PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren hassasiyetı kayboldu frene basınca arac aniden duruyor?

aydinhakan
21/01/2016, 22:26
iyi aksamlar arkadaslar. son bır kac haftadır hava yagmurlu veya yerler ıslakken aracımın fren hassasiyeti kayboluyor. puntoların frenını hepımız bılıyoruz.pedala dokundugumuz an kendını hissettirir. hava yagıslıyken frene normalde bastıgım gıbı basıyorum ama frenler nerdeyse tepki vermıyor. pedala bıraz daha yuklenıncede fren bır anda devreye gırıp arac one dogru yıgılıyor.bugun farkettim frene basınca sag dıskten hafıf cızırtı gelıyor ama ıslak oldugu ıcındır dıye tahmın edıyorum. aracı surekli sehır ıcınde motor ısınmaya kalmadan 1 yada 2 km mesafede kullanıyorum.ıkı haftada bır 25 km uzun yol gıdıyorum. aracım 50 binde ve balataları orjınal.balataları bıtınce yol bılgısayarına uyarı gelir dıye bılıyorum ama emın degılım. aynı sorunu yasayan yada tahmını olam arkadaslar yardımlarınızı beklıyorum. tesekkürler :)

Arkheon
21/01/2016, 23:13
İlk etapta müsait olduğunuz bir gün ön lastikleri söküp balatalarınızı gözle de olsa bir kontrol edin, bitip bitmediğine bakın. 50.000 km'de ve hiç değiştirilmemişse ve şimdiye kadar sert kullanılmışsa bitmeye yaklaşmış olabilir. Ama bahsettiğiniz hisle bir ilgisi olabilir mi emin değilim.

Eğer balatalar bitmemişse kaliper pimlerine baktırın, aslında kaliper pimlerini kendiniz de kontrol edebilirsiniz, basit bir iştir ama yine de az da olsa bilmek gerekir. Pimlerin gresi ya da silikon pastası artık işlevini yitirmiş ya da pimler paslanmış olabilir. Paslanmışsa dediğiniz gibi önce boş his ardından sert fren hissi olabilir diye tahmin ediyorum.

Yine de bir ustaya göstermenizde fayda var.

ORS15
01/02/2016, 15:09
firen balatalarını değiştirin geçer, daha önce ben böyle çözmüştüm. Genelde ön fren balataların değişmesi yeterli oluyor, siz önce önleri değiştirin olmazsa arkaları da değiştirirsiniz.

feyzullah
01/02/2016, 16:50
Benim aracımda geçen yıl aynı durum vardı. 4 Tekeri söktürdüm balata sipreyi ile temizlettim kontrollerini yaptırdım sorun kalmadı.

halilimo
01/02/2016, 18:55
On balatalar tamamen bittiginde uyari veriyor. Simdiye kadar lastikler sokulup kontrol temizlik yapilmadiysa temizledin buyuk ihtimal on balatalar bitti