PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çiğ mazot kokusu

ORS15
27/02/2016, 10:56
Arkadaşlar , sabahları ilk calıştırdıgımda etrafa dumanla karışık bir mazot kokusu kaplıyor.bu ne anlama geliyor.bu koku gercekten rahatsız edici bir koku.bunu nasıl cözerim

tayfux
27/02/2016, 11:05
aracınız dizelse bu normal bir durum olabilir.. eğer ki ısıtma bujileri çalışmıyorsa daha çok gelir bu koku ve duman..

skirsan
27/02/2016, 12:31
Selamlar. Aynı problem eski 1.3 puntomda vardı. Enjektörlerden birisi tıkanma aşamasına gelmiş, bosch car servis te sorunu çözdüler. Geçmiş olsun.

ORS15
27/02/2016, 12:48
Arac punto 1.3 dizel daha 23.000 km de.ısıtma bujisi arızılansa arıza ışıgı yakar mı arac veya enjektör arızalı olsa arıza ışıgı yakar mı.arac daha garantili. Koku yogun geliyor camı acıyorum hemen aracın içine kadar geliyor koku.

ibrahim0
27/02/2016, 14:34
Selamlar. Aynı problem eski 1.3 puntomda vardı. Enjektörlerden birisi tıkanma aşamasına gelmiş, bosch car servis te sorunu çözdüler. Geçmiş olsun.
Yakıtı opetten mi alıyordunuz?

ASUS_Z00UD cihazımdan gönderildi

Ezeldenberi
27/02/2016, 14:54
Ali bey her iki arızada da ışık yanar.Aracınız yeni garantili olsa gerek servise götürüp baktırın.

skirsan
27/02/2016, 17:16
Ben aracı 103.000 km aldığım için öncesini bilmiyorum. Ama ben kullandığım sürece hep shell de aldım. Opet in dizeli dumana sebep olduğu için çok zorda kalmadıkça almamaya çalışırım.

skirsan
27/02/2016, 17:18
Yakıtı opetten mi alıyordunuz?

Ben aracı 103.000 km aldığım için öncesini bilmiyorum. Ama ben kullandığım sürece hep shell de aldım. Opet in dizeli dumana sebep olduğu için çok zorda kalmadıkça almamaya çalışırım.

ORS15
27/02/2016, 18:10
İbrahim bey,yakıtı opetten alıyorum.servise sordum ısıtma bujileri ve enjektörden olsa arıza ışıgı yanması gerek dedi.normal bir durumdur dedi.arkadaşlar sizin araçlarda sabahları ilk calıştırdığınızda oluyormu acaba.yoğun bir çiğ mazot kokusu geliyor mu

ibrahimaydin
27/02/2016, 18:18
Yıllardır 1,3 dizel kullanıyorum. palio linea punto albea. hiçbirzaman mazot kokusu duymadım.

ORS15
27/02/2016, 18:34
İbrahim bey, trapzon'un havası temizdir..bu yüzden belli olmuyor olabilir mi:) anlamadım ki.

Ezeldenberi
27/02/2016, 19:08
Arkadaşlar bende mazotu yıllardır Opet' ten alıyorum sizin söylediğiniz durumla hiç karşılaşmadım.Ali bey yakıtı aldığınız istasyonu veya Shell i deneyin.Bir iki depo Shell kullandım oda çok iyi.Birde aracınızın deposunu tam bitirdikten sonra doldurmayı deneyin.Ben kesinlikle depo boşalmadan yakıt almıyorum.

arenas
27/02/2016, 19:25
Çiğ mazot kokusu benden de geliyor,mazotu nerden aldığınızla bi alakası yok.muhtemelen ilk çalıştırmada yanmamış mazot ,enjektörlerden dışarı sızıyor,onun kokusu...enjektör işemesi diyor tamirciler.

Sent from my iPad using

ORS15
27/02/2016, 19:38
Nasıl anlaşıyor enjektör işemesi

arenas
27/02/2016, 20:13
Nasıl anlıyolar bilmiyorum ama en büyük belirtisi bu koku.enjektörlerin etrafındaki platinler sanırım soğuk motorda sertleştiği için kaçırma yapabiliyormuş,motor ısınınca sorun ortadan kalkıyormuş.bosch servislerde, enjektörlere revizyon yapıyorlar sanırım ama bi süre sonra yeniden koku yaptığı söyleniyor. Ya enjektörler değişecek (çok para) ya da bu kokuyla devam.bende 2 senedir var.aracınız garantiliyse bence serviste enjektörleri revizyon ya da değişimini isteyebilirsiniz.

Sent from my iPad using

timbaz
27/02/2016, 20:18
kokuya normal diyen servise de gostermeyin bence..
her sabah gune mazot kokusu le baslamanin neresi normal...
eger yetkili servisi ise, garantide iken normal, garanti bittikten sonra acil degisim diyen servislerden gibi...

ORS15
27/02/2016, 20:24
Peki bu koku neden egzozdan geliyor. Enjektör işeyince kaliferi acınca içeriye mazot kokusu gelmesi gerek miyor mu? Oof of servis pdf li araclarda normal dedi. Ozaman başka bir servisle görüşmek gerek.

halils2
27/02/2016, 20:42
Arkadaşların dediği gibi enjektör olabilir, arabayı neredeyse 1 haftadır çalıştırmıyorum az önce çalıştırdım hiç koku vs yapmadı. Mazotu tam yakamadığı için dumanla çiğ atıp kokusu içeri geliyordur veya egzoz manifoltunda kaçak vs de olabilir. İnceletmeniz gerek.

volkan1065
27/02/2016, 21:34
Hocam yanlış anlamayın ama aracınız yenı almışsınız ve hep sorunlar ile ilgili konu açıyorsunuz biraz takıntı haline gelmiş gibi bu araba sizde. Daha önceden benzinli bir aracınızmı vardı. Aldığınız yakıt opetse yapması normal. Total Excellıum yada shell alın. sabah calıştırken kontağı acın ışıklar sönunce marşa basın ama kesınlıkle gaz vermeyın. bıraz bekledıkten sonra kalkış yapın. çiğ mazot kokusuda normal dizel araç bu.

ORS15
27/02/2016, 21:35
İnceleticem artık, ancak gün içinde bir daha koku gelmiyor. bügün gün içinde arac soğukken calıştırdım koku yok uzun park ettim 4 saat 3 saat gibi.şimdi kapalı garaja koydum bakalım sabah yapıcak mı.eger kacak olsa her seferde yapması gerekmez mi?

ORS15
27/02/2016, 21:45
Hocam yanlış anlamayın ama aracınız yenı almışsınız ve hep sorunlar ile ilgili konu açıyorsunuz biraz takıntı haline gelmiş gibi bu araba sizde. Daha önceden benzinli bir aracınızmı vardı. Aldığınız yakıt opetse yapması normal. Total Excellıum yada shell alın. sabah calıştırken kontağı acın ışıklar sönunce marşa basın ama kesınlıkle gaz vermeyın. bıraz bekledıkten sonra kalkış yapın. çiğ mazot kokusuda normal dizel araç bu.
Volkan bey yanlış anlamadım, sizde beni yanlış anlamayın lütfen, bende düşüncelerimi yazayım Aslında takıntı degilde, aracta bir sey fark ediyorsun servise soruyorum birşey yok diyip geciyor, yani başından savıyor ona sinir oldugum için burda sizlere soruyorum.diger konu ise, burda konu acmak için konu açmıyorum, kafama takılan bir şey olursa acıyorum. Acılan konularda da bir şey biliyorsamda paylaşıyorum.yakıtı opetten alıyorum ancak istasyon degiştirdim, şimdi daha önce aldığım yere geri dönicem:)işin garip tarafı daha önceki aracımda 1.3 dizel euro 4 puntoydu. Bu euro 5 motor bu arada farklılık var galiba.

volkan1065
27/02/2016, 21:50
Volkan bey yanlış anlamadım, sizde beni yanlış anlamayın lütfen, bende düşüncelerimi yazayım Aslında takıntı degilde, aracta bir sey fark ediyorsun servise soruyorum birşey yok diyip geciyor, yani başından savıyor ona sinir oldugum için burda sizlere soruyorum.diger konu ise, burda konu acmak için konu açmıyorum, kafama takılan bir şey olursa acıyorum. Acılan konularda da bir şey biliyorsamda paylaşıyorum.yakıtı opetten alıyorum ancak istasyon degiştirdim, şimdi daha önce aldığım yere geri dönicem:)

Tabiki konu açın hocam sadece takıntı yapmnayın. Dizel araç arasıra duman atar çig mazot kokusu atar. Bunlar normal şeyler. Servise gittiğinizde bu gibi konulara normal derler yada bırakın inceleyelım sonra arayıp yıne normal derler. İstasyon değilde opetten vazgeçin Opetin mazotu araç duman atar çekiş düşüklüğü yapıyor. Fabrikadan çıkarken Opet yakıtı ile selanıe yağ koyuyorlar. Bende bu fıatı anlamıyorum. Biraz kalite olarak bari bunlara önem verse ama nerde.

Birde başka firmadan mazot alırsam garanti dışı kalır falan gibi şeylerede kafayı takmayın. Söke söke garanti içinde arıza yapılır. :)

SinanTR
27/02/2016, 21:55
Tabiki konu açın hocam sadece takıntı yapmnayın. Dizel araç arasıra duman atar çig mazot kokusu atar. Bunlar normal şeyler. Servise gittiğinizde bu gibi konulara normal derler yada bırakın inceleyelım sonra arayıp yıne normal derler. İstasyon değilde opetten vazgeçin Opetin mazotu araç duman atar çekiş düşüklüğü yapıyor. Fabrikadan çıkarken Opet yakıtı ile selanıe yağ koyuyorlar. Bende bu fıatı anlamıyorum. Biraz kalite olarak bari bunlara önem verse ama nerde.

Birde başka firmadan mazot alırsam garanti dışı kalır falan gibi şeylerede kafayı takmayın. Söke söke garanti içinde arıza yapılır. :)

abi opet ve fiat türkiye koç holdingin yakıtı opetten alın demesi normal aracı alırken bayii opetten yakıtı alın demesininin sebebi bu

SinanTR
27/02/2016, 21:56
koku olayı benimkindede var ama hiçbiyere gitmedim bu sorun için çünkü arabamın sağlıklı çalıştığına eminim gereği yok

ORS15
29/02/2016, 09:44
bütün yorum yazan arkadaşlara yorumlarınız için teşekkür ederim. Galiba opetten kaynaklı. ilk fırsatta yakıtı Shell veya BP den alayım bakalım. birde bu koku olayı sadece ilk çalıştırdığımda oluyor gün içinde olmuyor, onun sebebi nedir arkadaşlar yada belirgin bir nedeni var mıdır?

ibrahimaydin
29/02/2016, 10:31
İbrahim bey, trapzon'un havası temizdir..bu yüzden belli olmuyor olabilir mi:) anlamadım ki.

Trabzonun havası temiz tabi ki. Herkesi beklerim misafir ederim buyrun gelin. Bir arkadaş yukarıda belirtmiş, kontağı açar açmaz marşa basmayın ve çalıştırırken kesinlikle gaza basmayın. çalıştırınca 5 10 sn hareket etmeyin ilk kalkışlarınız sakince olsun. Bu şekilde kullanırsanız araçta bi sorun yoksa mazot kokusu gelmemesi lazım. Size araba kullanmayı öğretmiş gibi oldum kusura bakmayın.

ORS15
29/02/2016, 10:53
Trabzonun havası temiz tabi ki. Herkesi beklerim misafir ederim buyrun gelin. Bir arkadaş yukarıda belirtmiş, kontağı açar açmaz marşa basmayın ve çalıştırırken kesinlikle gaza basmayın. çalıştırınca 5 10 sn hareket etmeyin ilk kalkışlarınız sakince olsun. Bu şekilde kullanırsanız araçta bi sorun yoksa mazot kokusu gelmemesi lazım. Size araba kullanmayı öğretmiş gibi oldum kusura bakmayın.

İbrahim bey sorun değil:), ben genelde kontağı acında 15 saniye beklerim , şimdiye kadar hiç gaz vermedim marşa basarken. gerçi gerek var mı ki? ilk çalıştırdığımda 2 dakika falan beklerim ondan sonra hareket ederim. Bakalım yakıt biraz azalsın Shell den veya BP den yakıt alacam .bakalım geçecek mi.

arenas
29/02/2016, 16:22
Hocam yakıttan olması mümkün değil.4 yıldır puntom var.ilk yıl bp,shell,opet hepsinden aldım,sonraki 2 yıl total excellium,son 1 yıldır da shell nitro alıyorum.
Bence bulunduğunuz yerde , bu durumu sorun olarak kabul eden bi servis bulmanız lazım.
Garantimin son yılında,beni de oyaladılar bu şekilde "dizel arabada olur o koku" falan diye.

Sent from my iPhone using

ORS15
29/02/2016, 16:36
[QUOTE=arenas;985714]Hocam yakıttan olması mümkün değil.4 yıldır puntom var.ilk yıl bp,shell,opet hepsinden aldım,sonraki 2 yıl total excellium,son 1 yıldır da shell nitro alıyorum.
Bence bulunduğunuz yerde , bu durumu sorun olarak kabul eden bi servis bulmanız lazım.
Garantimin son yılında,beni de oyaladılar bu şekilde "dizel arabada olur o koku" falan diye.

garanti bu sene son. Peki sizde sorun ne çıktı, neyi değiştirdiler. Sorun nasıl çözüldü. Yakıtı ful opet'ten almadım arda başka markalardan aldım.birde sadece ilk çalışmalarda yapıyor , çalıştıktan sonra gün için de bir daha koku yapmıyor. sizin demi öyleydi.

arenas
29/02/2016, 16:42
Benimki çözülmedi,hala var koku.
Garantinin son yılında almıştım arabayı,2.el olarak.2 farklı servise söyledim durumu,normal deyip geçiştirdiler.garanti bitince de bi daha servise gitmedim.sanayideki ustadan ve forumdaki geçmiş paylaşımlardan sorunun enjektörlerle ilgili olduğunu anladım.
Soğuk motorda ilk çalıştırmada,camı ya da kapıyı açarsam keskin bi çiğ mazot kokusu geliyor.umarım o enjektörlerden sızan mazot,herhangi bir boru ya da parçanın üzerine damlamıyodur da başka arızaya sebep olmaz.

ORS15
29/02/2016, 16:44
evet aynen anlattığınız gibi.

ibrahim0
01/03/2016, 00:34
İbrahim bey sorun değil:), ben genelde kontağı acında 15 saniye beklerim , şimdiye kadar hiç gaz vermedim marşa basarken. gerçi gerek var mı ki? ilk çalıştırdığımda 2 dakika falan beklerim ondan sonra hareket ederim. Bakalım yakıt biraz azalsın Shell den veya BP den yakıt alacam .bakalım geçecek mi.
Isıtma bujisi söner sönmez çalıştırılmalı diye biliyorum.

ORS15
05/03/2016, 09:51
aracı servise bıraktım, bir sorun bulunamadı. Ancak servis aracın ara sıra DPF yapabildiğini bu esnada beyaz duman çıkabileceğini ve gerçekten rahatsız edici bir kokunun çıkacağını söyledi. Ancak ekranda yazı çıkmıyor dedim. Uyarı ışığı çıkar ama bazen oda çıkmaya bilir dedi. dpf uyarı ışığı şekli nedir?

arenas
05/03/2016, 11:38
Tabi euro4 motorlu arabaların garantileri bitti,şimdi garantili arabalar hep euro5.
Her arızada "dpf" dendir deyip geçiştiriyolar,garanti bitince güzel bi fiyat çıkarırlar

Ezeldenberi
05/03/2016, 11:52
Sitedeki 2011 kullanım kitapçığında 14. sayfada Devir saati içinde 1000 devirin yanında egzoz şeklinde.Benim araçta da iki defe yandı ondan sonra yanmadı.Aracı bir kaç gün arayla devirli kullanırım. Bence faydası olduğunu düşünüyorum.

ORS15
05/03/2016, 11:53
Peki şimdi ne yapmalıyım,nereye gitmeliyim

Ezeldenberi
05/03/2016, 14:40
Ali bey benim araç bir ara dpf sensör arızası vermişti.Ustamın tavsiyesiyle dpf filtreyi komple söktüler ardından bi güzel içini yıkadılar o zamanlar turboda devreye girmiyodu.Yıkanırken dpf filtrenin içinden simsiyah kurum akmıştı ve araç daha 10 bin kmde idi.Temizlettikten şuana kadar hiç bir sorun yaşamadım.Madem dpf filtresine bağlıyorlar bi zahmet söküp temizlesinler diyeceğim ama nerede servis yapmaz.Kesinlikle araç kendi temizliğini yapıyor der gönderirler orası malum.

ORS15
08/03/2016, 14:06
yetkili serviste bilgisayara bağlayıp dpf jenerasyon yapıldıktan sonra çiğ mazot koku gelmiyor sanki. . Ancak %72 tıkalı olduğu bunun normal olduğunu söylediler. Bugün yenisini taksak 2 hafta sonra tıkanıklık oranı bu değerlere ulaşır dediler. Yani bu değerler normal dediler.

Ezeldenberi
08/03/2016, 14:33
Ali bey şuan bütün form üyelerini söylediniz servise götürüp tek tek ölçüm yaptıralım.Hem bizim araçların,dolayısıyla da sizin aracında durumu ortaya çıkmış olur.

ORS15
08/03/2016, 14:55
Ali bey şuan bütün form üyelerini söylediniz servise götürüp tek tek ölçüm yaptıralım.Hem bizim araçların,dolayısıyla da sizin aracında durumu ortaya çıkmış olur.

zafer bey istiyorsanız, ölçtürüp foruma yazın bizi de bilgilendirmiş olursunuz:)

Ezeldenberi
08/03/2016, 18:42
Ali bey anlamadığım servisin her zamanki gibi sallaması %72 ölü bir sistemden nasıl sağlıklı verim alınabilir ki?
Ayrıca ben dpf ölçümüne kesin gideceğim.Diğer arkadaşlarında bence ölçüm yaptırması gerekir.Ayrıca bu şartlarda egzoz muayenesinden nasıl sağlıklı değerler alınabilir anlaşılır gibi değil?

ORS15
09/03/2016, 08:22
Ali bey anlamadığım servisin her zamanki gibi sallaması %72 ölü bir sistemden nasıl sağlıklı verim alınabilir ki?
Ayrıca ben dpf ölçümüne kesin gideceğim.Diğer arkadaşlarında bence ölçüm yaptırması gerekir.Ayrıca bu şartlarda egzoz muayenesinden nasıl sağlıklı değerler alınabilir anlaşılır gibi değil?

zafer bey, bu durumu bende anlamadım. bana da %72 dolu olan bir sistemden verim almak bence imkansız. ama yetili servis gelen araçların hepsini ölçsek bu değerlerde çıkar diyor. tabi ki bu konuyu araştıracağım, öyle yetili servisin sallamasıyla olmaz bu işler. zaten bu durum aracın bence performansını da etkiler. Bu arada aracının performansında düşüş olduğunu düşünen, ölçüm yaptıra bilir..

Ezeldenberi
03/04/2016, 10:26
Ali bey lineacıların sitesinde sizin sorunun çözümü için yukarıda arkadaşlarında belirttiği gibi enjektörlerin kaçırmasından kaynaklı olduğu ve enjektörlerini bosch car serviste yaptırdıklarını ve kesin çözüm olduğunu belirtmişler.Aşağıda aktarıyorum.
"Siyah Duman" Problemi Kesin Olarak Çözüldü (https://www.fiatlinea.org/fiat_linea_motor/siyah_duman_problemi_kesin_olarak_cozuldu-t1979.0.html)

"Değerli Arkadaşlar...
daha önce bu linkte "Siyah Duman" Problemi Kesin Olarak Çözüldü (https://www.fiatlinea.org/fiat_linea_motor/siyah_dumani_kesemiyorumyardim-t1979.0.html;msg35859#msg35859) konu açıp,yaptırdığım işlemleri paylaşmış ve bilgisi olanlardan yardım istemiştim.Daha sonra iki defa farklı özel servislerde bilgisayara bağlattığım aracımda hiç bir sorun görünmüyordu.

Hatta, artık benim bu duman hassasiyetim nedeniyle "Abi,bu kadar duman tüm dizel araçlarda var,çok normal,araban zil gibi çalışıyor rahat rahat kullan" diyenler de oldu.Son olarak, dün ustama aracın enjektörlerini söktürdüm.Bosch Car Service' e götürdüm.Testlerini yaptırdığımda,üç tanesinin kötü değerlere sahip olduğu,bir tanesinin ise diğerlerinden daha kötü durumda olduğu anlaşıldı.Bizim enjektörler neyse ki tamir kitleri sayesinde onarılabiliyormuş.3 tanesini kolayca hallettiler,çok kötü dedikleri enjektörde "şapka" dedikleri parça değişti.Kalibrasyonlarını yaptılar.Toplamda 320 TL ödedim.40 TL de ustama sökme takma ücreti verdim.

Ve sonunda, gaza her yüklenişimde huzursuzca dikiz aynasına bakmama neden olan ve sürekli gördüğüm "Siyah Duman" artık yok ;D Üstelik,sabahları rölantide çalışırken ve sürüş sonrasında parkedip araçtan çıktığımda beni hep rahatsız eden "çiğ yakıt" kokusu da kayboldu.

Böyle bir problemi olan varsa,yardımı olur düşüncesiyle paylaştım.Herkese kazasız,belâsız günler diliyorum."

ORS15
03/04/2016, 12:29
zafer bey , ilginiz için teşekkür ederim. dpf için manuel jenerasyon yapıldıktan sonra , mazot kokusu duymadım hiç. şimdi gayet iyi, galiba dpf yarıda mı kaldı da öyle oldu anlamadım. şimdi sıkıntı yok gibi.

ORS15
06/04/2016, 19:44
Artık koku gelmiyor, ancak bu enjektör işemesini nasıl anlaşılır

Ezeldenberi
06/04/2016, 22:50
Yukarıda fiorino clup teki arkadaşlar bahsetmişler.Egzozdan ya siyah duman atması olarak yada beyaz duman şeklinde karşılaşılıyormuş.Youtube' de audi enjektör tamiri yapan bir ustadan seyrettim(beyaz dumanı).Youtube ' daki usta ayrıca enjektörlerin işeme olayını enjektörü söküp nasıl meydana geldiğini çok detaylı olarak anlatıyor. linkini atayım;

https://m.youtube.com/watch?v=C7qODEdvXiI

blackbrav0
07/04/2016, 00:58
aynı sorun bende de var su an ustaya götürdüm. usta motoru açtı ufak bir yağ damlası manifoldun üzerine dökülüyor dedi oda motor ısındıkça yanma yapıyor dedi koku ordan geliyor dedi. ama beyaz duman bende de var bende hep opet ten alıyordum artık almıycam birde öyle deneyim .

ORS15
08/04/2016, 09:35

zafer bey ,
Dpf için ölçüm yaptırdınız mı? servis %72 oranın kendilerine göre bir terim olduğunu söyledi , yani dpf %72 tıkalı değil dedi. Gecen hafta tekrar ölçtürdüm %58 dediler. Bu oranın çok iyi olduğunu çünkü bu değerlerin , dpf in Real tıkanıkları olmadığını söylediler.

Ezeldenberi
08/04/2016, 10:48
Ali bey vakit bulamadığım için gidemiyorum.Sizin değerlerin düzelmesine sevindim.Daha önce ki anlattığınız aracın kendi kendine dpf filtre temizliği olayını benim aracın ayda bir yaptığını fark ettim.Aracın fanı son kademede yaklaşık 15-20 dk sürüyor.Bu esnada birde egzozdan çıkan sıcaklığı bir kontrol ettim yuh yakıyor resmen.Bu olaydan sonra kafam daha da rahatladı.

ORS15
08/04/2016, 11:30
Ali bey vakit bulamadığım için gidemiyorum.Sizin değerlerin düzelmesine sevindim.Daha önce ki anlattığınız aracın kendi kendine dpf filtre temizliği olayını benim aracın ayda bir yaptığını fark ettim.Aracın fanı son kademede yaklaşık 15-20 dk sürüyor.Bu esnada birde egzozdan çıkan sıcaklığı bir kontrol ettim yuh yakıyor resmen.Bu olaydan sonra kafam daha da rahatladı.

dpf temizliği yaparken araç uyarı veriyor mu?

Ezeldenberi
08/04/2016, 11:43
Hatırlattığınız için teşekkürler,uyarıya özellikle baktım vermiyor(gösterge panelinde hiç bir uyarı yoktu) Araç dpf de ki sensörlerin uyarısı ile otomatik olarak kendiliğin yaptığını düşünüyorum.

ORS15
18/01/2017, 16:09
Arkadaşlar dpf'li dizel araclarda, arac soguk iken biraz acımsı bir duman atması normalmiş.Konu üzerinde servisle 1 saat kadar görüşme yaptım sonuç bu şekilde cıktı.enjektörlerde arıza tespidi arac sogukken yapılmaz, arac sıcakken yapılır dediler. Eger sıcakkende aynı şekilde böyle gözlerine yakan bir duman atıyorsa veya duman atırsa ozaman enjektörleri kontrol etmek gerekir dediler.