PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tampon sürtmelerindeki siyah lekeleri ne çözer

arpadan
25/02/2016, 10:02
Merhaba,

Aracın kabortasında tampon sürtmelerinden dolayı siyah lekeler mevcut.
1 hafta önce maslak autoking'e genel kaborta göçükleri için vs. aracı gösterdiğimde birşeyle sildi ve sildiği kısım pırıl pırıl oldu.
O sıvının adını sormuştum ama onuttum.
benim aklıma tiner geldi açıkcası. sizce tinerle silsem geçer mi? ya da boyaya zarar vermiş olur muyum? ya da önerebileceğiniz başka bir madde var mıdır, ya da bu işlem için özel üretilen detaylı temizlik maddeleri gibi?

teşekkürler

ibrahimaydin
25/02/2016, 10:05
Zift lekelerinin ve motor içindeki yağ kalıntılarının gaz yağıyla güvenli bir şekilde çıkarıldığını biliyorum. Kaportadaki tampon izlerini pasta cila ile çıkarıyorlar ama gaz yağı ile de denenebilir. Selülozik tiner verniğe ve boyaya zarar verir. Sentetik tiner veya gazyağı zarar vermez ama tampon izini tam çıkarır mı bilmiyorum. Selülozik tiner kullanmayın kaportada.

timbaz
25/02/2016, 10:26
guvenle kullanilabilir bunun icin sivi spreyler var...
zift ve bocekler icin...
margarinin basarili oldugunu soyleyenler var...
boyayi cozen, incelten, fircadan boyayi temizleyen tiner gibi siviyi arac boyasi uzerinde kullanmazdim acikcasi...

ORS15
25/02/2016, 10:30
bu işlerde kolanya kullanabilirsiniz:)

acemi
25/02/2016, 11:09
zift için margarini tek geçerim. nasıl bir pislik kimyasalsa zifti eritiyor.

yalnız katı olduğundan soğuk havada sürmesi dert oluyor.

arpadan
25/02/2016, 11:44
zift için margarini tek geçerim. nasıl bir pislik kimyasalsa zifti eritiyor.

yalnız katı olduğundan soğuk havada sürmesi dert oluyor.

margarini açıyorum bildiğiniz sıvıyorum di mi lekeye? daha sonra bi kaç gün dursun o şekilde sonra yıkama yapayım ne dersiniz?

acemi
25/02/2016, 12:03
uzun süre durması zarar verebilir belki, bilmiyorum.

ben alıp sürüyorum ziftin üzerine süngerle, biraz ovaladıktan sonra zift yumuşayıp çıkıyor zaten. zift uzun süredir duruyorsa biraz uğraştırıyor, bu durumda yarım saat falan beklet tekrar dene derim.

yalnız bu dediğim sadece zift için geçerli, sürtünce olan siyah lekelerde işe yaramaz muhtemelen.

volkan1065
25/02/2016, 12:10
En güzeli gaz yağı arkadaşım yada herhangi bir boyacıdan en ince pastadan al üstübüye az gaz yağı sür sonra pastayıda alacağın netice süper olacaktır. Çok para vermeye gerek yok bu işlemler için. Gaz yağı ile arabanın metal bütün aksamlarını silebilrisin siyah plastik yerler hariç. Sonrada bol su ile süngerle aracını yıkayıp fiber bezxle kurula sonucu gör.

ORS15
25/02/2016, 12:22
margarini açıyorum bildiğiniz sıvıyorum di mi lekeye? daha sonra bi kaç gün dursun o şekilde sonra yıkama yapayım ne dersiniz?

kemal bey , öyle direk sürmeyin bir süngere sürün margarini , sünger aracılığı ile de aracınıza sürün. ben gecen sene tatil dönüşünde , dönüş yolunda çalışma varmış yeni asfalt atıyorlar her yer zift. bende orada bir market buldum girdim oradan 1 lt zeytin yağı aldım . kâğıt havlu yardımıyla aracı çoğu yerine sürdüm zeytin yağını.öyle yola çıktım eve geldiğimde araç sim siyahtı sonra prille arabayı yıkadım araba cam gibi parlıyordu bir tane zift lekesi yoktu.

fencolic
25/02/2016, 16:17
ince pasta cila ile kolayca çıkar. Onun yerine sinek ilacı sıkıp nemli bezle silerseniz de hemen çıkar. Ayrıca zifti de akıtır. Kaportaya bir zararı yok merak etmeyin ben defalarca uyguladım. Sinek ilacındaki bir madde zifti çözüyor.