PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City Mode'da Kullanıyor musunuz ?

Apar
25/01/2016, 12:49
Herkese Merhabalar , Genel Kullanıcı yorumunu almak istiyorum.

1.3 Multijet 75HP 2009 Model Grande Punto Sahibiyim , Ankarada yaşıyorum ve şehir içinde sürekli CİTY Modunda kullanıyorum , normal modu sadece uzun yolda ve virajlı yollarda kullanıyorum.

Sürekli CİTY Modda kullanmak sıkıntı yaratır mı ? Sizler Genel olarak kullanıyormusunuz.

Teşekkür Ettim , Keyifli Forumlar.

occupyist
25/01/2016, 13:09
Herkese Merhabalar , Genel Kullanıcı yorumunu almak istiyorum.

1.3 Multijet 75HP 2009 Model Grande Punto Sahibiyim , Ankarada yaşıyorum ve şehir içinde sürekli CİTY Modunda kullanıyorum , normal modu sadece uzun yolda ve virajlı yollarda kullanıyorum.

Sürekli CİTY Modda kullanmak sıkıntı yaratır mı ? Sizler Genel olarak kullanıyormusunuz.

Teşekkür Ettim , Keyifli Forumlar.

Erdem Bey, sizinle aynı model ve yakıt özelliğine sahip bir araca sahibim.

Ben, açıkçası "City modu" şeklinde adlandırılan özelliği nadiren kullanıyorum. Ancak bana göre bu aracın direksiyonu "City modu" aktif hale getirilmese dahi oldukça yumuşak.

Forumda 2006-2007-2008 modellerde bu özellikle ilgili sorun yaşayanların yorumlarını okumuştum. Fakat 2009 modeller için böyle bir yoruma rastlamadım ve ben de henüz bir sorun yaşamadım.

tellilizm
25/01/2016, 13:16
City mod bende sürekli açik. Zaten araç 30 geçince devreden çikiyor. Parklarda büyük kolaylik sağliyor.

SinanTR
25/01/2016, 13:43
city mod açık yıllarca kullananlar var zaten arkadaşında dediği gbi siz kapamasanızda beli hızdan sonra devreden çıkıp sertleşiyor city modunu yıllarca kullanıp bozulmayanda var kullanmayıp bozulanda var bence city arızası tamamen şans kullanıp kullanmamayla alakası yok istanbulda yaşayıpta kapamak günah olur bende hep açık

ORS15
25/01/2016, 14:38
bende şehir içinde şehir dışında her zaman açık hiç kapatmıyorum. Zaten serviste direksiyon tamircisinde kapatsan da citynin devrede kaldığını söyledi o zaman kapatmanın bir anlamı yok..

feyzullah
25/01/2016, 14:56
Şehir içerisinde her daim açık. Şehirler arasında ise unutmadığım sürece kapatıyorum city her ne kadar belli bir hızın üzerinde devreden çıksa da yüksek hızlarda direksiyonun yumuşak olduğunu hissediyorum belki psikolojik de olabilir bundan dolayı kapatıyorum. Direksiyonun maşallahı var hiçbir sorunu yok.

femoli
25/01/2016, 15:50
erdem virajlarda vs açıyorum demişsinde elin hep düğmenin üzerindemi duruyor :) Fiat böyle bir nimet vermiş kullanmamak ayıp olur zaten aktif olarak kullansanızda kullanmasanızda bozulacağı varsa bozulur . sürekli kullanmaktan dolayı city asla bozulmaz yani sürekli açık tutma arıza yapar olayı tamamen yanlıştır.

tab
25/01/2016, 16:05
Aracın hızı 60 KM/saati geçince CITY mod devre dışı kalıyor diye biliyorum onun içinde 7x24 saat 52 hafta açık kullanıyorum

feyzullah
25/01/2016, 16:48
Aracın hızı 60 KM/saati geçince CITY mod devre dışı kalıyor diye biliyorum onun içinde 7x24 saat 52 hafta açık kullanıyorum

Bu konuda çok değişik rivayetler var. Kimisi 20 km. hızı geçince diyor kimisi 40 km. diyor vs. ben city modu açık olduğu sürece yüksek hızlarda da direksiyonun belli ölçüde yumuşak olduğunu düşünüyorum. Bu belki de psikolojik olabilir.

Arkheon
25/01/2016, 16:53
Şimdiye kadar 1 kere kullandım, onun haricince hiç ihtiyaç duymadım. Tamam yumuşatıyor güzel falan da, o aşırı yumuşaklık hissi bana göre değil. Sanki direksiyona dokunsan 2 tur dönecek gibi bir his var.

occupyist
25/01/2016, 17:17
Bu konuda çok değişik rivayetler var. Kimisi 20 km. hızı geçince diyor kimisi 40 km. diyor vs. ben city modu açık olduğu sürece yüksek hızlarda da direksiyonun belli ölçüde yumuşak olduğunu düşünüyorum. Bu belki de psikolojik olabilir.

Ben de aynı düşüncedeyim. Ancak isteyen sürekli açık olarak kullanır tabi. Fakat dediğim gibi zaten Grande Punto'nun direksiyonu yeteri kadar yumuşak. "City modu"na çok da ihtiyaç olmuyor.

feyzullah
25/01/2016, 17:27
Ben de aynı düşüncedeyim. Ancak isteyen sürekli açık olarak kullanır tabi. Fakat dediğim gibi zaten Grande Punto'nun direksiyonu yeteri kadar yumuşak. "City modu"na çok da ihtiyaç olmuyor.

Şehir içinde hiç affetmem City'in kolaylığını her daim kullanırım. Uzun yolda da dediğim gibi arıza verecek endişesi ile değil de direksiyonun yüksek hızlarda biraz daha sert olduğunu hissettiğim için kapatırım kapatmadığım da olmuştur. Femolinin de dediği gibi city arızasının sebebi bu modda kullanılmasından kaynaklanan birşey değil. Kaldıki yıllar önce forumda bu konu yazılıp çizilmiş City'i kapatmadan binlerce km kullanan sorun yaşamayan bir sürü forum üyesi var. Bundan dolayı nasıl rahat ediyorsam öyle kullanıyorum arıza yapar endişesi taşımıyorum.

halilimo
25/01/2016, 17:37
Sehir icinde kullaniyorum bende. Acik olursa yuksek hizdada direksiyon yumsak kaliyor. Kapaniyor yaziyor kilavuzda fakat kapali kullaninca daha sert oluyor yuksek hizda

culudamar
26/01/2016, 08:21
2006 model aracimda aldığımdan beri açık. Çok fena alıştım, 1 ay kadar kullandığım 2014 model bmw 3'te bile aradım :D

ORS15
26/01/2016, 08:28
gecen hafta jetta için test sürüsü yaptım, onda bile aradım , sordum City yok mu dedim o ne diler:)

DofLaw
26/01/2016, 09:43
Aldığımdan beri kullanıyorum özellikle şehir içinde, şehir dışı yolda ve yüksek hızlarda kapatıyorum bana göre uzun yolda hassas direksiyon dezavantaj

fotobelit
26/01/2016, 10:22
Aldığımdan beri kullanıyorum özellikle şehir içinde, şehir dışı yolda ve yüksek hızlarda kapatıyorum bana göre uzun yolda hassas direksiyon dezavantaj

Kapatmanıza gerek yok..sanırım 30 veya 40 ta olabilir..Bu hızlardan sonra city kapanır..Normal sertlikte olur..Bende sürekli açık olarak kullanıyorum..

fluminense
26/01/2016, 11:24
Kronik city arızası ortaya çıkmasın diye ben kapattım.bilmiyorum doğru mu yanlış mı? daha önceden ön göğüs çatladı,sonrasında sinyal kolu arıza verdi tüm bunlardan sonra bir de city arızasıyla uğraşmayayım diye kapattım.çokta fark etmiyor zaten..

feyzullah
26/01/2016, 12:08
Kronik city arızası ortaya çıkmasın diye ben kapattım.bilmiyorum doğru mu yanlış mı? daha önceden ön göğüs çatladı,sonrasında sinyal kolu arıza verdi tüm bunlardan sonra bir de city arızasıyla uğraşmayayım diye kapattım.çokta fark etmiyor zaten..

Açık veya kapalı olması city arızasında etkili değil.

cavalier79
26/01/2016, 12:46
Bende sürekli açık,

KaanTs
26/01/2016, 14:01
Hayır hiç kullanmadım .Şehir içi şehir dışı hiç fark etmiyor direksiyon city modsuz daha iyi :)

occupyist
26/01/2016, 14:29
Hayır hiç kullanmadım .Şehir içi şehir dışı hiç fark etmiyor direksiyon city modsuz daha iyi :)

Katılıyorum

gspunto
26/01/2016, 16:31
sürekli acık bended e

uzunsamsun81
26/01/2016, 17:03
Bende 2009 1.4 var, 2014 yilinda aldim, ilk aldığımda city modu kapalı kullanıyordum, 2. Ayda arıza verdi, tamirini yaptırdım, usta kapalı veya açık olmasıyla alakası yok arıza vermesinin dedi, o günden sonra hep açık tuttum. 12.000 km oldu sikinti cikmadi.

SM-G530F cihazımdan gönderildi

GPEMREE
26/01/2016, 19:54
Benim araç 2007 model. 2013 kasımda aldım. O günden beri "acaba city modsuz nasıl " diye merak edip kapattigimdan beri hiç city modunu kapatmadim. Sürekli açık.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

evren iskent
26/01/2016, 21:12
Kolum kırıldıği zaman tekrar arac kullanmaya basladigimda city'li evo kullandigim icin cok sansliydim. Zayif kol icin city fonksiyonu bulunmaz bir ozellik. Ancak 1 hafta icinde eskiden oldugu gibi kapattim. Ozellikle Ford gibi hisli direksiyonu olan araclardan Fiat'a gecince normal hali bile gayet yumusak geliyor.

Saygilarimla.

SM-N910C cihazımdan gönderildi

TolgaSimsek
16/02/2016, 12:25
city moda alıştığımdan normal hidrolik bile sert gelmeye başladı

batuhan67
16/02/2016, 16:28
Müthiş bi özellik gerçekten fiatın araçlara koyduğu en iyi özellik diyebilirim

Sent from my iPhone using

arpadan
16/02/2016, 16:40
sürekli açık

punto1414
16/02/2016, 17:32
Geçen lınea kullandım:)Direksiyon arızalı zannettim.dönmüyor.Puntonun gözünü seveyim be..

mehmetheleloy
16/02/2016, 18:29
Birader arabayı aldı, abi diyor bunun direksiyon boşa dönüyor.
City mode kapanır mı ya, hep açık.

SUADOW
06/05/2016, 11:29
Merhabalar,
2011 1,2 GP kullanıcısıyım.
aracı 2010 Ağustos ayında sıfır olarak aldım. sanırım 2011 yılından bu güne kadar City açık olarak kullanıyorum. şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım.
ancak bugün sabah aracı garajdan çıkartırken tam sağ ve tam sol yapıp beklediğimde yaklaşık 7-8 saniye sonra direksiyon kendini toplayacağı tarafa kesik kesik ittirdiğini fark ettim.
sizce bu bir arızamıdır?
konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlardan yardımlarızı rica ederim.
Saygılar.

Türker
06/05/2016, 12:20
2008 den beri sürekli açık, hiç kapatmadım.

Ezeldenberi
06/05/2016, 12:32
Acaba zemin kaygan mı? Tekrardan deneyin. Ben sadece park ederken City modu açıyorum.

khanunl
06/05/2016, 14:45
Merhabalar,
2011 1,2 GP kullanıcısıyım.
aracı 2010 Ağustos ayında sıfır olarak aldım. sanırım 2011 yılından bu güne kadar City açık olarak kullanıyorum. şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım.
ancak bugün sabah aracı garajdan çıkartırken tam sağ ve tam sol yapıp beklediğimde yaklaşık 7-8 saniye sonra direksiyon kendini toplayacağı tarafa kesik kesik ittirdiğini fark ettim.
sizce bu bir arızamıdır?
konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlardan yardımlarızı rica ederim.
Saygılar.

Araçta direksiyon sağ yada sol son turun sonuna geldiği 5 saniyeden fazla tutmayın direksiyon sistemi zarar görür.Direksiyonunuz elektrik destekli olduğu için tur sonuna geldiği için koruma amaçlı ters yöne hareketleniyor.Aracınızın tekerleriniz aracın karşısına dik bakacak şekilde ayarlayın ve kontağı kapatın tekrar açın direksiyonda aynı hareketlenme eğilimi var ise direksiyon açı sensörlerinde sıkıntı başlangıcı belirtileridir,neticesi city arızasına doğru gidbilir!

SUADOW
06/05/2016, 17:49
.

SUADOW
06/05/2016, 17:50
bende aracı aldığımdan beri açık tutuyorum, şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamamıştım.

SUADOW
06/05/2016, 17:51
Araçta direksiyon sağ yada sol son turun sonuna geldiği 5 saniyeden fazla tutmayın direksiyon sistemi zarar görür.Direksiyonunuz elektrik destekli olduğu için tur sonuna geldiği için koruma amaçlı ters yöne hareketleniyor.Aracınızın tekerleriniz aracın karşısına dik bakacak şekilde ayarlayın ve kontağı kapatın tekrar açın direksiyonda aynı hareketlenme eğilimi var ise direksiyon açı sensörlerinde sıkıntı başlangıcı belirtileridir,neticesi city arızasına doğru gidbilir!

Hakan Bey,
Öncelikle bilgi için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gibi direksiyonu uzun süre tam sağ yada tam sol tutmamaktayım, hatta stop etmeden önce kesinlikle direksiyonu düzeltip aracımı durdururum. Bu durumu fark etmem de tesadüf oldu diyebilirim.
Yarın aracımı servise götürerek durumu aktaracağım, bakalım onlar nasıl bir dönüş yapacaklar. Konu direksiyon olduğundan bir sıkıntısı var ise erkenden çözmekte fayda var. City arızasıysa tabi işin boyutu faklı olacaktır. Forumdan bildiğim kadarıyla City arızalarında uğraşıldığından ücret tahsil edilebiliyor. Yine de City arızası olmamasını ümit ediyorum. Tekrar teşekkürler.

evren iskent
06/05/2016, 19:36
Aracınızın tekerleriniz aracın karşısına dik bakacak şekilde ayarlayın ve kontağı kapatın tekrar açın direksiyonda aynı hareketlenme eğilimi var ise direksiyon açı sensörlerinde sıkıntı başlangıcı belirtileridir,neticesi city arızasına doğru gidbilir!

Buradaki tarifi tam anlayamadim. Tespit yontemini ilk deda duydugum icin tekrar sormak istedim.

Saygilarimla.

otoriter52
06/05/2016, 21:58
Sürekli açık,arızanın açık veya kapalı olmasıyla alakası yok.Artık bahtımıza:))