandı, sadece iki kere egr temizlettim. Ancak 40,000 km de bir bu tıkanıklar oluşmaması için carbon clean yaptırmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Aracım 95.000 km.'de. Çekişte azalma, egr valfi ışığı yanması (arızası) gibi şikayetlerim yok, çok şükür. Ancak karbon temizleme işleminin yararlı olacağını düşünmüştüm bende açıkçası. Fakat özel bir Fiat servisine sorduğumda usta "ne gerek var?" diye kimine göre anlamsız kimine göre de anlamlı bir cümle kurdu doğrusu :)

Durduk yere "69+KDV" verip yetkili serviste "temizletelim" deyip, 1 saat sonra aracı aldığımda hiçbir değişim hissetmeyip, sonra da acaba "karbon temizleme yaptık deyip de yapmadan mı aracı bana verdi ki yetkili servis?" diye düşünmek de istemem yani. Hayır, aracı görebilsek içim yanmaz da aracı da göstermiyorlar. Araba değil namahrem var sanki serviste :) Tabi bu işin şakası; önce iş güvenliği.

punto1414
25/03/2016, 15:11
Aslında bu ustalık işi karakter meselesi.Karaktersiz,işgüzar ustalar iş yapar vidayı sıkmaz,söktüğü parçayı düzgün takmaz,Ufak bi sıkıntını söylersin motor bitmiş der,şanzıman dağılmış der.Yani bu tip insanlar yüzünden zaten bu forumlar açılıyor bilgiler paylaşılıyor.ALLAH hepimizi işini düzgün yapan,iyi insanlarla karşılaştırsın:)

ORS15
25/03/2016, 15:52
Aslında bu ustalık işi karakter meselesi.Karaktersiz,işgüzar ustalar iş yapar vidayı sıkmaz,söktüğü parçayı düzgün takmaz,Ufak bi sıkıntını söylersin motor bitmiş der,şanzıman dağılmış der.Yani bu tip insanlar yüzünden zaten bu forumlar açılıyor bilgiler paylaşılıyor.ALLAH hepimizi işini düzgün yapan,iyi insanlarla karşılaştırsın:)

söylediklerinize tamamen katılıyorum.. Allah düzgün ustalarla karşılaştırsın inşallah...asıl sorun bu...

ORS15
25/03/2016, 15:58
Aracım 95.000 km.'de. Çekişte azalma, egr valfi ışığı yanması (arızası) gibi şikayetlerim yok, çok şükür. Ancak karbon temizleme işleminin yararlı olacağını düşünmüştüm bende açıkçası. Fakat özel bir Fiat servisine sorduğumda usta "ne gerek var?" diye kimine göre anlamsız kimine göre de anlamlı bir cümle kurdu doğrusu :)

Durduk yere "69+KDV" verip yetkili serviste "temizletelim" deyip, 1 saat sonra aracı aldığımda hiçbir değişim hissetmeyip, sonra da acaba "karbon temizleme yaptık deyip de yapmadan mı aracı bana verdi ki yetkili servis?" diye düşünmek de istemem yani. Hayır, aracı görebilsek içim yanmaz da aracı da göstermiyorlar. Araba değil namahrem var sanki serviste :) Tabi bu işin şakası; önce iş güvenliği.

öncelikle aracı bakım esnasında görebilsem benim içim de baya rahat olacak, bence bu büyük bir maliyet değil, sadece müşteriye verdiği değer. istese bir yer yapar ve insanlar oradan baka bilir.carbon clean yapıldığı anda bir şey fark etmemeniz gayet normal, zaten aracınız iyi durumdaysa fazla bir şey değişmez, sizde fark edemezsiniz ama asıl amaç tıkanıklığı açmak olmamalı bence asıl amaç acık bir şekilde kalmasını sağlamak..

occupyist
25/03/2016, 16:01
öncelikle aracı görebilsem benim içimde baya rahat olacak, bence bu büyük bir maliyet değil, sadece müşteriye verdiği değer. carbon clean yapıldığı anda bir şey fark etmemeniz normal, zaten aracınız iyi durumdaysa fazla bir şey değişmez, sizde fark edemezsiniz ama asıl amaç tıkanıklığı açmak olmamalı bence asıl amaç acık bir şekilde kalmasını ağlamak..

"Asıl amaç, açık bir şekilde kalmasını ağlamak". Bu dediğinize katılıyorum. Yarın bir Medos Otomotiv'e uğrayacağım. Yaptırır isem buradan ilk izlenimlerimi paylaşırım.

SinanTR
25/03/2016, 16:07
Karbon temizleme-emme manifoldu temizleme işlemleri sırasında biz, araç sahipleri yetkili serviste bu işlemi gerçekleştirdiğimiz için araçlarımızın başında duramıyor ve bekleme salonlarında misafir ediliyoruz. Benim de endişem açıkçası o diğer firma araç sahibinin bir fark hissetmemesi kaynağının da bundan dolayı olabileceği kanısıyla "acaba serviste araca bu işlem gerçekten yapılıyor mu yoksa yapılmadan araç teslim mi ediliyor?" yönünde. Bizim aracımızın içinde de araç içi kameramız bulunmadığı için tabi bu endişe haliyle oluyor. O nedenle ben yaptırıp yaptırmamakta hala kararsızım.

fiat ary çekmeköye gitmiştim geçen sene kolçak için orada aracınızı görebiliyorsunuz müşteri salonundan hatta bi kolçağı adam 1 saatte zor taktmıştı oyalanıp durdu oralarda yukarıda ben baktıkça sinirden patladım adam parçayı hayatında ilk kez görmüş gibi bi arabaya bi parçaya bakıyo tecrübesiz olduğunu düşündürdü bana

arenas
25/03/2016, 18:21
Şimdiye kadar aracı görebildiğim servisler anadolu yakasında göztepe oto,avrupa tarafında şişli deha oto.göremediklerim:karden,medos,maslak sezginler oto

punto1414
04/03/2017, 12:55
bu cc yapıldıktan sonra yağı,mazot filtresini falan değişmeye gerek varmı?