PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic Şanzıman hakkında bir soru.

gokhn
15/01/2016, 17:17
Merhaba arkadaşlar dualogicle ilgili yetkili servisin söylediği bir şeyin mantığı var mı yok mu diye size sormak istiyorum.
Şöyle ki servisin atöyle şefi olan usta dualogic i manuel modda kendin kullanırsan baskı balata ömrü otomatikte kullanmana göre 2 veya 3 kat daha uzun olur, otomatikte baskı balatayı daha çok yıprattığını söyledi ama pekte aklıma yatmadı yani mantığı anlamadım. Sizce bunun bir mantığı var mı yoksa usta hurafesi midir sadece.

cavalier79
15/01/2016, 17:27
Ben ustanıza katılıyorum , Ama kullanıcınında ortalamın üzerinde bilgisi olması şart,

Özellikle tek kavramalarda eğimli yol vites değişimlerinde , programa ve açı sensörüne göre yapıldığından ,

Devri tamamlamayı bekler yada , ters vites atar, bu sebeple şansıman ve ekipmanlarına yük fazla binectir.

Ama kullanıcı bunu fark eder ise komutu önceden vererek sorunsuz geçiş sağlayabilir.

Düşüncem Bu

Bayram3434
16/01/2016, 00:30
Bence çok ciddiye alınacak bir durum değil
Auto modda ortalama olarak 60.000km'de bitecekse manuel modda 70.000'demi bitecek
Her koşulda bir araç sahibi en fazla 1 kez baskı balata değiştirmiş olacak :)

gokhn
16/01/2016, 01:01
Yalniz ustanin soyledigi fark biraz daha ciddi yani 20 binde baski balata degisimine gelirsin diyor auto modda. Manuelde 50-60 bin dayanabilecegini söylüyor.

timbaz
16/01/2016, 09:37
dual logic kullanip 20 binde balata degistiren kac kisi var acaba.. ozellikle avrupada...
dual logic arac alip manulde kullanma, balata 3 kati omru uzarmis...
manuelde kullanip omrunu 3 te 1 e indirmek de var ))))
bu ustanin kesin farkli konularda baska onerileri de vardir...

Evren_c
16/01/2016, 11:58
2-3 kat biraz abartılı olmuş. Sürekli manuelde kullanmanın bir anlamı yok. Sadece çok sıkışık trafikte ya da dik yokuşlarda bazen manuele almak ya da vites değişimlerine manuel müdahale etmek gerekebiliyor. Hatta sadece eco modunu kapatmak bile (yani aracın daha yüksek devir çevirmesine izin vermek) çoğu zaman manuel müdahale ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Manuel ya da otomatik modda vites değişim hızı ya da değişim metodu değişmiyor. Dolayısıyla robot aynı hareketi yapıyor, balata aynı oranda aşınıyor. Dualogic'in yazılımı pek akıllı değil yani o anki eğime, sizin ne yapmak istediğinize pek bakmıyor. Dimdik bir yokuş çıkarken bile 2000 devire ulaştığı an vites büyütebiliyor. Bu durumu gaza daha sert basarak engelleyebiliyorsunuz ama zamanlamayı kaçırabiliyorsunuz bazen. Ya da çok yoğun trafikte tam vites değiştirme anında trafik aniden durduğunda frene basmak zorunda kalıyorsunuz ve araç vites değiştirmekle değiştirmemek arasında gidip geliyor, motor stop etmesin diye tam 1'den 2'ye alacakken boşa almaya çalışıyor ve sürtme sesi duyabiliyorsunuz ya da fren mesafeniz uzuyor (vitesi boşa alana kadar zaman kaybettiği için). Manuel müdahalenin avantajı da yukarıda örneğini verdiğim durumlarda trafiğin durumunu siz görebildiğiniz için ya da bir sonraki hamlenizi bildiğiniz için uygun vitese önceden geçmiş oluyorsunuz, şanzımanı yormuyorsunuz. Tabii bu durumlar sürekli yaşanmadığı için manuel ya da otomatik modda kullanım arasında balata ömrü açısından 2-3 kat fark olmaz diye düşünüyorum.

gokhn
16/01/2016, 13:37
teşekkürler @evren_c banada söylediği çok mantıklı gelmedi ama yinede sormak istedim. ama şöyle bir durum var manuel modda çok daha seri vites değişimi sağlıyor şanzıman. Buna ustanın açıklaması da Auto modda vites değiştirmeden önce sensörlerden gelen veriler, gaz pedalının konumu ve vites kolundan bir komut gelip gelmediğini kontrol ettikten sonra değişim sağlıyor. tüm verileri işlerken yavaş kaldığı için daha geç vites değiştirdiğini söylüyor ki bu mantıklı. yalnız şu an balatadan daha daha seri olması nedeniyle manuel modda devam ediyorum ve sanırım sıkılırım 1-2 güne :D

Evren_c
16/01/2016, 17:02
Vites değiştirme süresi (karar verme aşamasından sonraki mekanik kısımdan bahsediyorum) manuel ve oto modda aynı geliyor bana, bir fark hissetmedim. Oto mod ile manuel mod arasında sadece gereksiz/zamansız vites değiştirme açısından fark var anlatmaya çalıştığım gibi :) Bu da her zaman olmuyor, insan kullandıkça alışıyor, bazı yerlerde manuel müdahale ediyorsunuz. O yüzden balata ömrü açısından anlamlı bir fark olacağını sanmıyorum. Sürekli manuel modda kullanacaksanız zaten otomatik vitesin anlamı yok :D

gokhn
16/01/2016, 20:49
Yani son dediginde haklisinda iste esim kullanacagi icin otomatik almistik ama pekte kullandigi yok ondan ben manuelde kullanabilirim. 😀
ama gecen gun manuel araba kullanmak zorunda kaldim debriyaj pedali sanki bu dunyadan degilmis gibi davrandim aci cekti sanziman moralim bozuldu. 😀 manuel vites kullanma yetimi kaybediyrum galiba.
Bu arada auto modda müdahale ederek kullanmaya devam edicem. Ta ki tam otomatik tork konvertorlu bir arac alabilene kadar. Gozum 132 hp elentra otomatikte ama kismet bakalim. Herkese tesekkurler cevaplar icin.