PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yıkatma - Yıkama

Fk0092
17/02/2016, 13:25
Arkadaşlar motor yıkanmasında oluşabilecek sorunlar nelerdir?
Sizce motor yıkanmalımıdır?
Yıkamacı arkadaşlar veya konu hakkında bilgi verecek varsa yardımcı olurlar ise çok sevinirim teşekkürler şimdiden cevaplar için..

occupyist
17/02/2016, 13:28
Tabi motor yıkanır. Dizel motorlarda motor yıkanırken araç çalışır vaziyette tutuluyor yalnız. Bu da bir detay.

Fk0092
17/02/2016, 13:51
Benzinli araçta ne şekilde yıkayabilrim peki suyu tutsam sıkıntı olurmu korkuyor insan mekanik aksam sonuçta

occupyist
17/02/2016, 13:55
Benzinli araçta ne şekilde yıkayabilrim peki suyu tutsam sıkıntı olurmu korkuyor insan mekanik aksam sonuçta

Şu "suyu tutsam sıkıntı olur mu?" sorusunun karşılığındaki araç, bir "Fiat" motoruna sahip olan; bizim yadigar Murat 131 olsa idi "asla çekinmeyin, suyu tutun geçin" derdim :D

Ama aracınız için bu konuda tecrübeli arkadaşların yorumları gerekli. Dizelde ben, basınçlı su ile yıkattım ama dediğim gibi araç çalışır vaziyette iken hiçbir sorun olmadı.

KaanTs
17/02/2016, 14:01
bence kesinlikle yıkatmayın , onun yerine motor temizleyici ürünler var onları deneyin

volkan1065
17/02/2016, 14:42
Motor yıkarken su tutulacak yer var tutulmayacak yer var bunları bilmeniz lazım. Yoksa öyle önunuze her gelen yere suyu tutarsanız olan olur. Bence tecrübeli değilseniz özel temızyleyici sprey ve fırca yadımı ile biraz uğraşararak yapabilrisiniz. Ama aracnızda herhangi bir yağ akıntısı falan olduysa yıkamacıya götürün yıkasınlar

tayfux
17/02/2016, 17:02
benzinli araçlarda ateşleme merkezi ve ateşleme ile ilgili mekanizmayı korursanız " örn: ateşleme bobini " yıkanabilir ama şahsen benzinli araçlarda motor yıkanmasına karşıyım illa ki sorun çıkarabiliyor. Dizellerde çok sorun olmuyor. artık özel spreyler var onları sıkıyorlar..

SinanTR
17/02/2016, 21:35
geçen otomobil dünyası diye bi facebook sayfasında marka yıkama firmalarından birinin reklamını yaparken motoru yıkadılar yıkadıkları araba seat leon idi adamlar motorun içinde neyi kapattılar göremedim ama baya baya önce köpük makinesi ile köpüğü basıp tanzikli suyla ile duruladılar sonra adamlar bastı gitti hiçbi sorun olmadı böyle motor yıkama olurmu dedim kendi kendime ama herifler yaptı valla

fawori
18/02/2016, 01:23
sorun olmadı deyip rahatlıyosun ama korozyon kendini 2-3 ay sonra gösterince başından aşağıya kaynar sular dökülür

feyzullah
18/02/2016, 01:32
Dizel için birşey diyemem ama benzinli aracın motoru neden yıkanır anlam verebilmiş değilim. Motoru yıkasan ne faydası yıkamasan ne zararı olur. Gerçekten bu konuda objektif bir değerlendirmeye ihtiyaç var. Bir biçim yıldır benzlç punto kullanıyorum bir kez düşünmedim motoru yıkasam mı diye.

SinanTR
18/02/2016, 15:07
sorun olmadı deyip rahatlıyosun ama korozyon kendini 2-3 ay sonra gösterince başından aşağıya kaynar sular dökülür

daha önceki arabamın motorunu kimyasalla yıkatıp temizletmiştim korozyon falan olmamıştı 4 senede bindim hemde onun haricinde zaten yerler ıslakken veya bi sudan geçerken ister istemez su geliyor motorun beynine kadar sanmam bişey olacağını beni düşündüren biyere su kaçıp arızaya sebebiyet vermesi bi abimizin alfa romeo sun da beyne su kaçırmışlardı baya bi uğraşmıştı

timbaz
20/02/2016, 21:15
kis mevsiminde bulundugunuz bolgede yollar tuzlaniyor veya tuzlanmis bir otoyolda uzun yol gittiyseniz, bir sure sonra ve kis mevsimi sonrasi motor, radyator ve altinin yikanmasinda fayda var....
serviste nasil yikadiklari denk geldi bir kere... ondan sonra ben de ecu soketi haric nerdeyse her yere su tutuyorum artik...
kis mevsimi yagis, don sonrasi havalar az duzeldiginde, yollar kurudugunda, 0 derece de olsa bol su tutuyorum artik...

acemi
20/02/2016, 22:09
motora tuz gibi şey bulaşmadıysa, motor yıkanmaz.
zaten yıkamanın bir faydası da yok, motor dediğin yağın pisin içinde çalışır bişey olmaz. çok rahatsız olursanız soğukken bezle veya ıslak mendille silin yarım saat içinde pırıl pırıl olur.
benim eski motorun bağırsakları dışardaydı(palio 1.4) her tarafı yağ içindeydi. usta aldı eline balata spreyini komple boşalttı cillop gibi oldu.
bizim arabalarda çok plastik olduğundan balata spreyi belki zarar verebiliri

fawori
26/02/2016, 00:00
daha önceki arabamın motorunu kimyasalla yıkatıp temizletmiştim korozyon falan olmamıştı 4 senede bindim hemde onun haricinde zaten yerler ıslakken veya bi sudan geçerken ister istemez su geliyor motorun beynine kadar sanmam bişey olacağını beni düşündüren biyere su kaçıp arızaya sebebiyet vermesi bi abimizin alfa romeo sun da beyne su kaçırmışlardı baya bi uğraşmıştı
Hocam kavaklidere serviste sordum brc ic anadolu yetkili servisinde sordum sanayide sordum herkes yikatmaya karsi sizin dediginiz su degil kimyasal onda sikinti yok ancak motor alltan su almaya illaki korumalidir ancak basincli suyu ustten atmak fakli davlumbaz kirik oldugu icin yagmur suyu sigorta kutusuna kacan bi uyemiz vardi forumda bayag masraf acmisti

LG-H815 cihazımdan gönderildi

ZeMHeRi
26/02/2016, 02:02
Motor beynini poşetle kapatın sıkıca..Aracı çalışır şekilde bırakıp tazyikli suyla önce köpürtüp sonra yıkayabilirsiniz.
Araçta lpg varsa aman uzak durun.Dediğim benzinli ve Dizel motorlar içindir.

CanGo48
26/02/2016, 11:06
motor yıkamayı mümkün olduğunca tercih etmeyin hangi motor ustasına sorsam motor yıkanır mı yahu dedi. bence motor temizleme sıvıları var mesala würth ün onunla temizle. balata spreyide işini görür ama beyine çok dikkat et ve kesinlikle basınçlı tabanca ile yıkatma. benim araç dizel ben 2006 yılından bu yana toplasan 2-3 kez tamizletmişimdir o da hava tabancası ve gazla yavaş yavaş nazikçe.

batuhan67
26/02/2016, 12:04
Evet arkadaşlar sanırım yararlı bir konu oldu herkese teşekkürler bilgilendirmeler için

Sent from my iPhone using

timbaz
26/02/2016, 12:17
328733287432875

bir kac 1.4 fire motor yikama fotosu...
servisin nasil yikadigini gorunce ben de zaman zaman, ozellikle tuzdan dolayi temizleyici ve su ile yikama yapiyorum...

CanGo48
26/02/2016, 13:37
bende balata spreyi ile temizletmiştim. 2.resimde de köydeki motoru nasıl temizlediğimi görebilirsiniz (işin şakası tabikide :)

SinanTR
26/02/2016, 22:05
Hocam kavaklidere serviste sordum brc ic anadolu yetkili servisinde sordum sanayide sordum herkes yikatmaya karsi sizin dediginiz su degil kimyasal onda sikinti yok ancak motor alltan su almaya illaki korumalidir ancak basincli suyu ustten atmak fakli davlumbaz kirik oldugu icin yagmur suyu sigorta kutusuna kacan bi uyemiz vardi forumda bayag masraf acmisti

LG-H815 cihazımdan gönderildi

valla abi kim dediyse bilmem benim aracım orjinal ve öyleki taa beyne kadar suyun geldiğini hatta beynin vıcık vıcık su içinde olduğunu çok kez gördüm sigorta kutusunun ıslak olduğunu görmedim ama sigorta kutusunu zaten poşetliyolar yıkarken ben her daim motor yıkatan biri değilim ama temiz olsun istiyorum motora zarar vermeyen kimyasallar ile yıkamaya karşı değilim ve şunu biliyorum ki dizel için bence pek bi mahsuru yok motor yıkatmakta işini bilen yerde yıkatılabilir