PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kışın fan açınca motor soğur mu?

komodo
22/01/2016, 22:44
Merhaba,

Malum kış aylarındayız Ankara da epey soğuk, hararet tam ortadayken fanı açıyorum motordan sıcak hava gelsin diye ve hararet düşüyor, yani fanı 3e getirince hızlı bir şekilde soğuyor. 1-2'deyken daha yavaş bir soğuma oluyor.

Durumu geçen bir arkadasa soyledim, termostatta sıkıntı vardır dedi.

Konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilirse memnun olurum.

Tesekkurler

feyzullah
22/01/2016, 22:50
Aşırı soğuk havada anormal bir durum olduğunu düşünmüyorum. Kaloriferi açınca benim aracımda da hararet düşüyor çok soğuklarda. Termostatmı diye düşünmedim değil ilk yaptığı zaman ama sonrasında aşırı soğuk havalarda olduğunu farkettim ve çok ta önemsemedim.

Tilkiburcu
22/01/2016, 22:52
Aynı olay bende de oldu 15 gün önce.. Termostat değişti düzeldi. Hararet göstergesi sabit düşmüyordu bende.. bazen düşüyor bazen normal seviyeye geliyordu.

SM-N9000Q cihazımdan gönderildi

timbaz
22/01/2016, 22:54
su an burada hava -5 -15 arasi,
arac 1.4 benzin linea
kalorifer fani acinca, ozellikle 3 te 4 te, hararet 1 cizgi dusuyor,
soguk havalarda normal..
araci ilk calistirdigimda manuel klima, soguga aliyorum, fani da kullanmadikca cabuk isiniyor gibi..
mecbur kalmadikca tam sicaga da getirmiyorum, ortalarda bir yerde.. yetiyor,
on alt panjurun arkasini da kapladim...

(motor hararet yapinca kaloriferi acarak isiyi dusurmekle ayni gibi...)

feyzullah
22/01/2016, 23:15
Hararet bir çizgi düşüyor benim aracımda. Denemek için kaloriferi kapattığımda kısa süre içerisinde ortaya geliyor. Ama aniden birkaç çizgi birden düşse veya yükselse o zaman termostat ile ilgili ciddi anlamda endişe edilebilir.

timbaz
22/01/2016, 23:28
kalorifer motor suyundan besleniyor, termostat ise belli bir dereceden sonra, 80kusur gibi.. aciliyor ve rayadotore hat aciliyor,
direk termostat arizasi diye dusunmemek gerekir...
devire, kullanima da bagli... ayni derecede soguk havada farkli suruste,
dusebilir de dusmeyebilir de..
uzun yolda yuksek devirde kolay kolay da dusmesz, ateslemenin isisi ihtiyaclara yeterli oluyor ama sehir ici kisa mesafe, dusuk devir, duraklamada vs, fani acinca dusebilir...
alternator aku iliskisi gibi...

timbaz
22/01/2016, 23:33
ayrica yazin da kaloriferi acsaniz sogur, ama motor calisma sicakliginin altina dusmediginden faketmeyiz, ama fan devreye gec girer... veya daha uzun araliklarla calisir... ibre de ortada kalir...
yazin hararet sorunu yasayanlar kaloriferi acarak isiyi dusuruyorlar...

feyzullah
23/01/2016, 11:06
kalorifer motor suyundan besleniyor, termostat ise belli bir dereceden sonra, 80kusur gibi.. aciliyor ve rayadotore hat aciliyor,
direk termostat arizasi diye dusunmemek gerekir...
devire, kullanima da bagli... ayni derecede soguk havada farkli suruste,
dusebilir de dusmeyebilir de..
uzun yolda yuksek devirde kolay kolay da dusmesz, ateslemenin isisi ihtiyaclara yeterli oluyor ama sehir ici kisa mesafe, dusuk devir, duraklamada vs, fani acinca dusebilir...
alternator aku iliskisi gibi...

Dün uzun yolda cc ile 130 km.ye sabitledim hiç düşme olmadı ama otobandan çıkıp hızımı 80 km.ye düşürdüğümde hararet yine azıcık aşağı indi. Dediğiniz gibi sürüş tarzı devir hava sıcaklığı fanın çalışma hızı vs hepsi hararet göstergesinin haraketlerinde belirleyici oluyor.

timbaz
23/01/2016, 12:21
100km hiz civari -10 -20 de yaklasik 2bin km yapiyordumum, dusmemisti..
motorun calisma sicakligi ve antifrizin de etkisi var..

celenlee
23/01/2016, 12:59
Merhaba,

Malum kış aylarındayız Ankara da epey soğuk, hararet tam ortadayken fanı açıyorum motordan sıcak hava gelsin diye ve hararet düşüyor, yani fanı 3e getirince hızlı bir şekilde soğuyor. 1-2'deyken daha yavaş bir soğuma oluyor.

Durumu geçen bir arkadasa soyledim, termostatta sıkıntı vardır dedi.

Konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilirse memnun olurum.

Tesekkurler

Yoldaki akışınıza (Motorun çalışma devrine) ve havanın sıcaklığına göre değişir.

*İstanbulda koyu kış olunca, trafik de tıkanıyor.
Araçlar ilerleyemeyince, motor verimli ısınamıyor ve havanın soğukluğu ve de içeri aldığımız radyator suyunun sıcağının da etkisiyle hararet göstergesinde düşüşler olabiliyor.
Motorun sıcaklığından çalmış oluyoruz ;)

Özellikle de servis araçlarında bu büyük problem haline geliyor.

Yüksek hızlarda zaten motorun ısısı hem motora hem de iç mekana yetiyor, o yüzden yüksek hızlarda seyreden arkadaşların hareret göstergesinde oynama olmuyor.

komodo
23/01/2016, 20:39
yanıt veren arkadaslar hepinize ayrı ayrı tesekkurler, o halde konuyu sineye çekiyorum.

ORS15
25/01/2016, 14:34
arkadaşlar kışın kaloriferi acında aracın hararet göstergesinde düşüş olması gayet normal eğer düşmüyorsa sorun var demektir.