PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Taş Vurukları

HIGH FIDELITY
28/01/2007, 22:28
Arkadaşlar bu gün arabamı yıkarken dikkatimi bir şey çekti. Ön kaputta küçük beyaz noktalar halince taş vurukları mevcut. Koruma filmi ile kaplatmak istemiyorum. Bu küçük noktaları kapatmanın bir yolu varmıdır. Ayrıca arabanın ön ve arka kapının birleştiği orta noktanın içinde ki şasenin boyamasının tam yapılmadığını tespit ettim. Yani sprey boya kullanılmış fakat boyama tam yapılmadığı belli, alttaki beyaz tabaka belli oluyor. Bununla ilgili bir şey yapılabilrimi
Teşkekkürler

BGRAYS
28/01/2007, 22:38
bende de war e-6 da olmam itibariyle onlara ruts boyasıyla yapılıyomus orj. renk tutturulması ıcın serviste yaptırman daha saglıklı olur benım dusuncem ..

uzman
28/01/2007, 22:44
kaputtaki taş vurukları için rötüş boyası hazırlattırıp,rötüş fırçası ile kapatabilir veya bir boyacıya kapattırabilirsin,ancak aracın boyası metalikse kapansa bile sırıtır,opaksa bir nebze daha iyi olur,iki kapı arasında şasinin boyası içinse bence herhangi bir müdahale yaptırma belli olur,ancak burayı öncelikle servise ve dışarıda iyi bir boyacıya gösterip fikir almanı önerirrim.(Neden böyle,ne anlama geliyor gibi.)

shoparr_
28/01/2007, 22:54
benim aracımda da var rötuş yaptırdım ancak uzmanın dediği gibi sırıtıyor ama yapcak bişi yok..

Auto engineeR
29/01/2007, 00:14
ben kendim yaptım..
turtlewax ın renkli cilaları war. yanında da aynı renkten rütuş kalemi.
siyah rütuş kalemiyle boyadıktan sonra siyah cila ile cilaladım.. aylar oldu hala çıkmadı. ama rütuş kaleminin rengi benim arabanın siyahı kadar koyu deil
bir de şöle bişi war, sadece renkli cila ile de işlem halledilebiliyor, hasarlı bölgeye bol bol kullanıyorum, babamın arabasına yaptım, sağ we sol arasındaki farkı görün 8O :
https://img300.imageshack.us/my.php?image=img1284aae2.jpg

Mısafır
29/01/2007, 09:56
rutus yapabılırsın ama sırıtıyor benım kaputta var ;)

uzman
29/01/2007, 11:03
renkli cila ile taş vuruklarının kapatılmaya çalşılması aspirin tedavi gibidir,1-2 yıkamayla çıkar,malzemeler bagajda rotüşlerimi bizzat yaparım,metalik boyanın fazla sırıtmaması için rotüşlenen bölgeyi birde vernikle rötüşlerim,hatta bu bölge çok küçükse vernikle yapılan boya karışımımı uygularım,ayrıca 3-4 ayda bir cilalama yaparım.

serus
29/01/2007, 13:48
Bende kaput filmi var, o yüzden çok az taş vuruğu izi oldu:)

uzman
29/01/2007, 17:56
bende o konuyu merak ediyordum,kaput filmi kaputu taş vuruklarına karşı ne kadar koruyor,daha detaylı bilgi verebilirmisin?

microab
29/01/2007, 20:47
Yeterince iyi koruyor,film tabakasının üzeri çizik dolu,sanırım gençler otura otura çizittirmişler.O çizikler kaportada olsa içimi yakardı.

Gelen taşlarında maşallahı var,gelen yerlerde neredeyse filmi deliyor ama boya sağlam...

uzman
29/01/2007, 21:25
o zaman demekki kaputa koruma amaçlı film çektirmek ve duruma göre belirli periyotlarda yenilemek gerekiyor,peki bu durumda yani filmin sökülmesi durumunda o bölümün boyasında (Sökülme ve temizlenme)herhangibir aşınma ve hasar oluşması söz konusu olur mu acaba?

Auto engineeR
29/01/2007, 22:00
söküldüğünde iz bırakmıyor ama, çarpan taşlar yüzünden kaportada ufak göçükler olabilir, ama boyaya zarar gelmemiş olur

BGRAYS
30/01/2007, 01:10
Yeterince iyi koruyor,film tabakasının üzeri çizik dolu,sanırım gençler otura otura çizittirmişler.O çizikler kaportada olsa içimi yakardı.

Gelen taşlarında maşallahı var,gelen yerlerde neredeyse filmi deliyor ama boya sağlam...

abi resmini koyabilir misin merak ettim siteye koyduğun ilk resimde biras belli oluyo gibi

ama bu arada bu olaydan keske daha once haberım olsaydı ya canımı cok sıkıyo baya bı nokta nokta olustu 8W

alpcak
01/02/2007, 08:52
Selam,
Ben de geçen gün kapıyı açarken kaldırım korumasına çarptım. Küçük de olsa bir boya kalkması oldu. Sanırım alttan görünen sac..praktiker gibi yerlerde satılan hazır sprey boyalardan istemiyorum ama. küçük şişe içinde elimin altında olsun diyorum.

buraya rötuş yapayım diyorum ama bunun için boya nerden alınır, ya da orijinal boyasına yakın boya nerede hazırlatılır.. yardımcı olursanız sevirinirm..

Mısafır
01/02/2007, 09:11
sonax da rutus kalemı var kullanabılırsınız

microab
01/02/2007, 14:10
abi resmini koyabilir misin merak ettim siteye koyduğun ilk resimde biras belli oluyo gibi

Biraz geç görmüşüm kusura bakma Buğra.
https://img204.imageshack.us/img204/3293/kaputfilmi3si4.jpg

Bu film ızgara çevresine kadar iniyor...

BGRAYS
01/02/2007, 16:12
saol abi ..

benım bundan acilen yaptırmam gerekıyo ..

ABNEW
01/02/2007, 16:23
Kaput filmi yaptırırken dikkat edin arkadaşlar cam filmlerinden tamamen ayrı bir malzeme kullanmalılar.Yoksa fazla bir yararı olmaz.Hatta malzemeyi önce kontrol edin.Örneğin sivri bir maddeyle (kalem gibi) zorlayıp delmeye çalışın ve delinirse yaptırmayın:)

kutlay
01/02/2007, 18:09
www.ziebart.com.tr/KaputFilmi.html

serus
03/02/2007, 11:18
kaput koruyucu filmde tek marka vardır o da 3M, eğer kaput filmi yaptırmayı düşünüyorsanız bence alternatifi yok. Bizim arablarımız içi yeterli miktarın maliyeti 130 -150 YTL civarındadır. Bu sadece filme verilen miktardır, bunun üzerine işçilik eklendiğinde 230-250 YTL aralığında yaptırabilirsiniz. Yaptırdığınız yerin işçiliği çok önemlidir. Film çekilirken içinde hava kabarcığı kalmamalı ve büzüşme yapmamalıdır. Ayrıca film uygulandıktan sonra kesme işlemi araç üzerinde film yapışık halde yapıldığından boyanın çizilmemesi usta işçilik gerektirir. Film kaplandıktan sonra boya çizilmişse bile çok derin olmamak kaydıyla bunu göremezsiniz fakat asıl problem kaput filmi söküldüğünde yaşanır. Kötü yapılmış bir kaput filmi işçiliğide kaput filminin çerçevesini aynen çizik olarak görebilirsiniz.

anvil
09/01/2008, 11:13
az önce aracı yıkarken farkettim. aracın bir yerinde küçük bir boya kalkması olmuş, sanırım taştan dolayı. bu kısım ilerler mi acaba?

quixotic2
09/01/2008, 16:36
Boyada atma olduğu zaman devamı gelir mutlaka. biran önce çaresine bak derim